Polska nie sprowadzi energii z Białorusi. Rozmontuje interkonektor

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski poinformaował, że "Nie będziemy sprowadzać energii elektrycznej z elektrowni Ostrowiec. Kropka. PSE przystąpi do rozbiórki linii Białystok-Roś. Jeśli ta elektrownia ma powstać, to będziemy się starali, aby spełniała wszystkie standardy bezpieczeństwa i ekologiczne.

Białoruska Elektrownia Jądrowa powstaje w miejscowości Ostrowiec w obwodzie grodzieńskim w odległości 50 km od litewskiej stolicy. Jest budowana przez Rosatom, w technologii WWER-1200 i ma się składać z dwóch reaktorów 1200 MW każdy. Uruchomienie pierwszego bloku ma nastąpić w 2018 roku, a kolejnego dwa lata później.

Polska otrzymała propozycję dostaw energii z Białorusi. W w październiku ubiegłego roku w trakcie wizyty w Mińsku wicepremier Mateusz Morawiecki miał usłyszeć od Białorusinów propozycję zakupu przez Polskę energii wyprodukowanej w Ostrowcu. Dotychczas brak jest jednak oficjalnej reakcji Warszawy w tej sprawie.

W czerwcu 2016 r. RIA Novosti poinformowała, że ambasador Polski na Białorusi Konrad Pawlik powiedział, że dostawy energii z Ostrowca do Polski będą przedmiotem rozmów pomiędzy obydwiema stronami.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Jasiek

Ale cyrk

Boso, ale w ostrogach.
Rosja Twój wróg! Chińskim szlakom mówimy stanowcze NIE!
A kupowanie prądu od jakiejś Białorusi to już w ogóle poniżej godności Polaka.
Dostojewski chichocze z zaświatów.

oto Paulina Kaufmann

Minister Naimski sam tego nie wymyślił...

Pomysł z demontażem linii, to idiotyzm. Minister Naimski może przestać być ministrem z dnia na dzień a linii tak szybko odbudowac się nie da. I, koszt znacznie wyższy niż telefon albo sms: "Prosze się czuć odwołanym ze stanowiska".

oto Andrzej

ta linia

to już od dawna nie działa, a teraz to chyba sama rdza. Łatwo pójdzie demolka

oto chłop jag

Polska nie sprowadzi energii

Polska nie sprowadzi energii z Białorusi. Rozmontuje interkonektor

Czyli w polskich elektrowniach nie będą likwidować całych bloków energetycznych z czego pracujący tam ludzie mogą się tylko cieszyć - tołażysze - a niejeden to nawet dociągnie do emerytury.

oto adam_54

Paranoja....kolejny pic

Polska nie sprowadzi energii z Białorusi.

A nawet jakby chciała , to jak to miałoby się odbyć ? - w sytuacji gdy system energetyczny polski i białoruski nie są systemami synchronicznymi ?
A co do....linii Białystok-Roś , to była linia lokalna zasilająca a od 2004 i tak jest wyłączona.

oto adam_54

Sposoby są dwa....

1 Wyodrębnić w elektrowni 1 blok(eksportowy) i zsynchronizować z naszą siecią.
2.Przekształcić prąd na prąd stały a następnie "synchronicznym" falownikiem przekształcić na zmienny( kabel ze Szwecją)

oto Jasiek

Cyrku ciąg dalszy

Z Białorusią to my niesynchroniczni, ale z Ukrainą to i owszem.
A jak to jest, że Ukraina synchroniczna i z nami i z Białorusią?
http://www.rp.pl/Energianews/305229972-Polski-apet...
http://innpoland.pl/119763,masz-prad-podziekuj-ukr...
Tyle, że obecnie Ukraina ma problem, bo antracytu niet, a sam atom nie daje rady.
To nie problem dla Polski, bo kupi się ekologiczny prąd od Niemca.

oto Jasiek

Może Pan mniemać :-)

Nie wiem czy dobra. Jak się coś importuje, to znaczy, że nam tego brakuje. To raczej źle, bo kasa ucieka, a Białoruś krezusem nie jest. Z drugiej strony skoro prądu brakuje to jednak do czegoś go wykorzystują. Pewnie nie tylko do gotowania wody na herbatę, ale i w przemyśle, a to dobry znak.
Problem z prądem niedługo zniknie, bo baćka pomyślał wcześniej i w przyszłym roku rusza pierwszy blok elektrowni w Ostrowcu. Na budowę tego obiektu Białoruś zapożyczyła się w Rosji i ta inwestycja będzie procentować. W Polsce procentują odsetki od kredytów, które przeżeramy.
Nie sądzę, by Białorusi udało się kupić prąd na Ukrainie. Z powodu braku antracytu dla swoich elektrowni Kijów musiał wprowadzić stan nadzwyczajny w energetyce w celu oszczędzania zasobów, niektóre przedsiębiorstwa przemysłowe wstrzymały produkcję.
Jak mniemam to jest zła wiadomość?

oto KubaG

Myślę, że proponowany brzez

Myślę, że proponowany brzez Białoruś prąd był zbyt tani bo spełnić nasze oczekiwania. Jak dotąd wszelkie działania naszych władz dążące do dywersyfikacji dostaw energii oznacxają wzeost kosztów jej nabycia, więc zakupy na Białorusi mogły być niezgodne z tym modelem polityki energetycznej.

oto Piotr Badura

Chyba brakuje precyzji

Szanowni Państwo

Minister Naimski powiedział dobitnie:

"Nie będziemy sprowadzać energii elektrycznej z elektrowni Ostrowiec. Kropka."

Zaakcentowanie kropki jest moje. Słowo "kropka" oznacza w tym przypadku silne zamknięcie kwestii. Nie wolno więc tej kwestii poszerzać. Minister Naimski nie deklarował, że Polska nie będzie sprowadzać energii elektrycznej z Białorusi. Deklarował tylko, że nie z Ostrowca.

Współgra to ze stanowiskiem Białorusi, która deklaruje, że prąd z Ostrowca zużyje w całości sama, bo ten prąd będzie tańszy, więc da białoruskiemu przemysłowi przewagę konkurencyjną. Zainteresowanych odsyłam do tekstu po angielsku, lub, jeśli ktoś woli, po rosyjsku.

Przedmiotem białoruskiego eksportu może być natomiast prąd z elektrowni gazowych. Po uruchomieniu elektrowni atomowej w elektrowniach gazowych będzie rezerwa mocy. Jeśli klient zamówi, to klient otrzyma. Rozbiórka przestarzałego połączenia Białystok-Roś mogłaby być wstępem do budowy nowego połączenia. Czas pokaże.

Doprecyzowania wymaga też termin uruchomienia pierwszego bloku atomówki. Nie 2018, ale 2019, bo na budowie był wypadek. Coś tam zerwało się wykonawcy z łańcucha i obtłukło nieco. Inwestor zażądał, by to coś zrobić na nowo. Stąd roczny poślizg.

Pozdrawiam serdecznie

oto Andrzej

nie rozumiem, po co te spekulacje

Nie będziemy brali prądu z Białorusi, bo jest we wrogim obozie.

Amerykanie mają ogromne doświadczenie w sprawach energetycznych, jak bardzo ograniczają one zachowania sojuszników czy to w czasie wojny czy pokoju. Warto pamiętać, że około 90% zaopatrzenia zachodnich aliantów w II WŚ pochodziło z Ameryki.

I dlatego od ćwierćwiecza linia z Białorusią rdzewieje. I będzie tak dalej. I gazu też z Gazpromu kupować nie będziemy. W razie wojny (ekonomicznej, militarnej) przyda się ta niezależność jak znalazł.

oto Paulina Kaufmann

Warto pamiętać, że około 90%

Warto pamiętać, że około 90% zaopatrzenia zachodnich aliantów w II WŚ pochodziło z Ameryki.

Ma Pan jakieś wiarygodne żródło potwierdzające tę "rewelację"?

oto Andrzej

oczywiście w paliwa

nie napisałem, ale wynikało z kontekstu.

Z amerykańskiego opracowania o bezpieczeństwie energetycznym, nie mam pod ręką linku. Przd wojną USA dostarczały ponad 2/3 ropy światowej
usa

www.szczesniak.pl/2304

oto Krzysztof M

razem z tym Rockefellerem co

razem z tym Rockefellerem co zmarł wczoraj

To ludzie znowu umierają?? Jeszcze niedawno odchodzili... :-)

oto Krzych Adam

Nie wiem jak to jest, bom niespecjalista w elektryczności.

Ale słyszałem, że prąd jest wtedy, kiedy elektrony płyna w przewodniku elektrycznym. Czy minister Naimski wynalazł jakieś urządzenia do zatrzymywania elektronów z Ostrowca na granicy białorusko-polskiej, żeby z Białorusi do nas elektrony z Ostrowca nie trafiały?

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.