Pierwsze spotkanie.

Chodzi o dzisiejsze spotkanie Tillersona i Ławrowa w monachium na G20. Oczekiwania są duże, media w napięciu oczekują newsów. BBC w związku z tym przeprowadziła rozmowę z jakąś kobietą reprezentującą think-tank i dyrektorem amerykańskiego uniwersytetu w...Moskwie, na temat co jest ważne i co będzie omówione. Ciekawe, że dziennikarz zadał to pytanie, czy to zmieni „antyrosyjską retorykę na Zachodzie”.
Oczywieście sprawy dotyczą Ukrainy i Bliskiego Wschodu.

1. Dyrektor uniwersytetu powiedział, że sprawa Ukrainy jest prosta i łatwa; Krymu Rosja nie odda, więc nie ma o czym nawet mowić. Co do Donbasu to są dwa problemy: a/ język rosyjski jako drugi język oficjalny, b/ autonomia w ramach decentralizacji.
2. Kobieta z thin-tanku nawijała o Syrii: Rosja popiera Asada, Rosja bombarduje umiarkowanych, nie walczy z ISIS, itp. (Relacja spóźniona, bo już trwają rozmowy w Astanie, z umiarkowanymi także, a USA oddało Syrię Europie, wraz z uchodźcami).

Tymczasem ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow dał wywiad do Die Welt i tam poważnie Europę postraszył. Powiedział mianowicie, że jak Europa nie obroni Ukrainy przed Rosją, to będą tysiące ofiar, Ukraina straci niepodległość, a uzbrojone hordy ukraiński w ilości. 280 tys. wojska i 130 tys. policji runą na Unię Europejską.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Dyskusja

oto Eowina

Skończyła się trwająca ponad godzinę konferencja

prasowa Trumpa. Ludzie! Zanim dojdzie do wojny z Rosją, Trump musi najpierw pokonać i przekonać Amerykanów! Taka agresja, wzajemna nieufność, złośliwa interpretacja, krytyka ...
czegoś takiego w Ameryce nie było.
BBC jest wyraźnie wroga i podobnież CCN, ciągle wytykają, ciągle łapią za słowa, będzie ciężko.

Z Mike'm Flinn'em, tym doradcą co go Trump zwolnił, to było tak: on rozmawiał z ambasadorem Rosji przez telefon, został przez FBI podsłuchany i rozmowa została ujawniona.
Zapytano w tej sprawie kandydata rosyjskiego na prezydenta w wyborach 2018 roku. Jego opinia jest taka, że po to jest ambasador aby rozmawiał. To jest normalne. Trudno się połapać co się dzieje. Moim zdaniem, chodzi o pozbycie się Trumpa, pronto!

oto Dubitacjusz

@ p. Eowina: chodzi o szantaż

Tworzy się narrację, że Trump spiskuje z Rosją, ba jest wręcz przyjacielem Putina (jakby czerpali z "GaPola").
To zmusza Trumpa do działań antyrosyjskich (żądanie "zwrócenia" Krymu razem z mieszkańcami, którzy nie chcą być zwracani), aby oddalić te oskarżenia.

Sprawa Flynna to jakieś kuriozum. Facet doszedł do stanowiska generała(!) w wywiadzie(!!!) i teraz kogoś z taką biografią oskarża się o treason. Bo zakulisowo rozmawiał z rosyjskimi dyplomatami.
Wariactwo, jak z oskarżaniem o szpiegostwo Mateusza Piskorskiego ze Zmiany.

P.S. Myślę, że establishment obu amerykańskich partii jest gotowy do impeachmentu Trumpa, gdyby chciał dogadać się z Rosją.

oto YogiBeer

Sprawa Flynna to po prostu

Sprawa Flynna to po prostu reakcja "deep state" na próbę zmiany kursu. Od początku szerzono plotki o prorosyjskości Trumpa i jego powiązaniach z Putinem, by ograniczyć mu pole manewru w zakresie deeskalacji zimnej wojny z Rosją. "Deep state" wyczyści otoczenie Trumpa z ludzi, którzy mogą Trumpowi podpowiedzieć cokolwiek niezgodnego z linią "deep state". Trump nie jest dostatecznie mądry, by wymyślać politykę samemu, więc ludzie o poglądach pasujących "deep state" przejmą kontrolę nad kształtowaniem polityki zagranicznej. Choć np. w sprawach giermkowania Izraelowi Trump nie potrzebuje suflerów, tu jego linia i linia "deep state" są tożsame.

oto Eowina

Co do impeachmentu Trumpa, to prawie oficjalnie

zbierane są materiały i internet aż huczy na ten temat. Generalnie jest "nagonka" na słownictwo, na zachowanie, ciągłe przetwarzanie na wszystkie strony, interpretacje...

Co do Rosji, to nie jest jasne co chce Trump, nie jest też jasne co chce reszta. Trump mówi, że będzie twardo z Rosją rozmawiał i dojdzie do porozumienia, bo lepiej z Rosją być w zgodzie. Trump ciągle się tłumaczy, że nie zna Putina, ani z nikim nic nie uzgadniał. Ciągle się z tego tłumaczy i ciągle są podejrzenia, że Rosja ma na niego "haki". Ten rosyjski kandydat na prezydenta, to twierdzi, że w Rosji powiało ochłodzeniem co do Trumpa, bo jest mało wiarygodny i też nie jest wiadomo czego się trzymać.

oto Eowina

Straszna rosyjska łódź podwodna pływa gdzieś po

Atlantyku i poruszyła państwa NATO do głębi. Pływa na wodach międzynarodowych i nie zbliża się na odległość bliższą niż 30 mil morskich, mimo to sieje popłoch. Jest śledzona, obserwowana, bo to jest niewątpliwie prowokacja. Nawet w czasie konferencji prasowej prezydent Tramp ją wspomniał. Powiedział, że wie o tej łodzi, ale nie będzie ogłaszał co zrobi w związku z tym.
Lawmakers sound alarm over Russian spy ship patrolling off U.S. East Coast

zablokowania rosyjskiej floty przy wyjściu z zamarzających portów

Czy atomowa łódź podwodna pływa pod lodem? Polskie siły morskie mogą mieć z tym problem.

oto Paulina Kaufmann

Czy atomowa łódź podwodna

Czy atomowa łódź podwodna pływa pod lodem?

Pływa, nawet pod znacznie grubszym, ba jest w stanie się nawet wynurzyć rozbijając lód.

oto Krzych Adam

Co Pani powie?

Wywiadowczy okręt Wiktor Leonow, klasy Meridian, wg klasyfikacji NATO - Vishnya class został teraz nauczony przez Rosjan nurkowania pod wodę? Może jeszcze nauczyli go pływać na zmianę stylem motylkowym, żabką i kraulem?

leonow

Okręty tej klasy, siedem w sumie, zostały wybudowane dla sowieckiej marynarki wojennej w Stoczni Północnej w Gdańsku w 2 połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Ciekawostką jest w artykule to:

The U.S. ... doesn’t have any spy ships like it, relying instead on planes and satellites for its electronic surveillance. (Stany Zjednoczone ... nie mają w ogóle podobnych żadnych okrętów szpiegowskich, opierając się zamiast tego na samolotach i satelitach dla swego wywiadu elektronicznego.)

Wyglądałoby chyba na to, że odkąd 50 lat temu najpierw ich okręt wywiadu elektronicznego USS „Liberty” (klasy Belmont) został praktycznie zniszczony na wodach międzynarodowych przez siły lotnicze i morskie Izraela, a potem USS Pueblo (klasy Banner) mający za całe uzbrojenie 2 karabiny maszynowe Browning M2 kaliber 12,7 mm został napadnięty i zdobyty przez północnokoreańskie cztery kutry torpedowe i dwa ścigacze okrętów podwodnych, Amerykanie (niektórzy napisaliby Jankesi) zawinęli ogon pod siebie i już nie mają statków szpiegowskich?

Tak czy inaczej robienie wielkiego halo z wycieczki 30-letniego okrętu rosyjskiego po Atlantyku, eskapady bardziej zabawnej, niż groźnej jest robieniem nam wody z mózgu.

oto Eowina

Ja się na wojennych sprawach nie znam.

Wyobrażałam sobie, że to jakiś pływający atom. Widziałam kiedyś taki film, nie pamiętam dobrze, a to był chyba "Czerwony październik". Być może ten jest jeszcze groźniejszy, bo wszystkie media są w napięciu: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1027139,title,Rosyjski...

Jak się to czyta, to łza się w oku kręci - Wiktor Leonow, który został zbudowany pod koniec lat 80. w gdańskiej stoczni. Jednostka ma długość 94 metrów. Kiedyś mieliśmy przemysł stoczniowy i fachowców, którzy potrafili zbudować takie jednostki. A dzisiaj, niema nic. A dla stoczniowców można by przywołać przypowieść o karpiach, które zagłosowały o przyspieszeniu Wigilii.

oto Krzych Adam

No właśnie.

przypowieść o karpiach, które zagłosowały o przyspieszeniu Wigilii.

To już nie "Bolek" słynny na cały świat noblista był tym karpiem co "temi ręcami" przyspieszył Wigilię? Nikt mu podobno nie pomagał, bo jak sam mówił "nie miał on ludzi" do tego. Niektórzy co prawda mówią, że jakąś pomoc ten karp w stopniu kaprala jednak miał od takich płotek, jak ciągle jeszcze generałowie, choć być może już wkrótce szeregowcy, Kiszczak i Jaruzelski.

oto Krzych Adam

E tam...

Ja nie knuję, tylko żołądkuję się i to na dodatek zza oceanu. Znaczy z zerową z definicji skutecznością. A jakbym miał knuć to na pewno nie wspólnie ze "Zmianą". Bliżej, bo na forum zetknąłem się z jednym tylko jej przedstawicielem, panem redaktorem Konradem Rękasem i już mi wystarczy. By nie uchybiać mu wyliczę tytuły: wiceprezes Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych, prezes Powiernictwa Kresowego. Jakoś funkcja w "Zmianie" jest pominięta.

oto Robercik

Słabością Rosji jest fakt, że

Słabością Rosji jest fakt, że przy granicach USA nie wybrała sobie jakiegoś państwa które by "broniła" przed amerykańską agresją. Nie ma więc propagandowego uzasadnienia by pływać przy amerykańskim wybrzeżu. Amerykanie przy rosyjskimi brzegu puszczają okręty z Aegis zdolne do wykonywania salw jądrowych za pomocą pocisków samosterujących, ale to oczywiście w celu obrony ludów Estonii, Litwy, Polski, Gruzji itp. Odpędzanie tych okrętów określono w Polsce jako rosyjską prowokację - niestety nie mówiąc co chcieli Rosjanie sprowokować....Domyślam się, że wojnę. Cwany plan!

oto Eowina

W jakiej znowu defensywie!?

W Ameryce kryzys polityczny, bo doradca rozmawiał z rosyjskim ambasadorem, stracił stanowisko. Nowego doradcy nie ma, bo się nikt nie odważy, skoro stanowisko jest tak odpowiedzialne. Kandydaci odmawiają.
NATO też jest postawione na baczność aby się zbroić, Rosja trzyma w szachu 28 + państw!

oto Aleksy

Narracja i akcja

Szanowny Panie Skanderbeg @, Rosja doskonale obroniła swoje interesy w Syrii, Ukrainie,Gruzji, Czeczenii, Iranie, Turcji, Chinach, Indiach, Brazylii,RPA.To skutek wielopłaszczyznowych działań w świecie.Powoli zaczyna się liczyć jako gracz globalny.

oto Skanderbeg

A rozumie pan słowo "narracja"?

To w powszechnym odbiorze, Rosją jest tą złą.
Na Ukrainie zresztą niewiele obroniła, bo centrum tego państwa jest już w rękach wroga, a Czeczenia to wewnętrzna sprawa Rosji. Indii, Brazylii czy RPA bym do tego nie mieszał, bo te państwa grają na kilku fortepianach. Turcja czy Chiny również prowadzą własną grę.

oto Aleksy

Czy marchewka to ryba.

Szanowny Panie Skanderbeg @,oczywiście że nie rozumiem, każdy globalista czy euro-optymista może powiedzieć że jestem tępy jak Putin bo nie chcę uznać że " marchewka jest rybą". Podobnie jak Putin rozumiem że "narracja" dla państwa "atomowego" nie ma żadnego znaczenia, BRICS jest realną grą na nosie USA otumanionych mirażem "Gwiezdnych wojen" i "urokiem globalizacji",które widząc na własnym "zadzie" ślad buta made in USA wybrały Trumpa na prezydenta. Jeśli islamscy najemnicy z całego świata atakują wojska rosyjskie w Czeczenii, to nie jest wewnętrzna sprawa Rosji, ktoś na to zezwolił.Z grą "na kilku fortepianach" jest ten problem żeby delikwent zagrał na podstawionym fortepianie,Rosja tego dokonała, strój fortepianu zależy od właściciela,muzyk gra As-dur a słyszymy Cis-dur.Różnica polega na podejściu do polityki "wirtualnej','narracja"jest taką polityką która dla Rosji nie ma żadnego znaczenia, baza w Sewastopolu jest niezagrożona to gazociągi dla Unii pracują "pełną parą".

oto Eowina

Narracja jest zwykle jednostronna i tylko na pewnych terenach

kuli ziemskiej. Na innych terenach jest inna narracja. Narracja służy propagandzie i jest skuteczna tylko częściowo. Ludzie, którzy śledzą politykę bardziej głęboko, oceniają fakty, czyli zdarzenia, a nie kierują się narracją.

W obecnym momencie Rosja wygrywa propagandowo, stąd jest nagonka na rosyjskie portale, rosyjskie media i nagłaśniane są insynuacje o rosyjskich włamaniach internetowych. Putin reżyseruje wybory w demokratycznych krajach!

Tydzień temu w UK była uroczystość wręczania nagród najlepszym aktorom telewizji i filmu oraz nagradzane były najlepsze utwory filmowe i telewizyjne. Dostojny artysta prowadzący tę uroczystość otwierając kopertę ogłosił: "A teraz zobaczmy kogo i co nam Putin wybrał" Stąd narracja, kiedy staje się przesadna, zaczyna być śmieszna.

oto Kremlowski kurant

Stary numer

Calkiem jak wtedy kirfy Finlandia napadala na ZSRR.Najpierw finska soldsteska rozpoczela zbrojne prowokacje a potem bezczelny atak.

oto Eowina

Problem jaki dzisiaj Ameryka ma, to jest zaskoczenie,

że Rosja się nie poddaje. Przekonanie o misyjnej roli USA w świecie, utwierdzone przez ubiegłe stulecie pełne sukcesów, dzisiaj zaczyna się nie sprawdzać. Rosja wydaje się być dobrym kandydatem jako państwo, które można oskarżyć i jako państwo na które można skierować uwagę amerykańskiego społeczeństwa złość za niepowodzenia wewnętrzne. Trump jest w defensywie za plany prorosyjskiej polityki. "Zanim się zaczęło, to już się skończyło". Są propozycje powołania komisji dla zbadania powiązania Trumpa z Rosją i oczywiści - impeachment.

oto Eowina

Odbyła się Monachijska Konferencja Bezpieczenstwa.

!. Delegacja amerykańska podtrzymała ważność istnienia NATO, podkreślono konieczność większych nakładów finansowych. Nic nie wspomniano natomiast o UE, tak jakby jej nie było.
Mike Pence, wiceprezydent, za Donbas obciążył Rosję. A John McCain powiedział, że Trumpa rząd startuje swoje urzędowanie z wielkim bałaganem. Powiedział też, że będą "naciskać" Polskę.

2.Petro Poroszenko wzruszył serca członków konferencji twierdzeniem, że "Putin nienawidzi Ukrainę" i naciskał aby nie ustępować nic i nie decydować o Ukrainie poza Ukrainą.
Ukraina zamarza, radykałowie z Prawego Sektora blokują antracyt dla elektrowni. Nikt nie jest w stanie Ukrainie pomóc.
Putin, dzisiaj w odpowiedzi na zarzuty mu stawiane, uznał zbuntowane republiki i podpisał uznanie paszportów i innych dokumentów wydawanych przez ich prawo za ważne w Rosji. Zapowiada się długa zima.

3.Mieszkańcy Europy otrzymują mieszane sygnały z Ameryki i nie wiedzą czego się trzymać, czy bać się bardziej Trumpa, czy Putina. Jedna Norweżka tak powiedziała do BBC.
"Putin is control freak, but Trump is freak out of control." Powiedzenie ciekawe, proszę spróbować to przetłumaczyć.
( Jakaś setka amerykańskich żołnierzy w Norwegii uczy się jeździć na nartach, będą patrolować granicę norweską z Rosją)

oto KubaG

Kwestia stosunków USA-Rosja

Kwestia stosunków USA-Rosja wudaje się być....otwarta. nie znam nikogo, kto jest w stanie przewidzieć czy Trump pójdzie w kierunku realizacji zapowiedzi z kampanii wyborczej, czy też da się przekonać otoczeniu.
W międzyczasie wszystko wskazuje na to, że główne kierunki polityki zagranicznej USA pozostają bez zmian. Kongres dopiero co małożył sankcje na irańskie linie lotnicze, za "wykorzystywanie ich do logistyki na rzecz terrorystów' (totalny absurd, ale najwyraźniej sojusznicy z Tel-Aviv'u tego zarządali). Trump autoryzuje i po fakcie określa jako sukces akcję komandosów w Jemenie (29 ofiar cywilnych w tym dzieci), Do tego brednie o "safe zones" w Syrii fundowanych przez SA i Katar.
Czy krytyka NATO to dowód, że USA przechodzi do ery izolacjonizmu? A może po prostu reprymanda, że Europa wydaje za mały procent PKB na zakupy w amerykańskich koncernach zbrojeniowych.
Obawiam się, że nadzieje, że Trump oznacza zmianę w polityce zagranicznej USA nie spełnią się, ale w sumie bazowały one tylko na założeniu, że wszystko lepsze od Clintonowej. Poczekajmy kolejne 4 lata i obserwujmy działania Rosji i Chin. Ze strony USA na pozytywne działania raczej nie ma co liczyć.

oto Krzych Adam

Nie bardzo wiem, kto miał nadzieje na odwrócenie wszystkiego.

W sprawach bliskowschodnich Trump był dość jednoznaczny. Co do Rosji, to mimo pewnej niespójności sygnałów, też podstaw do wielkich nadziei nie było.

Obawiam się, że nadzieje, że Trump oznacza zmianę w polityce zagranicznej USA nie spełnią się, ale w sumie bazowały one tylko na założeniu, że wszystko lepsze od Clintonowej.

A jeżeli ktoś nadzieje miał, to okazał naiwność. Natomiast "wszystko lepsze od Clintonowej", to pewnik. Trump wygrał bo odwołał się do całej słabo zorganizowanej politycznie społeczności Amerykanów poza zlewicowanymi kampusami uniwersyteckimi i wielkimi miastami. A dla tego segmentu Ameryki rzeczywiście wszystko było lepsze od Clintonowej.

Jednakże wcale nie jest pewne, a nawet nie jest prawdopodobne, by by był w stanie zaspokoić ich aspiracje.

oto Eowina

Senator amerykański planuje i zachęca innych aby

w 2017 roku kopać Rosję w dupę! To jest dosłowny cytat, aby nie było pretensji, że brakuje kropek. ;) Tę zachęcającą propozycję senator ogłosił oczywiście w Monachium.
US senator calls 2017 year of 'kicking Russia in the ass'

Inną dzisiaj wiadomością wzburzającą świat jest podejrzenie, że Rosja planowała zamach stanu w Montenegro, aby nie dopuścić do wstąpienia tego państwa do NATO. Trwa poszukiwanie zamachowców przy pomocy interpolu.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.