Czarna propaganda o inkwizycji

„Inkwizycja, czyli sprawiedliwość, umiar i uczciwy proces” – Tekst Rodneya Starka, autora nowo wydanej w Polsce książki „Nie mów fałszywego świadectwa. Odkłamanie wieków antykatolickiej narracji”, o inkwizycji.

„Wbrew czarnej legendzie inkwizycja rzadko korzystała ze stosu, rzadko kogokolwiek torturowała i utrzymywała niezwykle przyzwoite więzienia. Hiszpańska inkwizycja praktycznie nie posyłała czarownic na stos, a jeśli do tego dochodziło, dotyczyło to osób skazanych po raz trzeci czy czwarty. (…)

Klasyczny obraz inkwizycji to w większości stek kłamstw wymyślonych przez angielskich i holenderskich propagandystów w szesnastym wieku podczas wojen toczonych z Hiszpanią i powtarzanych potem przez złośliwych albo wprowadzanych w błąd historyków pragnących podtrzymać „wizerunek Hiszpanii jako narodu fanatycznych bigotów”. (…)

We w pełni udokumentowanym okresie, dotyczącym 44 674 spraw, dokonano egzekucji jedynie 862 ludzi, co stanowi 1,8 procent oskarżonych, którzy stanęli przed sądem. Przez cały zatem okres – od roku 1480 do 1700 – inkwizycja wymierzała rocznie karę śmierci średnio dziesięć razy, co jest zaledwie drobnym ułamkiem, jeśli porównać to z tysiącami luteranów, lollardów i katolików ( nie mówiąc już o dwóch żonach króla), których na rozkaz Henryka VIII ugotowano, spalono, ścięto lub powieszono. Potem w ciągu następnych stu lat (od 1530 do 1630) w Anglii wieszano rocznie 750 ludzi …”

Jak widać czarna propaganda funkcjonuje od dawna. Kiedyś zastosowano ją wobec katolików i inkwizycji a dziś z powodzeniem stosuje się ją opluwając także Polaków. Nic nowego pod słońcem. A wspomniana książka zdecydowanie warta przeczytania.

- - -
„Rzeczpospolita Plus Minus” nr 17

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 4)

Tematy: 

Dyskusja

oto Czesław

Inkwizycjia w luterańskiej Szweccji

Szkoda że Autor dla porównania nie opisał inkwizycję w luterańskiej Szwecji i jest ta sprawa w opisywanej sprawie pomijana milczeniem przez antykatolicką propagandę. Żeby być skutecznym trzeba atakować a nie tylko się bronić, w tym przypadku tłumaczyć.

oto Anna Catherine

Wszystko przekrecone

Termin "inkwizycja" jest w Szwecji uzywany jedynie wobec okrucienstw katolickich. Wiekszosc ludzi nie ma pojecia o tym, ze przesladowanie "czarownic" (häxor), i ich mordowanie, byla czescia szwedzkiej historii po odrzuceniu katolicyzmu. To ze szwedzi nadal (coraz mniej z powodu masowej immigracji) uzywaja wyrazenia "häxor från Blåkulla" (czarownice z gory Blåkulla) tej ignorancji nie zaprzecza, bo przecietny Szwed nie wie dlaczego uzywa tego wyrazenia. Szwedzi maja - i mieli juz jak tu przyjechalam w 1973 roku - wyjatkowo minimalne wiadomosci historyczne. Poniewaz wychowalam sie w Polsce po drugiej wojnie swiatowej mialam mozliwosc zaobserwowania wielu podobienstw miedzy tymi krajami jesli chodzi o tuszowanie - nawet przekrecanie historii.

oto Eowina

Przewrażliwienie z tą inkwizycją ... nikt nie robi

propagandy.
"Czarownice z Salem" to jest o protestanckim pastorze, który dusił kobiety uznane za czarownice. Nawet film z tego zrobili i nikt nie mówi o wrogiej propagandzie. A taki Henryk VIII król Anglii i jego wojna z katolicyzmem, też nikt go nie wybiela, bo to jest faktem historycznym.
Nie można też zaprzeczyć, że Girolamo Savonarola został spalony we Florencji.

oto Krzych Adam

Hmm, nikt nie robi propagandy?

I nie było w krajach protestanckich wieków antykatolickiej narracji? Więc nie jest też teraz powszechnym mniemaniem w tych, obecnie postchrześcijańskich, krajach iż temte czasy to był okropny okres zbrodni katolików w którym dominowało palenie na stosie innowierców?

oto Eowina

A te pytania to do mnie?

A jeżeli słowo "były" oznacza czas przeszły, to czy można go zastosować do czasu teraźniejszego?
A w których to krajach jest takie "domniemanie", bo ja nie jestem w temacie?

oto Krzych Adam

Znaczy co, wieki antykatolickiej propagandy były, ale się zbyły?

A nawet się zmyły, że nawet drobnej pozostałości już niesposób dostrzec? Tak w ogóle dziwne jest, gdy ktoś nie będąc w temacie, w tym temacie się wypowiada i to autorytatywnie.

A dwa takie kraje wymienił Autor z nazwy. Co zaś do reszty to określone one zostały zbiorczo jako protestanckie. Czy jest Pani w stanie sama sobie stworzyć listę takich państw w Europie i poza nią, czy wymaga Pani pomocy?

oto Krzych Adam

O, sorry, że zapomniałem o odpowiedzi na pytanie, zadane wprost.

Byłoby niegrzecznością zignorowanie go. Tak, moje pytania były do Pani. Dlatego podpiąłem mój wpis pod Paninym.

oto Eowina

A po co mam tworzyć listy, skoro uważam, że temat jest

mocno nieaktualny? Czy mam jeszcze wspominać, że były wojny religijne i to nawet przez sto lat?
Czy jak są wojny, to oczekiwania są, że strony nie będą używać propagandy?

oto Krzych Adam

No to bardzo dobrze, że sobie sprawy wyjaśniliśmy.

Przede wszystkim to, że rzeczywiście Pani nie jest w temacie. Bo najwyraźniej uważa Pani iż w krajach protestanckich wieki antykatolickiej narracji nie pozostawiły żadnych skutków co do przekonań odnośnie czasów inkwizycji jako okropnego okresu zbrodni katolików w którym dominowało palenie na stosie innowierców. Ani też nie ma w nich żadnej, nawet stonowanej, ale ciągle kontynuowanej antykatolickiej narracji.

W tej sytuacji dziwi mnie nieco fakt dopytywania się o listę państw protestanckich bo i po co to Pani robiła skoro nieznane sobie tematy kwalifikuje Pani automatycznie jako nieaktualne. Szczególnie że te państwa nie są już aktualnie protestanckie, a nawet w ogóle chrześcijańskie, nieważne nawet z jaką denominacją.

oto dominik

W obronie świętej inkwizycji

W książce "W obronie Świętej Inkwizycji", Konik Roman dość szczegółowo przedstawił temat. Warto przeczytać.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.