Szanowni Państwo, przespaliście wojnę

Zaczęła się około godz.3ciej rano i skończyła się o godz. 4tej. Atak nastąpił ze strony USA, UK i Francji na Syrię. Czas był dobrany tak, aby wojnę zakończyć przed poranną modlitwą muzułmanów.

Wojna była absolutnie zwycięska. Celowane była laboratorium i fabryka produkująca broń chemiczną w okolicy Damaszku. Były wystrzelone 120 rakiety Tomahawki, część z tych rakiet została złapana przez obronę, podają, że najmniej 13, a część rakiet była tylko wabikiem. Stąd nie wiem jak się wojna naprawdę odbyła i co było tymi rakietami trafione.

Z ciekawszych informacji to mogę podać to, że wojna trwała krócej niż przemówienie Theresy May uzasadniające atak. Inną cechą tej wojny było zapewnienie, że jest absolutnie zachowana ostrożność co do tego aby nie skaleczyć żadnego Rosjanina.

Reakcja Moskwy też jest bardzo spokojna, porównując do bojowych przemówień z drugiej strony. To co media piszą, były przedwojenne negocjacje z udziałem Erdogana.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3.5
Ogólna ocena: 3.5 (głosów: 6)

Tematy: 

Dyskusja

oto Palimpsest

Co to za wojna,

kiedy jeden okłada drugiego gdy ten śpi? Poczekajmy aż się rozbudzi i odda. Bo odda. Ripostujący godzin modłów obrońców światowego pokoju raczej nie weźmie pod uwagę, taki takt w zabijaniu nie leży w jego naturze.
Wtedy wielu może zasnąć. Snem wiecznym.

oto polski chłop

nic nie zrobi

Po tym jak prezydent Francji Macron tak chętnie przyłączył się do "koalicji" należało się spodziewać, że Rosjanie pomimo groźnych min niczego nie zrobią. Jeżeli akcja Zachodu na tym się zakończy to każda ze stron będzie mogła ogłosić swoje zwycięstwo. Komplikacje zaczną się wówczas, gdy Waszyngton uzna, że to za mało i trzeba jeszcze sobie postrzelać. Ale tego w chwili obecnej nie wiemy.

oto mj

Wygląda na to, że i wojska rosyjskie w Syrii

przespały tę ''wojnę'', pomimo wcześniejszych nawet chwilami groźnie brzmiących deklaracji że ''tym razem nie zaśpią'', ale będą czuwać i ''odpowiedzą adekwatnie''.
Ciekawe jaka tym razem będzie ''odpowiedź'' Rosji? Wezwanie ambasadorów USA, Francji i Wielkiej Brytanii do MSZ i wręczenie im not protestacyjnych? Skarga w ONZ, że to całkowicie niezgodne z prawem międzynarodowym tak sobie na spontanie i bez jakiegokolwiek ''mandatu'' okładać rakietami i bombami jakiś kraik?

Chyba przestanę obawiać się wybuchu III wojny światowej... Mam wrażenie - może mylne, ale akurat takie własnie - że Putin ''nie da się sprowokować'' nawet jak którejś nocy zbombardują mu Obwód Kaliningradzki. Pod pretekstem takim, owakim, lub bez żadnego pretekstu, tylko tak po prostu.

oto polski chłop

W PRL był taki dowcip

Brzmiał on mniej więcej tak: "Strona radziecka po raz pięćset dziewięćdziesiąty czwarty uprzedza stronę chińską o poważnych konsekwencjach naruszania granicy radzieckiej przez stronę chińską w rejonie rzeki Ussuri". Chociaż był to w istocie dowcip radziecki.

W obecnym konflikcie najpierw był blef generała Gierasimowa, w którym ów generał groził uderzeniem w okręty i samoloty atakujące Syrię, ale po nim Zachód natychmiast podniósł stawkę tworząc ad hoc koalicję. Milczenie ważnych ludzi w Rosji oznaczało pass. Rosja jest za słaba, żeby prowadzić wojnę z Zachodem. Kreml wybrał chyba jedyne słuszne rozwiązanie. Inaczej miałby drugą wojnę krymską.

oto mj

Ale było przecież do przewidzenia że Amerykanie

na szybko zmontują ''koalicję'', żeby tak ''głupio'' nie wyglądało że oni sami... Wielka Brytania właściwie zawsze i wszędzie niejako z automatu uczestniczy w amerykańskich awanturach, a Francja... wzięła się i zgodziła tym razem. Jak do napaści na Irak w 2003 roku był potrzebny listek figowy pod nazwą ''koalicja'', a oprócz Wielkiej Brytanii nikt w Europie nie kwapił się do tej awantury, to zaproszono do niej Polskę. :)
Ale gdyby nawet teraz nie było koalicji, to co? Rosjanie poszliby na zwarcie z USA? Ja tam już nie wiem czy Rosja jest rzeczywiście taka słaba, czy po prostu póki co wychodzi z założenia że z głupim za łeb nie ma się co brać, przynajmniej dopóki jest to możliwe...
Tyle że jak głupi się uprze, to nie będzie to możliwe.

oto Eowina

Wygląda na to, że to był pożegnalny toast USA

w Syrii, bo już nie zasila rebeliantów. Były intensywne rozmowy z Rosją przed atakiem, więc się dowiemy co Rosja z tego utargowała. Nie podają żadnych ofiar w ludziach.

oto polski chłop

Syria to pikuś

Prawdziwe kłopoty dopiero się zaczynają, gdyż mówi się o embargu na rosyjskie surowce, w tym ropę i gaz. Sprawa Skripala pokazuje że można dzisiaj zrobić z Rosją praktycznie wszystko. Rosja może jedynie popełnić piękne samobójstwo poprzez nuklearną anihilację świata. Na Zachodzie doskonale wiedzą, że nikt na Kremlu na taki krok nie pójdzie.

Rosja mogłaby stawić opór, ale nic póki co nie zapowiada, że Kreml coś w tym kierunku robi. Kreml przegrał nie tylko partię pokera w Syrii, ale i partię szachów na Ukrainie i teraz będzie musiał ponieść konsekwencje swoich błędów w ocenie sytuacji i zagrożeń, które stoją przed tym krajem.

Dwa dni temu Putin na spotkaniu z kosmonautami mówił coś o locie na Księżyc, a być może i Marsa. Muszę powiedzieć, że rosyjski prezydent ma poczucie humoru, chociaż jest to raczej czarny humor.

oto Eowina

Polski chłop powinien swoje sądy bardziej opierać na

faktach a mnie na własnym chciejstwie. W Syrii przegrały USA.
US defense chief Mattis said the strike was a "one-time shot" and that the country would still seek to reduce its military involvement in Syria.

A oprócz tego są takie informacje. Chairman of the Joint Chiefs General Dunford said: "We specifically identified the targets to mitigate the risk of Russian forces being involved."
Amerykański generał Dunford powiedział, że specjalnie omijali Rosjan, aby nie ryzykować.

A tłumacząc na chłopski język, to oznacza, że to był tzw. "łabędzi śpiew" Amerykanów w Syrii. Minister obrony USA mówi, że akcja była jednorazowa, a w sumie to zmniejszają swoje siły w tym państwie. A to oznacza, że Rosja tam zostaje. Takie są informacje na dzisiaj.

oto mj

Wie Pani, te ''fakty'' o danej godzinie są takie, a za parę

godzin mogą być całkiem inne.
Nieprzypadkowo używam cudzysłowu pisząc o ''faktach'', bo przecież wedle tej samej zachodniej propagandy otrucie Skripala przez Rosjan i użycie broni chemicznej przez Asada to też ''fakty''.
I to póki co nawet nie podlegające żadnym korektom. :)
Co tam powiedział jeden czy drugi generał to mało ważne... Może to celowa dezinformacja?
Bądź co bądź sam Trump jeszcze wczoraj, i w dniach poprzednich, co parę godzin wypisywał na TT wzajemnie wykluczające się wersje co do swoich planów, włącznie z taką że ''nie wiadomo kiedy i czy w ogóle uderzą'', aż wzięli i uderzyli... I tylko to póki co jest faktem, już bez cudzysłowu.

oto Eowina

Na "chłopski rozum", to zasoby śroków

chemicznych po zbombardowaniu, powinny stworzyć strefę niebezpieczną i trującą dla otoczenia. A pokazują jakieś gruzy i ludzie po nich chodzą i im nic nie jest. I ten fakt trzeba wziąć pod uwagę.

oto mj

A kto wie co to za środki chemiczne tam niby były...

Może zbombardowano po prostu jakieś zakłady farmaceutyczne, albo fabrykę nawozów sztucznych... :)
Bo gdyby walnięto w fabrykę broni chemicznej, to rzeczywiście tak ''lajtowo'' by tam nie było, mówiąc delikatnie.

oto KubaG

"Fabryka sarinu" pod

"Fabryka sarinu" pod Damaszkiem była przedmiotem inspekcji OPCW dwa razy w 2017 roku- syryjski ambasador przy UN Jaafari.

oto Kmieć

Pani Eowino

Na Zachodzie "chłopskich rozumów" nie ma.
Tam sami światli, jewropejscy, nowocześni, i wykształceni.
W TV im pokazali i powiedzieli, że tam była fabryka broni chemicznej i gazów bojowych?
No. Czyli była.
Po co drążyć? Jeszcze się obwody lemingom pod kopułą popalą...

oto polski chłop

żadna ze stron nie chce wojny

ale Zachód ma tę przewagę nad Rosją, że może ją mocno uderzyć ekonomicznie. Sankcje wobec Rusalu to doskonale pokazują, jak można jednym podpisem zniszczyć dużą firmę. Rosjanie będą musieli nieźle główkować, żeby zminimalizować straty. A sankcje te mogą dotknąć inne firmy, np. Gazprom. Nie bardzo wiem, co Rosja będzie mogła w takiej sytuacji zrobić. Zerwie stosunki dyplomatyczne z USA? Chiny jej nie pomogą, przynajmniej nie na tym etapie.

Zachód w istocie prowadzi wojnę z Rosją. W XIX w takie działania spowodowałyby już dawno wypowiedzenie wojny, gdyż wówczas działano z otwartą przyłbicą. Dzisiaj prowadzi się wojny bez ich wypowiedzenia. Gdyby jednak rosyjski prezydent stwierdził, że takie działania oznaczają w istocie wypowiedzenie przez Zachód Rosji wojny, to być może to by nieco ostudziło gorące głowy. Ale Putin jest bardzo ostrożny i przez to przewidywalny. A to jest w tej pokerowej grze jego wada. Znacznie lepiej radzi sobie Little-Rocket Man, czyli Kim w Korei. On ma znacznie słabsze karty niż Putin, ale dlatego że jest nieprzewidywalny potrafi je też lepiej rozgrywać.
Nie wiem na ile Rosja może liczyć na Chiny. Ale jeżeli ten sojusz jest realny to Moskwa i Pekin powinny już ustalać wspólną politykę na wypadek zachodnich sankcji i nacisków. Mam wrażenie, że sojusz ten jest jedynie na papierze i dlatego Ameryka sobie tak śmiało poczyna.

oto Eowina

Zachód może wiele rzeczy. Może nałożyć więcej sankcji.

Trzeba jednak wiedzieć, że państwa zachodnie mają różne interesy. Zgodność w działaniu przeciwko Rosji nie wynika z ich wzajemnej sympatii, ale ze wspólnych interesów i szantażu. USA w Europie ma związki ekonomiczne, które mogą być zagrożone, w przypadku kiedy któreś z państw się nie podporządkuje. A awantura z Rosją jest też o to, że Rosja nie chce się Ameryce podporządkować.

A Syrii nie idzie o żadną chemię i trucie dzieciaczków. Zachód ma w nosie arabskie dzieciaczki, bo w Jemenie one tysiącami umierają z głodu, z chorób, a Zachód dostarcza broń do dalszej wojny w Jemenie, bo to jest interes taka broń.

W Syrii, tak jak w Iraku, chodzi o ropę. Syria jest na drodze do Morza Śródziemnego i teren Syrii jest potrzebny aby z Kataru, Kuwejtu, czy z Arabii Saudyjskiej przeprowadzić rurociągi i w konkurencji z Gazpromem właśnie sprzedawać gaz i ropę. Tak długo jak można było napuszczać syryjskich sunitów na Assada, to oni walczyli, ale jak Assad i Rosja zaczęli mieć przewagę, to trzeba zacząc go bombardować. A teraz można tylko zgadywać, co się bardziej Zachodowi opłaci; koszty bombardowania w nadziei na przyszłe zyski, czy raczej dać sobie spokój.

oto mika

Proszę nie wymyślać bajek

@polski chłop

Po pierwsze Gierasimow powiedział, że Rosja odpowie strącaniem rakiet i uderzeniem na ich nosiciele jeśli zagrożone zostanie życie rosyjskich żołnierzy.
Po drugie jest on wprawdzie bardzo wysokim rangą, ale tylko żołnierzem i obowiązany jest ściśle wypełniać polecenia ministra obrony a ten z kolei prezydenta FR. Samodzielnie działać może jedynie w wyjątkowym, nagłym wypadku, gdy otrzymanie od nich wytycznych jest absolutnie niemożliwe.
Po trzecie to co Pan pisze następnym poście o sankcjach, szczególnie o możliwym embargu na rosyjskie węglowodory to naiwne fantazje, zapewne podszyte chciejstwem.

oto Eowina

Co do Rosji w Syrii, to na skutki należy poczekać.

Moim zdaniem Rosja wstrzemięźliwie niezaangażowanie i ograniczenie konfliktu, jest objawem pozytywnym. Assad zostaje, a wojna się w Syrii kończy. Atak był nieszkodliwy, czyli naprawdę nic nowego nie wnosi. Trzeba się raczej zastanowić, że to status prezydenta Trumpa jest słabszy, bo NATO jako pakt nie chce się z nim identyfikować. Dzisiaj znowu zbiera się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Jest to bardzo ciekawa sytuacja, a tych, którzy wydziwiają na Putina, powiem tak: Putina status jako światowego męża stanu się umocnił.

Bo o co miałby Putin walczyć? O nic. A to nie jest wystarczający powód do wojny. Putin wygrał i wygrywa dyplomacją.

PS. Jak na razie, to Rosja reklamuje swoje siły obronne, użyte przez Syrię środki do obrony, mają 30 lat i 70% skuteczności. ;)

oto mj

To tylko takie moje luźne przypuszczenia oczywiście, ale

nie byłbym taki pewien czy te 100 rakiet dziś nad ranem to już tylko to co miało być i wracamy do domu, czy to początek ''zaprowadzania demokracji'' w Syrii już na szerszą skalę, bez zabawy w jakieś tam dozbrajanie ''bezbronnej i demokratycznej opozycji'', która już prawie swoja wojenkę przerżnęła, jakichś tam podchodów itp. Bo analogicznie można zapytać - co zyskał na tym Trump? Kompletnie nic. Da teraz rozkaz do odwrotu i zostawi Syrię Rosjanom, czekając cierpliwie i ewentualnie montując kolejną prowokację z czymś tam, żeby znów odpalić 100 rakiet? A Syria to nie tylko ''lęki'' Izraela i drzwi do Iranu... Przez Syrię, oczywiście już taka ''demokratyczną'', można zbudować ropociągi i gazociągi z Bliskiego Wschodu do Europy, a wtedy sytuacja Rosji byłaby... nieciekawa. Tam stawka toczy się naprawdę o strategiczne interesy, a nie jakieś bzdety, którymi karmi nas propaganda.
Nikt tak po prostu nie odpuści.
A ostatnio wyraźnie wzmogła się antyrosyjska propaganda, dodatkowo stada trolli na forach dyżurują na 3 zmiany, tu sprawa Skripala, tam sankcje, gdzie indziej propozycje jeszcze innych sankcji, porównania wprost Putina do Hitlera, jak słyszałem dziś w TVN, że Mundial w Rosji to będzie to samo co Olimpiada w Berlinie w roku pamiętnym... Itd., itp. Mnie to wygląda na ''padgatowkę'' do czegoś o znacznie szerszej skali niż odpalenie 100 rakiet i wracamy do chałupy.

oto alibas 14 kwietnia

Rosjo gdzie jesteś

Rosja sie po prostu kompromituje, tak uważam, bo jak można pisać, że "żadna rakieta nie weszła w strefę rosyjską", czyli co niech innych mordują sojusznika, aby nie mnie, to po co oni tam są kiedy okładają ich rakietami, a ci nic, cisza, tylko jakieś noty protestacyjne, nie wiem o co się w tym wszystkim rozchodzi. Jak widać te buńczuczne wypowiedzi Rosji rozwiały się, jak kurz po amerykańskich rakietach. Po prostu wstyd.

oto Eowina

Nikt z sojuszników nie został zamordowany.

Żaden Syryjczyk ani Irańczyk nie został uszkodzony. Syria odniosła zwycięstwo - odparła atak bardzo silnego wroga. Ludzie tańczą na ulicy.
https://www.zerohedge.com/news/2018-04-14/people-a...
Natomiast Trump musi odpowiedzieć na bardzo poważne pytanie: o co mu chodziło w tym ataku.
Donald Trump has no idea what he wants to achieve in Syria
untitled_12.png

oto KubaG

Wątpie, by skuteczna obrona

Wątpie, by skuteczna obrona powietrzna armii syryjskiej była możliwa bez rosyjskich radarów. Twierdzenie, że to kompromitacja Rosji to głupota. Bezpośrednie użycie sił rosyjskich przeciwko amerykanom mogłoby doprowadzic do eskalacji konfliktu. Chyba zresztą na to liczyli podpowiadający Trumpowi atak neokoni. Świat powinien być wdzięczny Putinowi, że ma żelazne nerwy i nie reaguje emocjonalnie jak jego amerykański odpowiednik.
Mówienie o kompromitacji Rosji jest śmieszne w obliczu faktu, że w ciągu 3 lat angażując niewielkie środki wyciągnęli Assada z kryzysu i doprowadzili do tego, że ma większość terytorium kraju pod kontrolą. Tak naprawdę pozostało wybombardować Idlib (rezerwat jihadystów różnej maści) i znaleźć sposób na pozbycie się amerykanów z północnej Syrii (co pewnie da się zrobić rękami Erdogana)

oto sir Galahad

Nie takie to proste jak się

Nie takie to proste jak się może komuś wydawać. Rosjanie przespali? nie przespali. Zwyczajnie nie są w stanie obronić całego terytorium Syrii a Amerykanie starannie wybrali cele żeby nie było kontrakcji. Rzecz w tym, że tan atak radykalnie podniósł stany gotowości obrony strategicznej Rosji, USA zresztą również. Teraz, nawet w razie czyjejś omyłki drastycznie zmalał margines tolerancji na błąd. Innymi słowy, jeśli komuś komputer zgłupieje i pokaże start rakiet drugiej strony (a to się już zdarzało) wtedy nie będzie kombinował tylko naciśnie guzik i wystrzeli rakiety z odwetem. Kto taką wojnę wygra to nie wiem i nigdy się nie dowiem ani ja ani Wy. Nas już nie będzie.
Stany Zjednoczone mają bandycką wprawę. Napadli na ośmiomilionową wtedy Serbię i bombardowali ją przez trzy miesiące po to by oderwać od niej Kosowo i oddać w ręce magii handlującej narkotykami ludzkimi narządami.
Na Irak napadli z powodu broni masowego rażenia. Potem okazało się, że kłamali a skończyło się uzbrojeniem terrorystów i stworzeniem państwa islamskiego, które przydeptane zostało dopiero przez Rosję i Syrię.
Teraz znowu napadli na liczącą 22 mln mieszkańców Syrię pod tym samym pretekstem broni chemicznej. Żadnych dowodów tylko propagandowy jazgot.
Z każdym razem w ich rydwanie idzie Wielka Brytania, która stała się, de facto, 51 stanem USA i stara ladacznica Francja. Do Iraku i Afganistanu zapędzili też, co przykre i hańbiące, nas.
Trump ewidentnie bawi się w cykora z Putinem. Jeśli Putin okaże się takim samym idiotą jak Trump to III wojna światowa gotowa. Ale jakoś musi odpowiedzieć. W chwili obecnej najbardziej sensownym rozwiąẓaniem byłoby odstawienie Trumpa do weterynarza i uśpienie jak wściekłego psa. Inaczej może nas pokąsać.

oto mj

Nie bardzo trzyma się to kupy...

''Zwyczajnie nie są w stanie obronić całego terytorium Syrii a Amerykanie starannie wybrali cele żeby nie było kontrakcji.''

Jeśli nie są w stanie, to po co były te ostrzeżenia i deklaracje że ''tym razem odpowiemy''? Czyżby chodziło o odpowiedź w postaci ''noty protestacyjnej w ostrym tonie''? Chyba nie tak to wszyscy rozumieli... Amerykanie nie zaatakowali rosyjskich baz, bo i po co? Przecież to ''bazy'' miały zaatakować ich, w obronie Syrii... I wyszło jak zwykle. Putin otrzymał siarczystego liścia i wyszedł na pozera, konfabulanta, słabeusza, a może i tchórza, no bo miał jakoś tam bronic sojusznika, a nawet palcem nie kiwnął.
W każdym razie tak to będzie komentowała propaganda.

Mnie tam nie spieszy się do III wojny światowej, ale dobrze to to wszystko nie wygląda.
Zresztą dziś Trump oświadczył że ''koalicja jest przygotowana do długotrwałych działań'', więc niewykluczone że tej nocy, następnych może też, będzie poprawka... I co wtedy? Dalej Rosjanie będą udawać że nic się nie stało? To w końcu dojdzie tam do inwazji lądowej, ich bazy zostaną po prostu ominięte, a z Syrią stanie się to czego akurat pragnie ''wolny świat''.
I sztandar będzie można wyprowadzić.

oto Palimpsest

Uśpić, zapakować w kaftan, antidotów wiele

tyle, że wraz z Trumpem część polskie prawicy musiałaby uśpić swoje zachwyty nad przymiotami tego "prawicowego męża stanu stojącego na straży tradycyjnych wartości".

Cofnąć się nie po męsku, przyznać rację drugiej stronie to tolerancja odmiennych poglądów- ta jak wiadomo jest objawem słabości. Przyznać, że idol jest oderwanym od betoniarki hiperbogatym świrem wstyd.

Więc będziemy tańczyć na linie jak nam trumpety grać będą. Nadzieja w zimnej głowie Rosjan. Do czasu.

oto Dariusz Gałat

Putin kompletnie stracił wiarygodność, jako sojusznik

Najpierw jego ludzie się odgrażali, że będzie stanowcza odpowiedź militarna na ten atak, a po wszystkim Rosjanie kładą po sobie uszy. Ja na jego miejscu już dawno umieściłbym w Syrii wyrzutnię z taktycznymi głowicami jądrowymi i zapowiedział jej użycie przeciw amerykańskim bazom i okrętom w razie ataku na Syrię.

oto Eowina

Proszę Państwa, z tego co donoszą, to do baz

rosyjskich Assad sprowadził i załadował wszystko co było można, samoloty, helikoptery i dobytek wszelki, tak, że nie można było się ruszyć aby nie spowodować wybuchu. Jak się rozładuje to wszystko to się dowiemy co dalej.
Amerykanie z przykrością stwierdzają, że 73 rakiety zostały złapane i nie dokonały zniszczenia.

Są ciekawe wiadomości z wyższych sfer politycznych. W Ameryce bestselerem okazała się książka o Trumpie napisana przez byłego szefa FBI,Comay'a, która ujawnia wszystkie sekrety życia seksualnego i umysłowe swojego byłego bossa. Jakiś polityk rosyjski o nazwisku Aleksander Szerin nazwał Trumpa Hitler Nr 2., a Theresa May może stracić stanowisko z powodu samowolnego przystąpienia do wojny. Putin jest natomiast zajęty liczeniem pieniędzy, bo cena ropy szybuje w górę.

Trump przez atakiem powiedział, że USA nie zamierzają zostać w USA, a Theresa May zapowiedziała, że nie zależy jej na zmianie rządu w Syrii.

oto Krzysztof M

No to śledztwa nie będzie. :)

No to śledztwa nie będzie. :)

oto Eowina

Nie wiem co to oznacza, ale będzie jakieś zebranie NATO.

Szef NATO wyjaśnia, że jakkolwiek nie potępia ataku na Syrię, to NATO jako pakt nie było w ten atak zaangażowane.
Rebelianci będą wyrzuceni z Syrii, gdzie? Podają, że na razie do Jordanii, Libii i Turcji.

James Mattis, szef od amerykańskiej wojny obiecuje, że już więcej Syrii atakować nie będą.

oto Kmieć

Pani Eowino Droga

A mogłaby Pani wraz wpisami podawać linki do tych wiadomości.
Mogą być w oryginale, po rosyjsku lub angielsku.

Pozdrawiam.

oto Eowina

Panie Kmieciu Drogi, już podaję.

https://www.trtworld.com/mea/syria-strikes-latest-...
https://www.nytimes.com/2018/04/13/world/middleeas...

US President Donald Trump – who on Twitter declared “mission accomplished” – said the combined operation was part of a response that would be sustained until Syria stopped its use of chemical weapons, though his defence secretary said it was a “one-time shot”. 

oto sir Galahad

Rebelianci to powinni w Syrii

Rebelianci to powinni w Syrii pozostać, metr pod piachem, na zawsze. Właściwą odpowiedzią na ten atak powinna być likwidacja pozostałych enklaw terrorystów. Nie wypuszczenie na północ tylko zajęcie i egzekucja całego tego towarzystwa wraz z doradcami, którzy ich tam dzielnie wspierają. Tak po prostu.

oto KubaG

Kilka interesujących "faktów

Kilka interesujących "faktów prasowych" (trzeba poczekać na werfikacje)
1. Rosjanie twierdzá, że Syryjczycy używając posowieckich systemów S-125 i Buk strącili 71 z 120 wystrzelonych rakiet.
2. Trafiono "fabrykę sarinu", która z nieznanych powodów umieszczona była w samym Damaszku. Zero ofiar zatrucia gazem a na filmie z miejsca zdarzenie nikt nie używa ubrań ochronnych.
3. Atak nastąpił kilka godzin przed rozpoczęciem przez ekspertów OPCW badania rzekomego ataku chemicznego w Doumie. Co ciekawe Rosjanie opublikowali wywiad z lekarzami którzy byli świadkami jak upozorowano atak.
4. Atak trzeba było upozorować bo 3 tygodnie temu Armia syryjska zajęła "wytwórnię" "chlorine gas" (nie wiem jak to po polsku) we wschodniej Goucie i rebelianci nie mogli po prostu użyć chloru (made in Germany) by ustawka wyglądała bardziej realistycznie.

oto JJerzy

Polecam szanownym ...

... koleżankom i kolegom, dla równowagi, rzucić czasem okiem na stacje typu RT. Oczywiście wskazana ostrożność, ale ... Propaganda jest z obu stron, więc warto posłuchać obu.

oto zajac2

Sam tego nie wymyśliłem.

Mnie przekonuje artykuł z https://wolnemedia.net/bekarty-wojny-2.
Dziś to nie państwa , prezydenci ,szefowie wojsk, zacni premierowie czy premierówki podejmują decyzje wojenne lecz mówiąc ogólnie "globalna kasa" . A którą w Syrii reprezentują podobno , podaje za artykułem, : Chevron, Shell, Total, BP, Exxon. Jakie dzieci, jakie bomby? Gaz i ropa się liczą.
miłego

oto Eowina

Pies drapał Trumpa, podsumowanie dla Polski.

Wg. mojej babskiej logiki, to aby zestrzelić skutecznie, lub nie, 103 rakiety atakujące w Syrii, potrzeba minimum 103 rakiety broniące państwo przed atakiem. To była tylko 1na godzina wojny.

Zadanie dla Panów matematyków ( ewentualnie inżynierów, jako mężczyzn o wielkiej zdolności do takich rzeczy).

Ile będzie kosztowała Polskę jednogodzinna obrona przed atakiem rakietowym ze strony rosyjskiej? Bierzemy pod uwagę marzenie wielu Polaków o tym, że przy następnym strzelaniu Rosja włączy się do akcji i też zacznie strzelać. Do rozwiązania zadania należy wziąć ceny z polskiej umowy z USA na Patrioty.

Pani od arytmetyki.

oto KubaG

Wg Trumpa 76 pocisków trafiło

img_20180415_211803.jpg
Wg Trumpa 76 pocisków trafiło w ośrodek badawczy w Damaszku. Ktoś na Twitterze zrobił szybką "wizualizację".

oto adam_54

Jasnowidzenie syryjczyków ?

Wg Trumpa 76 pocisków trafiło w ośrodek badawczy w Damaszku.

Wyobraża ktoś sobie by ośrodek badawczy produkujący gazy bojowe , który nie miałby w porze nocnej żadnych ochroniarzy , którzy chroniliby taki ośrodek ot choćby przed złodziejami ?
Bo jeśli "76 pocisków trafiło w ośrodek badawczy" i żaden ochroniarz ... ani nie zginał, ani nie został ranny ... znaczy to jedno - ten ośrodek badawczy to było nie chronione przez nikogo gruzowisko..... bądź syryjscy ochroniarze mają wysokie zdolności jasnowidzenia i jeszcze zanim pociski zdążyły eksplodować.... ochroniarze syryjscy zdążyli się ewakuować :-DDD
A wniosek z powyższego jeden..... Trampek łże jak bura suka!!

oto I Kułak Rzeczypospolitej

Akurat miałem okazję

Akurat miałem okazję posłuchać zagranicznych wiadomości w radiu nt tego ataku, dzień po strzelance-sielance. Słuchałem francuskiego, niemieckiego i holenderskiego, powiem Wam, że oni to wydarzenie przedstawiają ludziom jakby to był jakiś po prostu sparing MMA, KSW czy co tam !@#$%. Włos się na głowie jeży. Zachód jest stracony.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.