W. Brytania oskarża Rosję o otrucie szpiega

Theresa May oskarżyła Rosję o otrucie byłego szpiega brytyjskiego w Rosji Siergieja Skripala przy pomocy wojskowego gazu bojowego, którego był produkowany w Rosji. Zażądała wyjaśnień ze strony Rosji do wtorku wieczorem.

Szpieg brytyjski w Rosji, który został tam aresztowany, odsiedział część wyroku, a następnie został wymieniony za rosyjskich szpiegów, został znaleziony wraz ze swoją córką w Salisbury i znajduje się w stanie krytycznym w szpitalu.

May stwierdziła, że jest "bardzo prawdopodobne", że za otruciem stoi Rosja. Boris Johnson wezwał rosyjskiego ambasadora w celu złożenia wyjaśnień. Wezwał także do nałożenia sankcji na Rosję.

Amerykanie poparli Brytyjczyków, Tillerson oświadczył, że trucizna użyta "pochodzi z Rosji" i sprawa wywoła reakcję Stanów.

Sprawa przypomina inne otrucie odwróconego agenta rosyjskiego Aleksandra Litwinienki w 2006 r.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nazwała to "popisami cyrkowymi" i "informacyjną kampania polityczną, opartą na prowokacji".

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Natalia Julia Nowak

Pewnie sam sobie wybrał taki zawód.

Jeśli ktoś decyduje się na bycie szpiegiem, to raczej liczy się z tym, że w przypadku schwytania może zostać poddany torturom, skrytobójczo zabity itd. Jest to po prostu ryzyko zawodowe. Strażak liczy się z tym, że może zginąć w płomieniach, a dentysta - z tym, że może się zarazić WZW typu "C". Każda profesja niesie ze sobą jakieś niebezpieczeństwo. Nie ryzykuje tylko ten, kto nic nie robi.

oto chłop jag

W. Brytania oskarża Rosję o

W. Brytania oskarża Rosję o otrucie szpiega

Z tymi oskarżeniami Rosji - jak wyżej - to jest tak jak z tym molestowaniem seksualnym - co to celebryci jeden przed drugim - przyznają się, że oni też byli molestowani.

oto Marek

Aha, najpierw Rosjanie

Aha, najpierw Rosjanie uwalniają szpiega, żeby potem, na oczach całego świata próbować go zlikwidować za pomocą trucizny swojej produkcji, na dodatek nieskutecznie. A świstak siedzi ...

oto ezimir 13 marca

Ale bagno

Fajnie to wygląda, Komisja ds. wywiadu Kongresu USA ukończyła po 14 miesiącach 150-stronicowy raport, w którym stwierdziła, że nie ma dowodów na współpracę Trumpa i jego sztabu wyborczego z Rosją. I co teraz poczną ci co tak oskarżali Trumpa, i co poczną polskie rusofoby, a teraz znów Anglicy oskarżają Rosję, i znów okaże się, że tzw. zachód się skompromitował, jak pisowcy z komisja smoleńską. Tak wygląda "prawda" w wykonaniu "demokratycznego zachodu". Wstyd.

oto domen 13 marca

!!!!!!!!!

Amerykanie przeciwko Rosji, popierają wszystko, co się rusza, ot takie to "polityczne molestowanie".

oto BTadeusz

Rosji takie morderstwo jest potrzebne,

Jak Saddamowi atak na WTC, albo Asadowi użycie gazu bojowego przeciw własnemu narodowi...
Ale kretynów nie brakuje...

oto Ech...

Ruscy wpadli we własne sidła, jeśli tak można ująć

Wręcz demonstracyjnie, "dla przykładu", podtruwając w swoim czasie Litwinienkę, na zasadzie: "tak, to my - ale udowodnijcie nam to".

Oczywiście zakładając, że tym razem to naprawdę nie oni sami - ja tego nie wiem.

oto Eowina

Dziwna sprawa, że na trucicieli te trucizny nie działają.

W sprawie Litwinienki żaden z podejrzanych się nie zatruł. Podobno podtruła się pielęgniarka w szpitalu, ślady były w hotelu, w samolocie w którym lecieli, a podejrzanym nic się nie stało.

W tym wypadku policjanci padali jak muchy, a trucicielowi nic. W końcu chyba nie chodził w tym kosmicznym stroju za tymi ofiarami, bo by go zauważono.

oto Marek Bekier

Służby Specjalne (w skrócie:

Służby Specjalne (w skrócie: SS) działają według reguł niezrozumiałych i nieosiągalnych dla plebsu więc nie będę próbował rozstrzygnąć racji WB czy FR. Najbardziej interesujące by było gdyby premier WB miała rację, że zatrucie nastąpiło w wyniku użycia broni chemicznej produkowanej niegdyś w ZSRR i Rosji i jednocześnie rację miała strona rosyjska twierdząca, że już dawno skasowała wszelkie zapasy i przestała produkować taką broń. No bo wtedy trzeba by rozstrzygnąć skąd ta broń się wzięła? Czyżby jakieś zapasy przechowywały "zbuntowane republiki"?!

oto Skanderbeg

Anglicy znowu kombinują.

Inna sprawa, że ja też chciałbym aby każdy polski agent, który zdradzi był likwidowany. Musi być siła odstraszająca.

oto Eowina

Komu służy to podtruwanie? W żadnym razie nie Putinowi

na tydzień przed wyborami, natomiast rozprasza nieco uwagę tech, którzy widzą jak marnie rząd brytyjski radzi sobie z Brexitem.

oto KubaG

Ciekawy artykuł na ten temat

Ciekawy artykuł na ten temat
https://consortiumnews.com/2018/03/13/the-strange-...
Gościu mieszkał w odległości 12 kilometrów od brytyjskiego ośrodka testującego broń chemiczną
Był zwerbowany przez agenta MI6, który obecnie współpracuje w prywatnej wywiadowni Orbis z Christopherem Steele'em - autorem dossier o ekscesach z udziałem Trumpa w Moskwie. Może chłopina chciał coś powiedzieć i trzeba było zamknáć mu usta?

oto Mateusz

Ośrodek w Porton Down

Dziwny ten cały atak na byłego szpiega brytyjskiego złapanego w Rosji, który wyjechał do Wielkiej Brytanii i nikomu nie przeszkadzał. Co ciekawe nie zwraca się w ogóle w mediach uwagi na obecność w pobliżu Salibury ośrodka badawczo-naukowego w Porton Down należącego do rządowej agencji podległej ministrowi obrony Wielkiej Brytanii gdzie prowadzone są testy z bronią chemiczną i biologiczną.

oto Eowina

Theresa May wystosowała ultimatum aby Putin się przyznał.

Termin upłynął w nocy, więc UK wyrzuca 23 pracowników ambasady, jak podkreślono - szpiegów.
Minister Ławrow nie będzie zaproszony do UK i żaden członek rodziny królewskiej nie pojedzie na mistrzostwa piłki nożnej FIFA e Moskwie.

Ciekawie i śmiesznie moim zdaniem, wypowiedział się jakiś przeciwnik Putina, w Londynie, który mówił aby w UK zamrożono konta moskiewskich oligarchów i konta Putina, który jest najbogatszym człowiekiem na świecie.

Bogactwo, pieniądze przemawiają do wyobraźni ludzi biednych, którzy nie mają z czego żyć. Ludziom bogatym ostatecznym celem jest władza. Putin ma władzę, sławę, uznanie i tego nie da się przeliczyć na pieniądze. Mowa o pieniądzach jest skierowana do wyborców aby głosowali na tych co do władzy chcą się dorwać.

Całe to przedwyborcze przedstawienie przynosi odwrotny skutek. Presja, zastraszenie, naciski powodują, że Rosjanie skupiają się wokół silnego człowieka, a takim prezentuje siebie Putin.

Ani Nawalny, ani żaden inny kandydat nie prezentuje się jako ten, kto chce aby Rosja była jedną całością i aby do Rosji nie weszły hordy grabieżców. Tego właśnie ludzie się boją, widząc co się dzieje w Ukrainie, czy innych republikach, które przeszły proces reformacji polityczno-ekonomicznych.

oto BTadeusz

Narzekałem na brak odwagi u kabareciarzy...:

A tu masz!:

Potępiamy bezprecedensowy atak na terytorium Wielkiej Brytanii, na Siergieja Skripala i jego córkę, Polska wyraża solidarność z rządem brytyjskim - zapewnił w oświadczeniu premier Mateusz Morawiecki. Wezwał również Rosję do udzielenia odpowiedzi na pytania strony brytyjskiej.

- Z głębokim niepokojem przyjąłem wiadomość o brutalnym i szokującym zamachu na rodzinę Skripalów w Londynie, w którym ucierpiał również funkcjonariusz brytyjskiej policji - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Jak podkreślił Andrzej Duda, "w imieniu wszystkich Polaków oraz władz RP pragnę wyrazić solidarność z działaniami podejmowanymi przez rząd Pani Premier Theresy May. Użycie broni chemicznej na terytorium naszego strategicznego sojusznika nie może pozostać bez odpowiedzi".
Prezydent oświadczył, że "sprawcy powinni zostać zidentyfikowani i ukarani". - Będziemy ściśle współpracować z Wielką Brytanią w tej kwestii na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, NATO, UE i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej - zapewnił Andrzej Duda.

"Jestem gotów poruszyć podczas przyszłotygodniowego szczytu UE sprawę ataku w Wielkiej Brytanii na byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala" - napisał z kolei na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
- Dla prawdziwych przyjaciół powinno to być oczywiste: gdy dochodzi do rozpowszechniania fałszywych informacji, ingerowania w nasze wybory i atakowania ludzi z użyciem środka paralityczno-drgawkowego na naszym terytorium, odpowiedzią powinny być nie transatlantyckie sprzeczki, lecz transatlantycka jedność - zaznaczył Tusk.

A gdzie mamy centrum gazowe?
A w Syrii.
A nasze F16 - o rzut beretem...

Pomożecie?
A jak....Pomożemy!!!
Nawet, jak nas nie proszą...
------------------------------------------
Jednością silni, rozumni szałem,
Razem! młodzi przyjaciele!

oto lored 14 marca+

A jednak

Profesor katedry chemii nieorganicznej Uniwersytetu Londyńskiego Andrea Sella podkreślił, że Rosja nie jest jedynym krajem, który może produkować „Nowiczok". Zgadza się z nim toksykolog z Uniwersytetu w Leeds Alastair Hay, który w ogóle wątpi w udział Moskwy w próbie zabójstwa Skripala.
Hay nie rozumie, po co rosyjskie służby specjalne miałyby sięgać po truciznę, która stawia je w charakterze głównych podejrzanych. Istnieją „o wiele skuteczniejsze metody" zabójstwa, które nie tak jednoznacznie kojarzą się z jakimś konkretnym państwem — zauważył Hay.
I znów wyjdzie, jak z Trumpem.

oto Eowina

Jest to spowodowane z dwóch powodów.

1. Zaszkodzić Putinowi w wyborach. Mogą to być ludzie rosyjskiego pochodzenia, którzy chcą się Putina pozbyć.
2. Jest to też odwrócenie chwilowe uwagi od Brexitu, który nie daje pomyślnych wieści rządowi May, ale to jest powód na dłuższą metę szkodliwy.
UK po wyjściu z UE potrzebuje nawiązać kontakty gospodarcze z krajami spoza UE i już Borys Johnson był w Moskwie, jako pierwszy krok w tym kierunku.

oto Equatore

Większość komentatorów

Większość komentatorów jest do tego stopnia nieświadoma sytuacji i naiwnie zakochana w państwie rosyjskim, że pomija nie tylko najprostszy, ale najbardziej prawdopodobny wariant.
A mianowicie taki, że państwo rosyjskie zleciło zabójstwo Skripala przy użyciu takich środków, jakie da się łatwo przypisać Rosji dokładnie po to, żeby bez jakichś wątpliwości zademonstrować wszystkim ludziom dobrze poinformowanym, jak bardzo zdecydowana i bezwzględna jest jej polityka i że nikt jest z tego powodu nie jest w stanie Rosji "skoczyć". Próba zabójstwa dokonana bez śladu mogłaby spowodować konfuzję, kto to właściwie zrobił i po co, a tym samym nie spełniłaby tego celu.
Prezydent Putin stosuje tą metodę od kilkunastu lat, a jak widać są tacy, którzy jeszcze się w niej "nie połapali".
Putin nie boi się ryzyka. Wypróbowuje swoich rywali, starając się cały czas przesunąć granicę tego, na co może sobie pozwolić.

oto Marek Bekier

Nie potwierdzę i nie

Nie potwierdzę i nie zaprzeczę bo się kompletnie nie znam na specyfice działania służb różnych państw. Za to stwierdzam, że sama logika wywodu i siła argumentów moim zdaniem jest bez zarzutu. Brawo!

oto Eowina

Jakie Pan zna przypadki jakie Putin stosuje od kilkunastu

lat?

Prezydent Putin stosuje tą metodę od kilkunastu lat, a jak widać są tacy, którzy jeszcze się w niej "nie połapali".

Cały powyższy wywód jest zarzutem i oskarżeniem bez pokrycia.

oto Eowina

To wydarzenie jest incydentem, który nie poszerza

ani na jotę ani możliwości Rosji, ani Putina. Nikt nie ma i nie miał żadnych wątpliwości, że Rosja jest w stanie wykończyć każdego szpiega który zdradził, tego Rosja nie potrzebuje udowadniać.

Skoro jednak przyjmiemy Pański wariant, to należałoby zapytać czemu akurat teraz, po latach kiedy wszyscy o tym człowieku zapomnieli. Czemu akurat przed wyborami, przed mistrzostwami FIFA?

A jak już jesteśmy w temacie zdrajców, to był i umarł na zawał serca w USA człowiek, który wywołał skandal z dopingiem rosyjskich zawodników olimpijskich. Wyjawił wszystko, wszystko sprzedał i umarł po cichu i słuch o nim zginął. Nikt o nim nawet się nie zająknie.

executive director of the Russian anti-doping agency (Rusada) who suddenly died of a heart attack eight days ago,

A był pod stałą opieką CIA i umarł niebożę. Skończyła się olimpiada i on też się skończył.
Nie ma pytań, ani sankcji, ani analizy lekarskiej co i jak z tą jego śmiercią.

oto Krzysztof M

Niech zgadnę...

A był pod stałą opieką CIA i umarł niebożę.

Jednego kłamcy mniej? :-)

oto Krzysztof M

Kto odniósł korzyści? - To

Kto odniósł korzyści? - To raz.

A dwa, coś ten "ośrodek badań" za blisko stał... :-)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.