Miś na miarę USA

NASA spends $1 billion for a launch tower that leans, may only be used once,,

czyli: NASA wydaje miliard dolarów na wieżę startową (a właściwie na ruchomą platformę startową),
która się przechyla, i być może zostanie użyta tylko raz.

chociaż, po namyśle, Prawdziwym Amerykańskim Misiem są chyba wydatki wojskowe,
a powyższe to tylko mały misiaczek

:)

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Equatore

Łatwo się śmiać z "kosmicznych misiów"

Łatwo się śmiać z "kosmicznych misiów", których się samemu robić nie umie.
Dzięki różnego rodzaju próbom - i tym udanym, ale zwłaszcza tym zakończonym niepowodzeniem - stale rosną doświadczenia i zdolności technologiczne tych, którzy na "kosmiczne misie" nie pożałowali. Jak USA. Jak Rosja. Jak Francja. Jak Chiny.
I dzięki temu dysponują w przemyśle lotniczo-kosmicznym przewagą konkurencyjną, którą wcale jest tak wcale łatwo nadrobić i dzięki temu już teraz zarabiają krocie, a będą więcej.
A my się śmiejmy. To nic nie kosztuje.

oto pioszo54

jest Pan tego pewien, w

jest Pan tego pewien, w sytuacji gdy Elon Musk projektuje i buduje rakietę (wielokrotnego użytku) za ok 500 mln ?

Powyższa notatka nie dotyczy okresu heroicznego w amerykańskim podboju kosmosu, tylko postępującego upadku NASA.
:)
(co, w połączeniu z innymi doniesieniami, np. o słabej skuteczności amerykańskiej obrony przeciwrakietowej, zdaje się wskazywać na postępujący upadek)

Proszę zerknąć w komentarze.

oto mmm777

Ponieważ koniec wyścigu zbrojeń wyjaśnił wszystkim,

że załogowe loty w kosmos mają prawie wyłącznie znaczenie propagandowe.
(Co zresztą było doskonale jasne i wcześniej, tyle tylko że nie przyjmowano tego do wiadomości.)
.
Nader kosztowne zabawy naukowe mają sens tylko wtedy, jeżeli ma się dużo wolnej gotówki.
Jak jej nie ma - skończą się.
Dotychczasowe próby produkowania czegoś nadzwyczajnego w kosmosie wykazały tylko, że na Ziemi jest taniej...Więc jak na razie - nie ma żadnych powodów ekonomicznych, by pchać się w kosmos...

oto Robercik

Uważałbym na tego Muska. To

Uważałbym na tego Muska. To nachalnie promowany wizjoner, ale w wypowiedziach wyłazi jego mielizna umysłowa, np. chciał zbudować szklarnię na Marsie zanim ktoś mu wyjaśnił koszty takiej zabawki. Teslę zbudował an dotacjach rządowych, a ten Space X jest pewnie już szykowany by nadstawić wór rządowych dotacji, bo przecież wykonanie będzie prywatne, ale misja rządowa.

PS. ZSRR projektował wersję Energii do w pełni wielokrotnego użytku, a plany poszły na śmietnik gdy Rosję reformowali Amerykanie w latach 90 . Może Space X znalazł plany na śmietniku? ;)

oto Piotr Badura

To już nie wiara, ale naiwność

Szanowny Panie Equatore

Jeśli chciał Pan wymieniać państwa, które potrafią samodzielnie budować i wystrzeliwać rakiety, wynoszące w kosmos satelity (także własnej produkcji), to nie wolno było pominąć KRLD.

Pana wiara, że Polska nie potrafi, jest naiwnością. Polska nie może, tak jak nie może produkować własnych ciężarówek, samochodów osobowych, traktorów, kombajnów etc. Polska kiedyś produkowała te rzeczy, a dziś już nam nie wolno, bo nie jesteśmy Białorusią.

Pozdrawiam serdecznie

oto Equatore

@p. Badura

Naiwnością jest pańskie mniemanie, że pomiędzy "nie potrafi", a "nie może" jest jakaś istotna różnica.
Żeby coś móc i potrafić, trzeba się najpierw do tego PRZYGOTOWAĆ. Zbudować określone zdolności. A w tych dyscyplinach, gdzie nie jest łatwe ani tanie, rozumnie ZAINWESTOWAĆ.
I taki niedobitek komunizmu jak pan, nigdy nie zrozumie na czym polega "rozumne" zainwestowanie. Bo na każdej, obojętnie jak lukratywnej, działalności można stracić, jeśli się nie wie, jak to zrobić.

oto Krzysztof M

Naiwnością jest pańskie

Naiwnością jest pańskie mniemanie, że pomiędzy "nie potrafi", a "nie może" jest jakaś istotna różnica.

Naiwnością jest oczekiwanie, że ten, który nie rozumie różnicy między wiedzą i umiejętnością, a brakiem wiedzy i umiejętności, zrozumie ten wpis. :-)

Dlatego proszę nie odpowiadać. :-)

oto Equatore

Być może

Zbyt mała jest moja wiedza, żeby kontestować pańskie mniemanie w tym zakresie.
Niemniej, istotą mojej krytyki zidentyfikowania omawianej inwestycji NASA jako "misia" było to, że "misie" niczemu nie służą, a platformy startowe - służą.
I między innymi dzięki temu, że NASA (i konkurencyjne programy kosmiczne - zwłaszcza radziecki) poczyniła w przeszłości pewne inwestycje, z których część pewnie nie okazała się zbyt trafiona, ale nawet i z tego wyciągnięto cenne doświadczenia, pan Elon Musk, który co prawda pochodzi z RPA, ale zarabia swoje pieniądze i płaci podatki w USA, wykorzystując powstały w wyniku tych prób kapitał technologiczny, przemysłowy i ludzki może sobie strzelać rakietami w kosmos za 500 mln.
A nam, którzy w tym nie uczestniczymy, pozostał tylko śmiech. Niezbyt mądry - moim zdaniem.

To, że lepiej osiągać ten sam (albo lepszy) wynik niższym kosztem i że należy wydawać pieniądze podatnika z jak największą rozwagą, jest taką oczywistością, że nie zamierzam nawet o tym dyskutować.
Podważanie celowości dalszych prac nad doskonaleniem technologii kosmicznej i traktowanie tego jako zbyteczną "pokazówkę" - to jest temat w którym zabrałem głos. Nic dalszego od prawdy. A przekonamy się o tym za każdym razem, kiedy będziemy zmuszeni płacić ciężkie pieniądze za jakąś usługę w kosmosie (np. wyniesienie satelity) komuś, kto to - w odróżnieniu od nas - WYPRACOWAŁ wszelkie zdolności, żeby to zrobić.

oto Krzysztof M

Obecne inwestowanie

Obecne inwestowanie publicznych środków w NASA wcale rozumne nie jest. To marnotrawstwo.

USArmy ma inne zdanie na ten temat. :-)

oto Mar.Jan

Poprosze o informacje na temat tego

KTO nam zabrania produkowac cowkolwiek w Polsce?
Prosze wymienic z imienia i nazwiska osoby, które ustaliły, co wolno produkowac w Polsce
Może sa jakies ustawy, które czegos zabraniają?
Krótko mówiąc: KONKRETY poprosze.

oto Mar.Jan

Nawiązując zas do technologii rakietowych

Pierwsze rakiety opracowali już kilka tysięcy lat temu Chińczycy.
Rakieta, przynajmniej teoretycznie to cos co lata na najprosszej możliwej zasadzie: na zasadzie odrzutu.
Wystarczy zbiornik ze sprężonym powietrzem i juz mamy najprostszy silnik rakietowy.
Każdy palnik acetylenowy korzystający z dwóch butli: z tlenem i acetylenem juz się nadaje na zbudowanie silnika rakietowego!.
Najbardziej skomplikowana rakieta w swoim sednie sklada się z dwóch zbiorników: paliwa oraz utleniacza, rur doprowadzających paliwo do komory spalania oraz dyszy o odpowiednim kształcie z żaroodpornego materiału.
Koszty technologii kosmicznych biorą się nie powodu skomplikowania technicznego rakiet, tylko ze skali wielkości oraz wymagań niezawodoności i bezpieczeństwa.
Opracowanie technologii kosmicznych wymaga tylko trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy oraz pieniędzy. Technologie sa znane i nie ma nich zadnych tajemnic.

oto Krzysztof M

Technologie sa znane i nie ma

Technologie sa znane i nie ma nich zadnych tajemnic.

Tak? To dlaczego Jankesi połamali ząbki ma próbie skopiowania RD-180? :-)

oto Skanderbeg

Niech pan spróbuje produkować bimber

na handel. Że jeszcze napomknę o produktach żywieniowych. Były problemy z wędzenie, z ubojem rytualnym, itd.
Produkcja prochu do broni czarnoprochowej chyba też upadła (wcale nie ze względu na bankruuctwo producenta) i trzeba kupować czeski-dużo gorszy. A Polska była potentatem w tej branży. Obecnie to nasze ustawodawstwo musi być zgodne z unijnym. nawet drzew w puszczy nie można było wyciąć bez ichniej zgody. A masowe wprowadzanie żarówek energooszczędnych? Świat jest taki jaki jest, a nie jakim chcielibyśmy go widzieć. I na pewno nie jest wolnorynkowy (poza częścią małych zdecentralizowanych branż).
Polska została podzielona. Kiedyś jeden działacz NSZZ Solidarność pojechał do siedziby Renault. Liczył, że FSM da się uratować, poprzez przejęcie fabryki przez owego francuskiego producenta. jakie było zdziwienie, gdy mu powiedziano, że samochody małolitrażowe zostały przyznane Włochom i Francuzi w produkcję ich w Polsce mają się nie mieszać. Dla Francuzów przyznano część handlu detalicznego.

oto Eowina

BBC wyemitowała serię audycji o Ameryce "America First".

Seria pokazuje, że mimo potęgi ekonomicznej, militarnej i amerykańskiego zaangażowania w globalizacji, Ameryka ma problemy.
1. Prawie we wszystkich stanach nie ma dolnej granicy wiekowej do małżeństwa. Stąd dziewczynki są zmuszane do małżeństwa w wieku lat 14, 15, a nawet w wieku lat 11. http://www.bbc.com/news/av/world-us-canada-4172749...
2. W Ameryce około 16 mil. ludzi jest analfabetami; nie umieją ani czytać ani pisać. Szereg szkół publicznych jest niedofinansowanych i praktycznie mało użytecznych. http://www.bbc.com/news/av/world-us-canada-4175430...
3. W Ameryce brakuje wody pitnej. Ponad 1000 ujęć wody pitnej jest poniżej wymaganych. standardów. Następują zatrucia ołowiem. http://www.bbc.com/news/av/world-us-canada-4214151...
4. W USA śmierć kobiet przy porodach jest wyższa niż w krajach zachodnich i ma tendencję wzrostową. Brak ubezpieczenia i rozwój chorób które nie zostały zdiagnozowane u kobiet ciężarnych są główną tego przyczyną.
http://www.bbc.com/news/av/world-us-canada-4203180...
5.Wielkie miasta amerykańskie mają uzbrojone gangi, które kontrolują dzielnice. Dzieci wychowane w takich środowiskach cierpią na podobne schorzenia jak żołnierze powracający z frontu, albo jak dzieci wychowywane w czasie wojny.
http://www.bbc.com/news/av/world-us-canada-4222920...

oto Krzysztof M

BBC wyemitowała serię audycji

BBC wyemitowała serię audycji o Ameryce "America First".

Zamienili "American Fist" na "America First"? Nie wierzę... :-)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.