Przyszedł na to czas...

1. Izrael jest państwem narodowym rządzonym przez nacjonalistów.

2. Ludność Izraela pochodzi w dużej części z krajów byłego ZSRS (trzy alije) Ukrainy Rosji czy Mołdawii, jak obecny minister obrony Avigdor Lieberman, wielu z nich to byli komuniści (z przekonania lub konformizmu).

3, Holokaust jest traktowany jako ideologia fundująca państwo i istnieje jedna ustalona wersja zdarzeń, według niej Holokaust to największe ludobójstwo w historii ludzkości oraz najważniejsze wydarzenie II wojny światowej. Żydzi byli WYŁĄCZNIE niewinną ofiarą.

4. Żydzi za sprawą Niemców organizowali życie gettach, mieli własną policję i samorządy. Policja żydowska była brutalna wobec własnego narodu. Kolaboracja Żydów z Niemcami odbywała się zanim miało miejsce ostateczne rozwiązanie, trudno więc o argument, że kolaborujący Żydzi "usiłowali się ocalić". Po prostu w każdym narodzie są świnie i konformiści.

5. Ratujących Żydów Polaków (głównie z pobudek religijnych i ludzkich - znajomi, przyjaciele) wydawali Niemcom zarówno Polacy, jak i Żydzi. Oczywiście - jak w każdej konspiracji - wydają zdrajcy z własnego grona. W takiej sytuacji zdrajców nie musi być dużo.

6. Jeżeli Żydzi kolaborowali, aby się ocalić, to z jakiego powodu dzisiaj oczekują, że Polacy mieli ich ratować ryzykując tym, że sami się "nie ocalą"? A "przy okazji " "nie ocalą" się ich własne dzieci i cała rodzina?!

7. Kończąc temat wojny, a co z masowym wydawaniem Polaków na śmierć z rąk NKWD przez żydowskich sąsiadów. Czy Żydzi kolaborowali wówczas z polskim okupantem także po to "aby się ocalić"?! Ilu Polaków uratowali wówczas Żydzi będąc w sytuacji porównywalnej do Volksdeutschów pod okupacją niemiecką?.

8. Pora aby nasz głos był szeroko słyszalny. Tym razem nie dajmy się zakrzyczeć. Rozmawiajmy stanowczo, bez nerwów i inwektyw. Kulturalnie i do rzeczy. Przyszedł na to czas.

Andrzej Kumor

P.S. Icchak Kacnelson, „O bólu mój”


Jam jest ten, który to widział, który przyglądał się z bliska,
Jak dzieci, żony i mężów, i starców mych siwogłowych
Niby kamienie i szczapy na wozy oprawca ciskał
I bił bez cienia litości, lżył nieludzkimi słowy.

Patrzyłem na to zza okna, widziałem morderców bandy –
O, Boże, widziałem bijących i bitych, co na śmierć idą…
I ręce załamywałem ze wstydu… wstydu i hańby –
Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom!

Zdrajcy, co w lśniących cholewach biegli po pustej ulicy
Jak ze swastyką na czapkach – z tarczą Dawida, szli wściekli
Z gębą, co słowa im obce kaleczy, butni i dzicy,
Co nas zrzucali ze schodów, którzy nas z domów wywlekli.

Co wyrywali drzwi z futryn, gwałtem wdzierali się, łotrzy,
Z pałką wzniesioną do ciosu – do domów przejętych trwogą.
Bili nas, gnali starców, pędzili naszych najmłodszych
Gdzieś na struchlałe ulice. I prosto w twarz pluli Bogu.

Odnajdywali nas w szafach i wyciągali spod łóżek,
I klęli: „Ruszać, do diabła, na umschlag, tam miejsce wasze!”
Wszystkich nas z mieszkań wywlekli, potem szperali w nich dłużej,
By wziąć ostatnie ubranie, kawałek chleba i kaszę.

A na ulicy – oszaleć! Popatrz i ścierpnij, bo oto
Martwa ulica, a jednym krzykiem się stała i grozą –
Od krańca po kraniec pusta, a pełna, jak nigdy dotąd –
Wozy! I od rozpaczy, od krzyku ciężko jest wozom…

W nich Żydzi! Włosy rwą z głowy i załamują ręce.
Niektórzy milczą – ich cisza jeszcze głośniejszym jest krzykiem.
Patrzą… Ich wzrok… Czy to jawa? Może zły sen i nic więcej?
Przy nich żydowska policja – zbiry okrutne i dzikie!

A z boku – Niemiec z uśmiechem lekkim spogląda na nich,
Niemiec przystanął z daleka i patrzy – on się nie wtrąca,
On moim Żydom zadaje śmierć żydowskimi rękami!

Icchak Kacenelson, Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie, Warszawa 1982, s. 23.
Icchak Kacenelson (1886-1944) – poeta, dramaturg, tłumacz żydowski i hebrajski. W getcie warszawskim prowadził tajną działalność oświatowo-kulturalną. Wywieziony w kwietniu 1943 roku do obozu koncentracyjnego; zamordowany w Oświęcimiu w 1944 roku.

okupacja

oto Andrzej Kumor Andrzej Kumor

wydawca patriotycznego tygodnika „Goniec” w Kanadzie
www.goniec.net

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 12)

Tematy: 

Dyskusja

oto Natalia Julia Nowak

Świetna notka.

A ten wiersz powinien się znaleźć w każdym licealnym podręczniku do nauki języka polskiego. Nie dajmy się zakrzyczeć Żydom i żydofilom.

oto Marek Bekier

Zgadzam się z Panią i dodam,

Zgadzam się z Panią i dodam, że ten wiersz powinien się znaleźć we wszelkich miejscach pamięci i muzeach dotyczących zagłady Żydów a dotowanych przez rząd polski.

oto Natalia Julia Nowak

Panie Marku, te muzea należy polikwidować,

bo nie spełniają swojej roli. Nie przekonują Żydów ani Zachodniaków do polskiej wersji wydarzeń. Czy w Izraelu są muzea upamiętniające (w pozytywny sposób) naszą historię? Oczywiście, że nie. Więc po co w Polsce muzea żydowskie? Szkoda pieniędzy i przestrzeni na takie fanaberie... Żarty się skończyły.

oto Marek Bekier

W zasadzie to ma Pani rację.

W zasadzie to ma Pani rację. Jednak te muzea już są i są dotowane z naszych podatków. Z drugiej strony zagłada Żydów dokonana przez niemieckie elity naukowe, intelektualne i techniczne na terenie okupowanej Polski jest faktem. Uważam więc, że lepiej jest te muzea pozostawić ale zadbać by służyły nauce prawdziwej historii.

oto JJerzy

Panie Marku ...

... czas skończyć z tą iluzją dyskusji na argumenty.
Jak pan sobie wyobraża realizację postulatu:

[...] lepiej jest te muzea pozostawić ale zadbać by służyły nauce prawdziwej historii.

oto GlupiaBaba2

Baby

Można też argumentować, że zamordowani i pogardzani na zachodzie Ostjuden byli polskimi obywatelami. Największa pula odszkodowań trafiła podobno do najmniej poszkodowanych żydów niemieckich.
(http://niniwa22.cba.pl/zydzi_roznych_kategorii_los...) A nad gettem podczas powstania wywieszono flagę żydowską i polską.

Podobno w Muzeum Żydów Polskich nie ma prawie nic o... polskich żydach, o chasydach, itd. No to może warto się o nich upomnieć? No a w ramach upominania trzeba wydawać kroniki getta warszawskiego, łódzkiego, wiersze, broszurę Szmul Zygielbojma, itd.

Także panie Marku - pan się nie zgadza z tamtą babą, pan się lepiej zgodzi z głupią babą!

oto chłop jag

Przyszedł na to czas...

Przyszedł na to czas...

Niestety - ten czas przychodzi na to... w każdej chwili - od kiedy tylko Bóg dał szlaban na Raj - Adamowi i Ewie - tołasżysze. To prawdopodobnie - ten czas... co w każdej chwili przychodzi - był pretekstem do pojawienia się na Ziemi - Jezusa Chrystusa. Potem Jezusa Chrystusa zamordowano w okrutny sposób i znów natychmiast przyszedł na to czas... - i co? Ano nic - bo na to przychodzi czas... cały czas - tołażysze.
Wniosek?
Jezus Chrystus ostrzegał dobitnie i wyraźnie - więc póki co - to Szatan ma rację, że z tym stworzeniem człowieka - Bogu do końca nie wyszło - tołażysze.
Na koniec - Szatan za pomocą swoich pupili robi za hakera - bo przeoruje na swoja modłę program - za pomocą którego człowieka zaprogramował Bóg - tołażysze.

oto Stachu

prawo jest istotne nie kryminaliści.

Cała ta dyskusja pokazuje jak ludzie mało rozumieją otaczający świat.
Czy naród Austriacki ponosi odpowiedzialność za przestępstwa Fritzla?
Czy naród Norweski za Brevika?
Nie, bo gdy Ci przestępcy zostali ujęci czekał ich sąd i wyrok. Gdyby nie było przepisów skazujących Fritzla i Brevika to wtedy można by obciążać te narody. Podobnie naród Polski można obciążać za rozwiązania prawne które ustanowi nie za przestępstwa tego czy innego kryminalisty, i to właściwie kończy całą dyskusję.
Czy naród Ukraiński można obciążać odpowiedzialnością za zbrodnie UPA? Nie, jeżeli nie przyjmą uchwały wynoszącej UPA do rangi bohaterów narodowych. Czy w Izraelu nie ma, żadnych kryminalistów?

oto Skanderbeg

Porównywać się powinno

zjawiska porównywalne. A Fritzl czy nawet Breivik nie są porównywalni z banderyzmem, któy staje się ukraińską ideologią narodową, a nie wyskokiem pojedynczego wariata

oto GlupiaBaba2

Szmul Zygielbojm

I must mention here that the Polish population gives all possible help and sympathy to the Jews. The solidarity of the population in Poland has two aspects: first it is expressed in the common suffering and secondly in the continued joint struggle against the inhuman occupying power. The fight with the oppressors goes on steadily, stubbornly, secretly, even in the ghetto, under conditions so terrible and inhuman that they are hard to describe or imagine.... The Polish and Jewish population keep in constant touch, exchanging newspapers, views and instructions. The walls of the ghetto have not really separated the Jewish population from the Poles. The Polish and the Jewish masses continue to fight together for common aims, just as they have fought for so many years in the past.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.