Putinomics - niespodziewany sukces putinowskiej ekonomii

„Putin Watches Russian Economy Collapse Along with His Stature,”„Putin obserwuje upadek rosyjskiej gospodarki wraz ze swoim własnym upadkiem” Taki nagółwek pod koniec 2014 r." zamieścił "Time ". Minęły jednak trzy lata od kiedy ceny ropy spadły w 2014 r., zmniejszając o połowę wartość dochodu, który kiedyś finansował połowę rosyjskiego budżetu rządowego. W tymże samym roku Zachód nałożył surowe sankcje ekonomiczne na rosyjskie banki, firmy energetyczne i sektor obronny, odcinając największe rosyjskie firmy od międzynarodowych rynków kapitałowych i zaawansowanych technologicznie narzędzi wiertniczych. Wielu analityków - zarówno w Rosji, jak i za granicą - uważało, że kryzys gospodarczy może zagrozić władzy Władimira Putina. Teraz jednak sprawa Rosji tak nie wygląda.

Dziś gospodarka Rosji ustabilizowała się, inflacja jest na historycznie niskim poziomie, budżet jest prawie zrównoważony, a Putin zbliża się do reelekcji 18 marca, w nadziei na czwartą kadencję prezydentury. Stabilność gospodarcza została objęta oceną ratingową, która wynosi około 80 procent. Putinomics umożliwił prezydentowi Rosji przetrwanie powtarzających się szoków finansowych i politycznych. Jak on to zrobił?

Rosja przetrwała podwójne wyzwania związane z katastrofą cen ropy naftowej i zachodnimi sankcjami dzięki trojakiej strategii gospodarczej.

Po pierwsze skupił się na stabilności makroekonomicznej, utrzymując poziom zadłużenia i inflację na niskim poziomie - ponad wszystko.

Po drugie, zapobiegło to powszechnemu niezadowoleniu, gwarantując niskie bezrobocie i stabilne emerytury, nawet kosztem wyższych płac lub wzrostu gospodarczego.

Po trzecie, pozwolił sektorowi prywatnemu poprawić efektywność, ale tylko tam, gdzie nie kolidował z celami politycznymi. Ta strategia nie uczyni Rosji krajem bogatym, ale utrzyma kraj stabilny i utrzyma rządzącą elitę przy władzy, bo nie powoduje buntów ze względów ekonomicznych.

To powiedziawszy, należy zapytać: czy Putin naprawdę ma strategię gospodarczą? Powszechną opinią tłumaczącą długowiecznośc Putina jest to, że rosyjskie dochody z ropy naftowej utrzymują kraj na powierzchni; a rosyjska gospodarka jest bardziej znana z korupcji niż z możliwości zarządzania gospodarczego.

Zastanówmy się jednak, jak wyglądała Rosja w 1999 roku, kiedy Putin po raz pierwszy został prezydentem: kraj o średnim dochodzie, w którym przychody naftowe stanowiły znaczną część PKB. Kraj kierowany przez młodego podpułkownika, ktory zmuszony był do korzystania ze służb bezpieczeństwa, aby wzmocnić swoją władzę. Ale z czasem prezydent uzyskał tytuł demokratycznej legitymacji po części opierając się na własnych zdolnościach.

Putinowska demokracja jest w otoczce wielkiego biznesu i oligarchow, których on nagina aby przestrzegali jego zasad.

Można Rosję zestawić dzisiaj z Wenezuelą, gdzie się rozpada państwo z gospodarką opartą na ropie. Wenezuela straciła dochody z boomu naftowego. Błędne zarządzanie i niegospodarność doprowadziły do tego, że teraz boryka się z bolesnym niedoborom dóbr konsumpcyjnych spowodowanym przez źle pomyślaną kontrolę cen. Według szacunków Banku Światowego, Wenezuela w 1999r była bogatsza od Rosji w przeliczeniu na osobę.

W 1999 roku, niektórzy obserwatorzy uważali, że Wenezuela ma lepsze warunki do rozwoju. W tym czasie agencje ratingowe uznały, że bezpieczniej jest pożyczać rządowi Wenezueli niż Rosji. Problemy gospodarcze, które obecnie kojarzymy z Wenezuelą – z niedoborami artykułów konsumpcyjnych , niekontrolowaną inflacją i wymuszonym przez wojsko spokojem ludności w szukaniu żywności - to była historia końcówki rosyjskiego dwudziestego wieku. W 1999 roku niewiele było powodów, by sądzić, że ta smutna historia nie utrzyma się w XXI wieku. Dzisiaj jednak niewiele osób porównuje Rosję i Wenezuelę. Wynika to z faktu, że podpułkownicy obu krajów mieli bardzo różne strategie.

Celem Kremla w polityce gospodarczej nie było maksymalizacja PKB ani dochodów gospodarstw domowych. Taki cel wymagałby zupełnie innego zestawu zasad. Celem Kremla było utrzymania władzy w kraju i utrzymania elastyczności w jej wykorzystaniu za granicą, działała trójczłonowa strategia Putinomics - stabilność makroekonomiczna, stabilność rynku pracy i ograniczenie kontroli państwa do strategicznie ważnych sektorów.

Zaczął od stabilności makroekonomicznej. Rosja jest stosunkowo rzadką kleptokracją, która otrzymuje wysokie oceny od MFW za zarządzanie gospodarką. Czemu? Od początku kadencji Putina on i elita rosyjska na ogół priorytetowo traktowali spłatę długów, utrzymywanie deficytów na niskim poziomie i ograniczanie inflacji. Przeżywając katastrofalne załamanie gospodarcze w 1991 i 1998 roku, przywódcy Rosji wiedzieli, że kryzysy budżetowe i niewypłacalność długów mogą zniszczyć popularność prezydenta, a nawet obalić reżim, jak odkryli Borys Jelcyn i Michaił Gorbaczow.

Kiedy Putin po raz pierwszy przejął władzę, poświęcił znaczną część rosyjskich zysków naftowych, by spłacić zagraniczny dług kraju przed terminem, oraz gromadzeniu zapasów pieniężnych na "czarną godzinę". W obecnym kryzysie Rosja zmniejszyła wydatki na usługi społeczne, aby budżet pozostał bliski równowagi. W 2014 r. Przychody z ropy naftowej i gazu stanowiły około połowy rosyjskiego budżetu państwa. Dziś handel ropą naftową wynosi połowę tego co w 2014 r., ale dzięki ostrym cięciom budżetowym deficyt Rosji wynosi około jednego procenta PKB o wiele mniej niż w większości krajów zachodnich.- Putin wspierał rosyjski bank centralny, ponieważ podniósł stopy procentowe, co ograniczyło inflację, chociaż także zahamowało wzrost. Logika Kremla głosi, że naród rosyjski chce przede wszystkim stabilności gospodarczej. Tymczasem elity Rosji wiedzą, że potrzebują się utrzymać przy władzy.

Autor: Chris Miller
(Jest to moje tłumaczenie artykułu, którego autor niekoniecznie jest przyjaznie nastawiony do Putina i Rosji.)
The Surprising Success of Putinomics

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3.75
Ogólna ocena: 3.8 (głosów: 12)

Tematy: 

Dyskusja

oto Mar.Jan

Zdumiałem się tytułem, bo jakoś do tej pory nie było słychać

o spektakularnych sukcesach ekonomicznych Rosji, no i zdumienie moje jeszcze się powiększyło, kiedy po przeczytaniu powyższej informacji o

niespodziewany sukces putinowskiej ekonomii

Sprawdziłem, co donosza fachowe serwisy poświecone ekonomii.
Na jednym z takich portali wskażniki ekonomiczne Rosji możen zobaczyc , że prawidłowa nazwa stanu w którym od ok. 5 lat znajduje się Rosja to stan STAGNACJI ekonomicznej po wydobyciu się z prawdziwej zapaści spowodowanej zmianami na rynku surowców oraz róznymi embargami, które - mimo buńczucznych wypowiedzi kręgów rządowych Rosji - powaznie zaszkodziły jej wynikom ekonomicznym.

W ogóle uzywanie określenia "putinowska ekonomia" jest pozbawione sensu, ponieważ Putin nie jest ekonomistą i to nie on wym,ysla strategie ekonomiczne. On tylko podpisuje dekrety, które opracowuja jacyś ekonomiści (być może). To już prędzej można użyć terminu Trumpnomics, bo w przeciwieństwie do Putina, ktry był zawsze tylko biurokratą i żołnierzem, Trump stworzył wielkie, prywatne imperium gospodarcze, zatem z konieczności musiał się zaznajomić z zasadami ekonomii.
Zatem Rosja ciągle tkwi w stagnacji gospodarczej, z której jakoś nie może sie wydobyć. Poziom życia w Rosji, mierzony PKB na osobę wynosi ok. 90% wartości dla Polski, jednak w Rosji sa znacznie większe róznice w poziomie zycia między bogatymi a biednymi warstwami społeczeństwa. Bieda w Rosji jest znacznie większą biedą niż bieda polska.
I to wszystko mimo tego, że Rosja jest wielkim eksporterem surowców i ma jedne z największych złóż ropy, gazu, wegla i innych surowców strategicznych, które Polska jest zmuszona importować.
Naprawdę dziwie się, że ktoś może się publicznie zachwycac stanem ekonomii Rosji. Ale tak własnie robi się propagande: w oderwaniu od twardych faktów!

oto Eowina

Polski dobrobyt jest budowany na zadłużeniu.

Poziom życia w Rosji, mierzony PKB na osobę wynosi ok. 90% wartości dla Polski,

Sądzę, że Putin nie wymyśla sam posunięć ekonomicznych, wymyślają je ekonomiści, on tylko je tylko wciela w życie.
Co do ekonomii Trumpa, to trudno ocenić sukcesy ekonomiczne USA po roku jego rządzenia. Jedno jest pewne, zadłużenie Ameryki znacznie wzrośnie. Rosną nakłady na zbrojenie, ale też z pożyczek. Innym pomysłem jest sprzedaż Stacji Kosmicznej w "dobre ręce" aby oszczędzić wydatki budżetowe USA. https://www.stuff.co.nz/world/americas/101349457/t...

oto Eowina

Bardzo ciekawe pytanie!

Rosja nie ma wielkiego zadłużenia, wynosi ono 19,5% PKB, na jednego Rosjanina wypada 77,031руб. Aby ocenić czy to jest dużo czy mało, trzeba porównać do średniej miesięcznej płacy, wynosi ona 50500 rubli/mies. Czyli jest to około 1.5 miesięcznego średniego zarobku. https://www.nationaldebtclocks.org/debtclock/russia
https://tradingeconomics.com/russia/wages

Polskie zadłużenie wynosi 55.34% PKB a na każdego obywatela Polski wypada 24,818zł, średni zarobek Polaków wynosi 4,255.59 PLN/Month, czyli zadłużenie równa się około 5.5 miesiącom pracy.
https://www.nationaldebtclocks.org/debtclock/poland
https://tradingeconomics.com/poland/wages

oto Marek

@ Mar.Jan

Skoro, jak Pan uważa, Rosja putinowska osiągnęła 90% polskiego PKB na głowę nie odnosząc sukcesów gospodarczych, to istnieją dwie możliwości: w 1999 r. Rosja była bogatsza od Polski, a myśmy ją przez te 18 lat przegonili, albo przez ostanie 18 lat Polska znajduje się w stagnacji. Żaden inny scenariusz do Pańskiej tezy nie pasuje. W rzeczywistości, nawet przeciętnie wnikliwy obserwator zauważy, że putinowska Rosja rozwija się szybko, w istocie szybciej od Polski (Rosja Jelcyna legitymowała się 90% polskiego PKB na głowę? Wolne żarty.). Doświadczenie życiowe czyni mnie również podejrzliwym wobec tezy, jakoby bieda rosyjska była biedniejsza od polskiej. Jeśliby bowiem tak było, to daliby się u nas zauważyć jacyś imigranci zarobkowi z Rosji. Coś mi się widzi, że prędzej chyba znaleźlibyśmy w Rosji pracujących Polaków.

oto Mar.Jan

Warto by może zwrócić uwagę, że ja omawiam ostatnie 4-5 lat

od czasu spektakularnego kryzysu ekonomicznego w ROsji. Od tego czasu stopa wzzrostu wynosi ok. 1%.
Nie twierdziłem nigdzie, że wcześniej Rosja się nie rowijała.
Odnosze się wyłacznie do informacji o rzekomych sukcesach jakies wyimaginowanej Putinoekonomiki! Jakoś niczego takiego nie widzę. Ale może trzeba miec jakies specjalne okulary produkowane przez wydział propagandy i używane przez rosyjskich agentów wpływu publikujących w Internecie?

oto margat 16 lutego

"Sukces gospodarczy Polski"

W ubóstwie skrajnym żył w ubiegłym roku co 15 polski obywatel, a w tzw. sferze niedostatku aż 43 proc. mieszkańców Polski. Proszę pana wszelkie dyskusje w związku z tym są zbędne, czy jest większa bieda w Rosji czy w Polsce, w ameryce ponad 60 milionów żyje na kartki, bezrobocie sięga 20%, a i tak ciągle mówią "bogata ameryka".

oto Staruszek_Świat

Sz.P. Mar.Jan

##
Żal mi Pana. Już nawet nie próbuje Pan ukryć swojej niczym nie uzasadnionej bezmiernej nienawiści do Rosji. Tymczasem - czy to Rosja uchwala prawo mogące Polskę uczynić żydowską kolonią ?.
Powtarzam Panu i innym bezmyślnym zaprzańcom - MÓDLCIE SIĘ BARDZO aby Rosja była dalej - inaczej Polska zostanie unicestwiona krócej niż jedno pokolenie przez żydów, hitlerowców, brytoli i pastuchów. Sprowadzenie światowych morderców do Polski przez maciarewicza jest wręcz zdradą.
##
Pozdrawiam Wszystkich
Myślących

oto Mar.Jan

Panie Staruszku kochany! Pan jest mocno stuknięty!

Gdzie ja wyrażam jakąs nienawiśc do pana Putina czy do Rosji???
Ja tylko podałem w wątpliwośc, czy aby na pewno w Rosji mamy do czynienia z jakimś sukcesem ekonoicznym, bo jakoś w światowych statystykach tego zupełie ni widać.
Niech pan weźmie na uspokojenie i sprawdzi osobiście, że stan w jakim znajduje się Rosja jest bliższy STAGNACJI, co wyraża się w stopie wzrostu na poziomie 1%

oto Staruszek_Świat

Sz.P. Mar.Jan

##.
Być może jak Pan to mówi - jestem mocno stuknięty - ale czym Pan wytłumaczy sprzeczność Polskiego 2 lub 3 % wzrostu z 1 %(stagnacji)w Rosji. Tylko dlaczego to nie Polskie czołgi są najlepsze lecz Rosyjskie. Dlaczego Stacja Mir nie była zbudowana przez Polskę lecz Rosję ?.
TAKICH przykładów są TYSIĄCE. Przez takich jak Pan kraj nasz staje się kundlem na usraelskich usługach zapominając o starej maksymie - przyjaciół szukaj blisko , wrogów trzymaj z dala od siebie.
##.
" po owocach ich poznacie...."
Pozdrawiam Wszystkich.
M.

oto Krzysztof M

Ja tylko podałem w wątpliwośc

Ja tylko podałem w wątpliwośc, czy aby na pewno w Rosji mamy do czynienia z jakimś sukcesem ekonoicznym, bo jakoś w światowych statystykach tego zupełie ni widać.

Poddaje pan w wątpliwość informację zawartą w informacji? Zboża mają więcej? A może - wg pana - mniej?

Zdaje się, że pan próbuje kręcić, odwracając uwagę od zboża, a skupiając ją na wskaźnikach makroekonomicznych.

oto Jaro

słabe przesłanki geograficzne rosyjskiej gospodarki

"I to wszystko mimo tego, że Rosja jest wielkim eksporterem surowców i ma jedne z największych złóż ropy, gazu, wegla i innych surowców strategicznych, które Polska jest zmuszona importować."

Jest to małe obiektywne spostrzeżenie, gdyż pokazuje tylko jedną stronę medalu.

Należy pamiętać, że Polska przez lata dostawała ogromne środki z zachodu, a mimo to polskie PKB nie różni się znacząco na korzyść od tego rosyjskiego. Ponadto Rosja ma fatalne położenie geograficzne - ciężki klimat, gdzie każda inwestycja kosztuje wielokrotnie więcej; ogromne odległości i małe zaludnienie, gdzie nie opłaca się inwestować w drogi a ich utrzymanie kosztuje horrendalne sumy i to przy ostrych zimach; brak dostępu do ciepłych niezamarzających portów i brak rzek płynących poziomo wzdłuż terytorium rosyjskiego co podraża a czasem wyklucza efektywny transport podstawę życia gospodarki każdego kraju; ogromne i trudne do obrony granice otoczone wielkimi potęgami z każdej ze stron co powoduje ogromne nakłady na wojsko.

Także to nie jest tak że Rosja jest źle zarządzana. Trudności gospodarcze wynikają głównie ze słabego położenia na mapie świata.

oto Piotr Badura

Wielkie dzięki za zakończenie

Szanowna Pani Eowino
Już się bałem, że jestem zmuszony napisać, iż bredzi Pani gorzej niż Piekarski na mękach. Na szczęście w zakończeniu wyjaśniła Pani, że to tylko tłumaczenie jankeskich bredni, w stosunku do których Pani się dystansuje. Chwała Bogu. Bredzenie jankesów, że kolejna ich klęska jest kolejnym ich sukcesem, to rzecz normalna. Nic więcej im nie zostało. Cieszę się, że zachowała Pani trzeźwość umysłu i dystansuje się od tych bredni. Inna sprawa, że nie rozumiem, po co w ogóle te brednie tu przytaczać.
Pozdrawiam serdecznie

oto Mar.Jan

Panie Piotrze! Martwię się o pańskie moce umysłowe

Przyczytałem ten artykuł i nie ma tam nic o kolejnych sukcesach jankesów!
Cały artykuł powśięcony jest na wychwalanie jakichś niebywałych (bo nieistniejących w realu) sukcesów ekonomicznych Rosji.
Najwyraźniej ktoś napisał tzw. "artykuł sponsorowany", o czym Pan powinien najlepiej wiedzieć, bo Pan przecież bezustannie serwuje nam tu na prawicy takie wlasnie artykuly i filmiki sponsorowane wychwalające kwitnący stan KRLD.
W przeciwieństwie do KRLD, o której faktycznie prawie nic nie wiemy, to o ROsji wiemy bardzo duzo, więc łatwo jest sfalsyfikowac cały ten materiał jako szytą grubymi, ale łatwo prujacymi sie nicmi propagandę sukcesu :)
Zgadzam się w jednym z Panem: też nie wiem, po co takie głupstwa tutaj przytaczac i to jeszce męcząc sie tłumaczeniem z angielskiego?

oto Eowina

Oligarchia rozkradła Rosję za czasów Jełcyna.

Putin trochę ukrócił szalbierzy, część kluczowej produkcji upaństwowił. Innych nacisnął i uciekli za granicę. Z tego co piszą, to rosyjscy milionerzy nie zawsze mają się dobrze za granicą również. Brytyjczycy chcą sprawdzać, czy w Londynie nie odchodzi "pranie pieniędzy" dokonywane przez nich. Amerykanie chcą mrozić konta bankowe. Stąd Putin dostał już listę milionerów, którzy chcą wrócić do Rosji.
http://tass.com/economy/988406

oto Eowina

@ Piotr Badura. Dziękuję. To jest widzenie Rosji, całkiem

trzeźwe, jakie jest powszechne na Zachodzie. A Zachód absolutnie nie wie co robić z Rosją i Putinem, bo dotychczasowe formułki nie działają. Na skutek nacisków Ukrainy i USA , Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie pozbawiła rosyjskich delegatów głosów w posiedzeniach tej organizacji. Wobec tego Putin wycofał swoich i przestał płacić na utrzymanie. To z kolei okazało się bardzo bolesne, bo jednak składka miała znaczenie.

oto ktos

Rosja

zawsze zastanawiałem się jak to się stało ze Rubel waluta kraju o zdrowych podstawach gospodarczych osłabia się nagle o 70%..w ciągu kilku dni taka dewaluacja musiała odbić się na poziomie życia zwykłych obywateli przyczyną spadek cen ropy czy raczej "niewidzialna ręka"...' "wolnego" rynku? a co by było gdyby ta niewidzialna ręka zechciała dosięgnąć Polskę a ona za pis nie przepada.. i nam nagle złoty poleci o 60% w dół a PKB przeliczany na $usd spadnie z 470 mliardów do 230? ?

oto Krzysztof M

i nam nagle złoty poleci o 60

i nam nagle złoty poleci o 60% w dół

Niech zgadnę... Eksport wzrośnie?

oto Eowina

Deweluacja w Rosji wynikała z konieczności.

Zabrakło pieniędzy w budżecie więc Nabulina, dyrektor Banku Centralnego, na polecenie Putina dodrukowała ruble.
Kiedy to można robić?
To można zrobić kiedy państwo nie jest zadłużone w walucie obcej. Przykładem są ci pożyczali we frankach szwajcarskich. Jak nastąpi inflacja, to pożyczkodawca zażąda zwrotu pożyczki. Rosja miała i ma duże zasoby waluty i złota. Mogła szybko spłacić długi, o czym jest w artykule.

W przypadku Polski, kiedy pożyczone € było po 4 zlp. a po inflacji trzeba za nie zapłacić 10zlp. to właśnie tu może być problem.

oto Szwed

trudno się nie zgodzić?

Pierwsze pytanie dotyczy celów, jakie sobie stawiali autorzy sankcji. Jeżeli zakładali, że w Rosji zabraknie pieniędzy na pensje dla lekarzy i nauczycieli, a armia zacznie głodować, jak było za Jelcyna to się mylili. Jeżeli ich celem było jednak osłabienie rosyjskiej gospodarki i Rosji to odnieśli pewien sukces. Chociaż, w istocie Rosja jest w stagnacji od 2008 r, czyli od kryzysu, który rozpoczął się na Zachodzie, ale tam po dwóch latach się skończył.
Celem sankcji było uderzenie w rosyjską elitę i to się chyba udało. Władza centralna w Rosji jest obecnie dużo słabsza aniżeli 6 lat temu, a rozłam w szeregach rosyjskiej elity jeszcze większy aniżeli w 2011-2012 r. Stawiam tutaj tezę, że celem tych działań nie jest zniszczenie Rosji i jej warstwy rządzącej, ale jej maksymalne osłabienie, zdemoralizowanie i upokorzenie. I to się Zachodowi udaje, gdyż najwyraźniej na Kremlu nie mają recepty, żeby temu skutecznie przeciwdziałać. Na Zachodzie są jednak głosy, że taka bezpardonowa walka z, w sumie prozachodnią rosyjską elitą spowoduje dojście do władzy ludzi, którzy Zachodu szczerze nienawidzą. Myślę, że jest jednak mało prawdopodobne i obecny stan będzie trwał dłużej.

oto Eowina

Trudno mi oceniać morale Rosjan.

W obecnej chwili internet, zachodnia prasa, wszystko jest w Rosji dostępne. W tym samym czasie rosyjskie media informują ciągle o tym, że Rosja jest pod atakiem, którego celem jest zawładnięcie rosyjskimi zasobami naturalnym i ich obca eksploatacja. Przykładem jest degradacja jakiej doznała Ukraina. Ten dopływ informacji konsoliduje społeczeństwo i skupia dookoła wodza.

Stawiam tutaj tezę, że celem tych działań nie jest zniszczenie Rosji i jej warstwy rządzącej, ale jej maksymalne osłabienie, zdemoralizowanie i upokorzenie.

Sankcje na poszczególne osoby mogą mieć taki cel, Putin powiedział, że tylko jego na tej liście nie ma, co uważa, za pewną przykrość, Miedwiediew, premier już jest. A to już zaczyna być śmieszne. Stąd należy czekać jak zachowa się Europa. W Monachium wczoraj oceniono, że wprowadzenie sił pokojowych do Donbasu będzie sygnałem do zniesienia sankcji.

Działanie Amerykanów w stosunku do Rosji w obecnym momencie jest mało zrozumiałe nawet dla sojuszników, kiedy chodzi o karanie Rosji za "mieszanie się w wybory", bo to jest już walka partyjna w Ameryce. I jeżeli ten chaos amerykańskiej polityki jest rezultatem działania rosyjskiego, to Putin może sobie to zapisać na plus. ;)

Gospodarka Rosji jest stabilna i jej wzrost wynosi około 2% rocznie. Rosja postawiła na rozwój Dalekiego Wschodu. Polityka idzie kierunku zasiedlenia tamtych terenów, wszyscy urodzeni w ZSRR, a nie będący obywatelami Rosji, tylko Ukrainy, Gruzji, czy innych republik, dostają pomoc materialną i ziemię do rozpoczęcia tam nowego życia. W Rosji jest około 15 mln, nielegalnych emigrantów z byłych radzieckich republik.
Najintensywniej rozwija się rolnictwo gdzie Rosja jest obecnie potentatem światowym w produkcji zbóż.

oto Krzysztof M

W Rosji jest około 15 mln,

W Rosji jest około 15 mln, nielegalnych emigrantów z byłych radzieckich republik.

Do tej liczby warto jeszcze dodać Chińczyków.

oto Eowina

Chińczyków? Ile? Też nielegalni?

To bardzo ciekawe, pierwszy raz słyszę. Proszę napisać coś więcej o tym.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.