Zahamowany wzrost długu publicznego

W 2017 r. zahamowaliśmy wzrost długu publicznego; na koniec ub.r nominalnie został utrzymany na poziomie zbliżonym do 2016 r., a względem PKB spadł o ponad 2 pkt proc. - powiedziała PAP minister finansów Teresa Czerwińska.

Teresa Czerwińska, minister finansów: Na pewno deficyt budżetu państwa na koniec 2017 r. będzie poniżej 30 mld zł, co jest bardzo pozytywną wiadomością, jak i wysokość długu publicznego na koniec 2017 r. - po raz pierwszy został zahamowany jego przyrost – zgodnie ze wstępnym szacunkiem, nominalnie został na poziomie zbliżonym do roku 2016.

Oznacza to, że na koniec ubiegłego roku poziom długu względem PKB spadł o ponad 2 pkt proc. w stosunku do końca 2016 r. i wyniósł ok. 52 proc. PKB wobec 54,1 proc. PKB rok wcześniej według metodologii UE. Jesteśmy jednym z 12 krajów UE, który ma poziom długu do PKB istotnie poniżej wartości referencyjnej 60 proc.

W zeszłym roku mieliśmy założone ponad 59 mld zł deficytu, a przewidywane wykonanie będzie poniżej 30 mld zł. W tym roku mamy założone 41,5 mld zł deficytu, czyli o 30 proc. mniej w stosunku do założeń na 2017 r.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto sir Galahad

Nie dajmy się zwariować. Dług

Nie dajmy się zwariować. Dług stale rośnie. Jeśli w zeszłym roku mieliśmy wydatki większe o 30% niż dochody a w tym tylko o 25% to nie oznacza, że dług zmalał tylko, że tempo zadłużania się spadło ale dług dalej rośnie.

oto Piotr Badura

Chyba jest Pan zbyt pochopny

Szanowny Panie Sir Galahadzie
Może ma Pan rację, a może jej nie ma. Z faktu istnienia deficytu nie musi wynikać wzrost zadłużenia. Jeśli do wydatków wliczone są spłaty długów a do dochodów nowe długi, to o wzroście czy spadku zadłużenia decydować będą te właśnie pozycje. Ja nie wiem, czy są wliczone, a jeśli są, to nie wiem w jakiej są wysokości. Wydaje mi się, że Pan też nie wie. Gdyby mi się słusznie wydawało, to Pana wypowiedź byłaby pochopna.
Pozdrawiam serdecznie

oto barthoosh

Pan Galahad mówi prawdę

Szanowny Panie Piotrze,
parafrazując klasyka, może Pan ma rację, a może Pan jej nie ma. Jeśli dobrze konstatuję, deficyt budżetowy wynika z różnicy pomiędzy wpływami do budżetu, a wydatkami państwa. Jeśli powyższe stwierdzenie jest prawdziwe, to oznacza, że brakującą różnicę państwo musi w jakiś sposób sfinansować, np wprost - pożyczając (wypuszczając obligacje, sprowadzając do polski "kapitał", "Ynwestycje" itd) lub pośrednio - generując inflację. Ze względu na to, że nie jesteśmy USA, a złotówka nie jest walutą rezerwową, którą rozlicza się większość transakcji np na rynku ropy naftowej, dodruk pieniądza jest dość ograniczony. Po mojemu to oznacza, że te pieniądze muszą być pożyczone. A każda kolejna pożyczka oznacza wzrost zadłużenia. Chyba, że inaczej jest na Białorusi i w Korei Płn, które jak wiadomo mlekiem i miodem płyną, a nasza młodzież tylko przebiera nogami, żeby tam wyjechać za chlebem. Taki dobrobyt Panie! Jaki dobrobyt, takie wynurzenia.
Pozdrawiam

oto Jan

Chyba, że inaczej jest na Białorusi i w Korei Płn

Znaczy co, na Białorusi i w Korei Płn. nie ma deficytu budżetowego (długu)?. Z dobrobytu to raczej młodzież nie wyjeżdża (przebierając nóżkami) żeby szukać chleba u obcych robiąc za parobka.

oto barthoosh

to możliwe.

Na dobrą sprawę nie wiem, czy pojęcie długu publicznego w przypadku koreańskiej autarkii ma sens. Nie publikują danych według mojej wiedzy. Natomiast czytałem bodaj na forsal.pl, że w listopadzie 2017 dług publiczny Białorusi przekroczył 45% PKB i był szacowany na 21 mld USD.
BTW jeśli to prawda to PKB Białorusi wynosi <47 mld USD. W porównaniu do Polski ~470 mld USD, to trochę mało, a Korei Płn ~12 mld USD, to potęga.
Natomiast Pan Piotr to piewca polityki gospodarczej Łukaszenki i Kima.

oto Robercik

Mercedes postawił w Polsce

Mercedes postawił w Polsce fabrykę i dostał na nią 80 milionów dotacji od rządu PiS. Zapewne towary produkowane w fabryce to pierwsza liga technologii, ale zarabiają na niej tylko Niemcy. Zysk dla Niemców, choć fabryka podnosi polskie PKB (formalnie to eksport do Niemiec).
Polska na tej fabryce wręcz traci, bo na starcie mamy 80 milionów w plecy. taniej wyszłoby płacić tym ludziom przez 10 lat za nic.

No, ale PKB nam wzrosło. Z kolei wydatki na armię mamy takie jak cały PKB Korei Północnej, ale to Korea Północna okazuje się krajem militarnie groźnym, choć nie może sobie pozwolić na takie zakupy jak szejkowie arabscy albo Polacy. Może ktoś szejków i Polaków zrobił w bambuko?

oto Mar.Jan

To jest kłamstwo szyte strasznie grubą dratwą!

Zahamowany wzrost długu publicznego

Przecież w tym samym zdaniu napisno, że DEFICYT budżetowy wyniesie ok 30 mld zł! Jakimże więc sposobem zahamowano przyrost długu, skoro przyrasta???
Prawdziwe zdanie powinno brzmieć: Zmniejszono tempo wzrostu długu publicznego. W roku 2016 dług ten wzrósł o ok. 60 mld zł, a w roku 2017 ok 30 mld.
Zatem tempo zadłużania naszego państwa zmniejszyło się z 60 mld rocznie do 30 mld rocznie.

Nie wnikam tu w zawiłości księgowości "kreatywnej" polegającej na tworzeniu jakichs rachunków na wydumane cele i przenoszeniu róznych kwot z jednego rachunku na drugi, co zmienia ich kwalifikację ekonomiczną i służy do poprawiania tzw. wskaźników.
Jedno jest oczywiste: mimo strasznie szumnych przechwałek rządu o nadwyżkach budżetowych, jak zwykle nasz ukochany rząd wydał w 2017 roku o 30 mld zł więcej niże miał w kasie. Za takie manko rząd powinien byc rozliczony krytycznie i wsadzony do ciupy, no ale przyrost długu uważamy już za normę (rośnie od ponad 20 lat), więc jeśli tempo zadłużania naszych dzieci i wnuków spadło, to strasznie się cieszymy i wypinamy sie (znaczy: ministrowie) po ordery.

oto chłop jag

Dług musi rosnąć

skoro maszyny od drukowania zielonych w USraelu rozbiegane są do granic możliwości - tołażysze - bo inaczej klops.
Wniosek?
Prawdziwą forsa są odsetki spłacane od zadłużenia - tołażysze.

oto adam_54

Zgadza się...

Prawdziwą forsa są odsetki spłacane od zadłużenia

Bo być może z tym "zahamowaliśmy wzrost długu publicznego", może być tak, jak z poprzednimi rządami PIS-u , gdzie podobnie trąbili - a jak się później okazało , trafili na "dołek" z koniecznością spłacania odsetek od zadłużenia, więc i nie było konieczności emisji obligacji by zdobyć szmal do ich pokrycia.
Więc i teraz też może być z tym " zahamowaniem wzrost długu publicznego" podobnie, tyle że nikt o tym się nie zająknie :-)

oto Piotr Badura

Muszę pisać jeszcze raz

Mimo że nie znam się na finansach państwa, to czuję się zmuszony kolejny raz zwracać uwagę na pochopność głoszonych tu poglądów. Poniżej fragment dokumentu ze strony ministerstwa finansów (to, co kolorowe, jest ode mnie):

ile-dlugu.jpg

Nie ma jeszcze danych za styczeń-grudzień, dlatego wziąłem styczeń-listopad. Na koniec listopada deficyt wyniósł 2,4122 mld zł (niższe czerwone kółko). Jednocześnie na koniec listopada na obsługę długu Skarbu Państwa wydano 28,6377 mld zł (wyższe czerwone kółko).

Do końca roku kwota wydana na obsługę długu ma, wg planu, wynieść 29,8 mld zł. Jeśli więc słyszę zapewnienie, że na koniec roku deficyt budżetu będzie poniżej 30 mld zł, tzn. że kwoty deficytu i obsługi długu będą mniej więcej równe, czyli dług nie powinien rosnąć.

Nie wiem, czy moje rozumowanie jest poprawne, bo o finansach państwa nie mam pojęcia. Odnoszę jednak wrażenie, że niektórzy dyskutanci (np. pan Mar.Jan), choć pojęcia mają znacznie mniej ode mnie, to pełni są przekonania o swym geniuszu w zakresie finansów państwowych.

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie

PS. Można pobrać cały dokument, jako pdf

oto Mar.Jan

POniewaz zostałem wywołany do raportu jako nieuk bez pojęcia

Zajrzałem na strony Ministerstwa Finansów aby sprawdzic co się dziej z zadłużeniem Skarbu Państwa w ostatnich latach, Proszę:
zadłużenie na dzień 2017.10.31 wyniosło 928,661 mld zł
Zadłużenie na dzień 2016.10.31 wyniosło 910,750 mld zł . Zatem rok do roku wzrosło o 18 mld zł.
Ale to z pewnościa nie ostatnie słowo Ministra Finansów, bo nie ma danych na koniec 2017 roku. W roku pańskim 2016 od 1.11.2016 do 31.12.2016 zadłużenie zdołało wzrosnąć o 18 mld zł (do 928,661 mld).
Zatem można się spodziewać jeszcze "realizacji" wzrostu zadłużenia o ebaułt 20 mld zł lub nieco mniej.
Zdaje się ze to własnie koszty obsługi tego dlugu uwzglednia budżet państwa przytoczony jako optymistyczny przez pana Piotra? A czy koszty obsługi długu rosna czy maleja to zalezy nie tylko od wysokości dlugu, ale równiez od relacji złotówki do innych walut, stóp procentowych oraz udziału wierzycieli zagranicznych, którzy maja wierzytelności w innych walutach niż PLN.

Zatem panie Piotrze: czy aby na pewno to ja jestem nieukiem?

Deficyt budżetowy w wysokości 30 mld złotych oznacza, że te pieniądze trzeba pożyczyć, zatem wysokośc dlugu Skarbu państwa MUSI wzrosnąc o wartośc tej kolejnej (byc może do zrealizowania w grudniu, a może w przyszłym roku, bo w księgowości rozliczenia trwaja do końca kwietnia przyszłego roku) pożyczki rządowej. Na to konto zapewne NBP wydrukuje kolejne tony papierowych 200-złotówek...
Czy pan Piotr sądzi, że będzie inaczej? Prosze objasnić mnie, nieuka bez pojęcia, panie Piotrze, jako geniusz finansowy, który robi kokosy płacąc rachunki hurtem na początku roku i w ten sposób zarabiając na wystawne (niewątpliwie) zycie...

oto barthoosh

Deficyt prawdy albo rozumu

Możliwości są dwie:
- albo Pan nie wie, co Pan wypisuje (nie znam się, ale się wypowiem)
- albo co gorsza Pan wie i robi to świadomie
Z powyższego dokumentu wynika jedynie, że rząd wydał mniej niż zaplanował. Jeśli różnica między tym co rząd wydał, a chciał wydać jest mniejsza od deficytu, to sugerowanie nadwyżki w budżecie jest manipulacją. Tyle w temacie.

oto adam_54

@Piotr Badura

zwrot......" obsługa długu Skarbu Państwa" - oznacza że tyle zostanie wydane na odsetki od zadłużenia !
To tak... byś pan wiedział o czym piszą :-)

oto Lorek

Obsługa długu

Wszystko zależy od tego co się kryje pod pozycją „obsługa długu”. Jeśli to są same odsetki to dług na pewno wzrośnie a jeśli jest tam zawarta też spłata kapitału no to w zależności od jej wysokości dług może zmalec.

oto baba jag

spłata

Jeśli to są same odsetki to dług na pewno wzrośnie a jeśli jest tam zawarta też spłata kapitału no to w zależności od jej wysokości dług może zmalec.

nie jest kosztem obsługi

oto baba jag

Kwestia sporna

zależna od semantyki. Zahamowaliśmy wzrost, czyli zadłużamy się wolniej,ale wzrost jest. To nie kłamstwo, to kreatywna semantyka. nie powiedzieli ,że zatrzymano wzrost.

oto Skanderbeg

Nie sądzę, aby byli tak bystrzy.

Zresztą, "zahamowanie wzrostu" prawdą nie jest. Bo wzrost długu jest oczywistym.
Mój powiak ma jakieś 20 baniek długu, a była gmina (w której się wychowałem, ale przeniosłem się 10 km obok) 18 baniek. Sulęcin. Małe miasteczko i na co brali kredyty? "Fontanna Dobrosąsiedztwa"-"znaczone" pieniądze unijne - 2 bańki (nie wiem jaki wkład własny gminy), spaprane odrestaurowanie Domu Joannitów, kolejne kilka baniek i reszta gnoju.

oto Krzych Adam

Chyba najbliższe rzeczywistości byłoby inne stwierdzenie.

Niż jak się zdaje umyślnie nieco zagmatwane informacje od minister finansów Teresy Czerwińskiej. Które nie mówią zresztą wcale o zmniejszeniu długu publicznego.

To co powiedziała minister to jest to, że rząd PiS-u zmniejszył tempo zadłużania się. Podobnie jak poprzednio kiedy był przy władzy i kiedy mówiono o "kotwicy budżetowej". Przy czym nie była to tak naprawdę żadna kotwica, a raczej dryfkotwa. Coś co nie zatrzymuje jednostki pływającej w miejscu, a tylko zmniejsza dryf.

Co uległo zmniejszeniu jest podane w tym sformułowaniu, że "poziom długu względem PKB spadł o ponad 2 pkt proc.". Ponieważ PKB nie mierzy rzeczywistej produkcji gospodarki, a raczej poziom jej aktywności, czyli jak wiele dzieje się w niej (z czego można ściągnąć podatki) nie musi to oznaczać niczego poza tym, że łatwiej temu rządowi jest teraz spełnić określone wskaźniki określane przez UE. A na pewno nie oznacza, że komukolwiek, czy państwu jako całości, czy jego obywatelom jest łatwiej wyjść z pętli zadłużenia.

oto Mar.Jan

Zadanie dla pana Piotra Badury:

Prosze uprzejmie wejśc na stronę www.dlugpubliczny.org.pl i zbadać czy dług publiczny rosnie czy maleje. Ponadto prosze ( jako nieuk bez pojęcia) o objasnienie mnie, jakie elementy długu są ukryte w zadłużeniu nazywanym "ukrytym". Jak widac na owej stronie dług publiczny w Polsce pzekroczył bilion (1000 mld zł), ale dług ukryty przekroczył niedawno juz 3 biliony złotych, co daje ponoć wysokośc zadlużenia na każdego obywatelea RP od niemowlaka do starca nad grobem kwotę 86000 zł do spłacenia, zapewne przez nasze pra - praprawnuki.

oto Skanderbeg

Tu należałoby chyba zastosować

metodę Solona. Niestety to niemożliwe. I zakaz deficytu w konstytucji powinien być zapisany. Gdybym ja prowadził swój budżet domowy niczym współczesne rządy, to komornik z domu by mi nie wychodził.Aż bym wszystkiego nie stracił.

oto Mar.Jan

Taki deficyt można wyrównac na dwa sposoby:

1. ukraśc komus pieniądze (rząd to robi podnosząc podatki i działając na rzecz wzrostu inflacji)
2. Wydrukowac fałszywe pieniądze i puścić je w obieg. I to również rząd robi, tyle, że bezkarnie.

p/s/
Fałszywymi nazywam pieniądze wydrukowane na pokrycie deficytu i nie tylko deficytu. Drukarzem jest prezes Narodowego Banku Polskiego, który fałszuje peiniądze w porozumieniu z szajką ministerstwa finansów, której zlecenie druku podpisuje premier i prezydent tego nieszczęśliwego kraju przy aplauzie Sali Sejmowej zapelnionenj 460 mędrcami ekonomicznymi podobnymi do pana Piotra w swej zadowolonej z siebie wiedzy o świecie i finansach.

oto Skanderbeg

Pomysły Pana Piotra

przypomniały mi tekst Bastiata o "szklarzach. Nie jest to podejście idealnie pasujące do tej francuskiej opowiastki, ale wnioski chyba można wyciągnąć podobne.

oto Mar.Jan

Ponieważ pan Piotr się jakos nie kwapi, sam zbadałem tempo

narastania zadłużenia budżetu w Polsce: wedle moich uproszczonych rachunków (deficyt budżetowy 0k. 40 mld) wynosi on jakieś 4,5 mln zł/h czyli 1300 zł/s.
Na stronie długu publicznego licznik tyka z szybkościa ok. 5000 zł/s i to jest zrozumiałe, poniewaz dług publiczny to nie jest deficyt budżetowy, tylko wszelkie pożyczki instytucji państwowych, dotacje, oraz koszty ich obsługi, oraz zadłużenie Polski za granicą.
Za pomoca kreatywnej księgowości niejedno można ukryc, zwłaszcza przed opinią publiczną złożoną z takich specjalistów jak pan Piotr B, który chce zarabiac forsę na szybszym płaceniu rachunków.
Z taka ekonomią daleko nie zajedziemy, panie Piotrze!

oto sir Galahad

Panowie! Nie ma się czym

Panowie! Nie ma się czym przejmować. I tak prędzej kopyta wyciągniemy niż spłacimy ten dług.To co p. Badura napisał ma sens. Jeżeli deficyt wyniósł np. 30 mld a na obsługę zadłużenia wydano (bez odsetek) więcej niż te 30 to dług zmalał. Problem polega na kreatywnej księgowości bo to tłumaczy wymieniony wyżej wzrost zadłużenia. Logika tego jest bardzo prosta ale umykają jej kombinacje księgowe i różnice kursów.

oto PKK

Spada też udział długu zagranicznego

Nieodnotowanym w mediach sukcesem jest postępująca zmiana struktury zadłużenia. Według danych Ministerstwa Finansów spada nie tylko stosunek do PKB, ale także udział zobowiązań zagranicznych w ogólnym zadłużeniu.

.

To naprawdę pozytywna wiadomość.

.

Dług wewnętrzny, zwłaszcza pochodzący z emisji papierów dłużnych oraz kredytów zaciąganych w podmiotach kontrolowanych przez państwo, jest dużo bardziej bezpieczny dla finansów publicznych. Natmiast bezmyślne zrównywanie wszystkiego prowadzi do tak absurdalnych wniosków, że Grecja to pikuś i wzór oszczędności przy Japonii zadłużonej na 250% PKB. Tylko kto byłby skłonny przyjąć to podejrzenie?

oto Piotr Badura

Popisy zadufanej ignorancji

Szczerze mówiąc straciłem ochotę na udział w tej dyskusji. Od samego początku twierdzę wyraźnie, że nie znam się na finansach państwa. Jeśli jednak ktoś zna się jeszcze mniej ode mnie, to potrafię to wykryć. Np. pan Mar.Jan zna się znacznie mniej ode mnie i ja to widzę. Pan Mar.Jan pisze np. tak:

zadłużenie na dzień 2017.10.31 wyniosło 928,661 mld zł

Ale pisze też tak:

W roku pańskim 2016 od 1.11.2016 do 31.12.2016 zadłużenie zdołało wzrosnąć o 18 mld zł (do 928,661 mld).

Skoro na 31.10.2017 zadłużenie było takie same jak na 31.12.2016, to oznaczałoby, że przez 10 miesięcy nie urosło. Ja oczywiście wiem, że to zwykły błąd, ale to nie jedyny błąd w podawanych liczbach. Takie błędy powodują, że wypowiedź staje się niepoważna.

Większym problemem w wypowiedziach pana Mar.Jana są błędy merytoryczne. Minister finansów Teresa Czerwińska mówiła w wywiadzie o zahamowaniu wzrostu długu w 2017 roku, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia 2017. Tymczasem pan Mar.Jan bierze do rozważań rok liczony od 1 listopada 2016 do 31 października 2017. To jest inny rok, niż ten, o którym mówiła minister Czerwińska. Ma to zasadnicze znaczenie.

W roku wybranym przez pana Mar.Jana dług wzrósł o 21,25 mld zł. Tyle tylko, że z tej kwoty 17,92 mld przypadło na 2016 rok (listopad-grudzień) a zaledwie 3,34 mld na rok 2017 (styczeń-październik). Przecież to jest manipulacja. Minister Czerwińska nic nie mówiła o zahamowaniu wzrostu długu w 2016 roku. Mówiła o 2017 roku. Nie wolno robić takich "poprawek", jaką zrobił pan Mar.Jan.

Sporządziłem diagram, pokazujący zmiany długu miesiąc po miesiącu w 2017 roku (do października, bo za listopad i grudzień danych jeszcze nie ogłoszono);

xii16-x17.jpg

Z wykresu widać że:

1) Za 10 miesięcy dług urósł o 3 mld zł (za analogiczne 10 miesięcy 2016 urósł o 76 mld zł). Jeśli kierowca jedzie 76 km/godz. i zmieni prędkość do 3 km/godz., to nie mówimy, że zwolnił. Mówimy że zahamował. Gdy mówimy, że kierowca zwolnił, to domyślamy się, że np z 76 do 60. Nikt chyba nie domyśla się, że z 76 do 3.

2) Widoczna jest tendencja spadkowa długu w okresie II-X 2016. Jeśli komuś sprawia trudność dostrzeżenie tej tendencji, to może policzyć sobie średnie dla kolejnych okresów trzymiesięcznych. Otrzyma:
II-IV 2017 - średnia wartość długu - 943 mld zł
V-VII 2017 - średnia wartość długu - 942 mld zł
VIII-X 2017 - średnia wartość długu - 936 mld zł
Wartość długu maleje i to coraz szybciej.

Nikt nie da gwarancji, że w listopadzie-grudniu nie będzie zmiany tendencji i dług nie zacznie nagle szybko rosnąć. Uważam jednak za niebywałą pochopność snuć przypuszczenia, że w te dwa miesiące dług podskoczy nagle

o ebaułt 20 mld zł lub nieco mniej,

zwłaszcza w sytuacji, gdy minister Czerwińska (lepiej poinformowana) ogłosiła już publicznie, że dług praktycznie nie uległ zmianie. Za jakieś 5 tygodni będzie już oficjalnie wiadomo, co i jak. Wprawdzie wszystko jest w końcu możliwe, ale ja wolę czekać na oficjalne dane, niż snuć karkołomne przypuszczenia.

Pozdrawiam Wszystkich

oto Mar.Jan

Problem z panem Pioterm jest taki, że on własne prognozy

traktuje jak fakty, a interpretacje naciąga wedle własnych oczekiwań.
A ja faktycznie pomyliłem kwoty i zamiast podac 932 mld na koniec 10.2017 podałem kwotę 928 jak na koniec 10.2016.

To co się dzieje w ciągu roku nie jest takie ważne, jak to co się dziej w ciągu wielu lat. Skoki zadłużenia w postaci a to spadków a to wzrostów o kilka czy kilkanaście miliardów NIE WSKAZUJĄ na trwałe tendencje. Jeśli przez 2 ostatnie miesiące 2016 zadłużenie wzrosło o 18 mld, to może być podobnie w tym roku, ale jest także możliwe, że z powodu strasznego parcia propagandowego na wykazanie SUKCESU ekonomicznego, jakies operacje finansowe zostały przesunięte z 2017 na 2018, a inne z 2018 na 2017 po to, aby wykazac spadek zadłuzenia w 2018. Przekonamy sie o tym dopiero zapewne w maju, kiedy będzie ogłoszony kompletny wynik finansowy za 2017.

Wszystko to są problemy propagandowe i g... mnie to wszystko obchodzi!

Ważne w tej całej historii jest to, że z roku na rok rząd proponuje, a Sejm zatwierdza, po czym prezydent podpisuje budżet państwa z deficytem liczonym w dziesiątki miliardów złotych. I to mimo nieustannego wzrostu poziomu opodatkowania i rzekomo coraz lepsego stanu gospodarki!!
Ten spadek tempa wzrostu zadłużenia jaki prawdopodobnie rzeczywiście nastapił w roku 2017 zostal spowodowany głównie tzw. uszczelnianiem systemu podatkowego, w tym wprowadzeniem tzw. solidarnej odpowiedzialności kupujących za zobowiązania sprzedawców wobec Skarbu Państwa. Piękne i łatwe rozwiązanie: nie umiemy wskazać złodzieja, to niech pieniądze zwróci poszkodowany przez złodzieja! Oprócz takich chwytów poniżej pasa mamy też wzrost VAT na wiele towarów, dotychczas mających obniżona stawkę, mamy wprowadzone dodatkowe podatki na handel i tego typu działania, które wszystkie razem sprowadzaja się do wzrostu ucisku fiskalnego dla wszystkich przedsiębiorców oraz ich klientów, czyli faktycznie na całe społeczeństwo. To my wszyscy zrobiliśmy (bez swojej wiedzy i zgody) zrzutkę na rząd, który w inny sposób nie potrafiłby zmniejszyc tempa wzrostu zadłużenia POlski. To zmniejszenie tempa wzrostu zostało przerzucone przez rząd na całe społeczeństwo. czyli: rząd nie zamierza zmieniac swojej polityki finansowej: zamiast zmniejszac wydatki do poziomu otrzymywanych dochodów, zwiększa dochody metodą wyciskania soków ze społeczeństwa, które potem zostaje z triumfem "obdarowane" np. 500+ czy jakimiś innymi propagandowymi wymysłami na koszt podatnika.

Nie ma to nic wspołnego z jakimkolwiek sensownym programem uzdrawiania gospodarki.
Diagnoza rządu została postawiona tak: stan ekonomii jest zly z powodu złodziejstwa oraz wywożenia zysków przez wielkie zagraniczne firmy (która nota bene poprzednie rządy jakoś chętnie zwalniały z płacenia podatków!), więc trzeba ścigać złodziei oraz uszczelniać system podatkowy. To jest cały "program ekonomiczny rządu"!
Zamiast zmniejszac ucisk fiskalny, aby społeczeństwo mogło odetchnąć i zebrac pieniądze na rozwój, zabiera się wszystko do ostatniego grosza, jaki uda się wyrwać. W statystykach pięknie będzie rosło, bo rząd wyda więcej pieniedzy, co się w nowomowie ekonomii socjalizmu nazywa "inwestycjami", więc statystycznie długi się zmiejszą a PNB urośnie o 0,2% więcej.
A że za dwa lata znowu wszystko się zawali, to już nie będzie zmartwienie Pisowców, tylko jak zwykle "trudności obiektywne", oraz knowania imperialistów, (czy wręcz przeciwnie, Rosji). Jakoś się społeczeństwu wytlumaczy kolejne trudności, a rząd nadal bedzie uchwalal budżety z deficytem, coraz większym, z powodu trudności i knowań...
I tak aż do kompletnego upadku i kolejnej rewolucji "społecznej", po której te same wiele razy farbowane lisy zajmą nowe stanowiska przemalowawszy się na inny kolor, bardziej odpowiadający "wymogom czasów".
Ludzie pokroju pana Piotra nigdy tego mechanizmu nie zdołają pojąć.

p.s.
Ze spadku zadłużenia zaczniemy się cieszyć, kiedy zostanie p[odany stan zadłużenia na koniec kolejnego roku w wysokości nie większej niż 800 mld. Bedzie to oznaczało, że kolejne zacisnięcie pasa społeczeństwu przynajmniej przyniosło jakiś skutek.
Nawiasem mówiąc: absolutnie tego się nie spodziewam. Niestety!
Od 30 lat jeszce chyba żaden rząd w Europie ani w USA nie zdołał zmniejszyc zadłużenia swojego kraju...SOCJALIZM GÓRĄ!

oto Mar.Jan

Specjalnie dla pana Piotra podaje znaczenie słowa "zahamować"

według Słownika języka polskiego PWN:

zahamować
1. «hamując, zatrzymać prowadzony przez siebie pojazd»
2. «o pojeździe: zatrzymać się»
3. «wstrzymać rozwój lub działanie czegoś»

Zahamować to nie znaczy: zmniejszyc predkośc z 70 do 3 km/h, czy z 30 na 29, panie Piotrze.
a ponadto: zahamowanie tempa wzrostu nie oznacz zahamowanie wzrostu!
To już znajomośc matematyki i fizyki na poziomie szkoły podstawowej: ruch jednostajny i ruch przyspieszony.

I na koniec: ja nie odnosiłem się do tego co powiedziała jakiś minister na jakiejs konferencji.
Ja odniosłem sie bezpośrednio do glupstwa, które podał ktos ("Informacja") na prawica.net.
Na czym do głupstwo polega, to własnie powyzej objasniłem.

oto Krzych Adam

Polski język ma takie bogactwo przedrostków.

Na przykład można wyhamować, zahamować, przyhamować. Wyhamować oznacza całkowicie zatrzymać, zahamować już niekoniecznie oznacza zatrzymanie całkowite, bo mimo zahamowania samochodu można np. wjechać na pasy czy rąbnąć nim w drzewo.

Natomiast zadłużanie Polski wykazuje pewne odznaki zahamowania, co objawia się przyhamowaniem tempa wzrostu tego zadłużenia. Dlaczego jednak nie jest to formułowane w sposób oddający rzetelnie rzeczywistość? Myślę, że celowo używany jest nieprecyzyjny język bo znacznie lepiej brzmi triumfalne obwieszczenie: "Zahamowaliśmy wzrost zadłużenia!" niż: "Udało nam się przyhamować nieco lawinowe tempo zadłużania Polski.".

oto Mar.Jan

A tu to już prawdziwy "Kongres Futurologiczny"!

Minister finansów Teresa Czerwińska mówiła w wywiadzie o zahamowaniu wzrostu długu w 2017 roku, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia 2017.

PAni minister chyba najpierw poszła do jakiejś wróżki i ta jej wywróżyła spadek zadłużenia do końca 2017 roku.
Wszak ostatnie dwa miesiące jeszce nie zostały przez pania minister zaksięgowane!

oto Lorek

Odnoszę wrażenie, że

Odnoszę wrażenie, że forumowicze od samego początku nie rozumieją faktu ze zaksięgowanie spłaty długu po stronie wydatkow może spowodować ze mimo deficytu dług zmaleje.

oto ironik

Ale dowcipna.

"Zahamowalismy", ale zapomniala powiedziec, ze najpierw ostro przyspieszylismy.
W 2016 roku byl rekordowy przyrost, bo o ponad 94 mld, wiec minimalnie mniejszy oznacza, ze drugi rok z rzedu bedzie rekordowy, czyli w skali roku ponad dwukrotnie wiecej, niz za czasow PO/PSL.
500+ ma swoja wymierna cene.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.