Galicja i Wołyń - kryzys na Ukrainie i narodowe interesy Polski

Jak wiadomo, historyczne tereny polskie na Wschodzie nigdy nie były ograniczone poprzez „linię Curzona”, a tym bardziej – przez granicę od 1945 roku; Galicja i Wołyń przez długi czas były nie mniej polskimi, niż Podlasie albo Chełmszczyzna, i tylko upadek II Rzeczypospolitej Polskiej i konferencja Jałtańska spowodowały oddanie ich pod kontrolą Moskwy. Akt Helsiński potwierdził granice 1945 roku w Europie – wydawało się, że na zawsze; ale, jak wiemy, nic wiecznego ani w naturze, ani tym bardziej w geopolityce, nie istnieje. Jeśli względna historyczna i, szerzej mówiąc, cywilizacyjna tożsamość Wołynia nadal jest kontrowersyjna, to Lwów, Tarnopol oraz Stanisławów bezwarunkowo i jednoznacznie były i są częścią polskiej przestrzeni kulturowej i historycznej, a szerzej – cywilizacji europejskiej.

Ale zdajemy sobie również sprawę z tego, że wszelkie próby rewizji istniejących granic w Europie są bezprawne; tym bardziej, że współczesnej Polsce jest daleko do Rzeczy Pospolitej w XVI wieku, a nawet do mocy państwa Piłsudskiego – więc bez względu na to, jak silne są w nas narodowe uprzedzenia, mity i przekłamania, rozumiemy, że wszelkie roszczenia terytorialne i pretensje do aneksji terytoriów, bazujące na tym, że kiedyś były polskimi – to w realiach XXI wieku jest nonsens. "Polski Lwów" – to jest taka sama daleka od życia abstrakcja, jak "polskie Wilno"; historia jest jak rzeka, do której nie można wejść dwa razy. Lwów, Tarnopol i Stanisławów obecnie są częścią Ukrainy – i decyzja, do kogo będą należeć te tereny w przyszłości, nie leży w polskich kompetencjach. Jest to całkowicie gestia mieszkańców Galicji – tylko i wyłącznie oni mają decydować o kierunkach rozwoju swojej Ojczyzny.

I tu akurat zamiast kropki należy umieścić wielokropek...

Majdan 2013-2014 r, czyli zamach stanu, przez oficjalne władze Kijowa nazwany „Rewolucja godności”, odbył się pod hasłem „Ukraina – to jest Europa”. Ukraińcy, którzy wyszli na Plac Niepodległości w Kijowie, zażądali dymisji pogrążonego w korupcji, nepotyzmie i niekompetencji reżimu Janukowycza, który próbował siedzieć na dwóch krzesłach – obiecując urzędnikom Unii Europejskiej podpisanie umowę o asocjacji z UE, a jednocześnie ślubując wierność Putinowi, i dając do zrozumienia chęć przyłączenia się do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Siedzenie na dwóch krzesłach – niewdzięczna sprawa, poza tym w pewnym momencie jest to sprawa niebezpieczna – i o tym na własnej skórze przekonał się Janukowycz, który został zmuszony w lutym 2014 roku do ucieczki z Kijowa, znienawidzony i pogardzany nie tylko przez swoich przeciwników politycznych, ale również przez niewielu zwolenników.

Można jakoś ironicznie traktować żarliwą, nieco irracjonalną i dziecinnie naiwną wiarę Ukraińców w to, że oni są Europejczykami po prostu z tego powodu, że ogłosili siebie jako Europejczycy – ale niemożliwe nie respektować ich chęci ucieczki z zaklętego kręgu korupcji, nadużyć, zaniedbania prawa, braku kultury prawnej i agresywnego naruszania praw człowieka, którymi był gruntownie nasycony rządzący ukraiński reżim. Ludzie, którzy przyszli na Majdan w Kijowie, naprawdę chcieli europejskiej przyszłości dla swojego kraju – ale z tego impulsu idealistów z otwartymi sercami jak zwykle skorzystali pragmatyczni, nieuczciwi łotrzy i dranie, którzy wykorzystali ten protest narodowy na własne cele.

Do władzy na Ukrainie w lutym 2014 doszli ludzie, którzy na poziomie biologicznym nienawidzą wszystkiego, co jest związane z Rosją, którzy negują prawo obywateli ukraińskich (nie tylko rosyjskojęzycznych) należeć do tego typu cywilizacji, który ogólnie jest określany jako „świat Rosyjski”, dążący do wykreślania Ukrainy ze wspólnej z Rosją i innymi republikami ZSRR historii – w tym celu natychmiast zaczęli budować panteon bohaterów narodowych z ludzi, ręce których są gęsto poplamione krwią nie tylko Rosjan, Ukraińców i Żydów, ale także Polaków.

Naturalną reakcją rosyjskojęzycznego Wschodu Ukrainy (Donieckiego i Ługańskiego regionów), oraz mieszkańców Autonomicznej Republiki Krym było odtrącenie takiej władzy w Kijowie, całkowite odrzucenie rusofobii banderowców, którzy doszli do władzy. Benzyny do ognia rozpalającego się konfliktu, dodało nowe oświadczenie władz ukraińskich o domniemanym całkowitym zakazie języka rosyjskiego i planów przymusowego przejścia całkowicie rosyjskojęzycznego Krymu i w dużej mierze rosyjskojęzycznego Donbasu na język ukraiński. Skutkiem wybuchu wzajemnej nienawiści było referendum na Krymie, podtrzymywane „zielonymi ludzikami” i akty nieposłuszeństwa obywatelskiego na Donbasie; i jeśli z Krymem władze ukraińskie już nic nie mogli zrobić (na półwyspie był obecny dwudziestotysięczny kontyngent żołnierzy armii rosyjskiej), to sytuacja w Doniecku i Ługańsku szybko zaczęła przesuwać się w kierunku wojny domowej, która wybuchła w kwietniu-maju 2014 roku...

Ale zmusić za pomocą siły mieszkańców regionów Donieckiego i Ługańskiego do posłuszeństwa, źle przygotowana, nie przeszkolona i kiepsko zarządzana armia ukraińska nie dała rady – po raz pierwszy zetknęła się ze sprzeciwem grupy Strełkowa w Słowiańsku i spontanicznie zorganizowanych oddziałów górników i robotników fabrycznych w aglomeracji miast koło Doniecka, a następnie ponieśli szereg dotkliwych klęsk od części rosyjskiej armii, pospiesznie przebranych w mundury ochotników Donbaskich. Obecnie sytuacja na Wschodzie Ukrainy zatrzymała się w niestabilnej równowadze – wojskowe rozwiązanie konfliktu nie istnieje: armia Ukraińska nie może pokonać armii republik Donbasu ze względu na zagrożenie stwarzane przez rosyjskie siły zbrojne, natomiast Donbas nie jest w stanie pokonać trzykrotnie przeważającymi sił Ukrainy. Lecz w tej sytuacji interesuje nas coś innego – a mianowicie, jak może dalej się rozwinąć sytuacja w pozostałej części Ukrainy?

Majdan 2014 roku nie stawiał sobie za cel rozpoczęcie wojny domowej na Ukrainie i trzykrotne obniżenie poziomu życia – jego celem było przekształcenie Ukrainy w prawdziwe państwo europejskie. Cel ten oczywiście nie został osiągnięty – przez całą Ukrainę; ale czy może on być osiągnięty przez część Ukrainy, która zawsze, od połowy XIV wieku aż do Jałty, była częścią cywilizacji europejskiej? Myślę, że jest to w pełni możliwe. Pozostaje tylko pytanie, czy sami Galicjanie są gotowi zostać kowalami własnego losu?

Precedens Krymu pozwala nam przypuszczać, że w przypadku dalszego obniżenia poziomu życia Ukraińców, kontynuowania wojny domowej i kryzysu gospodarczego, mieszkańcy Galicji i, być może Wołynia, mają prawo do zorganizowania referendum w sprawie separacji od upadłego i nie udanego państwa ukraińskiego oraz dołączenia terenów, kiedyś należących do dawnej Rzeczpospolitej, do Polski. Dlaczego mieszkańcom Wołynia i Galicji nie wolno zrobić tego, co wolno mieszkańcom Krymu? A w przypadku organizacji referendum i otrzymania takich wyników, które bezpośrednio i jednoznacznie zaświadczą o chęci mieszkańców Galicji i Wołynia odejścia do Europy – Polska ma prawo zaspokoić oczekiwania i nadzieje ludzi, które zwrócili się do niej o pomoc, dlaczego nie?

Gdyby ludność Galicji i Wołynia zorganizowania referendum w sprawie niezależności od Ukrainy i zjednoczenia tych historycznych regionów Polski z macierzą-Polską – co może temu zapobiec? Władze Ukrainy? Wielokrotnie udowodnili swoją niezdolność i niekompetencję. Bruksela? Zawsze możemy odpowiedzieć na zarzuty Komisji Europejskiej na przykładzie Kosowa. Waszyngton? Ale prawo narodów do samostanowienia zawsze było dla niego na pierwszym miejscu – oczywiście, gdy jest to dla nich opłacalne; Polska uznaje także prawo narodów Galicji i Wołynia do samostanowienia poza dogmaty Jałty i Poczdamu.

Referendum – to jest legalny i prawny sposób na zmianę granic; Polska udowodniła to jeszcze w 1922 roku, na podstawie referendum dołączywszy do siebie Środkową Litwę z Wilnem. Dlaczego nie możemy zrobić tego ponownie dzisiaj?..

polska ukraina

Andrzej Kruk

Jestem Polakiem mieszkającym na stałe w Nowym Jorku.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3.214285
Ogólna ocena: 3.2 (głosów: 14)

Tematy: 

Dyskusja

oto Eowina

Jest bardzo ciekawa wypowiedź strony przeciwnej...:)

Шухевич о поляках: Если бы была такая возможность, они бы поделили нас сегодня по Збручу с Россией
Poseł do Rady Najwyższej Ukrainy, Szuchewicz, (tak, syn tamtego Szuchewicza) powiedział o Polakach:
"Gdyby była taka możliwość, oni by dzisiaj, podzielili nas z Rosją na Zbruczu."

A co się tyczy kryzysu na Ukrainie, to jest taka ciekawostka. Mianowicie Uniwersytet im . Tarasa Szewczenki, w Kijowie, największa uczelnia Ukrainy, zamknęła podwoje na trzy miesiące z powodu zimna. Nie ma pieniędzy na ogrzewanie, oświetlenie i inne takie, "studenci przyjdźcie jak będzie cieplej. Na razie w domu przy piecu czytajcie książki, albo jedźcie do Polski zarabiać".
Университет Шевченко закрылся до весны из-за нехватки денег на коммуналку

oto sir Galahad

Dobrze Autor kombinuje tylko

Dobrze Autor kombinuje tylko wychodzi jakoś głupio.
Po pierwsze do Polski to muszą chcieć sami Ukraińcy a oni może chcą do pracy w Polsce ale nie zamierzają do Polski się przyłączać.
Po drugie efektem powyższego byłoby przyłączenie banderowców do Polski i wieczny, wcześniej czy później krwawy problem dla Polski. Za to w Moskwie mielibyśmy 100% poparcia i jeszcze strzelałyby korki szampana. Po odcięciu banderlandu reszta Ukrainy spokojnie włączyłaby się do rosyjskiej przestrzeni gospodarczej i politycznej bez ryzyka poważniejszych wstrząsów. Rosja zostałaby znacznie wzmocniona a Polska raczej osłabiona.
Naprawdę chciałbym powrotu Lwowa i Kamieńca do Polski. Możliwe to byłoby jednak dopiero po wyludnieniu Ukrainy- co zresztą się dzieje - i po gwałtownym wzroście liczebności żywiołu polskiego - co nie dzieje się na pewno.
Tak więc przestańmy się łudzić i pracujmy nad wzmocnieniem tego co mamy.

oto mj

Może zamiast roić mrzonki o odzyskaniu

Lwowa, "dzikich pól" itd. skoncentrujmy się na utrzymaniu tego co mamy, czyli np. "Zakierzonia", jeśli już mowa o Ukrainie. :)
Bo cały czas mam jakieś - mam nadzieję mylne - wrażenie że gdyby co to prędzej oni wyrwą coś od nas, niż my - będąc w ciągłej defensywie - od nich.
Co do reszty podpisuję się pod tym co napisał pan sir Galahad.

oto Ech...

Otóż to!

Podpisując się jako trzeci pod sugestiami p. Galahada, pozwolę sobie także dodać, że najbogatszymi krajami Europy są takie malutkie państewka, jak Monako, Liechtenstein czy (nieco większy) Luksemburg. Tak więc nie w wielkości terytorium sprawa - Singapur też jest mały, a chciałbym, aby Polska miała taką produkcję elektroniki, dajmy na to.
Tak, też nie miałbym nic przeciwko Polsce ze Lwowem, Kamieńcem - ale także Wilnem i Grodnem... zasadniczy problem jednak brzmi: ale co zrobić z tymi zaciętymi i zawistnymi Ukraińcami? Rozumiem, że rozwiązań "w stylu III Rzeszy" raczej nie bierzemy pod uwagę. Łagodne zaś traktowanie - jak to wskazuje historia II RP - też do niczego nie prowadzi, bo raczej rozzuchwala, jako "dowód słabości". Moim zdaniem tylko Ruscy potrafią z nimi postępować.

W dodatku: wchłonięcie takich obszarów oznacza nieuchronne wydatki. Nawet dla zamożnej RFN wchłonięcie NRD - o ileż lepiej "doinwestowanej" niż Małopolska Wschodnia w jej obecnym stanie - to nie było byle co. Dla nas zaś to chyba oznaczałoby kompletną ruinę i w ogóle "kolaps" ekonomiczny. Po prostu udławilibyśmy się tym, w naszej obecnej sytuacji. Tak mi się wydaje.

oto Skanderbeg

Zaprowadzić tam wilczy kapitalizm, ale

nie dopuszczać do reszty Polski. Polecieć systemem Denga i w ciągu pokolenia nas dogonią. I wtedy dopiero otworzyć granicę. Ale trzeba pozbyć się elementu banderowskiego. Kierownictwu zafundować jakieś "wypadki", działaczy średniego szczebla wysłać na Zachód, a reszcie zmienić charaktery narodowe. Przykład Szwecji pokazuje, że zmiana charakteru narodowego jest możliwa.
Oczywiście, to mrzonki, ale czasem fajnie pomarzyć o mocarstwowości.
A takie państwa jak Monaco, Singapur to trochę kaprysy mocarstw. I działają w ramach systemu, na które dostali pozwolenie.

oto Ech...

Podpisuję się pod propozycją metod rękami i nogami...

...wskazując zarazem na to, co wielokrotnie np. St. Michalkiewicz przypominał, tj. na "charakterystyczne dla Polaków safandulstwo". Znaczy: np. jakaś banderowska wdowa popłakałaby się przed kamerą - jak niegdyś Sawicka - i już byłoby, że "oni biedni tacy".
Do przeprowadzenia śmiałych projektów to trzeba mieć "guts" i konsekwencję - a, niestety, większość rodaków (tych obecnych) cechuje słomiany zapał i rozmemłanie. Fakt, że na pewno nie wszystkich - ale większość, niestety.

oto chłop jag

Mój komentarz ograniczę jak niżej:

albo Polaka albo Ukraina.
Wniosek?
O powyższym dobrze wiedzą grandziarze zza wielkiej wody - którzy mimo to -i tak wskrzesili banderland - tołażysze.

oto JJerzy

Autorowi ...

... który po dokonaniu odkrycia:

Referendum – to jest legalny i prawny sposób na zmianę granic [Polski]

zapewne doznał ... spełnienia, na ochłodzenie nadmiernie rozgorączkowanej głowy, polecam film o współczesnym Humaniu. Tytułu nie pomnę.
Wprawdzie główny wątek filmu to stosunki ukraińsko - żydowskie, Humań jest trochę dalej niż postulowana przez autora, nowa granica, ale dożo można dowiedzieć się o mentalności ... przyszłych "obywateli" III i 1/2 RP.

oto Robercik

Ludzie, którzy przyszli na

Ludzie, którzy przyszli na Majdan w Kijowie, naprawdę chcieli europejskiej przyszłości dla swojego kraju – ale z tego impulsu idealistów z otwartymi sercami jak zwykle skorzystali pragmatyczni, nieuczciwi łotrzy i dranie, którzy wykorzystali ten protest narodowy na własne cele.

1. Majdan był projektowany przez wiele lat, sama Nulland mówiła o 5mld$ wydanych przez USA na rewolucję.
2. efektowne rozruchy na placu są tylko finałem rewolucji, finałem aranżowanym.
3. ma Majdanie opłacano statystów, opłacano im przenośne toalety, zaopatrzenie itd. Przecież przeciętny człowiek nie zwolni się z pracy na kilka miesięcy aby sobie koczować na placu.
Bokser Kliczko - jak już przestał być Majdaniarzem, a stał się urzędnikiem, podszedł do protestującego jeszcze niedobitka i zapytał:
"a co ty tu robisz? Czym się w ogóle zajmujesz"?
Po prostu niedobitek nie zauważył, że już padła komenda kończąca "oddolną" rewolucję. :)
NIE MA już Majdanu, choć na Ukrainie jest jeszcze gorzej. Jeśli niekoncesjonowane osoby zrobią zbiegowisko, to się ich wyłapie, aresztuje albo spali żywcem jak w Odessie.
Spróbujcie zrobić Majdan w kraju ze sprawnymi służbami, mediami po stronie rządu itd. Nie da się. To jest fizycznie niewykanalne. "majdan" to zwieńczenie puczu, symbol, szturm na Bastylię albo Pałac Zimowy.

...czyli nikt z grubych ryb się do rewolucji nie podłączył. Do rewolucji podłączali się najwyżej użyteczni idioci, koniunkturaliści itp. karierowicze. A to są autorzy:

Levy tak się rozwścieczył, że zapędził się we wzmianki o "rebelianckiej Ukrainie" ("Ukraine rebelle"), chociaż w dniu 29 sierpnia 2013 roku obywatelska rewolucja na Majdanie nie była jeszcze operacją jawną:

http://monsieurb.neon24.pl/post/107082,mossad-prze...

oto KubaG

A po co nam ten problem? Dla

A po co nam ten problem? Dla "paru hektarów" przytulać obcy mentalnie element etniczny i wykładać ciężkie pieniądze na doprowadzenie przyłączonego terytorium do jako takiego poziomu gospodarczego? Można by przyłączyć Donbas z jego przemysłem ale nie Galicję i Wołyń. Zresztą może wreszcie pogodzimy się z kształtem naszych obecnych granic, bo wbrew pozorom dzięki pozbyciu się terenów zamieszkałych przez obce etnicznie grupy jest on optymalny.

oto czerwonakaśka

+500 poprzednim komentarzom

dla Polaków dołączenie na chwilę obecną cokolwiek - to znaczy zrujnowanie własnej gospodarki i doprowadzenie do nędzy ogromnej liczby swoich rodaków. Obecny poziom życiowy tu nie jest wysoki. Pytanie: z jakiej racji? Żeby ocalić Galicjan przed ubóstwem i chaosem? I czy oni na to zasłużyli - nic od nich, oprócz ich pragnienia mieszkać w Europie? Nie przełknie tego kawałka Polska, przynajmniej nie teraz.

oto Kmieć

CzerwonaKaśka

Prawdę mówiąc niewiele zrozumiałem z wypowiedzi, bo dość chaotyczna.
Ale nie o tym chciałem.
Plusa Kaśce dałem. Na zachętę.
Za tzw. nick. Bardzo mi się spodobał :)
Uśmiałem się w głos do monitora. A rzadko mi się to zdarza. Bardzo rzadko, w ogóle...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.