Rozmowa Morawiecki - Pence

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Mike’iem Pence’em.

"Wielkie dzięki za owocną rozmowę telefoniczną. Rozmawialiśmy o sojuszu USA - Polska, wspólnych projektach biznesowych, zakupach broni, bezpieczeństwie energetycznym i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Panie Wiceprezydencie, do zobaczenia wkrótce w Polsce!"

- napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Kancelaria Premiera informuje w komunikacie, że premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że dla Polski kluczowe jest bezpieczeństwo, zarówno na poziomie obronnym, jak również bezpieczeństwo energetyczne. Kancelaria Premiera informuje, że Polska z zadowoleniem przyjmuje amerykańskie wsparcie między innymi w kwestii dostaw gazu do Polski, w tym poparcia dla projektu Baltic Pipe. Zaznaczył także, że amerykańska obecność militarna w regionie jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Europy i pokazuje transatlantycką jedność. 


Wiceprezydent USA w swoim twicie podkreślił słowa "walka" i podziękował za odpowiednie płacenie na NATO.

Dziś rano rozmawiałem z polskim Premierem Mateuszem Morawieckim. Bardzo owocna dyskusja o zwiększeniu wymiany handlowej i współpracy w WALCE z zagrożeniami dla pokoju i bezpieczeństwa. Podziękowałem mu również za przywództwo Polski w sprawie zagwarantowania, że członkowie NATO będą płacić za SWOJĄ SKŁADKĘ CZŁONKOWSKĄ".


Readout of the Vice President’s Call with Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki

Vice President Mike Pence spoke by phone today with Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki. The Vice President congratulated Morawiecki on his appointment as Prime Minister and the people of Poland on the 2018 centennial of Poland’s reassertion of its independence.  The leaders expressed their desire to increase bilateral trade and investment on the basis of market principles and shared democratic values including the rule of law. The Vice President thanked Poland for its leadership on burden-sharing at NATO and its support for the U.S. troop presence in Poland, and the leaders looked forward to working together to combat threats to international peace and security during Poland’s term on the UN Security Council.

January 12, 2018

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Andrzej

tłumacząc to na ludzki język

My:
1. będziemy kupować amerykańską broń,
2. będziemy kupować amerykański drogi gaz
3. będziemy wykonywać amerykański strategiczny cel zablokowania współpracy Europy (Niemiec) i Rosji - zadanie specjalne Nord Stream 2.
4. będziemy gościć amerykańską armię, dokładając do jej stacjonowanie bo "bezpieczeństwo jest priorytetem"
5. będziemy brać udział w walce o demokrację
6. uznajemy że gospodarczy porządek globalny jest obowiązujący (hasło: wolny rynek") ("on the basis of market principles")
7. uznajemy zachodnie wartości liberalno-demokratyczne za obowiązujące ("shared democratic values")
8. uznajemy, że globalne ramy prawne są obowiązujące ("rządy prawa" - the rule of law)
9. będziemy realizowali amerykańskie cele w ONZ w Radzie Bezpieczeństwa

Oni:
1. nacisną Norwegów, żeby sprzedali nam gaz do Baltic Pipe, bo coś się opierają realizacji pomysłu, by Polska odcięła się od rosyjskiego gazu
2. będą stacjonować u nas swoje wojska, "uspokajając nasze obawy przed Rosją"
3. chwalą nas, że dużo wydajemy na amerykańskie uzbrojenie
4. wiceprezydent zaszczyci nas wizytą

Prawda jaki zrównoważony podział obowiązków i korzyści między rozmawiającymi stronami?

oto Skanderbeg

Małą uwaga.

My:
2. Może nawet będziemy kupować gaz rosyjski. Z tym, że od USA, czyli drożej niż u producenta.

Oni:
3. Poczytałem sobie trochę o "skuteczności" Patriot. Saudyjczycy wystrzelili 5 rakiet, a nie trafili w scuda z Jemenu produkcji radzieckiej. To jakim cudem te "cuda techniki" miałyby trafić w coś nowszego z Rosji?
Niedawno spadł Mig. CHyba pierwszy, a on jeszcze z lat 80-tych. Natomiast z F16 straciliśmy już chyba nieodwołalnie 2 samoloty.
Kupno JASSM to też był "majtersztyk" naszych decydentów (na razie uważam ich za ignorantów a nie za agentów, choć Macierewicz czasem zachowywał się jak przedstawiciel handlowy amerykańskiej zbrojeniówki).. JASSM wystrzeliwane są z F16. Aby mogły okazać się przydatne, musimy nad wrogiem posiadać przewagę w powietrzu. A my nawet nie posiadamy porządnej OPL. To co jest to najczęściej lata 70-te.

oto Andrzej

@ JASSM

zapomina pan, że to jest uzbrojenie NATO, nie Polski, że kupujemy sprzęt, którego główne przeznaczenie to operacje sojusznicze. Po co by Trump tak wrzeszczał, żeby zwiększać wydatki? Bo to musi być "interoperability". Inaczej to nie dobre dla NATO.

@ rosyjski gaz - będziemy kupować od Niemców i innych traderów, Ukraina przetarła szlaki. A że USA ma tu małe udziały, jeszcze nie wykupili - to też chcą trochę sprzedać swojego. LNG. Niech sojusznik kombinuje jak obciążyć tym ludność (operacja "socjalizacja kosztów")

oto Skanderbeg

Tylko, że obecnie ponoć

Amerykanie chcą kupić trochę gazu od Rosjan.
Uzbrojenie NATO, tylko dlaczego niemal zawsze amerykańskie?
I czy JASSM jest nam niezbędne?
A OPL "leży i kwiczy".

oto Stanisław

XXI w

już lusterka i metr materiału nie, ale stary muszkiet tak.

oto baba jag

Turla

usunięte (poza standardami PN)

oto chłop jag

Pewnikiem

Trump zlecił swojemu vickowi aby ten wybadał czy nowy premier z atrapy Polski zna swoja powinność - tołażysze.

oto Adolph

Jakby nie znał,

to nie zostałby premierem.

czy nowy premier z atrapy Polski zna swoja powinność

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.