Rada się przestraszyła, kara dla TVN cofnięta

Przewodniczący KRRiT uchylił decyzję z 11 grudnia 2017 r. w sprawie kary dla TVN.

Zapowiedział stworzenie Medialnego Okrągłego Stołu.

"Witold Kołodziejski, zauważając niezwykłą wagę problemu brutalizacji życia publicznego, narastającej agresji kierowanej także przeciwko dziennikarzom, propagowania mowy nienawiści i dezinformacji tzw. fake news, zapowiedział stworzenie Okrągłego Stołu Medialnego przy KRRiT z udziałem środowisk dziennikarskich, naukowych, ale przede wszystkim z aktywnym uczestnictwem nadawców. Przewodniczący KRRiT podkreślił, że wolność słowa oznacza odpowiedzialność za nie i dlatego tak pilna staje się potrzeba wspólnego wypracowania form samoregulacyjnych w mediach".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę pieniężną na TVN24 - 1,48 mln zł. Rada podjęła taką decyzję po analizie sposobu relacjonowania wydarzeń w Sejmie i protestów w grudniu ubiegłego roku. W jej ocenie stacja naruszyła ustawę o radiofonii i telewizji poprzez propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu.

W połowie grudnia Rada opublikowała uzasadnienie do tej decyzji. W bardzo długim wywodzie można było przeczytać m.in, że polegało to "na zachęcaniu widzów do udziału w zgromadzeniu przed budynkiem Sejmu RP, nieinformowaniu widzów o rozwiązaniu przez Policję zgromadzenia przed Sejmem RP, jednostronnym prezentowaniu wydarzeń poprzez dobór zapraszanych do studia komentatorów i gości, fałszywym przedstawianiu wydarzeń sprzed gmachu Sejmu RP poprzez manipulowanie obrazem i brak niezwłocznego sprostowania informacji nieprawdziwych".

Od nałożenia kary odbyły się trzy spotkania szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego z przedstawicielami TVN. Ostatnie z nich miało miejsce 3 stycznia.

Po decyzji o nałożeniu kary na TVN na KRRiT spadła fala krytyki. Zarzucono Radzie, że to atak na wolność mediów w Polsce i ostrzeżenie dla niewygodnych dla władzy dziennikarzy.

Grupa TVN należy do amerykańskiej spółki Scripps Networks. Głos w tej sprawie zabrał nawet amerykański Departament Stanu. Jego przedstawiciele zaznaczyli, że Stany są zaniepokojone tą decyzją i podkreślili, że podważa ona wolność mediów w Polsce, a niezależne media są fundamentem demokracji.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Czesław

Sposób na kłamstwo

lub ordynarną manipulację chyba można wyszukać, np.osoba lub organizacja która przez tą informację została w jakiś sposób poszkodowana może zaskarżyć do prokuratury. Media publiczne w tym i prywatne, bo przecież też są publicznymi, chyba maja w swoim statucie taki obowiązek jak "rzetelność".

oto Kmieć

I owszem Drogi Chłopie Jagu

I owszem.
Demokraturą zajmują się poważni ludzie nieznający się na żartach.
Jakiego pokroju to kreatury, można zobaczyć na każdym murykańskim "klasycznym" filmie gangsterskim, jak: "Człowiek z blizną", "Chłopcy z ferajny", czy wreszcie najlepiej opisujący zasady rządzące demokraturą "Ojciec Chrzestny".
Wystarczy obejrzeć te filmy i już wiadomo, że w demokraturze mamy do czynienia z psychopatami.

Tak.
Demokratura jest to poważna sprawa. Śmiertelnie poważna.
Ma na swoim koncie miliony ofiar złożonych w ofierze walce o "wolność"... Wolność szemranych kryminalistów od odpowiedzialności karnej!

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.