USA a roszczenia majątkowe w stosunku do Polski.

Dwa dni temu Senat USA zaaprobował i przekazał do izby niższej (ustawodawczej) parlamentu amerykańskiego projekt prawa, które będzie kolejnym krokiem do zmuszenia Polski (i innych krajów) do zadośćuczynienia żydowskim roszczeniom majątkowym.

W sekcji 2 "SPRAWOZDANIE DOTYCZĄCE AKTYWÓW ERY HOLOKAUSTU I ZWIĄZANYCH Z NIMI PROBLEMÓW", punkt (a), podpunkt (2) jest mowa o tym jakich państw to dotyczy. A mianowicie tych które wzięły udział w praskiej Konferencji na Temat Majątku Ery Holokaustu w 2009 roku. Polska delegacja pod przewodnictwem Władysława Bartoszewskiego wzięła udział w tej konferencji.

W tej samej sekcji, punkt (b), podpunkt (3) projekt ustawy mówi o zobowiązaniu sekretarza stanu do przedstawienia Izbie Reprezentantów raportu o zrealizowaniu przez te kraje takich celów i zadań sformułowanych na w/w konferencji:

w przypadku mienia bezspadkowego, zapewnienia majątku lub rekompensaty pomocy potrzebującym ofiarom Holokaustu, w celu wspierania edukacji o Holokauście i do innych celów

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto mj

Zastanawia mnie, choć w zasadzie nie powinna,

jedna taka drobna kwestia...
Kto i kiedy nadał parlamentowi USA prawo do tworzenia "ustaw", czy jakkolwiek to zwał, którym ma się podporządkować państwo / państwa, które w danym amerykańskim akcie prawnym są akurat wymienione..?

oto mizzis 15 grudnia

Przyjaciól poznajemy w biedzie, jak widac

Kto dał, pytanie, jak małego Jasia, wasale, którzy popierają i uczestniczą z amerykanami w ich "demokratycznych" wojnach. No bo co może Polska, po prostu będzie szum medialny, ale będzie płacić.

oto Ireneusz

Polska może dużo

Należy po pierwsze wykazać, że coś należne do "oddania" zostało zniszczone. Następnie wykazać, że w latach 49 do 69 można było wnieść pozew o zwrot majątku czasowo administrowanego przez pańśtwo - zgodnie z obowiązującym prawem. Skoro nikt nie wniósł pozwu - robimy grzecznie papa.
Jeśli ktoś wniósł pozew i został on odrzucony lub nieprzyjęty przez władze. Wtedy rozpatrzeć zwrot w formie odszkodowania finansowego i wystawić rachunek za odbudowę, zwiększenie wartości nieruchomości i administrację majątkiem.
Polska może.
Polska może bowiem do rzeczy podejść biznesowo. Jak to mówią, z Amerykanami to "przyjaźń przyjaźnią, ale liczmy się zawsze jak żydzi".

oto sir Galahad

Wykazywanie czegokolwiek

Wykazywanie czegokolwiek Stanom Zjednoczonym jest jednocześnie uznaniem ich jurysdykcji nad Polską. Wykazywać możemy cokolwiek jedynie na wniosek spadkobiercy, który ma roszczenie do konkretnego majątku. Jeżeli nie ma spadkobiercy to i nie ma komu wykazywać. A tematu do rozmów z USA nie ma wcale. No chyba, że wezwać ambasadora Jonesa o 3 nad ranem do MSZ w celu przekazania polskiej reakcji w stylu - jak się nie odchrzanicie to możesz Pan jechać na konsultacje.

oto Ireneusz

Uznanie czy nie uznanie

Ale takie przecież są fakty. Państwa nie uznające jurysdykcji USA to Korea Północna, Rosja. Nie mamy i nie będziemy mieć odwagi, a nawet MOŻLIWOŚCI, aby nie uznawać tej jurysdykcji.

oto KubaG

Czy przygotowania do wypłaty

Czy przygotowania do wypłaty odszkodowań to przyczyna dla której uszczelniamy wpływy z VAT i CIT?

oto Kmieć

Ten cały senat USA ...

... to reprezentuje państwo United States of America oparte o fundament w postaci Deklaracji Niepodległości, czy może raczej samozwańcze państewko apartheidu o nazwie Israel?

Pytanie retoryczne. USA to od dawna USrael. A III RyPy - reprezentowana przez "polaków" - w te pędy żądania wypełni i jeszcze dołoży. A co! Stać rdzennych tubylców. A jakby zabrakło to biedni potrzebujący ocaleńcy, co uciekli przez komin z Hologramu, dadzą kredyt...

oto Andrzej

to działania przewidziane na długi horyzont

W 1995 Senat i Kongres zażądały od amerykańskiej administracji uznania Jerozolimy za stolice Izraela. Po 22 latach zjawił się Trump... i masz. Lobby Izraela w USA jest wytrwałe.

oto Robercik

To już wygląda na władzę a

To już wygląda na władzę a nie lobby. Nienormalna jest sytuacja, że malutki kraik "lobbuje" w strukturach supermocarstwa, a żaden polityk i żadne większe medium nie raczy tego zauważyć. Za to "zauważają" wpływ Rosji na amerykańską politykę.

oto gość

Nie udawajmy głupich. Trump

Nie udawajmy głupich. Trump od początku kampanii deklarował, że będzie popierał żydów, chwalił się nawet, że jedna z jego córek (Ivanka) wyszła za żyda i przeszła na judaizm.
Trump obiecał w kampanii popieranie żydów i własnie spełnia te swoje obietnice wyborcze. Nie rozumiem dlaczego niektórzy mają z tym problem.

oto Krzych Adam

Co ma do rzeczy Trump?

To wszystko prawda co "gość" napisał o Trumpie, ale Trump nie jest gensekiem w USA. A dwuizbowy parlament USA nie jest tak zależny od KC partii, czy jej genseka jak Rada Najwyższa ZSRR.

Co do ustawy to Trump jej jeszcze nie dotykał. Przeszła przez izbę wyższą parlamentu jest teraz w niższej. Do Trumpa trafi w następnym etapie. Więc rzeczywiście nie udawajmy głupich, ani nie bądźmy głupi.

oto Krzych Adam

Do guzikowych klikaczy.

"Gość" wcale nie prawi dobrze, tylko opowiada rzeczy które choć prawdziwe są nie na temat. To nie Trump przygotował projekt owego "Bill S. 447". "Gość" stawia powóz przed koniem.

Na opowiadanie tego wszystkiego o Trumpie będzie czas, gdy (i jeśli) ta ustawa przejdzie niższą izbę parlamentu i trafi do jego podpisu. A dokładniej, kiedy ją podpisze, nie wykorzystując swego prawa weta.

Nie twierdzę, że tak się nie stanie. Skąd jednak "gość" wie, że tak się stanie?

oto Marek

Beneficjentami tzw.

Beneficjentami tzw. "rekompensat" za żydowskie mienie bezspadkowe mają być różne organizacje żydowskie, przede wszystkim amerykańskie. I one właśnie są źrodłem lobbingu, skutkującego działaniami podobnymi do opisanych w notce powyżej. Chyba, że Izrael również aspiruje do tych pieniędzy, czego na razie nie wiemy, ale co jest możliwe. Na osobny komentarz zasługuje paskudna postawa "moralnego autorytetu" Bartoszewskiego podczas rzeczonej konferencji praskiej - wiedza o tym, że Polska już się w zasadzie zobowiązała to zadośćuczynienia tym bezpodstawnym roszczeniom przemysłu Holocaustu jest w naszym społeczeństwie mało rozpowszechniona.

oto Ver

Zaraz, zaraz.

Jeżeli obywarel Polski umrze nie zostawiając spadkobierców, to jego mienie przechodzi na skarb państwa.
Dlaczego więc mienie pożydowskie ma przejść w ręce organizacji żydowskich w NY, a nie np. na Klub Kajakowy z Kanady albo Związek Filatelistów z Bangladeszu?

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.