Rosja wykluczona z Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Egzekutywa MKOl zdecydowała jednogłośnie: Komitet Olimpijski Rosji zostaje zawieszony, ale czyści sportowcy tego kraju mogą wystartować w Zimowych IO 2018 w Pjongczangu.

Prezydent MKOl, dawny niemiecki mistrz olimpijski we florecie Thomas Bach, oznajmił po posiedzeniu w Lozannie, że 15-osobowe gremium wykonawcze (w tym słynny tyczkarz ukraiński Siergiej Bubka) przyjęło takie stanowisko jednogłośnie, a delegacja rosyjska przeprosiła za dopingowe nadużycia.

Czyści sportowcy rosyjscy będą zaproszeni do startu w przyszłorocznych igrzyskach pod flagą olimpijską, niezależnie od tego, czy będzie to konkurencja indywidualna, czy zespołowa. Wystąpią pod akronimem OAR (Olympic Athlete from Russia) i na podium będą mogli wysłuchać tylko hymnu olimpijskiego.

W Pjongczangu nie zostaną natomiast akredytowani odpowiedzialni za systemowy doping w Rosji urzędnicy tamtejszego Ministerstwa Sportu, a były minister Witalij Mutko i jego zastępca Jurij Nagornych nie będą już nigdy mieli wstępu na igrzyska. Długoletniego przewodniczącego Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksandra Żukowa zawiesza się w prawach członka MKOl, zaś Dymitra Czernyszenkę, który był szefem Komitetu Organizacyjnego igrzysk w Soczi, wycofuje z komisji koordynacyjnej przed zimowymi IO 2022 w Pekinie. Narodowy komitet olimpijski Rosji wpłaci 15 mln dolarów na pokrycie kosztów śledztwa.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski przez kilka lat prowadził śledztwo w sprawie systemu dopingowego w Rosji. Najpierw w niemieckiej telewizji ARD poinformowali świat czołowa lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 800 m – Julia Stiepanowa i jej mąż Witalij Stiepanow. Potem machinacje ujawnił były szef moskiewskiego centrum antydopingowego Grigorij Rodczenkow, długoletni guru dopingowiczów, który uciekł do Stanów Zjednoczonych, obawiając się o swoje życie Cała trójka, ukrywająca się obecnie w USA, została uznana za zdrajców i jest ścigana przez rosyjski wymiar sprawiedliwości.

Rosja oficjalnie zaprzecza, że to państwo sterowało dopingowym procederem, obejmującym ponad 1000 sportowców najróżniejszych dyscyplin.
 
Do startu olimpijskiego w Rio de Janeiro nie dopuszczono ponad stu sportowców Rosji. Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 w Soczi, gdzie Rosjanie zajęli początkowo pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Teraz klasyfikacja zmieniła się diametralnie, bo rosyjskim koksiarzom zabrano już 11 zapisanych na ich koncie medali (w tym 4 złote, 6 srebrnych i 1 brązowy).

Podstawą decyzji MKOl był raport komisji pod przewodnictwem byłego prezydenta Szwajcarii Samuela Schmida.
 

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto baba jag

Wojna przeciwko Rosji

osiąga kolejne poziomy absurdu. Prosimy o więcej,ale... Prosimy o wykluczenie wszystkich federacji za doping kolarzy, amerykanów za doping koszykarzy,turków za doping ciżężarowców,australijczyków za koks pływaków,jamajczyków za szprycowanie sprinterów. Po wykluczeniu już wszystkich ze wszystkiego prosimy o rozwiązanie mkaoli fifów uefów i całego tego chciwego skurwysyństwa.

dziękuję

oto Equatore

Chciałbym zwrócić uwagę

Chciałbym zwrócić uwagę, że według podanych w oświadczeniu MKOl i wcześniejszych dokumentach Rosję zdyskwalifikowano nie dlatego, że dużo sportowców brało doping. Ale dlatego, że rosyjska federacja, która jest elementem światowego systemu antydopingowego, zamiast zgodnie ze swoim zadaniem zwalczać doping, wspierała doping. Należące do światowej sieci antydopingowej rosyjskie laboratoria nie wykrywały nieuczciwych sportowców, ale fałszowały wyniki.
I dlatego zostali od światowej sieci odcięci, ponieważ działali na szkodę wszystkich i podważyli sens całego - opartego na zaangażowaniu krajowych federacji - systemu. System ten mógł wytrzymać niesolidne starania, albo nawet przymykanie oka na doping. Aktywne natomiast organizowanie środków, fałszowanie wyników i zacieranie śladów okazało się nie do przyjęcia. Sportowcy oberwali rykoszetem (choć być może zdecydowana większość z nich była uczciwa). Ukarane zostały rosyjskie związki sportowe i laboratoria.

oto baba jag

Oczywiście

,że federacje kolarskie Hiszpanii, Włoch i Francji nic nie wiedza o tym,że trzy największe wyścigi są nawalone jak miś trocinami.

oto Krzysztof M

Po wykluczeniu już wszystkich

Po wykluczeniu już wszystkich ze wszystkiego prosimy o rozwiązanie mkaoli fifów uefów i całego tego chciwego skurwysyństwa.

Jak się rozwiąże to całe towarzystwo, to się może okazać, że rekordy będzie bił pan Józek, mechanik, o którym opowiadał mi znajomy, jak to rzeczony w trakcie naprawy bloku silnika samochodu Warszawa, gdy mu nakrętka do środka wpadła, uniósł blok nad głową i przez dłuższą chwilę tęże nakrętkę z bloku wytrząsał... :-)

Był jeszcze Karol S. który kiedyś zademonstrował w rzeźni jak się humanitarnie zabija konia... Pięścią między oczy. I tylko raz... :-) Ale Karol S. raczej już nie żyje...

oto Skanderbeg

To element wojny hybrydowej.

I nic więcej. Po igrzyskach w RIO, firma sprzątająca zniszczyła (ponoć niechcący) jakieś 30 000 próbek (od 1991 roku). Dziwnym trafem, niemal samych amerykańskich. A w polskojęzycznych mediach o tym cichutko.
Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej to prymitywizm.

oto Witalij M. geniusz dopingu

gdyby tak było

to minister Aleksander Żukow nie przepraszałby MKOL w imieniu Rosji. Jeżeli to była jednak akcja CIA, które "wykradło" Rosji Rodczenkowa to nic dziwnego, skoro FSB zajmuje się cenzurowaniem krytycznych opinii wobec rosyjskich władz, a nie łowieniem szpiegów i zdrajców.

Dla mnie jest to jedynie kolejny przejaw tego, że rosyjskie państwo po prostu nie funkcjonuje. Sport jest tylko jednym z wielu przykładów paraliżu, w jakim znalazł się ten kraj.

oto Skanderbeg

To niczego nie zmienia.

Rosja jest w głębokiej defensywie od lat. A coraz bardziej ich cisną.
A swoją drogą, to ja już mam gdzieś takie igrzyska. Ze sportów zimowych, interesuje mnie tylko hokej. A zawody hokejowe bez Rosji to już nie są zawody najlepszych (tak samo byłoby bez Kanady, USA, Czech, Szwecji czy Finlandii).
Ciekawe, czy któryś rosyjski hokeista wpadł na dopingu?

oto chłop jag

Egzekutywa MKOl zdecydowała

Egzekutywa MKOl zdecydowała jednogłośnie

Egzekutywa Nagrody Nobla też nie ma nic wspólnego z całą tą poprawnością polityczną - tołażysze. Egzekutywa - jak to znajomo a jednocześnie złowrogo brzmi - tołażysze.
Wniosek?
Nie bronię cwaniaków od sportu w Rosji - jednak bez hipokryzji w pupilo-szatańskim świecie ani rusz - tołażysze.

oto sir Galahad

Myślę, że to będzie się

Myślę, że to będzie się rozwijać. Rosja będzie upokarzana na każdym kroku, w najdrobniejszych nawet sprawach dotyczących prywatnych ludzi aż komuś puszczą nerwy i wtedy się okaże jaka to Rosja byłą i jest zła. Są granice, których Rosja nie pozwoli przekroczyć bo utraci status mocarstwa w oczach świata. Do tego Zachód chce doprowadzić. Robią to w poczuciu bezkarności bo same USA mają budżet wojskowy 12 razy większy od Rosji. Obawiam się jednak, że skończy się to wojną. Autentyczną, gorącą wojną.

oto Eowina

Jak działa sprawiedliwość w świecie.

Oto przykład. Tłumaczenie

Rosja buntuje Gruzję, poprzez telewizję, publikacje książkowe, programy rozrywkowe, a wszystko po to, aby Gruzja zaniechała zbliżenia z Zachodem, zaniechała ambicji zbliżenia do zachodniej kultury i żeby, zwróciła się ku Wschodowi i zapóźnieniu jakie sobą reprezentuje. W trosce o przyszłość Gruzinów i przeciwko wpływom Rosji, USA przeznaczają $250 000 gruzińskiemu rządowi aby wspólnie opracować projekt który będzie promował w Gruzji Euro-Atlantycką integrację; wspólny rynek i ruch bezwizowy.
.
Są jednak w tej Gruzji populiści, którzy zniechęcają Gruzinów. Twierdzą, że takie zbliżenie zniszczy ekonomię gruzińską i wartości narodowej kultury. Takie działanie stwarza oczywiste zagrożenie dla Brukseli i Waszyngtonu.
„Kiedy chodzi o nasz szeroki interes i ambicje społeczenstwa gruźińskiego, aby zostać krajem Zachodu, a nie Euro-Azji, tu my widzimy konieczność pomocy”- mowi polityk amerykański, anonimowo."

itd. itd.

oto Dubitacjusz

Dali się złapać, zostali ukarani.

Sportowcy wystartują jako OAR i tyle.
Osobiście nie widzę sensu w "politycznym" ekscytowaniu się sportem.

oto Eowina

Po ogłoszeniu MKOLu , Putin ogłosił, że będzie kandydować

w wyborach prezydenckich.

Czy to ma znaczenie w sprawach olimpiady? Owszem, ma. Parę dni temu weszły w życie sankcje, które między innymi są skierowane na rosyjskich oligarchów z otoczenia Putina. W Kongresie USA powołano komisję, która będzie oceniać jak ci poszczególni ludzie się zachowują, jak są korumpowani, a w związku z tym stawia się im ultimatum: albo Putin i zamrożenie kapitałów w bankach zagranicznych, albo opuścicie Putina i możecie kraść dalej.

Wygląda na to, że teraz takie "ultimatum" dotyka sportowców. Putin wypowiedział się, że sportowcy, jeżeli chcą, mogą indywidualnie występować pod flagą olimpijską. Zobaczymy, czy kto i ile osób poprze Rosję i Putina, a ile osobistą karierę.

Prezent Czeczeni, Kadyrow, zapowiedział, że żaden "jego" sportowiec na olimpiadę nie pojedzie, nie ma flagi Rosji, to nie ma też Czeczenów.

untitled_8.png

Teraz należy obserwować, jak zachowa się popularność Putina w związku z decyzją Kom. Olimp.
https://ria.ru/politics/20171206/1508179812.html?r...

oto adysg 6 grudnia

Tyle krzyku, a tu nic

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że nie zamierza blokować sportowcom ze swojego kraju szansy udziału w igrzyskach olimpijskich w Pjongczang. Co więcej, stwierdził, że zasłużyli na to i powinni wystartować pod neutralną flagą widać że wybrał optymalne rozwiązanie pokazując że gardzi tymi miernotami z MKOL-u i zleceniodawcami i ich lekceważy. Potraktował ich z politowaniem jak gnojków i tyle. Opinia światowa to zobaczy i szacunek do Putina jeszcze bardziej wzrośnie. No i dobrze, klasa gość.

oto adam_54

Oczywiście że "klasa gość" :-)

W tak subtelny sposób zakomunikować sportowcom rosyjskim komunikat.... "Ja nie mogę , ale wy osobiście możecie pokazać miernotom z MKOL , "gest Kozakiewicza" - klasa gość :-)
I co by nie mówić .. reakcja Koreańczyków , by nie wystąpił "gest Kozakiewicza" już jest.....

Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki Korei Południowej wezwało rosyjskich sportowców do udziału w Olimpiadzie 2018 pod neutralną flagą.
Seul oznajmił, że „ubolewa" w związku z decyzją MKOl. Jednocześnie Korea Południowa ma nadzieję, że Zimowa Olimpiada w Pjongczang będzie dobrą okazją do zacieśnienia przyjaźni między Moskwą i Seulem. „Wzywamy do aktywnego udziału sportowców uprawiających sporty zimowe, ze wszystkich końców świata, w tym rosyjskich sportowców" — podkreśliło ministerstwo.

Teraz tylko czekać na oświadczenia rosyjskich sportowców... pokazujących "gest Kozakiewicza" :-)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.