Rakiety z Kaliningradu wycelują w Polskę

Rosja na stałe będzie utrzymywać rakiety Iskander-M w obwodzie kaliningradzkim - informują rosyjskie media, powołując się na źródła w najwyższym dowództwie armii. O decyzji resortu obrony Rosji poinformował dziennik "Kommiersant". Systemy rakietowe "ziemia-ziemia" Iskander-M mają rozpocząć stałą służbę w pobliżu granic Polski na początku 2018 roku.

Celem Iskanderów ma być amerykańska baza w Redzikowie k. Słupska. Stanie się to po ogłoszeniu jej gotowości operacyjnej. Do Redzikowa z rosyjskiej bazy jest zaś około 300 km. Od 2018 roku ma ona osiągnąć gotowość bojową. Będzie chronić USA i sojuszników z NATO przed atakiem pociskami balistycznymi, jak twierdzą oficjalnie USA "z Iranu". Zostaną w niej zlokalizowane elementy systemu radarowego śledzenia pocisków, a także trzy silosy, w których będą przechowywane gotowe do odpalenia rakiety SM-3 Block IIA.

Po raz pierwszy pojawiła się zapowiedź o stałym wyposażeniu 152 Brygady Rakietowej Zachodniego Okręgu Wojskowego, stacjonującej w Czerniachowsku, w Iskandery-M. Do tej pory brygada korzystała tylko z broni starszego typu Toczka-U. Niebawem rozpoczną się ćwiczenia z nowym systemem wyrzutni.

Iskander-M to system rakiet taktycznych, których zasięg wynosi 500-700 km.

Polski resort spraw zagranicznych odpowiada:

"Militaryzacja terytorium w centrum kontynentu europejskiego jest dla nas niezrozumiała. Takie działania nie są jednak zaskakujące dla NATO i Unii Europejskiej, ponieważ Rosja zaangażowała się na dużą skalę w ofensywną operacji wojskową na zachodniej granicy od końca ostatniej dekady. Uważamy ten proces za wyraźną demonstrację faktu, że Rosja postrzega Zachód jako wroga".

Płk Ogor Korotczenko, redaktor naczelny czasopisma „Nacjonalna Oborona":

"Amerykańska baza w Redzikowie stanowi zagrożenie dla Rosji. Wychodzimy z najgorszego założenia, czyli na wypadek wojny. W przypadku zagrożenia Iskandery szybko rozwiążą ten problem. Miejsce to znalazło się na celowniku naszych rakiet.

– Polski rząd nie będzie miał wglądu do tego, co się dzieje w amerykańskim obiekcie wojskowym, nikt nie będzie wiedział, jakie rakiety ładują do swoich systemów. Mogą uzbroić je w pociski przeciwlotnicze, a mogą włożyć tam rakiety ofensywne typu Tomahawk. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że baza ta będzie celem prewencyjnego uderzenia lub uderzenia w odpowiedzi na agresję. Polskiego miasta to nie dotyczy, chodzi tylko i wyłącznie o amerykańską bazę" – – mówi „Rzeczpospolitej" rosyjski pułkownik.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto baba jag

jestem coraz bardziej

zaskakiwany tą rosyjską agresją i to bez ruszania się z miejsca. Nic się nie ruszyli, a się zbliżyli. Teoria Względności w pełnej krasie. A może podobnie wyglądało to w roku 1939?

oto Andrzej

Czy rakiety nastawione na obronę USA przed Iranem

obronią nas przed rosyjską bronią jądrową?

Pytam w związku z oficjalnym stanowiskiem MSZ:

Witold Waszczykowski dla PAP:

Prezydent Putin powinien doskonale wiedzieć, że tarcza antyrakietowa w Polsce nie ma żadnego odniesienia do rosyjskiego bezpieczeństwa. Ten system ma bronić Europy przed atakiem rakietowym z Bliskiego Wschodu.

oto baba jag

to jest naprawdę interesujące

Bliski Wschód posiada r36m2. Czy ten dureń określił czym to bliski Wschód ma zaatakować miłującą pokój Oceanię ?

Ps

Nie zauważyłem tej durnoty do końca. Jakiej Europy?. Z Teheranu do Nowego Yorku leci się koło, albo przez Polskę. Droga z Teheranu na Europę nie wiedzie przez północną Polskę. bliskowschodni atak na Europę musi być zatrzymany na Węgrzech albo w Rumunii.

Te rakiety mają zestrzeliwać rakiety lecące na USA. Ale takich rakiet poza Rosją nikt nie ma.

oto Robercik

Jeśli tych baz będzie dużo

Jeśli tych baz będzie dużo (rakietowe + wojsk lądowych), to

- zaczną celować w węzły komunikacyjne, mosty, energetykę itd. czyli całe zaplecze armii amerykańskiej.
- Broń precyzyjna jest kosztowna. Zważywszy na ograniczone środki Rosji, należy się spodziewać taktycznej broni jądrowej.

czyli będzie ograniczona wojna jądrowa. Na tym tle dość przerażająco wygląda głupota różnych polskich analityków (w tym amatorów) na temat wojny z Rosja. Oni naprawdę uważają, że wojna NATO z Rosją będzie wyglądała jak ruchawka w Donbasie. Nawet jeden idiota pisał, że skandalem na Dragon 2017 była konieczność używania przez rezerwistów własnych komórek, bo....Rosja na Ukrainie namierzała przez komórki.
Tym się ten człowiek martwi? Niebywałe!

oto Mar.Jan

Nawet jeden idiota pisał:

Nawet jeden idiota pisał, że skandalem na Dragon 2017 była konieczność używania przez rezerwistów własnych komórek, bo....Rosja na Ukrainie namierzała przez komórki.

Jak widac z przykładu Ukrainy, wcale nie potrzeba uzywac broni jądrowej do osiągnięcia celów politycznych.
NAtomiast co do używania komórek przez wojsko, czy to na ćwiczeniach, czy na polu walki, to rzeczywiście jest to idiotyzm najwyższego stopnie. Zatem, ten co sie tym martwi, nie jest idiota, lecz człowiekiem trzeźwo myslącym.
Wymiana informacji przez zwykłe komórki to podanie przeciwnikowi danych wywiadowczych na tacy.
JEst to skandal i idiotyzm właśnie.
Co do broni precyzyjnej:
Ja bym nie lekceważył możliwości technicznych Rosjan. Znacznie więcej kosztuje broń strategiczna niż rakiety o małej mocy i zasięgu. Sterowanie precyzyjne rakietami manewrującymi, przy prędkościach poddźwiękowych nie nastręcza żadnego problemu. Rosja ma własny system satelitarnej nawigacji, niezalezny od GPS.
Nie należy lekcewazyc ich techniki ani możliwości.

oto Robercik

Rosja ma 400 pocisków

Rosja ma 400 pocisków samosterujących, USA 4000. NATO ma kilka razy więcej samolotów niż Rosja. Amerykanie bardzo rozwinęli broń pokładową zdolną do atakowania celów z dużych dystansów, Rosjanie tego nie zrobili. Nie stać ich by nad jeden cel posyłać po 50 pocisków samosterujących, a w razie wojny nie mają czasu na zwlekanie z reakcją (płytkie zaplecze - USA głębokie zaplecze).
Za to głowic jądrowych mają po ZSRR skołko ugodno.
Po bliskiej zagranicy będą rąbać bez zastanowienia, a z Nowym Jorkiem i Londynem postarają się powstrzymać ile się da.
I last but least: przemysł obrabiarkowy, maszyn do fabryk itp. w Rosji został za Jelcyna praktycznie zaorany, więc w razie eskalacji napięć trudno liczyć by gwałtownie zwiększyli produkcję pocisków samosterujących. Taki pocisk kosztuje milion dolarów. Niby niedużo, ale przy wzroście zapotrzebowania moce produkcyjne okażą się wąskim gardłem.

Zatem, ten co sie tym martwi, nie jest idiota, lecz człowiekiem trzeźwo myslącym.

Jest idiotą, ponieważ wojnę NATO z Rosją wyobraża sobie w taki sposób w jaki toczyła się dziwna wojna w Donbasie. Może jeszcze jakaś okopowa bitwa o Przesmyk Suwalski?
Zauważyłem, że w Polsce jest ogromna propaganda oswajająca z wojną. Andrzej Duda nawet powiedział, że Polska jest gotowa na wojnę. Niesławnej pamięci Lech Kaczyński w Izraelu mówił, że "my Polacy nie jesteśmy strachliwi" i że "rakiety mogą u nas latać".
Gdzie oni spędzą wojnę. Znowu w Londynie?

oto gość

Zauważyłem, że w Polsce jest

Zauważyłem, że w Polsce jest ogromna propaganda oswajająca z wojną. Andrzej Duda nawet powiedział, że Polska jest gotowa na wojnę. Niesławnej pamięci Lech Kaczyński w Izraelu mówił, że "my Polacy nie jesteśmy strachliwi" i że "rakiety mogą u nas latać".

Zadziwiające, a wręcz zatrważające jest to, że po nie tak odległej przecież traumie i hekatombie IIWŚ jeszcze co niektórym jest mało wrażeń. Epitafium "my Polacy nie jesteśmy strachliwi" wyglądało by bądź co bądź dość ironicznie (w złowrogi sposób) na zbiorowej mogile narodu polskiego.

oto chłop jag

Ten system ma bronić Europy

Ten system ma bronić Europy przed atakiem rakietowym z Bliskiego Wschodu.

Być może, być może - tołażysze. że z Bliskiego Wschodu - i wcale w pierwszym rzędzie może tu nie chodzić o Iran.
Wniosek?
Już po I WŚ pupile szatana mieli świat u swych kopyt - a mimo to potem Hitler mordował także i Żydów jak gdyby nigdy nic - tołażysze. Dlatego grandziarze zza wielkiej wody może i ufają wiadomo komu - na Bliskim Wschodzie ale nie zawadzi i ufać i kontrolować - tołażysze.

oto baba jag

Raczej nie

gdyż z Tel Awiwu lecimy przez Grecję, Chorwację, Włochy Francję.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.