Izrael atakuje irańską bazę w Syrii

We wtorek rano Izrael zaatakował rakietami ośrodek naukowy w pobliżu Damaszku. Izrael informuje o ataku na irańską bazę 50 km od granicy z Izraelem. Zdjęcia satelitarne pokazują zniszczone budynki.

Syria poinformowała, że zestrzeliła 3 rakiety, atak spowodował jedynie straty materialne na miejscu. Jest to kolejny atak Izraela, poprzedni miał miejsce 3 dni wcześniej.

syria

Pod koniec listopada 2017 roku, w mediach (m.in. portal memri.org) podały informacje o porozumieniu amerykańsko-rosyjskim dotyczącym rozmieszczenia wojsk sił angażujących się w syryjskim konflikcie. Jednym z ważniejszych punktów umowy było rozmieszczenie irańskich sił wojskowych oraz sprzymierzonych z nimi szyickich sił regionalnych blisko granicy z Izraelem i Jordanią. Ponadto, Irańczycy mieli założyć bazę wojskową kilkanaście kilometrów pod syryjską stolicą. Zarówno izraelscy jak i jordańscy dyplomaci nawiązując do tego porozumienia poinformowali, że nie będą godzili się na obecność irańskich wojsk w pobliżu swoich granic, jednocześnie zapowiadając stosowną formę odpowiedzi na zaistniałą sytuację.

3 grudnia br. irański portal informacyjny radiofarda.com, powołując się na arabskie media, wskazał że w ataku rakietowym zginęło co najmniej 12 Irańczyków. Celem ataku był położony 13 kilometrów na południe od Damaszku obiekt wojskowy, w całości zarządzany przez Irańczyków.

Binjamin Netanjahu, izraelski premier komentując ten atak rakietowy ogłosił, że Izrael nigdy nie pozwoli, aby irański reżim zdołał zbudować swoją bazę wojskową w Syrii. Według tego polityka, irańska baza w bezpośrednim sąsiedztwie izraelskiej granicy mogłaby być doskonałym dopełnieniem dla regionalnych działań Hezbollahu, bowiem Teheran planował umieszczenie w tym regionie tysięcy irańskich żołnierzy i szyickich wojskowych z Iraku i Syrii.

Według informacji z sierpnia 2017 roku, Izrael w ciągu 5 lat syryjskiego konfliktu dokonał ponad 100 ataków rakietowych, których celem były syryjskie konwoje wojskowe.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto adam_54

dogadywanie sie.....

Czy ci ludzie nei mogą się jakość dogadać?

Czy jest możliwość dogadać się z kimś , któremu od kołyski religia wpaja że jest nadczłowiekiem a cała reszta ludzi to poniżej zwierząt i jedyne do czego jest zdolna to służyć nadczłowiekowi ?
Logicznie rzecz biorąc ... niemożliwe.

oto Zbyszek S

adam_54

Panie adamie, chyba nikt dzisiaj nie myśli, że jest "nadczłowiekiem". Przecież to byłby czystej wody faszym, nazizm i temu podobne!

oto Dubitacjusz

Panie Zbyszku,

bez urazy, ale czy camino nie zaburzyło Panu postrzegania rzeczywistości.

Izrael wie, że może bezkarnie bombardować terytoria innych państw, bo w razie czego stoi za nim USA. No i jeszcze w odwodzie ma swoją broń atomową. Nie musi się dogadywać.

oto Zbyszek S

@Dubitacjusz

Nie obrażam się. Możliwe, ze Camino (ja piszę z dużej litery) zaburzyło mi postrzeganie rzeczywistości. Tylko widzi Pan, zgodnie ze współczesną fizyką postrzeganie KSZAŁTUJE postrzeganą rzeczywistość.

Więc jak ktoś postrzega rzeczywistość jako PIEKŁO, to tworzy de facto piekło. Jest proste wyjscie, możemy powiedzieć, ze to wszytko słowa, a Zbyszek głupi. Nie zmieni to jednak tego co TWORZYMY przez nasze POSTRZEGANIE.

Ale dopuszczam możliwość, że Pan może mieć rację, a ja mogę być w błędzie. Że liczy się wyłącznie siła i korzyści. Wtedy faktycznie wyjdę na głupka. Trochę to boli taka perspektywa. Nie powiem. Ale...wszystko, co mam, staram się zostawiać, jak to w drodze i dawać. Jak otrzeźwieję z tego "amoku", to może zmądrzeję. Nie wiem czy to będzie mądrość, ale korzyści z pewnością będą większe :)

oto Dubitacjusz

@ p. Zbyszek: tak zapytam

Tylko widzi Pan, zgodnie ze współczesną fizyką postrzeganie KSZAŁTUJE postrzeganą rzeczywistość.

Czy, aby ta metoda mogła mieć dla Pana osoby zastosowanie, nie musiałby się Pan skurczyć do rozmiarów atomu?

Nie zmieni to jednak tego co TWORZYMY przez nasze POSTRZEGANIE.

Jacy MY? Na Bliskim Wschodzie to nie ja tworzę rzeczywistość swoim postrzeganiem, tylko władze Izraela. Ja i Pan co najwyżej malujemy słowami obraz tej rzeczywistości. I tu trzeba by się trzymać definicji prawdy, jako zgodności opisu ze stanem faktycznym. A nie dopasowania opisu pod osobiste chęci.

oto Zbyszek S

@Dubitacjusz

Skurczenie się do rozmiarów atomu nie jest konieczne. Szeroko znane doświadczenie z elektronami przechodzącymi przez dwie szczeliny dobitnie pokazuje wpływ postrzegania na rzeczywistość.

Oczywiście to się nie przekłada wprost na rzeczywistość macro. To nie jest tak, że jak zacznę postrzegać Pana jako pięknego, szlachetnego i dobrego człowieka to Pan takim się stanie. A jednak efekt "Pigmaliona" jest oparty na doświadczeniu.

Nie chodzi w takim razie o mechanizmy "kwantowe" czy "magiczne", ale o dobór działań do obrazu rzeczywistości jaki postrzegamy i w ten sposób do wzmacniania tego obrazu, tej "wersji" rzeczywistości.

Zgadzam się, że to władze i społeczeństwa sąsiadujących ze sobą, a będących w konflikcie państw, odgrywają najistotniejszą rolę w kształtowaniu relacji między nimi oraz rzeczywistości. Ale znów pewnie negatywnie postrzegają drugich i przydałoby się takie postrzeganie, w którym pokój byłby wartością. Wtedy by może nastał.

oto Krzysztof M

jak ktoś postrzega

jak ktoś postrzega rzeczywistość jako PIEKŁO, to tworzy de facto piekło

Nieprawda. Rzeczywistość poznajemy. Albo nie poznajemy. Jeśli rzeczywistość, to piekło, to nasz osąd, że to piekło, nie tworzy piekła, bo rzeczywistość rzeczywiście piekłem jest. Jeśli rzeczywistość piekłem nie jest, to nasz osąd, że to piekło jest błędny, a rzeczywistość w wyniku naszego osądu wcale piekłem się nie staje.

Że liczy się wyłącznie siła i korzyści.

Co się liczy i co się liczyć powinno. Dwie sprawy. Stanowisko w tej materii zajął kiedyś Paweł Włodkowic.

Obawiam się, że jako katolicy mamy co nieco do nadrobienia w rozumieniu spraw, definicji podstawowych.

oto chłop jag

Mnie już nic

nie zdziwi - szczególnie w tamtym rejonie po "incydencie" z - USS „Liberty”- tołażysze.
Wniosek?
Ten sławetny ogon - wywija nie tylko USA - bo moc z samego piekła czerpie - tołażysze.

oto sir Galahad

Izrael swoim postępowaniem

Izrael swoim postępowaniem pracuje na kolejny holocaust. Nie dostrzegają, że w takiej sytuacji przegrać mogą tylko raz. I będzie po wszystkim.

oto adam_54

:-)

Izrael swoim postępowaniem pracuje na kolejny holocaust.

No panie ... zgodnie z holokaustowymi zasadami , miało być 6 milionów ofiar, by holokaust był ważny - a że ofiar było mniej ... więc by ichni bóg był zadowolony i z umowy się wywiązał.... ilość ofiar, trzeba do owych 6 milionów uzupełnić . :-DDD

oto Kmieć

Panie Adamie_54

To Pan nie jest katolikiem? Ani nawet ogólnie chrześcijaninem?

oto adam_54

A co ma piernik do wiatraka ?

To Pan nie jest katolikiem?

Uważa pan że katolik to nie może znać mechanizmów-algorytmów , według których "chodzą" innowiercy ? :-O

oto Kmieć

Ależ Panie Adamie_54 Szanowny!

Jak to co ma piernik do wiatraka?...
Po pierwsze, to w wiatraku miele się mąkę na pierniki.
A po drugie był Pan łaskaw napisać:

[...] więc by ichni bóg był zadowolony [...]

Przecież ten "ichni bóg", to ten sam chrześcijański i tym bardziej katolicki.
Jeśli więc jest Pan chrześcijaninem, katolikiem, to po prostu zdziwiłem się, że Pan tak lekceważąco i z małej litery... to i zapytałem. Nie gniewa się Pan chyba, mam nadzieję, bo to ja pierwszy dałem Panu w tym cytowanym komentarzu "plusa"...

oto adam_54

Kmieć-u szanowny... bez jaj proszę :-)

Przecież ten "ichni bóg", to ten sam chrześcijański i tym bardziej katolicki.

To że jedna religia się z innej wywodzi nie oznacza że ma takiego samego Boga - Jest odwrotnie , każda religia ma swojego , właściwego tej religii Boga ! - gdyby Bóg był ten sam, nie byłoby wojen religijnych.
Ot taka właściwość każdego monoteizmu :-)
To jest podobnie jak z pszczołami ... pszczoły się roją .. jeden rój z drugiego pochodzi - jednakże każdy rój ma swoją , właściwą temu rojowi królową (matkę) :-)

oto Krzych Adam

Wydaje mi się, że musi pan mieć rację.

Kiedy porównamy na przyklad Bogów dwu religii tzw. abrahamicznych, Allacha i Jahwe to różnice są wyraźne. Allach jest niepojęty dla człowieka i nieodgadniony, a także niezwiązany żadnymi moralnymi zasadami. Do tego stopnia, że żadnemu mulle, nawet najwybitniejszym imamom do głowy nie przyjdzie by cokolwiek mu zakwestionować. Przykładem może być, że po zakończeniu czytania sur nakazujących mordowanie niewiernych, niewolenie ich kobiet i rabowanie ich dobytku, a także tych które zalecają by żony bić należy wygłosić formułkę jaki to Allach jest przebaczający i miłosierny.

To Jahwe przy nim wygląda jak jakiś niedojda. Zawarł na przykład kontakt z wybranym narodem, na którym przedstawiciele tego narodu ożynają go masowo co tydzień w sobotę omijając zakaz podróżowania w szabas, chyba że na wodzie, przez zabieranie z sobą butelki z wodą, na której siedzą podróżując, albo też inny taki zakaz opuszczania domu przez rozpięcie nitek na zewnątrz domu by symbolicznie rozszerzyć dozwolony obszar. Zaiste, wygląda na mało pojętnego, zatem nic dziwnego, że czasem ma poważne problemy z roztrzyganiem problemów i wtedy zmuszony jest do pytania o radę rabinów. Całe szczęście, że na łonie Abrahama jest ich dużo, więc z tym nie ma problemu.

oto Eowina

Prezydent Trump planuje jutro rozpoznanie Jarozolimy

jako stolicy Izraela. Bliski Wschód wzburzony, od Papieża do Putina głosy protestów.

U.S. to Recognize Jerusalem as Israel’s Capital, Trump Says, Alarming Middle East Leaders

Abbas also reached out to a number of international leaders, including Russian President Vladimir Putin, Moroccan King Mohammed VI and Pope Francis to rally support against Trump’s plan, Wafa reported.
http://www.jpost.com/Breaking-News/Trump-calls-Abb...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.