Jest tylko Teraz

czas3.jpg
Jest tylko teraz. Cała przebyta przez nas droga jest iluzją. Cała nasza przyszłość jest fantazją. Wydaje nam się, że płyniemy z nurtem czasu. Czas jednak jest totalną fikcją, oszustwem jakie podsuwa nam umysł.

Zastanówmy się przez chwilę nad naszą sytuacją. Zacznijmy od przeszłości. Gdzie jest nasze kiedyś? Czym jest? Czyż nie jedynie pamięcią? Czym jest nasza pamięć? Czyż nie jedynie zapisem, informacją? Skąd wiemy, że to, co pamiętamy, było w istocie tym czym nam się wydaje?

Przeszłość jest kodem zawartym w naszej podświadomości. Nie jest rzeczywista. Jest zbiorem teraźniejszości następujących po sobie jedna za drugą, formowanych przez nasz umysł w dziwaczny ciąg wydarzeń. Nasze teraźniejszości, które są wieczne, spajane są w czas, by nasze wątłe umysły dały radę istnieć. Iluzja płynącego czasu daje nam jedną z najważniejszych rzeczy w naszym życiu, nadzieję. Nadzieję na istnienie sensu i drogi. Nadzieję na dotarcie dokądś, na to, że pochodzimy skądś.

Tymczasem pochodzimy znikąd, tak samo jak i donikąd zmierzamy. Gdzie jesteś w przeszłości? Nie ma Cię. Gdzie jesteś w przyszłości? Nie ma Cię. Jesteś tylko tu i teraz.

Zastanówmy się nad przyszłością. Czym jest? Skąd się bierze? Czy ktokolwiek jest w stanie w niej być? Czy ktokolwiek jej doświadcza? Jest ona iluzją umysłu pragnącego sensu. Nasz umysł domaga się, by było coś więcej. Coś więcej niż jest, a jest tylko Teraz. Nasz umysł żebrze o przyszłość, błaga rzeczywistość, by była taką jaką chce, a nie taką, jaką ona jest w istocie.

Jesteśmy więźniami teraźniejszości. Jest ona światem, a świat jest nią. Zamknięci w sześcianie błędnego postrzegania widzimy to co chcemy. Resztę odrzucamy w strachu przed światem, przed samym sobą. Nie sposób opisać tego, co nieopisywalne, nie sposób wyjaśnić tego, co postrzega niewidzące oko.

Istnieje tylko nurt energii i doświadczająca go świadomość. Zmysły nie pokażą nam prawdy, pokazują zafałszowany obraz. Zniekształcenia nakładane na rzeczywistość, będącą odwiecznym tańcem mocy i świadomości, są wynikiem zamknięcia w więzieniu umysłu.

Nie patrz oczami, nie słuchaj uszami, wyabstrahuj się poza... wtedy dopiero muśnie Cię delikatny dotyk Prawdy. Nurt jest wszędzie, w nas i poza, tkwimy zanurzeni w nim w jednym jedynym danym nam momencie...Teraz. Każde Teraz jest wieczne, wprawia w ruch wir energii, jest całym uniwersum na własnych prawach.

Energia tka rzeczywistość na szablonie myśli. Iluzoryczna wężowa istota zwana czasem kreuje fantazmaty pamięci. Są one wewnątrz, oblekają nas w kształt ego, duszą życie zagubione w ich kłębowisku. Strzępki zdarzeń, wyszywane krajobrazy naszego wnętrza, rzucają cień na zewnątrz. Patrząc na świat zaglądasz w siebie. Płyniesz z nurtem energii próbując usilnie na niego wpływać, kształtować go wedle swoich zachcianek. Nie dostrzegasz, że jesteś nim, a on Tobą. Odkształcając go odkształcasz siebie, zostajesz sam pośród poza, nie znasz nic i niczego nie rozpoznajesz.

Jest tylko Teraz. Wszystko inne to iluzja. Nie patrz na życie jakby było czymś co minęło lub ma nastąpić. Patrz niewidzącym okiem, stań z boku siebie, poznaj Teraz a poznasz świat.

"Mędrzec patrzy z oddali
Na wirujący krąg
Zimny wśród płomieni
Cichy pośród gwaru
Ponad, obok, pomiędzy

Wiecznie"

oto Jarosław Gryń Jarosław Gryń

Członek władz Ligi Obrony Suwerenności. Współpracownik Czasopisma "Polski szaniec", biuletynu "Patriota".
www.jaroslawgryn.blogspot.com
http://tradycjonalistapl.blogspot.com

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
2.666665
Ogólna ocena: 2.7 (głosów: 6)

Dyskusja

oto Zbyszek S

Panie Jarku,

Żenująca i zawstydzająca ilość nonsensów. Jeśli to jest poezja, to proszę uprzedzić. Jeśli to tekst na serio, to jest żałosny.

"Cała przebyta przez nas droga jest iluzją.

" - Nonsens. Istnieją proste metody sprawdzenia, że tak nie jest. Że ślady pozostawiane przez nas w rzeczywistości, z którą mieliśmy do czynienia są zupełnie realne i nadal istnieją. Że przeszłość pamiętamy? A czemu mielibyśmy jej nie pamiętać?

"Cała nasza przyszłość jest fantazją."

- Nonsens. Nasza przyszłość to zbiór możliwości oraz pewników. Na 100% spotkamy śmierć. To nie żadna fantazja, jak Pan wypisuje.

"Skąd wiemy, że to, co pamiętamy, było w istocie tym czym nam się wydaje?"

- Bo mamy zdrowy rozsądek oraz spotykamy czasem w Biedronce (sory za odwołanie do taniej sieci) kogoś, kto powie - Jaaaarek! Tyle lat!

"Przeszłość jest kodem zawartym w naszej podświadomości. Nie jest rzeczywista."

- Przeszłość jest po prostu pamiętana, co w tym dziwnego? Jakim cudem wynika z tego, że nie jest "rzeczywista"???

"Jest zbiorem teraźniejszości następujących po sobie jedna za drugą, formowanych przez nasz umysł w dziwaczny ciąg wydarzeń."

- Oczywiście, że przeszłość to ciąg (a nie zbiór, jak Pan błędnie pisze) teraźniejszości. Jak niby ma być inaczej? Nie jest ten ciąg "formatowany" tylko pamiętany, i nie w "dziwaczny", tylko naturalny sposób.

"Nasze teraźniejszości, które są wieczne, spajane są w czas, by nasze wątłe umysły dały radę istnieć."

Znów łączenie nonsensowne. Oczywiście, że nasze teraźniejszości są wieczne i oczywiście że "spajane są w czas", to znaczy łączą się ze sobą w całość. Ale to naturalne, a nie po to "aby nasze wątłe umysły dały radę istnieć". Nasze umysły nie potrzebują, żadnego spajania, aby mogły istnieć. Pan sobie daruje. Będą istnieć samodzielnie.

" Iluzja płynącego czasu daje nam jedną z najważniejszych rzeczy w naszym życiu, nadzieję. Nadzieję na istnienie sensu i drogi. Nadzieję na dotarcie dokądś, na to, że pochodzimy skądś. " "

Nonsens. Przepływ czasu nie jest żadną iluzją. Nadzieję zaś czerpiemy z rozmaitych źródeł. Niektórzy czerpią ją z lektur Eckharta Tolle, którego imię brzmi Ulrich, ale sobie zmienił.

"Nadzieję na istnienie sensu i drogi. Nadzieję na dotarcie dokądś, na to, że pochodzimy skądś."

- O ty Czorcie jeden. Chcesz odebrać ludziom sens? Chcesz im odebrać drogę? Nowy wspaniały świat wulgarnej wersji buddyjskiego przebudzenia?

Droga i cel, zwany sensem, to jedno. Nie ma jednego bez drugiego. Kłamstewka Złego, o braku sensu, do tym, że znikąd jesteśmy i do nikąd nie zmierzamy, jakby stają się coraz głośniejsze. Bo kurna podłość wokół i fakt, można stracić nadzieję, bo w ludziach nie sposób jej odnaleźć.

Ale droga, ku.na, to jest szlak jaki w życiu wydeptujemy naszym bólem, naszą nadzieją, naszym wysiłkiem. Różni gówniarze od wschodnich uproszczeń stręczyć nam będą wyzwolenie od drogi, nirwanę dla ubogich, a sami nie czytali ani Tao Te Cing, ani Gity, a pojęcie o tych sprawach czerpią z przekazów samozwańczych guru.

"Tymczasem pochodzimy znikąd, tak samo jak i donikąd zmierzamy."

- A nie mówiłem?!

"Gdzie jesteś w przeszłości? Nie ma Cię. Gdzie jesteś w przyszłości? Nie ma Cię. Jesteś tylko tu i teraz."

- Jak na mój gust, to jesteśmy ZARÓWNO w przeszłości (tu w formie zawekslowanej) w rzeczywistości (tu w formie decyzyjnej), i w przyszłości (tu w formie potencjalnej). Owa forma potencjalna bynajmniej nie jest czymś fikcyjnym, jest do pewnego stopnia czymś jeszcze nie zdecydowanym. W takim samym stanie znajdują się cząstki elementarne, gdy nie podlegają badaniu. Mogą być tu, albo gdzieś indziej. Istnienie czątki elementarnej opisuje funkcja falowa, która określa PRAWDOPODOBIEŃSTWO zaistnienia tej cząstki. Ono jest różne dla różnych miejsc. Ale nie jest nieskończone i dowolne.

"Zastanówmy się nad przyszłością. Czym jest? Skąd się bierze? Czy ktokolwiek jest w stanie w niej być? Czy ktokolwiek jej doświadcza? "

- Przyszłość to
a) zbiór potencjalnych możliwości
b) CEL, a więc intencja człowieka, który zmierza w stronę celu.

Gdy człowiek jedzie na wczasy do Władysławowa (kiepska miejscowość?), to owo Władysłowowo i człowiek w nim, znajdują się w przyszłości. Jednocześnie SĄ ONE W TERAŹNIEJSZOŚCI z powodu takiego oto, że człowiek TAM właśnie ZMIERZA.

"Nasz umysł domaga się, by było coś więcej. Coś więcej niż jest, a jest tylko Teraz. Nasz umysł żebrze o przyszłość, błaga rzeczywistość, by była taką jaką chce, a nie taką, jaką ona jest w istocie. "

- Myli Pan dwie sprawy.

Po pierwsze rzeczywiście, chcemy żeby rzeczywistość była taka, jaką chcemy aby była. Stąd "Bądź wola twoja", w modlitwie jakiej Pan Jezus uczył swoich uczniów. My zazwyczaj powtarzamy bądź wola moja :)

Natomiast w sposób oczywisty jest coś więcej niż teraz. Jest w postaci śladów, to co było w przeszłości, jest w postaci fali prawdopodobieństwa oraz celu, to co w przyszłości. To prawdopodobieństwo zmieniamy poprzez podejmowane działania w "teraz". Jak się "teraz" nie chce nosić teczki, to rośnie prawdopodobieństwo, ze będzie się nosić skrzyneczki. Choć to nadal prawdopodobieństwo a nie pewność.

"Jesteśmy więźniami teraźniejszości. Jest ona światem, a świat jest nią. Zamknięci w sześcianie błędnego postrzegania widzimy to co chcemy."

- Omatko, jakimi więźniami teraźniejszości. Trudno o większą bzdurę. Przecież właśnie w teraźniejszości możemy podejmować JAKIEKOLWIEK decyzje. Więc jeśli istnieje jakakolwiek przetrzeń, miejsce na WOLNOŚĆ, to właśnie jest to TERAZ!

Oczywiście, że widzimy, to, co chcemy. To prosty skutek formułowania w umyśle obrazu świata i rzeczywistości. Potrafimy jednak się wznieść ponad tę preferencję, choć nie na stałe :)

"Nie sposób opisać tego, co nieopisywalne, nie sposób wyjaśnić tego, co postrzega niewidzące oko. "

- Pierwsze to truizm. Drugie to głupota. Jam mamy wyjaśniać coś, co postrzega niewidzące oko?

"Istnieje tylko nurt energii i doświadczająca go świadomość."

No i jeszcze sąsiad, który czepia się, że nasze liście mu przeszkadzają. Ale poza sąsiadem prawie wszystko się zgadza.

Dalej nie dałem rady. Mi to wygląda na kompliację poglądów Eckharta Tolle (Ulricha) z jego książki "The Power of Now". To dobra książka i można czegoś się z niej dowiedzieć. Ale trzeba nieco ostrożności i oczytania oraz "obznajomienia się" z oryginalną myślą Dalekiego Wschodu.

W rzeczywistości istnieje tylko TERAZ. Ale przeszłe TERAZ nadal istnieje. Dla nas w pamięci i w skutkach jakie ponownie możemy obserwować. Dla Pana Boga istnieje to bezpośrednio i rzeczywiście. Nic nie mija, nic nie ginie, nic nie jest fikcją. Gdyby nie Pan Jezus, za wszystko ponieślibyśmy konsekwencje. Właśnie za nasze "bądź wola moja". Przyszłe TERAZ również istnieje. Jeszcze nie w pełni, dopiero niejasno, materializuje się coraz intensywniej z każdym naszym krokiem na drodze.

Sens tej drogi oraz jej cel, chce się ludziom odebrać, w imię trochę biednych interpretacji religii dawnych Indii i może Chin. Aż się prosi o nauczycieli Kościoła Katolickiego, którzy w szaleństwie godnym biedaczyny z Asyżu czy w mistycznej drodze godnej św. Jana od krzyża, czy w miłości Małego Kwiatka z Lisieux pokazywali by Drogę współczesnym ludziom, tak by inni nie siali zamętu.

Ale fajnie tak "pokoncypować" :) Chociaż odlot niezły :) A teraz przejdźmy do liczenia pieniędzy :)

oto elvis

Brawo, Panie Zbyszku

Czego to ludzie nie wymyślą, żeby mieć swoje pięć minut.
BTW, czy autor słyszał o "kronice akaśa", w której zanotowana jest każda chwila historii każdego stworzenia ziemskiego.

oto Krzysztof M

"Fantaści" bardzo szybko

"Fantaści" bardzo szybko przechodzą w tryb "realizmu", jak się chce od nich stówę pożyczyć. :-)

oto chłop jag

"Istnieje tylko nurt energii

"Istnieje tylko nurt energii i doświadczająca go świadomość."

Inteligentna energia to dusza człowieka, która jest natychmiast ściągana do Nieba po jego śmierci. Niebo z kolei to kumulacja wspomnianych inteligentnych energii czyli odwzorowanie świata, który można zobaczyć w całości od jego zarania a który na bieżąco jest uzupełniany.
Wniosek?
To nieprawda, że człowiekowi (duszy) nie jest dane oglądać kiedyś w Niebie ziemskiego świata w całości od jego zarania - ale tylko w formie inteligentnej energii.

oto Natalia Julia Nowak

chłop jag

Inteligentna energia

I pomyśleć, że kiedyś uważałam Pana za tradycyjnego katolika...

oto Eowina

Autor ma absolutną rację. Istnieje tylko teraz.

Nie można wrócić do przeszłości, ani zrobić kroku w przyszłość. Pamięć, to pamięć, a historia to zapis, ślady przeszłości, jakie są, są śladami przeszłości dzisiaj, a nie są przeszłością. To jest proste jak drut. Nie wiem z czym można się nie zgadzać.

Oczywiście Autor dodaje do tego nieco filozoficzno-poetyckich rozważań.

oto Zbyszek S

@Eowina

Serdecznie dziękuję Pani Eowino za wkład w publiczne rozważania na portalu prawica.net. Pani błyskotliwe i głębokie w pewnym sensie uwagi, stawiają treści które Pani komentuje oraz wyraża w zupełnie nowym, nieznanym dotąd świetle.

Proszę nie ustawać i koniecznie odpowiedzieć na ten i na wszystkie inne możliwe komentarze, nie szczędząc nam swojego intelektu, precyzyjnego stawiania spraw i wyznań o tym, że Pani "nie wie".

W dobie postępu, stwierdzenie "nie wiem" jest oskarżeniem wobec nauczyciela w szkole. Dawniej taki jegomość albo aśćka dostawała pałę i był spokój. Ale nie teraz. Nie... Teraz każdy może! Czasem lepiej zwykle gorzej. Pozdrawiam serdecznie pozostając w pełni podziwu i namawiam do wzmożenia intelektualnej aktywności.

oto Eowina

Czy ja coś przegapiłam?

To Pan jest teraz właścicielem PN? Szczerze przyznaję, że nie wiedziałam.

Serdecznie dziękuję Pani Eowino za wkład w publiczne rozważania na portalu prawica.net.

A jeżeli Panu nie odpowiada mój sposób dyskusji, jako właścicielowi, to proszę to napisać i nie robić mi wykładów umoralniających, bo do tego to ja mam własnych rodziców. Dziękuję za wysiłek.

oto Krzysztof M

Proszę nie ustawać i

Proszę nie ustawać i koniecznie odpowiedzieć na ten i na wszystkie inne możliwe komentarze, nie szczędząc nam swojego intelektu, precyzyjnego stawiania spraw i wyznań o tym, że Pani "nie wie" W dobie postępu, stwierdzenie "nie wiem" jest oskarżeniem wobec nauczyciela w szkole. Dawniej taki jegomość albo aśćka dostawała pałę i był spokój.

:-))))))))))))

oto chłop jag

Jest tylko Teraz

Jest tylko Teraz

Jeżeli tak stawiamy sprawę to każdy człowiek ma swoje Teraz - tolażysze - ten żyjący sto lat i ten żyjący jeden dzień.
Wniosek?
Tylko z punktu widzenia Boga jest jedno Teraz - i chwała Mu za to, że tak jest.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.