Rosja pokazała dokumenty o wojennej pomocy dla Polski

Rosyjskie ministerstwo obrony upubliczniło dokumenty ilustrujące pomoc wojenną ZSRR dla Polski w latach 1944-45.

Są tam dokumenty różnej wagi, od przekazania transportów zapałek do porozumienia o korzystaniu przez Polskę z niemieckich zakładów przemysłowych.

Polska ROsja

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Mar.Jan

I co z tego wynika lub ma wyniknąć?

???

Czy Rosja pokaże dokumentację, jak wywoziła z Polski po wojnie zakłądy przemysłowe i surowce? Jako "trofiejne"?

oto Skanderbeg

Pewnie potraktują to tak samo

jak Anglicy zatrzymanie naszego złota. Jako zapłatę. Oj, złodziejskie imperia.
A pan, jako liberał, nie rozumie że za pracę należy się zapłata? A tak na poważnie, to wszelakie imperia żerują na innych. Ruscy coś odtajniają, a kiedy Anglicy odtajnią dokumenty w kwestii katastrofy gibraltarskiej?

oto JJerzy

Na razie pokazują ...

... jakie są dobre paniska. Mogli wywieźć wszystkich na niedźwiedzie, a nie wywieźli.

oto adam_54

he he .... to samo można powiedzieć o Niemcach.....

... jakie to dobre paniska. Mogli wszystkich zagazować, a nie zagazowali...-P :DDD.
Eeeech....

ps. dla mnie ciekawsze byłoby gdyby Polska odtajniła dokumenty o tym jak podobno olimpiadę w moskwie 1980r w smalec i mięso zaopatrywała .... w beczkach po smole :DD

oto JJerzy

Eeeech....

he he .... to samo można powiedzieć o Niemcach.....

Pewnie można, ale tekst jest o Rosjanach.

oto adam_54

No przecie ja też o Rosjanch....

To jak tam panie z tą olimpiadą w Moskwie i mięsem w beczkach po smole ? - odtajnią kiedyś jakieś dokumenty ? - bo panie z historycznego punktu widzenia - to mięso w beczkach po smole , to rzecz rangi najwyższej - bez mięsa w beczkach po smole , nie byłoby "Solidarności"... i nie byłoby IIIRP :-)
Rosjanie się chwalą pomocą dla Polski.... to może , w ramach "retorsji" Polska pochwaliła by się pomocą dla Rosjan ? - no nie ? :-)

oto Krzysztof M

dla mnie ciekawsze byłoby

dla mnie ciekawsze byłoby gdyby Polska odtajniła dokumenty o tym jak podobno olimpiadę w moskwie 1980r w smalec i mięso zaopatrywała .... w beczkach po smole

A mnie ciekawi, jak można być tak (...) i nie widzieć różnicy między "w beczkach po smole", a "w beczkach z napisem [smoła]" :-))

oto adam_54

A pan.....

oto Krzysztof M

w beczkach na smołę,

w beczkach na smołę,

Ale nie "po smole". :-))

oto adam_54

"po" czy "na" - nieważne ......

Przecie to i tak pic z tą szynką, podobny do tego picu z " przyspawano koła pociągu do szyn" - po dzisiejszemu "fake news" - TUTAJ wspomnienia jednego z kolejarzy....

.Mit o przyspawaniu pociągu do szyn

W tamtym czasie wytworzył się jakiś taki mit o przyspawaniu części pociągu do szyn. Wydaje mi się, że to Wolna Europa chyba pierwsza podała, że w Lublinie został przyspawany parowóz i pociąg do szyn. Były różne wersje: parowóz, pociąg. My zdawaliśmy sobie sprawę, że przyspawanie to nic nie da, co to da przyspawanie, nastąpi tylko zniszczenie części biegowych tak zwanych parowozów. Żadnego przyspawania nie było, ja to dementowałem masę razy, nigdy nie nastąpiło żadne przyspawanie czy parowozu, czy wagonu do szyn. Być może, że plotka taka powstała w kręgach władz, żeby nas zdyskredytować, że niszczymy własny sprzęt, własną pracę. Być może esbecja rozpuściła taką plotkę, nie wiem. Wiem, że to było bardzo głośne po naszym strajku, bo pytano nas o to wszędzie. Nawet wiem, że niektórzy z kolegów przyznawali się do tego, chociaż sam nie wiem po co. Autentycznie czegoś takiego nie było. Na 100% nie było żadnego przyspawania do szyn wagonów, czy jakiejś lokomotywy.

:D

oto Krzysztof M

Przecie to i tak pic z tą

Przecie to i tak pic z tą szynką, podobny do tego picu z " przyspawano koła pociągu do szyn"

Pan to o szynach wie? Bo ja o tych szynach wiem coś przeciwnego. :-) I praktycznie z pierwszej ręki... :-)

oto Krzysztof M

"po" czy "na" - nieważne ....

"po" czy "na" - nieważne ......

Więc nieważne, czy smoła była w beczkach wcześniej (po smole), czy były to beczki "surowe", czyli czyste? :-)))))

podobny do tego picu z " przyspawano koła pociągu do szyn"

Pan o tym czytał, a ja to wiem. Tym się różnimy. :-) Dowodu tu przeprowadzał nie będę. Pewnie zainteresowani jeszcze żyją, a wielka propaganda, to wielka władza i ktoś mógłby zarobić kuku.

oto adam_54

Tere fere kuku...

a ja to wiem

i pewnikiem... i beczki z szynką pan widziałeś i przyspawany pociąg także.....??
Wiesz Pan , Panie Krzysiek ... dziwią mnie ludzie którzy grali, nawet mimowolnie w cudzym filmie i nie potrafią się przyznać że tylko "pożytecznymi" aktorami byli ..( choć przyznać się to wielka sztuka).... i dalej brną w "ślepy zaułek" wierząc że film to rzeczywistość była.
Eeeech ..:-(((

oto Krzysztof M

i beczki z szynką pan

i beczki z szynką pan widziałeś i przyspawany pociąg także

Nie widziałem. Elektronu też nie widziałem. :-)

dziwią mnie ludzie którzy grali, nawet mimowolnie w cudzym filmie i nie potrafią się przyznać że tylko "pożytecznymi" aktorami byli

Przyznać się do błędów, zwłaszcza wieloletnich, zwłaszcza poważnych... jest bardzo trudno. Pana to dziwi?

oto Kmieć

Panie Mar.Janie Szanowny

Rosja po wojnie wywoziła z terenów której Polski? Przedwojennej czy z PRL?
Bo wie Pan, na terenach Polski przedwojennej to z miejsc uprzemysłowionych sprzęt wywieźli raczej hitlerowscy Niemcy a na wschodniej części to jaki był przed wojną sprzęt przemysłowy? Najbardziej zaawansowane to chyba maszyny do robienia sieczki ze słomy...

Natomiast jeśli weźmiemy Ziemie Odzyskane, to pozostawiony tam sprzęt polski nie był a niemiecki, zgadza się?

Ech... te styropianowe bajki "bojowników" o "wolną i demokratyczną"... jak to ruscy ich ze wszystkiego okradli...

oto afrez 17 listopada

Daleko było do przemysłu

Niech się pan nie ośmiesza pisząc o wywózce polskich zakładów przemysłowych. Takie zakłady dopiero powstawały w COP, od 1937 r. do 1939 r. na budowę COP-u przeznaczono 60 proc. wydatków inwestycyjnych, czyli dopiero budowano, na nieszczęście wojna przerwała ten wspaniały projekt Kwiatkowskiego. Rosjanie i owszem wywozili, ale maszyny z niemieckich zakładów.

oto Zona

Trzeba nam było (a konkretnie

Trzeba nam było (a konkretnie sanacyjnym wodzykom) wygrać w 1939 roku a nie płakać że nas spotkała taka czy inna "niesprawiedliwość dziejowa". A tym bardziej pod Rosyjskim adresem, a dokładniej pod Sowieckim co skrzętnie pan pominął. (To ciekawe że nawet w takim miejscu ludzie mylą Rosję z Sowietami które jakby nie patrzeć były pierwszą ofiarą tychże.) Do wojny z ZSRS szykowaliś"my" się całe 20 lecie (a załatwili nas zbrodniczy niemcy) więc jak można mieć do nich (Sowietów) pretensje o cokolwiek...

oto Krzysztof M

Rosja niczego nie wywoziła.

Rosja niczego nie wywoziła. NKWD wywoziło.

oto chłop jag

Rosyjskie ministerstwo obrony

Rosyjskie ministerstwo obrony upubliczniło dokumenty ilustrujące pomoc wojenną ZSRR dla Polski w latach 1944-45.

Jak chce się doić krowę - to trzeba ją uwiązać tak aby w zasięgu swojego pyska - trawę lub siano miała - tołażysze.
Wniosek?
Krowę tak skutecznie kiedyś uwiązano, że do dzisiaj tubylcy płacą najdrożej w eurokołchozie za rosyjskie węglowodory - tołażysze.

oto Krzych Adam

Przeglądnąłem to co jest w załączonym linku.

Wielbiącym "realny socjalizm" rusofilom, czyli inaczej sowietochwalcom umyka, być może z powodu nieposiadania wystarczającej znajomości jęz. rosyjskiego by móc to wszystko przeczytać, pewien charakterystyczny rys. Jako pomoc Polakom przedstawiany jest w tym linku głównie transfer w ręce zainstalowanych przez Sowiety władz komunistycznych materialnych środków niezbędnych do umocnienia tych władz i rozszerzenia zakresu panowania nad krajem.

Zaś ten jeden z dokumentów, który jest pokazany w tekście wyjawia przede wszystkim podejście Sowietów do kwestii, jak to ujął kiedyś w piosence Kazimierz Grześkowiak "czyje co je". W załączonym dokumencie Sowieckie Dowództwo Wojskowe (Советское Военное Командование) jasno sprawia sprawę. Wszystko co my opanowaliśmy zbrojnie jest naszą zdobyczą (трофейным имуществом). To czego z terenów które nasz kraj przekazuje pod administracyjną władzę zainstalowaną przez nas nie wywieziemy traktujemy jako podarek dany Polakom. Bo moglibyśmy zabrać wszystko, a nie robimy tego, więc oczekujemy wdzięczności, za to że nie zabieramy wszystkiego.

oto Krzych Adam

To wszystko co napisałem jest do przeczytania w linku.

Dlaczegóż zatem przemili, aczkolwiek umysłowo nie najwyżej rozwinięci klikacze na guzik "źle gada" (Nie lubie tego) właśnie tak klikacie? Nie lubicie gdy ktoś pisze prawdę o takich dokumentach? By dać wam sposobność poklikania sobie jeszcze bardziej dodam, że wspólcześni decydenci rosyjscy tworząc tę stronę w Internecie helppoland.mil.ru z tą właśnie nazwą i oskarżeniem na jej poczatku Polaków o czarną niewdzięczność pokazują bardzo wyraźnie jak do dziś nie byli w stanie niczego zrozumieć z wrażeń i odczuć jakie po sobie zostawili w naszym kraju ich ojcowie i dziadowie.

oto Godzilla

Inżynierze Krzychu Adamie

Jako pomoc Polakom przedstawiany jest w tym linku głównie transfer w ręce zainstalowanych przez Sowiety władz komunistycznych materialnych środków niezbędnych do umocnienia tych władz i rozszerzenia zakresu panowania nad krajem.

A komu mieli przekazywać ? Kapitalistom , złodziejom, wyzyskiwaczom
i innym ścierwom burżuazyjnym , którzy trzymali ludzi w nędzy i bezrobociu ?

Wszystko co my opanowaliśmy zbrojnie jest naszą zdobyczą (трофейным имуществом)

Bierze co chce . Takie jest prawo zwycięzcy . Zabrali niemiecką własność
nie polską a ziemie zachodnie dostaliśmy od nich . Do kogo ma inżynier pretensje ?

oto Edyta

KRZYCH Adam

zastanawiam się ile Pan ma lat, że z taką pewnością wydaje opinie, powierzchowne, moim zdaniem.Co by jednak nie mówić o Rosjanach to jest to jednak naród słowiański, wyzwolili nas od okupacji, a to, że po wojnie byliśmy w orbicie ich wpływów to postanowili obecni nasi " przyjaciele".A dzisiaj, czyż nie jesteśmy pod butem innego hegemona, przepraszam, sojusznika. Jakie skutki są tej obecnej przyjażni? Wnioski pozostawiam Panu. Pozdrawiam.

oto Krzych Adam

Dziękuję za pozdrowienia.

Ile mam lat nie musi się Pani zastanawiać. Urodziłem się po II WŚ, nie tak długo po niej, już pod władzą komunistyczną, choć jeszcze parę lat przed tym gdy zmieniła ona nazwę państwa z Rzeczpospolita Polska na Polska Rzeczpospolita Ludowa.

W poście do którego się Pani odnosi, nie wyrażałem opinii, referowałem jedynie co wyczytałem z oryginalnego przekazu w dołączonym do informacji linku.

Słowiańskość dla mnie nie jest wartością, a jedynie cechą charakteryzującą pewne narody z powodu języka, a inne nie. Ukraiński rezun na przykład nie jest dla mnie nikim bliższym niż łowca głów z Nowej Gwinei tylko dlatego, że mówi językiem słowiańskim.

Wyzwolenie oznacza uczynienie wolnym. Sowieci uratowali nas przed Niemcami, "kraj nam przedtem rozerwawszy na ćwierci" wspólnie z nimi, ale nie uczynili nas wolnymi, tylko włączyli nas do swego imperium jako satrapię z naznaczanymi przez siebie, a przynajmniej zatwierdzanymi polskojęzycznymi zarządcami.

Gdy mówię o Rosjanach, czy o działaniach Sowietów w okresie mającym miejsce jeszcze przed mym własnym urodzeniem nie widzę powodu by do tego mieszać dzisiejsze sprawy i na przykład Amerykanów wtedy czy dziś. To wszystko może sobie bardzo dobrze stać na swych własnych nogach i żadnych podpórek ani referowania do oddzielnych spraw nie wymaga. Jeśli o tym co Pani wprowadza to raczej w innym wątku i może się Pani zdziwić wtedy jak bardzo nieproamerykański potrafię być.

Proszę mi zatem nie pozostawiać żadnych wniosków skoro to jakieś takie wnioskowanie dotyczy Pani widzenia świata a nie mojego. W którym jak zgaduję nie ma miejsca na rzetelne oceny, a jedynie na branie stron. Jeśliś nie rusofil to musisz kochać amerykańskiego hegemona i cieszyć się z jego poklepywania po ramieniu. Jeśli natomiast potępiasz postępowanie Amerykanów to musisz kochać Rosjan i im całować buty.

oto Godzilla

Inżynierze Krzychu Adamie

Wyzwolenie oznacza uczynienie wolnym. Sowieci uratowali nas przed Niemcami, "kraj nam przedtem rozerwawszy na ćwierci"

Polska międzywojenna to było państwo okupacyjne , które okupowało ziemie należące do Litwinów , Białorusinów i Ukraińców lub Rosjan jak kto woli .

ale nie uczynili nas wolnymi, tylko włączyli nas do swego imperium

A w czym ZSRR inżyniera Krzych Adama zniewolił ? I jak inżynier się temu przeciwstawiał ? Namawiając władze komunistyczne do zakupu za dewizy zachodnich technologii w ten sposób zadłużając ( pardon , uniezależniając od Rosji) Polskę od Zachodu i USA na kwotę 20 mld dolców pod koniec lat 70 - tych ?

oto Krzych Adam

Oooo?

To straszny japoński potwór okazuje się być sowieciarzem? Znaczy pogrobowcem sowieciarstwa, jako że nawet zimny rosyjski czekista Putin przyznaje, że idea powrotu sowieckich metod sprawowania władzy jest, jakby on to mógł powiedzieć "к сожалению" (niestety) martwa? Bo ta "argumentacja" to jest więcej niż typowe dla potwora frazesy marksizmu-leninizmu, to antypolska bolszewicka agitka.

Potwór nic o mnie nie wie, więc jego wymysły co do mojej osoby zostawię bez odpowiedzi.

oto Edyta

KRZYCH Adam

Widzę, że jesteśmy niemal rówieśnikami ale poglądy diametralnie inne. Zarzuca mi Pan jednostronny ogląd świata - myli się PAN, albo niewłaściwie odczytał mój wpis. Mam równy dystans zarówno do USA jak i FR, ponieważ każdy z nich realizuje swój interes, w prze- ciwieństwie do naszego kraju, mam na myśli czasy obecne po 1989 r. pytam więc czy to Rosja zniszczyła nam przemysł zbudowany w czasach PRL? czy jesteśmy kolonią gospodarczą Rosji? czy Rosja nas nieustannie poniża? czy nas wciąga awanturnictwo wojenne ? Na każde z tych pytań odpowiedż brzmi - nie.Byłby najwyższy czas uzmysłowić sobie prawdę - to nie Pana - że nie zmienimy naszego położenia geograficznego i zacząć korzystać z tego faktu a nie da się używać jako pionki w interesie nam całkiem obcym.

oto Krzych Adam

Z tym własnie miałem problem.

Że komentując mą wypowiedź o czasach sprzed blisko 70 lat i obecnych propagandowych interpretacjach działań sowieckich odnośnie Polski w tamtym okresie nagle przechodzi Pani na to co ma miejsce dziś i dotyczy stosunków Polski z innym zupełnie krajem niż ZSSR czy Rosja.

Tego nie akceptuję. Cokolwiek złego możemy powiedzieć o polityce prowadzonej przez jakikolwiek kraj dziś nie ma podstaw by to traktować jako podstawę do usprawiedliwiania czy oskarżania polityki innych krajów dawno temu. Zatem ten temat nie powinien w ogóle wypłynąć.

oto Krzysztof M

Zjedzcie coś...

"Gdy w brzuchu pusto, w głowie groch z kapustą". :-)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.