Nagonka na Mateusza Pławskiego

Afera wywołana przez kierownictwo Marszu Niepodległości wokół wypowiedzi Mateusza Pławskiego to totalna kompromitacja powodujących się kunktatorstwem i przeżartych poprawnością polityczną jej autorów. Przeczytałem wypowiedź Pławskiego i jedyne co można jej zarzucić, to operowanie anachroniczną, XX-wieczną terminologią, rzeczywiście trudną do przyjęcia dla człowieka o współczesnej wrażliwości, znaczonej pamięcią historyczną o zbrodniach zachodniego kolonializmu, jankeskiego rasizmu i niemieckiego nazizmu.

Merytorycznie była to jednak wypowiedź w pełni słuszna.

Współcześni młodzi polscy nacjonaliści mają, jak widać na przykładzie Pławskiego, słuszne intuicje, lecz brakuje im języka i aparatu pojęciowego, przy pomocy których mogliby te intuicje wyartykułować w sposób komunikatywny w warunkach XXI wieku i ponowoczesności. Jakiś czas temu napisałem dość obszerny tekst, w którym przedstawiłem takie ramy teoretyczne i pojęciowe. Miał ukazać się na Święto Niepodległości, ale niestety awaria domowego komputera, dostęp do którego straciłem na ponad tydzień, opóźniła datę publikacji. Tym niemniej, tekst w nadchodzącym czasie się ukaże, i mam nadzieję że będzie głosem w dyskusji nad uformowaniem samoświadomego tożsamościowego nacjonalizmu polskiego.

Z przykrym rozczarowaniem odnotowałem, że w nagonkę na Mateusza Pławskiego włączyli się też Robert Winnicki i Robert Bąkiewicz, co do poglądów których żywiłem wcześniej wyższe mniemanie. Tak czy inaczej: „Mateusz Pławski ma głos w moim domu”, systemowi koniunkturaliści od „nacjonalizmu kulturowego” i „cywilizacji łacińskiej” nie mają.

#MuremZaPławskim

murzyn.jpg

murzyn2.jpg

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
1.666665
Ogólna ocena: 1.7 (głosów: 6)

Tematy: 

Dyskusja

oto Dubitacjusz

Bardzo dobrze, że Pławskiego spotkała "nagonka",

naród jest pojęciem etnokulturowym, a nie biologicznym.

RAZ przetwittował czyjąś grafikę
lutosławski

To nie jest tak, że po uzyskaniu paszportu osoba z innej grupy etnicznej staje się Polakiem.

P.S. Z tym przyjęciem duchowego dziedzictwa jest jeszcze jedna denerwująca kwestia, czasem neoPolacy w rodzaju Wildsteina, czy Szulca-Rymkiewicza starają się być turbohiperPolakami, uznając się powołanymi do moralizowania normalnych Polaków.

oto Krzysztof M

Za trudne?

Rodzina - Ród - Naród.

oto mj

Ech te polskie "dylematy" i "problemy",

wymagające zaraz filozoficznych dysput i cofania się do Adama i Ewy...
Pytanie "Czy Murzyn może być Polakiem?" ma mniej więcej taki sens jak to "Czy Polak po uzyskaniu obywatelstwa któregoś z krajów afrykańskich może stać się Murzynem?" Raczej nie może, co nie oznacza, że posiadając np. paszport Kenii, będzie z prawnego punktu widzenia uważany za Kenijczyka...

Ciekawe jak z takimi "dylematami" radzą sobie np. w USA, Australii, Nowej Zelandii..?
Czy tamtejsi "nacjonaliści" uważają za "prawdziwych" Amerykanów, Australijczyków, Nowozelandczyków tylko Indian, Aborygenów i Maorysów..? Cała reszta to "obcy element"..? :)

oto Krzysztof M

"Czy Polak po uzyskaniu

"Czy Polak po uzyskaniu obywatelstwa któregoś z krajów afrykańskich może stać się Murzynem?" Raczej nie może, co nie oznacza, że posiadając np. paszport Kenii, będzie z prawnego punktu widzenia uważany za Kenijczyka...

Będzie to Polak z obywatelstwem Kenii.

I odwrotnie: Kenijczyk z polskim obywatelstwem nie staje się Polakiem. :-)

oto Dariusz Gałat

Naród to kwestia wyboru

Przykład: Anna German. Urodzona w rodzinie radzieckich Niemców, większość życia spędziła w Polsce i przyjęła polską tożsamość. Czy według pana powinna być kwalifikowana jako Niemka, Rosjanka albo Uzbeczka (bo przyszła na świat w Uzbeckiej SRR)? Tożsamość etniczna jest zmienna, o czym świadczą choćby dzieje Śląska.

oto Krzysztof M

Przykład: Anna German

Przykład: Anna German

Krzywa dzwonowa się kłania. Pan się zajmuje jej skrajnościami.

oto Skanderbeg

A inni?

Arcybiskup Teodorowicz? A przedwojenni narodowcy Mosdorf, Rosman, Kiemnitz? A Satk Okh-półIndianin, którego ojciec był jednym z wodzów Szaunisów (Szawanezów). Okaże się, że tych "skrajności" mamy całkiem sporo.

oto Krzych Adam

Nie przekona Pan osoby dla której inne kryteria są ważne.

Niż to co komu w sercu gra. Ja już kiedyś o to pytałem, czy Bułat Okudżawa syn dwojga Sowietów (aktywnych, ideowych komunistów), Gruzina i Ormianki, urodzony w Moskwie i wyrosły całkowicie w kulturze rosyjskiej, którego z Kaukazem nie łączyło właściwie nic poza przodkami, rosyjski bard, poeta, prozaik, kompozytor ballad, pieśni lirycznych i satyrycznych, dramaturg był zdaniem Pana rozmówcy Rosjaninem, czy nie.

Także pytałem o moją znajomą z Syberii, z pracy, która kiedyś zdefiniowała swą narodowość tak: "Moj otiec gruzin, moja mat' kazaszka, a ja russkaja", jakiej jego zdaniem narodowości ona była. Odpowiedzi jasnej w obydwu przypadkach nie otrzymałem, ale odniosłem wrażenie, że najchętniej kazałby im zbadać swe haplogrupy i potem by dopiero orzekł.

oto mj

Z prawnego punku widzenia jak najbardziej się staje

Osobę z niemieckim obywatelstwem i legitymującą się niemieckim paszportem, która urodziła się w Polsce jako "Polak", przekraczającego np. granicę USA traktuje sie jako Niemca i nikt go nie spowiada czy jest "Niemcem prawdziwym", czy tylko "takim podrabianym".
Podobnie nie sądzę żeby osobę z paszportem USA - np. Murzyna :) - przepytywano gdziekolwiek czy jest "prawdziwym Amerykaninem", czy np. "Kenijczykiem z obywatelstwem USA".
I tak to działa w cywilizowanym świecie.

Za to w Polsce jak widzę robi się wielkie halo z tego kto "może i ma prawo", a kto nie, do "zaszczytnego" miana Polaka.

oto mapa

Wypowiedź p. Pławskiego

Wypowiedź p. Pławskiego obrazuje stan świadomości dzisiejszych przedstawicieli ruchu narodowego. Jest przykładem małpowania idei nacjonalistycznych z Zachodu i stanowi przykład oderwania od problemów dotykających Polskę.
Swoją drogą, ciekawe, czy ci Murzyni według p. Pławeckiego mogliby zostać Polakami?
http://www.polska-haiti.org/pl31/teksty127/polska_...

oto Skanderbeg

To było po prostu szczeniackie.

Narodowcy w Polsce próbują "małpować" Zachód, bo nie łudźmy się. Rzeczywistość dzisiaj jest inna i trzeba szukać nowych rozwiązań. Inni to z kolei sekciarze (Engelgard, Śmiech, Piętka), wg których idea narodowa nie powinna ewoluować.

oto mapa

Coś w tym niestety jest.

Coś w tym niestety jest.

oto chłop jag

Nagonka na Mateusza

Nagonka na Mateusza Pławskiego

Sytuacje można zobrazować tak - pupile szatana siedzą sobie w twierdzy zwanej poprawnością polityczną do której dostępu broni wiele obronnych murów. Te mury obronne próbował nieświadomie sforsować Mateusz Pławski - tołażysze.
Wniosek?
Murzyn czy beżowy jest po to w Europie aby odwracali oni uwagę od pupili szatana. To pupile szatana machają czy to czarnym czy beżowym przed oczyma białego - aby ten nie zauważył machającego. Ponadto pupile szatana ubezwłasnowolnili kompletnie białą rasę - więc każda próba odzyskania suwerenności przez tę białą rasę natychmiast skutkuje oskarżeniem jej o tzw. rasizm - tołażysze. Tymczasem rasizm występuje tylko na Ziemi w jednym przypadku - na linii pupil szatana a człowiek stworzony przez Boga - tołażysze. W innych przypadkach mieliśmy apartheid - który nie miał nic wspólnego z rasizmem - tołażysze.
Na koniec - czy kot, który urodził się w stajni jest koniem - tołażysze?

oto Mar.Jan

Czy murzyn moze byc Polakiem?

Czy moze jakis murzyn o sobie powiedziec: jestem murzynem narodowosci polskiej?
Jakie warunki musi taki murzyn spelnic?
Ja tego na pewno nie wiem, więc zachęcam zainteresowanych tematem do wypowiedzi w tej kwestii.
Pytanie brzmi: jakie są kryteria przynależności narodowej?

oto chłop jag

Pytanie brzmi: jakie są

Pytanie brzmi: jakie są kryteria przynależności narodowej?

Chodzi o to, że pupile chcą zlikwidować państwa narodowe, chcą pozbawić ludzi tożsamości - więc mowa o kryteriach to aberracja - tołażysze.
Wniosek?
Pupile zganiają do jednej zagrody wszystkie rasy - ponieważ ludzi stworzonych przez Boga uważają za bydło - tołazysze. Bydło - by w ten sposób dopiec Bogu.

oto Krzysztof M

Pytanie brzmi: jakie są

Pytanie brzmi: jakie są kryteria przynależności narodowej?

Rodzina - Ród - Naród.

oto mapa

Murzyn, a nawet Żyd.

Czy moze jakis murzyn o sobie powiedziec: jestem murzynem narodowosci polskiej

Może. Nawet i Żyd mógłby.
Co do kryteriów, to na pewno nie można ich sprowadzić do kwestii rasowych. Gdyby je wskazywać, to po pierwsze świadomość bycia Polakiem. Po drugie przyjęcie bez wyjątków polskiego kodu kulturowego (język, tradycja, styl życia, sposób postrzegania pewnych zdarzeń zarówno z przeszłości, jak i teraźniejszości, a także religia).
Problem zawsze jest w tym, że najczęściej dochodzi do przyjęcia tych wartości w sposób wybiórczy, co jest zwłaszcza charakterystyczne dla asymilujących się Żydów.
Generalnie asymilacja osób obcych rasowo jest trudna, ale jeszcze trudniejsza osób obcych kulturowo, których świadomość narodowa ma zakorzenienie w mocnej, a dalekiej od polskiej kulturze.

oto Eowina

Czy to jest Polka?

ru-0-r-600600-n-cd00db776f443735781691469d607a6264rgszipakpa.jpg
Nikt nie ma opinii? Czy ta piękna kobieta jest Polką, czy nie?

oto Krzych Adam

Ja nie mam opinii w tej sprawie.

Ale też nie widzę jak w ogóle można mieć opinię w takiej sprawie. Albo dana kobieta jest Polką, albo nie. I jakiekolwiek opinie obcych osób w tej kwestii są nie na miejscu. A już szczególnie odnośnie osoby mi całkowicie nieznanej nawet to głowy mi nie przychodzi by cokolwiek z tego zakresu rozważać.

Natomiast mam opinię w innej sprawie. Kobieta ta nie jest w moim typie. Zatem w mej opinii nie jest aż tak piekna jak to jest zachwalane.

oto Adsumus

cos tu zgrzyta

Pomijając prawdę lub fałsz powyższego twierdzenia kilka faktów mnie zastanawia.

primo - MW od jej zarania nie akceptowała akcentów rasowych, czy plemiennych. Wręcz szczyciła się wraz z ONR, że tym różnią się od nacjonalistów niemieckich.
secundo - pan Mateusz Pławski zajmował ważne stanowisko w tej organizacji wiec zakładam, że to nie idiota. Albo udawał, że zgadzał się z linią polityczną MW albo zgadzał się faktycznie.
tertio - wypowiedział pogląd spontanicznie? Na jego stanowisku to niedopuszczalne i wcześniej nigdy nie miało miejsca.

Zatem? Skąd ten przypływ szczerości? Akurat na Marszu Niepodległości, a nie na zamkniętym zebraniu?

Czekający na prowokację liczyli się z przebierańcami demolującymi ulicę. Odetchnęli z ulgą, że nic się nie stało. Na pewno?

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.