Od najmłodszego do najstarszego społeczeństwa Europy

Proszę przyjrzeć się, jak zaczynaliśmy - w roku 1950 byliśmy najmłodszym społeczeństwem Europy. To oczywiście spuścizna wojenna.

Tę pozycję utrzymaliśmy i w 1989 r. (oprócz pewnych części Jugosławii.

Naszym największym atutem, przewagą konkurencyjną była młodość narodu, największa populacja wkraczająca na rynek pracy.

Ale to się przekształciło w klęskę III RP. Dzisiaj emigracja, a w następnych latach starzenie się społeczeństwa wywołane brakiem młodych - i przekształcamy się w najbardziej podstarzały kraj Europy (szeroko rozumianej).

Niewykorzystany atut, klęska III RP.

demografia

visualcapitalist.com

Andrzej

Czasami coś napisze o Polsce i świecie.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 6)

Tematy: 

Dyskusja

oto observer

realizowano założenia III Rzeszy niemieckiej

Po 1989 r. rządy tzw. postsolidarnościowe wespół z SLD i PSL na płaszczyźnie demograficznej realizowały te cele, które w czasie II wojny światowej nakreślili przywódcy niemieckiej III Rzeszy w kwestii polityki ludnościowej wobec Polski. Instrumenty momentami inne, ale realizacja celów - wypisz, wymaluj założenia III Rzeszy niemieckiej. Dlatego: PSL, SLD, PiS/PC/AWS, Nowoczesna/UD/UW, PO - sztandary wyprowadzić na śmietnik historii!

oto observer

pozwolić frau Makreli na odznaczenie sztandarów

I jeszcze jedno: przed wyprowadzeniem sztandarów partii postsolidarnościowych oraz PSL i SLD na śmietnik historii ewentualnie pozwolić frau Makreli na odznaczenie sztandarów tychże partii Żelaznym Krzyżem za zrealizowanie testamentu III Rzeszy niemieckiej względem struktury ludnościowej Polski.

oto Gringo

Ogólnie takie informacje

Ogólnie takie informacje napawają mnie sporym pesymizmem i co najgorsze nie widać żadnych obiektywnych przesłanek żeby ten niepokojący trend się odwrócił.
I co nam po unijnych i amerykańskich paciorkach, dotacjach, inwestycjach i wielkich słowach "sojuszników" skoro tracimy to co najcenniejsze - biologiczną substancję narodu. W dosłownym ujęciu Zachód otrzymał od nas potężna transfuzję cennej polskiej krwi, której niestety jak pokazują statystyki sami nie mamy w nadmiarze.
Czasem mam wrażenie, że te internetowe ideologiczne debaty i ścieranie się poglądów są tak naprawdę psu na budę skoro zostaniemy najprawdopodobniej wykończeni przez demografię.

oto Mar.Jan

Piękne prognozy poczynił pan Aaron Strandberg (Góra Piachu)

Właściwie: Góra Plażowa sie autor nazywa. Pewnie inni Zydzi zacieraja rączki: Europa opustoszeje, bedzie można sie wprowadzic i zacząc rządzić.
Tyle, że od czasu Raportu Rzymskiego wiadomo jedno: długoterminowe prognozy na ogół nie sprawdzają się, ponieważ popełniają zawsze ten sam błąd: ekstrapoluja aktualne trendy, a te nieustannie sie zmieniają, bo zmienia sie rzeczywistość.
Ludzie młodzi w POlsce mają coraz więcej dzieci. To jest fakt. Z tego faktu z pewnościa wyniknie zmiana aktualnego trendu demograficznego.
A o statystykach mam znane już tutaj zapewne zdanie: pokazuja tom co autor zamierza pokazac.

oto Gringo

Ludzie młodzi w POlsce mają

Ludzie młodzi w POlsce mają coraz więcej dzieci. To jest fakt. Z tego faktu z pewnościa wyniknie zmiana aktualnego trendu demograficznego.

Mógłby Pan przytoczyć jakieś źródła, które potwierdzałyby pańskie spostrzeżenia?

oto adam_54

Wniosek z powyższego.....

Ale to się przekształciło w klęskę III RP. Dzisiaj emigracja, a w następnych latach starzenie się społeczeństwa wywołane brakiem młodych - i przekształcamy się w najbardziej podstarzały kraj Europy

By odwrócić trendy, zdolny terrorysta potrzebny....
- by zus-y wysadzić ...
nie będzie emerytur zus-owskich - wzrośnie zapotrzebowanie na dzieci...
bo któż inny , byłby w stanie " wikt i opierunek" na starość zapewnić ?
albo zus-y, albo dzieci - istnienie jednego eliminuje potrzebę istnienia drugiego,
i vice versa.... innych możliwości nie ma :-)

oto adam_54

wycug....

Panie Dubitacjusz.... w Ameryce właściciel niewolników też starego murzyna do rzeźni nie oddawał .... jakowyś "humanitaryzm" przecie musi być -P

oto Ireneusz

Polska przedwojenna

Wiele danych potwierdza, że przed wojną dzieci przejmowały gospodarstwa, a rodziców z chwilą gdy już nie mogli podskoczyć - wstawiano do nieogrzewanej komórki. Przetrzymywali w ten sposób zazwyczaj rok, maksymalnie dwa.

oto Andrzej

to nie kwestia dzietności

ona znacznie mniej gra.
To kwestia pracy i płacy. To jest ta pompa odsysająca ludzi z Polski.

oto adam_54

Rodzic "hamulcowy"....

To kwestia pracy i płacy.

Rozumiem, ale to kwestia na dziś.
Natomiast, znam dobrze układ stosunków na polskich wsiach z czasów gdy rolnicy nie byli objęci żadnym systemem emerytalnym - wtedy wcale takiej ucieczki ze wsi do miast nie było, jakby to wynikało z różnic w poziomie życia wieś-miasto. Dzieciaki miały kodowane przez rodziców, że gdy rodzice się zestarzeją, będą na garnuszku młodych. Jeśli już młodzi wyjeżdżali, to wyjeżdżali do miast "nadmiarowi".
Duży odpływ ze wsi rozpoczął się z chwilą wprowadzenia przez Gierka emerytur dla rolników, a po wsiach jeździli komiwojażerzy nakłaniający młodych do przenoszenia się do miast.
Tak więc .. relacje międzyludzkie i otoczenie prawne, mają też duży wpływ na wyjazdy.

oto Andrzej

zjawiskiem cywilizacyjnym jest

zmniejszenie dzietności wraz z podniesieniem stopy życia.

Problemem jest potencjał gospodarczy i migracje. Za komuny miała miejsce ogromna migracja ze wsi do miast - była praca, lepsze życie. W III RP proces urbanizacji ludności się wstrzymał, bo miasta nie tworzyły dodatkowych miejsc pracy i zaczęto wyjeżdżać za granice.

Gdy potencjał się zmniejsza, ludności ubywa, kraj się zapada gospodarczo i ludnościowo. Uruchamiają się migracje, które wynikają z różnic poziomu życia (czytaj: praca + płaca),

Ubezpieczenia emerytalne są osiągnięciem cywilizacyjnym, a globaliści wmawiają nam, że oni je chętnie wezmą, w związku z tym ZUS jest BE.

oto Ireneusz

Nie to było przyczyną

Duży odpływ ze wsi rozpoczął się z chwilą wprowadzenia przez Gierka emerytur dla rolników, a po wsiach jeździli komiwojażerzy nakłaniający młodych do przenoszenia się do miast.

Potrzebne były ręce do pracy. Gierek rozkręcił gospodarkę i naprawdę potrzebe były ręce do pracy. Na wsi wszyscy zaś byli święcie przekonani, że nikt tam naprawdę nie pracuje, śpi się do południa, na 8 godzin pójdzie do pracy, a później żadna krowa nie ryczy. Gołąbki w mieście same wpadają do gąbki. Wielu moich kuzynów i ich dzieci wywędrowało wtedy do miast, niektórzy po kilku latach wracali. Inni nie mieli do czego wrócić i zostawali. Nikt nie wierzył w prawdę, którą im tłumaczono. Szli w zaparte i chcieli dobrobytu i wypoczynku w mieście.

oto chłop jag

Rzeczona wizualizacja

udowadnia tylko to, że atrapą Polski rządzą nieprzejednani wrogowie Polaków - tołażysze.

oto MSzach

Z grafiki mozna wysnuć

Z grafiki mozna wysnuć wniosek, ze wszystkie kraje sie starzeja. Pewnie dobrobyt z przymusowym zusem ma taki wpływ.
Jedną z ważnych przyczyn starzenia się społeczeństwa jest to (co autor podkreslił) ze Polacy wyjeżdżają. Tak sie dzieje, bo młodzi Polacy uciekają od polityki nazwanej przez p. Wilka KEFIR (kolektywizm, etatyzm, fiskalizm, interwencjonizm, redystrybucja). Ów KEFIR jawi sie mi niczym restauracyjne zamówienie zachodnich klientów, które ma calu osłabienie bitewnego ale i nieobliczalnego przy dobrym przywódcy narodu polskiego dla świata pełnej 'rozkosznych' relacji UE.
Szczególnie po ostatnim marszu Niepodległosci polityka bolszewickiego KEFIRu będzie miała jeszcze silniejsze poparcie u zachodnich władców unijnych marionetek.
Przecież marionetki chcą być w tej unii. Za zamkniecie granic udusiliby kazdego (za)rządcę...

PS Dlatego dziwi mnie jak duzo jest i na PN zwolenników KEFIRu. Myslę sobie, że to albo pozyteczne czubki, albo jakaś agentura. To pierwsze pewnie wygrywa -:)

oto Andrzej

Panie Mariuszu

przypomniałbym, że Polacy z tego, co pan pogardliwe nazywa kefirem wyjeżdżają do znacznie większego kefiru. Świadczenia socjalne takiej W Brytanii czy Niemiec itd są znacznie wyższe niż w Polsce.

Więc raczej moim zdaniem, spie...ją z tego wolnorynkowego raju jakim wobec Niemiec, W, Brytanii jest Polska.

oto Ireneusz

A w jakim celu tam wyjeżdżają?

Jedna dziewucha, brygadzistka w firmie, wyjechała na zmywak do Londynu. Po trzech miesiącach zauważył ją właściciel, jak szybkimi ruchami poprawiła organizację pracy i wszystko zaczęło iść lepiej. A pub zwielokrotnił nagle obroty. Po 6 miesiącach właściciel zrobił ją kierowniczką pubu. Ściągnęła wtedy męża i dzieci. Pożegnała się z Polską. Po roku została współwłaścicielką 6 pubów wraz z tamtym właścicielem.
W Polsce nie stać by ją było cały czas ani na nowe mieszkanie, ani na wakacje. Jechałaby jako brygadzistka jak wiele innych identycznych sprytnych dziewczyn, które nie mają i nie będą miały żadnych szans na dostawę docenienia i szacunku.

oto Krzysztof M

Po 6 miesiącach właściciel

Po 6 miesiącach właściciel zrobił ją kierowniczką pubu.

I jak to się stało, że w GB tacy ludzie (właściciel!) dochodzą do pieniędzy*, a w Polsce jest takich przypadków na lekarstwo? Potrafi pan odpowiedzieć?

* - skromnych, ale jednak...

oto MSzach

Panie Andrzeju, jak pan myśli

Panie Andrzeju, jak pan myśli że dla większych swiadczeń socjalnych tam wyjeżdżaja Polacy to naprawdę mnie pan zawodzi. Bo Polacy najpierw wyjezdżaja dla pieniedzy nie dla socjalu.
Zresztą wszyscy ludzie najpierw poszukuja wiekszego kapitału (stąd taka atrakcyjność rajów podatkowych -:) )

Kontynuując jeżeli państwa wiodące świata też są strukturą KEFIRu to chce pan z nimi konkurować dostosowując się!?
Myli się Pan i to bardzo. Pana koncepcja wygrać dziś już nie moze.
Z prostego powodu.
Nie jestesmy w stanie stworzyć takich własnych, licznych i pewnie przewaznie państwowych korporacji by się potrafiły rozepchać w zmonopolizowanym korporacyjnie już świecie. Dlatego jedyną drogą jest osłabienie korporacji (osłabienie ich mono[polu) Wtedy i tylko wtedy gdy bedzie miejsce na rynku będą powstawać te mniejsze i mikro które sie pewnie później skonsolidują....
Wtedy ludzie będą więcej zarabiać (pana sztandarowe hasło)

PS Dziś zwolennicy pieriestrojki KEFIRowej po prostu mnożą byty bo mają już swoje polityczną reprezentacje. Kiedyś jako mały człowieczek mówiłem że milicjanci to głupole ktoś powiedział: jak dorosniesz wstąp do milicji bedzie jeden mądrzejszy -:) Więc dziś PiS czy PO nie są takie złe -:)))

oto Andrzej

"zawiodzi"?

Panie Mariuszu, proszę nie tkwić w ideologicznych uwiązaniach i rozejrzeć się, jak ten świat jest ustawiony. Wolny rynek to ideologia dla kolonii, a polska zamuła w temacie jest efektem naszego prowincjonalizmu umysłowego, gdyż daliśmy sobie wszczepić amerykańskiego wirusa "wolnorynkowości". Po to żeby nas doić. I nie sprawdzamy, jak te hasełka działają. Czy w ogóle gdzieś działają. NIE, nie działają.

Gdzie jest ten kraj, gdzie ten wolny rynek panuje? W. Brytania? Tam socjal jest solidniejszy niż w Polsce.

P.S. Jak pan może napisać takie zdanie: "wszyscy ludzie najpierw poszukuja wiekszego kapitału (stąd taka atrakcyjność rajów podatkowych)" - "wszyscy"? Pan? Ja? Pan nie wie, po co i dla kogo są "raje podatkowe"?! No nie! Pan rzeczywiście nie odrzucił tego wirusa, szerzonego tutaj za pieniądze amerykańskich milionerów, żeby robić następne miliardy na "wierzących w wolny rynek".

oto MSzach

Ja tkwię 'w ideologicznych

Ja tkwię 'w ideologicznych uwiązaniach"? Dobre... Pan widocznie chce rozmawiać jak doktor z chorym.
Tak prosze Pana. Ja bym chciał dozyc raju podatkowego tu w Polsce dla działających z pełną odpowiedzialnością by ludzie mogli sami podnosić ten dzis redystrybuowaany socjal. Bo ludzie z Polski najpierw wyjeżdżaja za kasą proszę pana. Tam oczywiscie takze kefir ale o wiele wyzej płacący. Jeżeli ktoś mysli że nasz kefir moze byc tak samo atrakcyjny to proponuje ludziom utopię czyli coś nie do zrobienia. Musielibyśmy włączyc naprawdę inkubator przedsiebiorczosci by takie "jajka' wylegały masowo, czyli radykalnie obnizyc podatki (np. je wydrukować) ale Pan tego nie chce. Pan chce kolejnej pieriestrojki czyli inaczej pomieszać ten kefir.
Poza tym termin 'silne państwo' to nie musi być państwo administracyjnie/prawnie rozdymane - mogłoby byc ono zminimalizowane przez co bardziej konkretne w działaniach.

oto Krzysztof M

A o Szwecji pan nie zapomniał

A o Szwecji pan nie zapomniał? :-)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.