Uciszyć kościoły - mandaty za zbyt głośne dzwony

Rybnickie parafie są karane za to, że ich dzwony zbyt głośno biją. Najpierw skarżono się na parafię Królowej Apostołów, potem bazylikę św. Antoniego. Dostało się nawet proboszczowi małego kościółka na terenie szpitala psychiatrycznego.

- Zapłaciliśmy mandat, ale dostaliśmy drugi, mimo że już ściszyliśmy dzwony. Jestem w kontakcie z mecenasem. Nie mamy już chyba innego wyjścia jak tylko wystąpić na drogę sądową - mówi ojciec Jan Pilek, proboszcz parafii Królowej Apostołów.

Ojciec Jan Pilek, proboszcz parafii Królowej Apostołów mówi, że pierwszą karę zapłacił bez jakiegokolwiek odwoływania. - Myślałem, że będę miał spokój, ale nic nie uzyskałem. Jak przyszła druga kara, adwokat doradził mi, by napisać pismo, że nie będę płacić. Wtedy trafi to na drogę sądową - mówi proboszcz „misjonarzy”. Dodaje, że nie rozumie, dlaczego straż miejska pisze do sądu od razu o ukaranie, a nie sprawdzenie całej sprawy. Zaznacza, że problem nie dotyczy tylko jego parafii, a jest „ogólnoświatowy”.

W 1983 roku byłem w Monachium w naszym domu. Wówczas współbracia mówili mi, że ktoś tam ma pretensje, że dzwony biją w kościele. Pomyślałem sobie wtedy, co za ludzie tu mieszkają? Komu przeszkadzają dzwony, które od wieków dzwonią? Niestety dożyłem czasów, że spotkało to także nas - mówi.

Dzwony u Ojców Werbistów biją już o wiele ciszej i krócej niż kiedyś. Wyniki pierwszych pomiarów, jakie robił Inspektorat Ochrony Środowiska wykazały, że hałas jest przekroczony, więc w niedzielę zamiast 3 dzwonów bijących naraz, bił tylko jeden i z 3 minut skrócono do minuty.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Marek

Komu i w czym przeszkadzają

Komu i w czym przeszkadzają rodzice, odmawiając wlewania w żyły swoich dzieci nie wiadomo czego w niewiadomym celu? Chyba tylko producentom tego syfu ! I co Pana / Panią obchodzą cudze dzieci?!

oto chłop jag

Przeszkadzają im dzwony to będą

mieć kiedyś ryk muezina tołazysze.
Wniosek?
Wtedy - jak pójdą na skarg na muezina - wrócą ze swoim głupim łbem pod pachą - tołażysze.

oto Marek

Są w Rybniku jacyś kibole? Bo

Są w Rybniku jacyś kibole? Bo przedstawiciele władz, jak widać, spełniają tchórzliwie oczekiwania kulturowych marksistów.

oto Natalia Julia Nowak

A właśnie się zastanawiałam,

kiedy ktoś się przyczepi do dzwonów kościelnych. :D

Kolejnym problemem będą nazwy miejscowości polskich i zagranicznych, np. Święta Katarzyna, San Francisco, San Diego, San Fernando, Santa Susanna, Sao Paulo, Rosario, Saint-Louis, Saint-Raphael, Port St. Lucie, Los Angeles itd.

oto Skanderbeg

I znany piłkarski klub z

Meksyku-Cruz Azul.
A, należy też zmienić kilka flag, np. Szwajcarii czy państw skandynawskich.

oto Mar.Jan

Komu bije dzwon?

Ateiści na dzwony kościelne reaguja jak diabeł na święcona wodę. Może trzeba zrobić plebiscyt kto jest za a kto przeciw.
Może trzeba (póki PiS ma większośc w Sejmie) zmodyfikować ustawę o hałasowaniu dopisując zdanie " oprócz dzwonów kościelnych", czy cos podobnego. Jest sporo mozliwości, trzeba wiec działac.
Ja po prostu uwielbiam dzwony, a jeszcze bardziej organy (Dzwony i organy to sedno dekoracji zycia kościelnego). Ich dźwięk wpisany jest w polską tradycje od wieków. Może oskarzyc ateistów o brak poszanowania dla polskiej tradycji chrześcijańskiej i utrudnianie życia religijnego?
Co to sie porobiło? A przecież motywy bijących dzwonów sa nieodłącznym elementem wielu światowych dzieł sztuki, nie tylko książki E.Hemingway'a.
Proszę, o to jedno z nich, bardzo popularne:
II kocert fortepianowy Rachmaninowa
Jak widać dzwony sa obecne nie tylko w kulturze polskiej, ale w rosyjskiej jeszcze bardziej.
Koncert Rachmaninowa był wykonywany przez cały okres istnienia ZSRR, więc ateiści wzorujący sie na jego ideologii powinni dzwony wreszcie zaakceptowac :)

oto sod 21 września

Ech......

"Może trzeba (póki PiS ma większość w Sejmie) zmodyfikować ustawę o hałasowaniu dopisując zdanie " oprócz dzwonów kościelnych", a tak ogólnie to wszyscy zdrowi.

oto Mar.Jan

Do serii laickich pomyslow dodalbym zakaz spozywania alkoholu

W miejscu publicznym - kosciele - przez ksiedza podczas mszy czyli zgromadzenia publicznego. Co na to Straz miejska? Ustawa o wychowaniu w trzezwosci jest od lat. A prawo sie lamie w skali masowej. To niedopuszczalne w panstwie demokracji ludowej!

oto Marek

Coś podobnego już było, tzn.

Coś podobnego już było, tzn. jakieś lewusy zażądały kiedyś, by księża podający komunię okazywali na żądanie książeczki sanepidu. Wtedy władze zachowały się rozsądnie i zignorowały tę hucpę. To typowy numer gadzinówki "NIE", co nie znaczy, że powinniśmy dać się terroryzować.

oto sir Galahad

No nie całkiem. Ustawa

No nie całkiem. Ustawa zabrania podawania alkoholu bliżej niż ileś tam metrów od kościoła. Nie mówi nic o piciu w środku:) Nawiasem mówiąc - takie doniesienie już kiedyś naprawdę złożono w Polsce. Nie znam wyniku sprawy.

oto wzl

Informacja

Najpierw skarżono się na parafię Królowej Apostołów, potem bazylikę św. Antoniego.

To nie jest żadna informacja, bo nie podano kto skarżył. I od razu pada na ateistów. A może to jest szeroko rozumiana "konkurencja". Ciekawe jest też to, na jakiej podstawie prawnej nastąpiło ukaranie. Ciekawe, bo skoro ludzie mieszkający w sąsiedztwie różnego rodzaju klubów nocnych i innych tego typu przybytków są bezradni i prawo też jest "bezradne", to dlaczego jest takie skuteczne w tym przypadku, chociaż dzwony nie biją późną nocą.

oto Marek

Otóż to, na ograniczenie

Otóż to, na ograniczenie władzy rodzicielskiej władze potrzebowały w Białogardzie kilku godzin, to samo z Policją przeszukującą samochody. Przypadek?

oto Krzysztof M

Dawno, dawno temu, w czasach,

Dawno, dawno temu, w czasach, gdy ludzie chodzili spać z kurami i wstawali o świtaniu, dzwony nikomu nie przeszkadzały. A dziś? Czyżby nic się nie zmieniło na tym świecie? Proszę zapytać tych, którzy wracają do domu z nocnej zmiany...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.