Co Rosjanie myślą o Polsce i Polakach? (Maciej Poręba, dr Jan Przybył)

Dr Jan Przybył pyta Macieja Porębę o rosyjski punkt widzenia na Polskę i Polaków oraz o znajomość spraw polskich w kraju naszych wschodnich sąsiadów. Maciej Poręba pracując jako konsultant w branży filmowej od lat często odwiedza Rosję i zgodził się podzielić z nami swoimi spostrzeżeniami na temat tego państwa oraz jego mieszkańców.

oto Na Argumenty Na Argumenty

Kanał filmowy "Na Argumenty"

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Dyskusja

oto Robercik

Pod filmem pojawiło się nieco

Pod filmem pojawiło się nieco komentarzy ludzi którzy za nic mają jasny i wyraźny wstęp. Argumenty? Jakie argumenty. Liczy się przecież ogólne wrażenie.

1000 razy powiemy w reklamie, że firma X jest liderem technologicznym - ludzie wiedzą, że to reklama, ale nasiąkają pozytywnym skojarzeniem.
1000 razy powiemy, że pan X śmierdzi - on może pachnieć, ale ludzie podświadomie zaczną wyczuwać fetor.
Niestety ponad połowa populacji jest podatna na reklamę, presję otoczenia, sugestię.... dlatego obelgi, hasła, etykietki są bardzo skuteczne. Media takie jak Newsweek, G.Wyborcza, G.Polska, TVN sporo mówiły o tzw. rosyjskich trollach. Jednak to komentarze antyrosyjskie noszą najczęściej znamiona trollingu, tzn. są pisane z intencją napsucia krwi drugiej tronie, oplucia, koncentrują się na szyderstwie.

Druga rzecz o jakiej chciałem napisać to Koneczny. W pełni się zgadzam z oceną przekazaną w filmie. Koneczny jest zupełnie anachroniczny i operuje na uproszczeniach.

oto Krzysztof M

Koneczny jest zupełnie

Koneczny jest zupełnie anachroniczny i operuje na uproszczeniach.

Koneczny operuje nie na uproszczeniach, a na uogólnieniach.

oto Robercik

Z czego on wywiódł te

Z czego on wywiódł te uogólnienia? Z własnych obserwacji, które siłą rzeczy nie były doskonałe. Koneczny nie poznał - tak jak my - kultury plagiatu Chin i Japonii. Nie poznał rozkwitu cywilizacji żydowskiej, nie oglądał czarnego, islamskiego Paryża.
Poza tym teraz na Konecznego powołują się obecnie przeważnie podżegacze wojenni chcący połechtać dumę Polaków. Gadowski pisał na przykład, że polska cywilizacja łacińska promieniuje na Ukrainę ku zgrozie Duginowców. To są brednie dla idiotów.

Poza tym odrębność cywilizacyjna dotyczy Indian Prekolumbijskich, Arabów, Chin, Europy, w z Konecznego wynika, że Niemcy i Polska to zupełnie inna cywilizacja, a diaspora żydowska urasta do rango osobnej cywilizacji. To jest nonsens.

oto Krzych Adam

No właśnie.

Koneczny nie znał tylu rzeczy, ktore my znamy. A wymądrzał sie o tych tam quincunxach, czy jakichś innych niezrozumiałych rzeczach. Jakby sie na czymś znał.

Albo taki Kopernik. Co on tam wiedział o galaktykach, czarnych dziurach, czy na przykład supernowych, o których każde dziecko wie? Napisał zupełnie bezwartościowe dzieło "De revolutionibus orbium coelestium". W jakimś nikomu nieznanym języku. Żeby to było chociaż po angielsku, ale nie, to co po tym oczekiwać?

oto Krzysztof M

Z czego on wywiódł te

Z czego on wywiódł te uogólnienia?

Z morza materiałów źródłowych. Proszę się zapoznać z dorobkiem Konecznego i dyskutować z kimś lepiej niż ja do tego przygotowanym.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.