PiS lekko ustępuje Brukseli w sprawie sądów

Wczoraj PiS złożyło dwa sensacyjne projekty dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i sądów. Pierwsza nowelizacja polega na zobowiązaniu prezes TK i Kancelarii Premiera do wydrukowania trzech nieopublikowanych do tej pory orzeczeń. - Mimo że uznajemy je za wadliwie i wydane z naruszeniem prawa – dodał poseł Ast na konferencji prasowej w Sejmie.

Druga nowela - o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. Przewiduje ona m.in., że bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. W tej chwili ma pełną dowolność.

O takim rozwiązaniu rozmawiano w ścisłych kręgach decyzyjnych PiS od kilku tygodni. PiS złożonymi ustawami chce dać Brukseli tak niewiele, jak tylko można. Orzeczenia TK, które wydrukuje, już nie mają znaczenia, bo ustawy, których one dotyczyły, zostały zmienione.

Współpracownicy ministra Ziobry: Od dawna sygnalizowaliśmy Komisji Europejskiej, gdzie są nasze nienaruszalne granice kompromisu. To zmniejszenie wpływu środowisk sędziowskich na powoływanie KRS oraz izba dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym. Z tego się nie wycofamy. Na takie zmiany, jakie przewiduje nowelizacja, możemy się zgodzić.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Dubitacjusz

Robienie z ludzi idiotów

Ziobro wstawił swoich ludzi na prezesów sądów i teraz "się wycofuje", aby utrudnić ich wyrzucenie.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.