Rosja ma wyprzedzić Niemcy

"W kolejnej kadencji Putina gospodarka Rosji ma wyprzedzić Niemcy. To polecenie" - takim tytułem na stronie internetowej "Gazety Wyborczej" uraczył wczoraj czytelników Andrzej Kublik.

Tekst jest płatny, więc dla mnie nie istnieje. W bezpłatnym wstępie przeczytać można:

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił rządowi i Bankowi Centralnemu, aby przygotowały działania, które do 2024 r. zapewnią piąte miejsce wśród gospodarek świata - ujawnił doradca ekonomiczny Kremla Andriej Biełousow.
Według doradcy Putina rząd Rosji ma zrealizować plan wyprzedzenia przez Rosję gospodarki Niemiec, ale w specyficzny sposób: licząc PKB kraju w odniesieniu do siły nabywczej ludności (licznej wskaźnikiem PPS).

"Wyborcza" na punkcie Rosji Putina ma "hopla z przekrętką". Tekst Kublika jest tego kolejnym potwierdzeniem.

Zakładam oczywiście, że płatna reszta tekstu Kublika jest zgodna z bezpłatnym wstępem, a nie jest jego zaprzeczeniem, w myśl zasady: "Wam, zaufanym towarzyszom, którzy dali nam zarobić, powiem prawdę".

W krótkim bezpłatnym kublikowym wstępie są co najmniej dwie poważne brednie. Zacznę od drugiej, czyli od sugestii, że owo "wyprzedzenie Niemiec", to ma być szacher-macher z jakimś uwzględnieniem parytetu siły nabywczej (PKB PSN), Tymczasem to właśnie PKB PSN jest najtrafniejszym wskaźnikiem siły gospodarki. Tego tematu nie będę jednak rozwijać, bo był on już na Prawicy.net wielokrotnie objaśniany. Szczegółowo zajmę się pierwszą, większą brednią.

Andrzej Kublik sugeruje, że dla Rosji wyprzedzenie gospodarki Niemiec to jakieś ogromne wyzwanie, planowane do realizacji na wiele lat. Pogląd ten wydaje mi się niedorzeczny. Na stronie CIA (Central Intelligence Agency) opublikowany jest ranking państw świata ze względu na ich szacowany PKB PSN (GDP PPP) w 2017 roku. Wg szacunków CIA w 2017 roku PKB PSN Niemiec i Rosji wynosiły:
Niemcy - 4150 mld dolarów
Rosja - 4000 mld dolarów.
Niemiecki PKB PSN oszacowano zatem na zaledwie 3,75% wyżej od rosyjskiego. Czy pokonanie tej skromnej różnicy mogłoby być planowane jako ambitny cel do realizacji przez lata? Absurd!

W 2008 (starszych danych nie zarchiwizowałem) CIA oceniała niemiecki PKB PSN na 129% rosyjskiego. W 2015 już tylko na 101%, czyli właściwie jednakowy. W ciągu siedmiu lat Rosja Putina pokonała dystans 129%-101%, a teraz przez siedem lat (2017 do 2024) miałaby pokonać dystans 104%-99%? I to miałoby być ambitnym zadaniem?

Błędem Andrzeja Kublika (być może celowym) jest korzystanie z "głuchego telefonu". Drugi opowiada trzeciemu, jak zrozumiał pierwszego. Trzeci powtarza potem czwartemu, co on z tego zrozumiał. Po kilku przejściach informacja końcowa niewiele ma już wspólnego z początkową. Należy sięgać do pierwotnej informacji.

Pierwotną informacją jest posłanie prezydenta Putina do Zgromadzenia Federalnego, wygłoszone 1 marca 2018 roku. Jest ono dostępne w całości jako materiał filmowy. Trwa niemal dwie godziny. Cały film polecam jednak tylko szczególnie mocno zainteresowanym.

Dla omawianego problemu kluczowe znaczenie ma 13 sekund z tych dwóch godzin. Chodzi o fragment w czasie 13:45-13:58. Słyszymy tam słowa:

Rassija dałżna nie tolka proczna zakriepitsia w piatiorkie krupniejszych ekanomik mira, no k'sieriedinie sliedujuszczewo diesiatiletia uwieliczit' WWP na duszu nasielienia w połtara raza. Eta oczień słożnaja zadacza. Uwierien, my gatowy etu zadaczu rieszit.

Zaproponowałbym takie tłumaczenie:

Rosja powinna nie tylko mocno usadowić się w piątce największych gospodarek świata, ale w środku nadchodzącego dziesięciolecia zwiększyć PKB na mieszkańca półtora raza. To bardzo trudne zadanie. Jestem pewien, że potrafimy to zadanie wykonać.

Władimir Putin w cytowanym fragmencie posłania nie wymienia żadnego innego państwa. Jest jednak oczywiste, że Rosja, szósta dziś w świecie pod względem PKB PSN, może być piątą tylko pod warunkiem, że z dotychczasowej piątki ktoś wypadnie. Tym kimś będą zapewne Niemcy.

Prezydent Putin nie powiedział jednak o samym tylko wejściu Rosji do grupy pięciu największych w świecie gospodarek. Powiedział o mocnym usadowieniu się w tej piątce. Wydaje mi się, że "mocne usadowienie się" nie powinno być interpretowane, jako samo tylko wejście. Konieczne jest jeszcze dłuższe trwanie potem w tej piątce. Proponuję tabelkę, opracowaną w oparciu o dane z Factbook'a CIA:

pkb-rosji.jpg

W 2008 roku gospodarka rosyjska była siódmą w świecie, po brytyjskiej. Dziś Wielka Brytania i Francja zamykają pierwszą dziesiątkę. Na siódmym miejscu, za szóstą Rosją, jest dziś Indonezja, która w 2008 była, wg CIA, piętnastą gospodarką świata. Wejście przez Rosję do pierwszej piątki (kosztem Niemiec) nie jest żadnym wyzwaniem. Wyzwaniem jest "mocne usadowienie się" w tej piątce, w sytuacji gdy na plecach Rosja czuje już oddech Indonezji.

Indonezja wejdzie do pierwszej piątki. Jeśli Rosja chce w niej pozostać, to oprócz Niemiec musi z niej wypaść jeszcze jakieś państwo. Zapewne Japonia, która ma obecnie roczne wzrosty PKB PSN na poziomie 1%. Jeśli prezydent Putin mówi, że w środku nadchodzącego dziesięciolecia (czyli około 2025 roku) PKB PSN na mieszkańca ma być półtora raza większy, niż dziś, to znaczy, że gospodarka rosyjska musi do tego czasu rosnąć przeciętnie o 6% rocznie. Przy wzroście Japonii średnio o 1% rocznie oznaczałoby to, że Rosja przegoni do tego czasu Japonię. W końcu przyszłej dekady pięć największych gospodarek świata stanowić więc mogą: Chiny, USA, Indie, Rosja i Indonezja.

oto Piotr Badura Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.75
Ogólna ocena: 4.8 (głosów: 16)

Dyskusja

oto baba jag

Marzeniem

zachodnich bandytów i złodziei jest zrobienie z Rosji rynku zbytu.No i się to nie udaje.Ale już dwie rewolucje i jedna wojna pokazały,że jest to realne.

oto chłop jag

Rosja ma wyprzedzić Niemcy

Rosja ma wyprzedzić Niemcy

Pomijając to hasło - bo zaraz tołażysz Lenin mi się przypomina z przeganianiem tamtego USA - to ewenementem jest to, iż pupilom szatana udało się utrzymać Rosję w dziadostwie - pomimo tego - iż zwinięto tam już dawno komunę. W owej Rosji po zwinięciu komuny powinna tam nastąpić eksplozja wszelkiej inicjatywy i oddolnej i odgórnej - a tymczasem mieliśmy gigantyczne okradanie Rosjan przez pupili szatana - tołażysze.
Wniosek?
Rosja i jej mieszkańcy to potężny potencjał - który nadal skutecznie trzyma w ryzach światowy pupil szatana - tołażysze.

oto Robercik

Warto zauważyć, że rosyjski

Warto zauważyć, że rosyjski rząd broni się przed zachodnią agresją równie niemrawo jak rząd polski, a Kreml odpuścił sobie zdobywanie łatwych plusów. Cóż by im szkodziło na przykład potępić antyszwedzką politykę rządu Szwecji? Szwecja pluje na Rosję przy każdej okazji, straszy swoich obywateli ineazją rosyjską, a kremlowcy słówkiem nie podważą pozycji rządu Szwecji w oczach świata i jej obywateli.
Z drugiej strony nie można zrównywać rządu rosyjskiego z polskim. Odnoszę wrażenie, że wektor rosyjskiej polityki to wypadkowa kilku sprzecznych wektorów. Wynikiem jest mały wektorek, jak u amorka. Taki wektorek jest niegodny dużego państwa, wygląda komicznie i żałośnie. Zachód swój wektor pręży zdecydowanie i jest aktywną stroną stosunków międzynarodowych.

oto adam_54

„tisze jediesz, dalsze budiesz”.....

Cóż by im szkodziło na przykład potępić antyszwedzką politykę rządu Szwecji? Szwecja pluje na Rosję przy każdej okazji, straszy swoich obywateli ineazją rosyjską, a kremlowcy słówkiem nie podważą pozycji rządu Szwecji w oczach świata i jej obywateli.

Pan raczy nie zauważać że człowiek wystraszony zajmuje się myśleniem o obronie przed "straszydłem", zamiast myśleć o rozwoju kraju.
Będąc na miejscu Rosjan ... podkręciłbym ów efekt rządowego straszenia :-))

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.