Kto nam pisze historię

Polacy to wybitni znawcy Rosji i spraw wschodnich; od śmierci Bazylowa i Wieczorkiewicza nie było ani jednego polskiego autora który napisałby syntezę historii Rosji, od lat 1970. nie powstały też całościowe polskie syntezy dziejów Ukrainy ani Białorusi.

Wiedzę na temat historii Rosji i Europy wschodniej Polacy zdobywają z prac Richarda Pipesa (amerykański Żyd), Timothy’ego Snydera (amerykański Żyd), Anne Applebaum (amerykańska Żydówka, publicystka) i Timothy’ego Gartona Asha (brytyjski publicysta).

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.6
Ogólna ocena: 4.6 (głosów: 10)

Tematy: 

Dyskusja

oto Krzysztof M

Przecież oddaliśmy im

Przecież oddaliśmy im uniwersytety (tak jak prawo i sądy, medycynę i edukację). I takie skutki.

oto Mar.Jan

A profesor Andrzej Nowak to co? Nie istnieje?

Mozna czasem zejśc spod chmur na ziemie i zobaczyc, co tam wydaja w polskich wydawnictwach naukowych.
Oprócz naukowców historyków, którzy pisza o stosunkach POlska-Rosja jest tez paru bardzo ciekawych puiblicystów, którzy znaja Rosję, często tam bywaja i opisują, odnosząc sie do czasów historycznych.
Najciekawszym z nich jest chyba Wojciech Grzelak, który wziął sobie na warsztat historie Polaków z Kresów.
p.s.
Odniosłem się do tezy, że wiedzę o Rosji nalezy zdobywac z dziel wymienionych autorów zachodnich. Nic podobnego!. Wiedza oni mniej niz historycy i publicysci polscy.
A że nikt, byc może, nie napisal po polsku monograficznej historii Rosji, to i cóż w tym dziwnego? Czy ktos z czytelników czeka niecierpliwie na taka pozycję?

oto Gringo

Andrzej Andrusiewicz właśnie

Andrzej Andrusiewicz właśnie coś tam pisał i to całkiem nieźle, najważniejsze, że w przeciwieństwie do takiego Nowaka bez ideologicznego zacięcia i uprzedzeń.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/6388/cywilizacja-ro...

Wprawdzie nie jest to typowa monografia sensu stricte i ze względu na ogrom materiału do ogarnięcia autor nie uniknął kilku wpadek i drobnych błędów merytorycznych, ale mimo to polecam każdemu, kto chciałby czegoś dowiedzieć o naszym wschodnim sąsiedzie i chociaż trochę wniknąć w rosyjską duszę, bo zrozumieć jej mi jako Polakowi ni w ząb się nie udaje;)

oto Mar.Jan

Jak "wniknąć w rosyjską duszę"?

Jak sie zasiądzie z Rosjanami przy odpowiedniej ilości gorzałki, to rosyjska dusza otwiera się szeroko: najpierw wywali wszystkie zastarzałe pretensje (Wy Polaki kak amierikanskije impierialisty), potem przechodzi się do wspomnienia braterstwa broni przy zdobywaniu Berlina, a potem juz wszystko jest OK: można się wycałowac serdecznie i zawrzeć wieczystą przyjaźń ponad podziałami...Taki zaprzyjażniony Rosjanin zdejmie z siebie i odda ostatnią koszule, jeśli uzna, że przyjaciel jej potrzebuje..."mnie eta rubacha nie nużna" - powie i obrazi się jak nie weźmiesz...

oto sir Galahad

Nie coś tam tylko kilka

Nie coś tam tylko kilka naprawdę obszernych i rzetelnych prac na temat Rosji. Polecam "Aleksander I: wielki gracz, car Rosji - król Polski". Warto też przeczytać Violettę Wiernicką „Rosjanie w Polsce. Czas zaborów 1795-1915”. Problem w tym, że ci autorzy zamiast obszczekiwać Rosję i Rosjan starają się metodycznie, fakt po fakcie przedstawić jak było. Ja za powoływanie się na zdobyte tam informacje wśród moich znajomych jeszcze z opozycji zarobiłem opinię agenta Putina.
W Polsce jest przekonanie o posiadaniu jakiejś tajemnej wiedzy o Rosji a pokażcie mi kogoś kto odważy się powołać na opinię innego Rosjanina niż zbiegły agent Suworow.

oto Miś Uszatek

Ja akurat pisuję, o Rosji

i na Suworowa się nie powołuję. Nie powołuję się też na Engelgarda i Rękasa, więc na PN nie mam szans niczego opublikować.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.