Polska żąda zmian napisu w Yad Vashem

15 marca wiceszef MSZ Jan Dziedziczak wspólnie z uczestnikami pielgrzymki do Ziemi Świętej, m.in. polskimi Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata i weteranami II wojny światowej, odwiedził Instytut Yad Vashem, w tym tamtejsze Muzeum, które przedstawia Zagładę Żydów, m.in. na terenach okupowanej przez Niemców Polski.

Podczas zwiedzania na kontrowersyjny napis zwrócił uwagę jeden z weteranów, ppłk. Tadeusz Michalski, żołnierz ZWZ-AK i powojennego podziemia niepodległościowego, który w czasie okupacji mieszkał w Łodzi. Napis w języku angielskim głosi m.in., że Niemcy wraz z "polską policją" pilnowali wejścia do łodzkiego getta. Weteran przypomniał, że w Łodzi, wcielonej do III Rzeszy Niemieckiej, w odróżnieniu od Generalnego Gubernatorstwa nie funkcjonowała "polska policja" (określana również jako tzw. policja granatowa; w jęz. niemieckim "Polnische Polizei im Generalgouvernement").

"Poprosiłem o interwencję naszą placówkę dyplomatyczną w Izraelu w sprawie napisu dotyczącego 'polskiej policji' w getcie w Łodzi, który znajduje się na wystawie w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Nasza siła argumentacji w walce o przywrócenie prawdy w tym miejscu jest bez porównania większa, jeżeli za nami stoi świadectwo tych, którzy to widzieli na własne oczy i mam nadzieję, że Yad Vashem uszanuje głos tych, którzy Żydów widzieli i przywróci tam prawdziwą informację" - poinformował Dziedziczak.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto ~~~J

Chcą zmian ....???

W Yad Vashem ....???? O, aj waj, przecież to nie przejdzie.
Czy to nie jest czasem zamach kwalifikujący się pod ichnią ustawę?

oto Natalia Julia Nowak

Zgadzam się z tymi,

którzy twierdzą, że polscy Sprawiedliwi powinni oddać medale, jakie otrzymali od tego niegodnego instytutu.

oto MSzach

A są tacy?

A są tacy?

oto Czesław

Niech Dziedziczak

nie zgrywa chojraka i zajrzy do muzeum żydowskiego POLIN w Polsce i tu zrobi porządek.

oto Karol679

Może to niewiarygodne

Może to niewiarygodne, ale istnieje życie poza Żydami. Już niedługo można np. iść na ryby. Osobiście napisy w muzeum żydowskim zupełnie mnie nie interesują. I nie obchodzą. I tak nas oplują.

oto Krzysztof M

Może to niewiarygodne, ale

Może to niewiarygodne, ale istnieje życie poza Żydami. Już niedługo można np. iść na ryby. Osobiście napisy w muzeum żydowskim zupełnie mnie nie interesują. I nie obchodzą. I tak nas oplują.

Oraz każą sobie zapłacić za każdą złapaną rybę. Skąd będą wiedzieli ile ryb pan złapał? Oszacują to wysysając z palca. A pan, jeśli nie chce płacić, niech pan udowodni, że pan tych ryb nie złapał.

Teraz też "pana nie obchodzi"?

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.