Machający kłonicami

Sondażownie ogłosiły kolejne badania preferencji partyjnych i wyszło, że PiS-owi znów wzrosło o 1%, a Platformie spadło do najniższego od paru lat poziomu 16%. I tak oto partia Grzegorza ma dzisiaj prawie trzykrotnie niższe poparcie wyborców niż partia władzy. Czy ta tendencja się utrzyma? Co będzie dalej?

Zacznijmy od tego - jakie to procesy mogły doprowadzić do upadku partię, która przez dwie kadencje rządziła państwem, miała swojego prezydenta, premiera, ministrów. Kiedy dziś się patrzy na sejmową reprezentację PO, to nasuwa się pytanie gdzie są ci ludzie?

Nagle potęga runęła w gruzy – jak spróchniały baobab – i wszystko wskazuje, że partia uśmiechniętego Grzegorza zmierza stabilnie, pewnym krokiem w stronę politycznego marginesu. Jeszcze porażka w wyborach samorządowych, utrata stanowisk w województwach i proces ten się nasili.

Trzeba jednak zauważyć, że jest siła, która wspiera stale polityczne działania Platformy, stale dostarcza „totalnej opozycji” paliwa. Tą siła jest… tak, zgadliście – PiS. Wszystkie błędy partii rządzącej to przepychanie na siłę, kolanem ustaw wypichconych w pośpiechu albo przez grupę posłów, ta nowa arogancja – że jak mamy większość to możemy wszystko, łamanie procedur i – co tu dużo mówić balansowanie na skraju łamania konstytucji w wielu przypadkach – jak choćby skrócenie kadencji sędziom Sądu Najwyższego – to wszystko jest paliwo dla opozycji. Można mieć bowiem wiele sukcesów – a uważam, że rząd PiS w wielu dziedzinach odnotował sukcesy – ale można też jak zauważył pewien klasyk - dostać zawrotu głowy od sukcesów.

I zdaje się, że PiS jest na takie schorzenie podatny. I gdyby zamiast agresywnego szukania wrogów, zamiast wyzywania od „mord zdradzieckich”, rządzący nagle okazali miłosierdzie i wielkoduszność to im by notowania skoczyły jeszcze bardziej, a Platforma zniknęła by ze sceny.

Ale może jeśli tego nie robią, to widocznie Platforma jest im potrzebna. Bo jakby zniknęła Platforma i cała ta rzesza „polityków” to gdzie Prezes Kaczyński znalazłby lepszą dla siebie opozycję? Przecież ewidentnie notowania PiS-u są wynikiem całkowitej zapaści intelektualnej, politycznej, programowej i wizerunkowej Platformy.

Ja już nawet zażartowałem do jednego z posłów PO, że Grzegorz Sch. na pewno bierze jakąś gratyfikację za zasługi jakie wyświadcza Prezesowi. Gdyby było inaczej, to by oznaczało że jest jeszcze gorzej niż myślę.

W sumie więc obraz polskiej sceny jest taki, że dwie ścierające się na oczach publiczności partie jak dwa brytany są sobie potrzebne jak Kargul z Pawlakiem. Ten obserwowany przez obywateli spór w gruncie rzeczy pozwala im zamaskować całkowitą przeciętność ich kadr, całkowitą przypadkowość i brak kompetencji u większości posłów i z jednej i z drugiej strony. Oni – w zdecydowanej większości – przykro to stwierdzić– są nieprzygotowani do rządzenia. Nie potrafią samodzielnie myśleć, analizować, rozwiązywać problemów – bo i po co?

Kwalifikacje tych dzielnych ludzi, których widujemy ciągle w telewizji, nie mają polegać na umiejętności rozwiązywania jakichkolwiek prawdziwych problemów. Oni mają przed jednym i drugim wodzem, wykazać się gorliwością w zwalczaniu wrogów. W energicznym machaniu orczykiem. Stąd po jednej i drugiej stronie wybijają się nie jacyś intelektualiści ważący słowo, szanujący partnerów. Bynajmniej. Na świeczniku brylują ci, którzy potrafią coś obraźliwego pod adresem konkurencji napisać na twiterze albo pokazać środkowy palec posłowi z drugiej strony.

Ta zapaść polskiej polityki jest oczywistym efektem fatalnej, partyjnej ordynacji wyborczej do Sejmu, w której obywatele zmuszeni są głosować na listy ustalone przez partie. A więc posłowie stają się zakładnikami swoich wodzów. „Ty Janusz masz rację – powiedział mi kiedyś poseł z partii, którą skrytykowałem – ale my jesteśmy wojsko”.

No i co się dziwić, że partyjne wojska machają kłonicami. To prosta broń nie wymagająca długiego szkolenia.

Janusz Sanocki

Poseł na Sejm RP.
Dziennikarz, polityk, były burmistrz Nysy, jeden z liderów Obywatelskiego Ruchu JOW, inicjator Kongresu Protestu.
Autor Miesiąca Prawicy.net w lipcu 2013

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.2
Ogólna ocena: 4.2 (głosów: 10)

Tematy: 

Dyskusja

oto Czesław

"my jesteśmy wojsko"

a może drużyna prowadzona umiejętnie przez trenera i osiągająca sukcesy tzn. poparcie wyborców. Wielu z nas, ja też, liczyliśmy na alternatywę tzn. Kukiz15 ale jak widać nic z tego. Na tle tych "ołowianych żołnierzyków" sterowanych jak kukiełki za pomocą sznurków, posłowie startujący z listy Kukiz15 wypadają imponująco ale co z tego. Partia ta rozpada się "jedni do Sasa drudzy do Lasa" sukcesów nie osiągną. Myślę że wreszcie powinni wspólnie zaprezentować swój program i tam gdzie trzeba to zgoda z PiS-em a tam gdzie nie, to własna propozycja. Drużyna żeby mieć sukces musi grać wspólnie pod kierunkiem dobrego i konsekwentnego trenera. Samą krytyką sukcesów się nie osiągnie, przykładem PO i Nowoczesna.

oto Janusz Sanocki

Zgadzam się

Zgadzam się. Niestety lider zdominował grupę i okazał się przede wszystkim celebrytą, a nie przywódcą.

oto Ireneusz

A jak ma się okazać przywódcą?

Kompletnie zamieniłby swoją partię w to samo, co go otacza. Wolę go celebrytą, dzięki czemu widać i słychać tych, którzy z nim są.
Do klęski wizerunkowej doprowadziło go nie celebryctwo, ale kompletnie niezrozumiała działalność podczas kompletowania list przed wyborami. To odsunięcie wszystkich tych, którzy wywodzili się z lokalnych zwolenników JOW, to postawienie na najgłupsze w moim mniemaniu rozwiązanie - czyli postawienie na narodowców. Facet dał się wysterować, ale na szczęście jeszcze się jako tako trzyma i coś dobrego robi w Sejmie. Mimo tego, że kompletnie nie wie, co dalej z tym fantem (bo nie pyta o to ludzi w terenie, nie pyta tych, których wtedy odsunął)...

oto Dubitacjusz

Powinno nam zależeć, aby w miejsce Platformy

"wskoczyła" partia prawicowa. Ale...
Po pierwsze, takiej nie widać.
Po drugie, elektorat postępowo-europejski tak łatwo nie zniknie.

oto Krzysztof M

No i co się dziwić, że

No i co się dziwić, że partyjne wojska machają kłonicami. To prosta broń nie wymagająca długiego szkolenia.

Drogi panie pośle...
Pewien Japończyk pytany, ile czasu trwa nauka karate, odpowiedział, że proste uderzenie tzuki trenuje się godzinę dziennie, codziennie, przez 10 lat. Po tym okresie, gdy już adept zaczyna łapać, o co w tym chodzi, można zacząć prawdziwy trening. Oczywiście dotyczy to tylko tego jednego ciosu.

Być może machanie kijem jest mniej skomplikowane. Osobiście w to wątpię. Jeśli szuka pan konkretów, to pewnie panowie ze służb specjalnych udzielą panu informacji, jak długo trwa nauka posługiwania się nożem.

oto chłop jag

No cóż - PiS i PO

to dwa półdupki samego Belzebuba - tołażysze. Dlatego raz Belzebub siedzi na twarzach tubylców lewym półdupkiem a raz prawym - tołażysze.
Wniosek?
Nie muszę dodawać, że w tej sytuacji cała ta tzw. demokratura to kompletna d..a wspomnianego Belzebuba - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.