USA - imperium, które utraciło legitymację

Dwudziesty wiek był z pewnością stuleciem największej ekspansji imperium amerykańskiego, nawet jeśli przez długi czas było równoważone przez inne, antagonistyczne supermocarstwo - ZSRR.

Wielka Brytania, ze swoim Imperium Brytyjskim, była tą potęgą, która zbudowała największe imperium współczesnej historii aż do początku XX wieku a następnie, stopniowo, przekazała pałeczkę Stanom Zjednoczonym. Z każdej z dwu wojen światowych USA wychodziły bogatsze, zagarniając coraz większe wpływy.

Jedną z cech dominujących potęg, obok przewagi militarnej i ekonomicznej, jest ich zdolność do wywierania wpływu w kulturę krajów podlegających ich dominacji. Nazywa się to "miękką siłą", mocą wpływania na system polityczny, kulturę, styl życia, system społeczny, a nawet na modę krajów podlegających Imperium. Dzięki kontroli wielkich mediów, kina, źródeł informacji, amerykański styl życia i amerykański system konsumpcyjny rozpowszechniły się jako podstawowy model. Czynniki te miały kluczowe znaczenie dla umocnienia dominacji USA nad dużą częścią świata. Ta siła oddziaływania zaczyna wykazywać jednak silne pęknięcia już od wielu lat.

USA kiedyś uwielbiały przedstawiać się jako "wyzwoliciele", jako "wyjątkowy kraj", ten, który broni "demokracji" i zachodnich wartości przed "tyraniami" - oczywiście tylko wtedy gdy nie byli z nimi sprzymierzeni. Najważniejszym sojusznikiem USA na Bliskim Wschodzie (oczywiście oprócz Izraela) jest Arabia Saudyjska - najbardziej wsteczny i morderczy reżim świata arabskiego. Najwyraźniej miliardy wydawane przez Saudów na zakupy amerykańskiej broni wpływają na ocieplenie wizerunku...

System działał więc w ten sposób: USA mogły dokonywać ingerencji w innych krajach, a ich funkcja jako "ofiarodawców demokracji" dawała mu "legitymację" do prowadzenia działań, w tym działań wojskowych. W gruncie rzeczy Stany Zjednoczone zarezerwowały sobie prawa do pełnienia roli "policjanta świata". Hiperkonsumpcyjny system kapitalistyczny i amerykańska "demokracja", za pomocą stosunkowo prostej - lub łatwej do nauczenia - pseudo-kultury, a także powszechne użycie angielskiego jako języka międzynarodowego, dolara jako dominującej waluty, służyły do utrwalenia dominacji imperium USA.

Możemy uznać, że początek XXI wieku, to, co teoretycy i strategowie neokonserwatystów w Waszyngtonie uważali za "The New America Century", wraz z prezydencją George'a W. Busha, to w opinii wielu analityków, początek dekadencji imperium amerykańskiego i utrata nie tylko wpływu, ale także szacunku innych narodów. Wraz z początkiem wojen amerykańskich, inwazji na Irak, Afganistan, na podstawie fałszywych pretekstów (broń masowego rażenia), Stany Zjednoczone stały się karykaturą głoszonych wartości. Hollywood musiało przestać produkować filmy, w których prezydent Stanów Zjednoczonych ocala świat a pojawiło się za to wiele innych filmów ukazujących ciemną stronę elitarnej potęgi Waszyngtonu.

To się nie zmieniło, ale wręcz pogorszyło się podczas administracji Obamy, obłudnego prezydenta, pełnego sprzeczności i skłonnego do używania islamskich grup terrorystycznych jako najemnych żołnierzy Imperium, (kolorowe rewolucje, arabskie wiosny, ukraiński Majdan). Obama był twórcą taktyki użycia dronów do wykonywania morderstw na zlecenie, okazał się słaby dla silnych i silny dla słabych.

W 2017 nadeszła era Donalda Trumpa, białego suprematysty (WASP) i zdeklarowanego protekcjonisty. Wraz z jego nastaniem administracja amerykańska pogrążyła się w paraliżu wewnętrznych walk między CIA, FBI, Głębokim Państwem, aparatem wojskowo-przemysłowym, w plątaninie skandali. Wpływ zięcia (Jared Kushner) okazał się sukcesem silnego lobby syjonistycznego w USA. Wraz z prezydenturą Trumpa i jej decyzjami, które blokowały i naruszały wszystkie wcześniejsze zobowiązania i traktaty przewidziane przez jej poprzedników, zrozumiano, że Stany Zjednoczone straciły wiarygodność na arenie międzynarodowej. Determinuje to postawę Waszyngtonu - coraz bardziej wojowniczą i skłonną do użycie broni w celu narzucenia i przywrócenia swojej dominacji politycznej, kwestionując jednocześnie pojawienie się nowych potęg, takich jak Rosja i Chiny.

W miarę, jak świat staje się coraz bardziej złożony, a nowe scenariusze sojuszy i przeciwstawnych sił kwestionują absolutną dominację Imperium, potencjał wojskowy wydaje się być jedyną kartą, którą Waszyngton może grać, aby bronić swojej supremacji. Stany Zjednoczone nie dbają już nawet o zachowanie pozorów, które dawały im legitymację do przedstawienia się jako "policjant świata". Stany Zjednoczone zaczynają być izolowane nie tylko z powodu muru, który budują na granicy z Meksykiem, ale także z powodu fałszywego protekcjonizmu, przez który jego firmy zmuszane są do zaprzestania działalności za granicą, a Waszyngton wydaje się rezygnować z procesu globalizacji którego był pierwszym i największym orędownikiem.

Trump nie jest tak naprawdę przyczyną, ale konsekwencją procesu dekadencji kultury pseudo-konsumpcyjnej i tak uproszczonej, że pomimo wywierania wpływu w wielu krajach, dzisiaj zaczyna ona być odrzucana przez narody. Jesteśmy skazani na upadek potęgi Imperium Amerykańskiego, imperium, które w nadchodzących dziesięcioleciach już jest skazane na utratę swojej hegemoniczną siły. Stany Zjednoczone będą nadal mogły wygrywać bitwy wojskowe i wymuszać swoją dominację w niektórych częściach świata siłą, ale już przegrały wojnę o wiarygodność i legitymację. To uderzające, że wielcy generałowie Pentagonu jeszcze tego nie zrozumieli.

Biorąc pd uwagę ostatnie zawirowania wokół nowelizacji ustawy o IPN, gdzie USA jednoznacznie stanęły po stronie Izraela oraz przyjęcie ustawy o zasadności żydowskich roszczeń dotyczący mienia bezspadkowego stawia to pod wielkim znakiem zapytania wiarygodność USA jako sojusznika. Jednak dopóki rządzi PiS z przystawkami nie mamy co marzyć o jakiejkolwiek racjonalizacji naszych stosunków z sojusznikiem, który już został okrzyknięty "wiecznym". Oczywiście nic "wiecznego" w przyrodzie nie istnieje, wszystko podlega nieustannej ewolucji.

Turcja nie ma takich dylematów jak pisowcy - będąc państwem suwerennym zakupiła systemy obrony przeciw-rakietowej w Rosji, zaoszczędziła kupę pieniędzy i nawiązała dość poprawne stosunki. Może Polska powinna pójść jej śladem? Gdybyśmy mieli u siebie nowoczesny system S-400 (pod wieloma względami przewyższający Patriot) to moglibyśmy nie obawiać się właśnie Rosji. Prawdziwe zagrożenie dla Polski płynie bowiem z Zachodu a nie ze Wschodu.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3.944445
Ogólna ocena: 3.9 (głosów: 18)

Tematy: 

Dyskusja

oto Czesław

Analiza słuszna

ale propozycja fatalna. Jak można z artykułu wywnioskować Autor proponuje zmianę jednego "złego Pana" z za morza na drugiego "dobrego Pana" ze wschodu, co jest dziwne bo już tej dobroci "dobrego Pana" ze wschodu doświadczyliśmy tak w dawnej jak i najnowszej przeszłości. Pod kuratelą Chin też nie tylko sąsiedzi ale i Tybetańczycy nie chcą być a co dopiero my. A ponadto Autor za ta politykę międzynarodową obciąża PiS a czy nie pisowcy od lat 90-ych ubiegłego wieku prowadzili inną politykę?

oto Jarek Ruszkiewicz

Upraszcza pan

Wcale nie chcę zamiany jednego pana na drugiego, już to przerabialiśmy.
Moim zdaniem USA traktują Polskę (i nie tylko) jako frajera do oskubania. Nawet jeśli powstaną w Polsce amerykańskie instalacje to i tak nie będziemy mieli nad nimi kontroli. A sojusze nie są wieczne.
Czy nie lepiej przeznaczyć tę górę pieniędzy na rozwój własnych systemów przeciw lotniczych? Ile jest warta broń z importu mieli okazję przekonać się Gruzini w czasie konfliktu z Rosją.

oto Krzysztof M

Czy nie lepiej przeznaczyć tę

Czy nie lepiej przeznaczyć tę górę pieniędzy na rozwój własnych systemów przeciw lotniczych?

Jeśli się jest państwem suwerennym, to lepiej.

Ale jeśli się suwerennym nie jest, to takie pomysły mogą się kończyć jak niżej:

 • zmianą rządu,
 • gwałtownym obniżeniem ratingów,
 • krachem na lokalnej giełdzie,
 • niespotykanym wzrostem antysemityzmu,
 • zablokowaniem linii kredytowych i innych cwaniackich wynalazków,
 • zwiększoną awaryjnością wodociągów, które przecież mogą roznosić zarazki,
 • ogólną nagannością, co może się skończyć " naprawianiem demokracji". Oczywiście naprawą zajmie się sojusznik.

No i co? Opłaca się? :-)

oto chłop jag

Prawdziwe zagrożenie dla

Prawdziwe zagrożenie dla Polski płynie bowiem z Zachodu a nie ze Wschodu.

Prawdziwe zagrożenie płynie od pupili szatana, którzy raz uszczęśliwiają atrapę Polski Zachodem a raz Rosją - tołaższe - kontrolując jednocześnie czy raczej wyniszczając - i Rosję i Zachód i oczywiście atrapę Polski.

oto Krzysztof M

Wraz z początkiem wojen

Wraz z początkiem wojen amerykańskich, inwazji na Irak, Afganistan, na podstawie fałszywych pretekstów (broń masowego rażenia), Stany Zjednoczone stały się karykaturą głoszonych wartości.

Spieszą się. Toż Brzeziński powiedział, że "Zostało mało czasu"...

oto Terebesz

Czy stać nas na normalne stosunki z kimkolwiek?

Mówimy: nawiązać stosunki np. z Rosją - a w tyle głowy się pojawia "pozwolić rosyjskiej agenturze żeby nami rządziła". Jest to zupełnie chore, ale w polskich warunkach niestety taka jest praktyka. Mamy różne, może nie za silne, ale zawsze jakieś, atuty do wykorzystania, można by ponawiązywać z tym i owym, ale najpierw przydałby się w kraju porządny kontrwywiad. Polski. Niekoniecznie ten, który wsadził Piskorskiego a nie potrafi postawić mu zarzutów.

oto Krzysztof M

Czy stać nas na normalne

Czy stać nas na normalne stosunki z kimkolwiek?

Nas stać. A dlaczego tak nie jest, odpowiedział pan już sam:

ale najpierw przydałby się w kraju porządny kontrwywiad. Polski.

oto sir Galahad

Obawiam się, że trzeba by

Obawiam się, że trzeba by zacząć od brutalnego przejęcia zagranicznych mediów zajmujących się głównie szczuciem Polaków na Rosję i wbijaniem nam do głowy sojuszu z Ameryką jako celu istnienia Polski i Polaków. Dopiero wtedy można normalnie dyskutować o alternatywach i przygotować inne rozwiązania. Ważne jest żebyśmy wszystkie opcje trzymali otwarte. Nie może być tak, że ktoś wie, że może mieć nas w nosie bo my i tak będziemy realizowali jego interesy kosztem własnych. Jeśli interes podyktuje nam zmianę sojuszy to trzeba je zmienić a jeśli nie to podnieść cenę jak Izrael. Jeśli mamy być wschodnia flanką NATO to niech nam za to płacą. Za zgodę na ich bazy, za dzierżawę tych baz, za budowę baz plus kilka miliardów rocznie dotacji na uzbrojenie niekoniecznie amerykańskie. Dokładnie tak jak mają z Izraelem. Jeżeli nie chcą to znaczy, że albo nie jesteśmy im potrzebni albo ich nie stać. A jeśli ich nie stać to odpalić im 5 zł na bułkę i niech idą gdzie indziej żebrać.
To co się dzieje dzisiaj tzn. magazyn z wyposażeniem dla jednej brygady ciężkiej to iluzoryczne wsparcie o 5 tys. ludzi. A my za to mamy płacić a teraz jeszcze się okazało, że dostarczyć też własny sprzęt. No to może lepiej za swoje własne pieniądze zwiększyć nasze własne wojsko o brygadę pancerną czyli o te 5 tys. do 125 tys. ludzi? Przynajmniej wiadomo, że będą wykonywać nasze rozkazy i nie posłużą do "przywracania w Polsce demokracji".
A zakup rakiet w Rosji, przynajmniej jakiejś partii, bardzo by Amerykanów otrzeźwił.

oto Robercik

dwie kwestie z którymi polemizuję

To nie za Obamy padła reputacja, ale za Busha. Z resztą gdzie padła tam padła.Większość ludzi nie wie co to jest Arabia Saudyjska, a co dopiero oceniać związki USA z Saudami. Sondy uliczne wykazały, że Amerykanie są w stanie potępić napaść Rosji na zmyślone państwo albo poprzeć zbombardowanie przez USA Pekinu jako karę za chińskie manipulacje walutowe.

Trump nie jest białym supremasistą. Jemu dorobiono taką gebę aby lubili go biali faceci, a nienawidziła reszta. Trump to taki sam produkt soc-inżynierii jak Obama. Powszechnie akceptowany polityk jest nieodpowiedni z punktu widzenia władzy. Musi się lud kotłować między sobą, inaczej skotłuje władzę.
Poza tym Trump to wielki wielbiciel Żydów, a żydostwo to śmiertelny wróg białej rasy o czym świadczą liczne wypowiedzi Żydów by białą rasę zlikwidować oraz polityka żydowskich władz, np. w sprawie migracji.

oto Robercik

"zmyślone państwo" - nie piję

"zmyślone państwo" - nie piję do Ukrainy, ale naprawdę coś w rodzaju Bajdocjostanu. Ankietowani wyrażali nawet solidarność z mieszkańcami tego państwa.

oto Qba

To nie za Obamy padła

To nie za Obamy padła reputacja, ale za Busha.

Ano racja, po upadku ZSRR nagle okazało się, że "wolny świat" zwyciężył i dotychczasowa legitymizacja wyczerpała się. "Koniec historii" Fukuyamy nie nastąpił, więc spróbowano Bushowskiego mesjanizmu demokratycznego, który pogrzebał reputację imperium doszczętnie. Obama spotkał się najpierw z falą entuzjazmu (deklarowany multilateralizm, pokajanie się za niektóre winy), który szybko się wyczerpał gdy wyszło na to, że starych problemów nie rozwiązał, a wytworzył nowe. W efekcie przejdzie do historii raczej jako jedna z największych miernot na stanowisku prezydenta, obok Cartera.
Trump to zaapelowanie do pewnej tendencji wśród Amerykanów. Otóż Amerykanie chcą wszystkich benefitów płynących z bycia imperium, a jednocześnie nie chcą się z tym pojęciem utożsamiać (zdrada ideałów "ojców założycieli"). Pasuje im bardzo retoryka z pogranicza izolacjonizmu/nacjonalizmu, w którą doskonale wpasował się Trump sprawiając wrażenie, że USA wycofa się, ale tak nie nie do końca. Streszczając to w przysłowiu: Amerykanie chcą zjeść ciastko i mieć ciastko. Oddaje to dość wysoki poziom infantylizmu amerykańskiej populacji, która ma także tą poważną słabość, że chce być lubiana przez innych (na tym wygrał Obama).
Dla kontrastu można przytoczyć Rosjan, gdzie świadomość imperialna niewątpliwe została zachowana i gdzie podstawowe wartości tego stanu umysłu, jak gotowość do poświęceń i stanięcia za wodzem utrzymuje się mimo różnych przeszkód. Rosjanie nie chcą być lubiani, chcą być poważani jak na imperium przystało.
Co do USA i konieczności przeobrażenia z republiki w jawne imperium, polecam Friedmana, który pisze o tym dość otwarcie, bez tracenia czasu na demokratyczne ozdobniki. Książka "Następna dekada: gdzie byliśmy i dokąd zmierzamy"

oto Czesław

sir Galahad

"wbijaniem nam do głowy sojuszu z Ameryką jako celu istnienia Polski i Polaków.", tego to Polakom wbijać nie trzeba, bo to "wyssali z mlekiem matki" ze względów historycznych. Polakom obecnie jest wbijany sojusz z Izraelem a Polak ma istnieć po to, by życie swoje i swojej rodziny poświęcał dla Żydów włącznie z ofiarą życia a za to powinien oczekiwać tylko pogardy i przyjmować to z wdzięcznością.

oto baba jag

Wszyscy jakoś dziwnie już nie pamiętają

Możemy uznać, że początek XXI wieku, to, co teoretycy i strategowie neokonserwatystów w Waszyngtonie uważali za "The New America Century", wraz z prezydencją George'a W. Busha, to w opinii wielu analityków, początek dekadencji imperium amerykańskiego i utrata nie tylko wpływu, ale także szacunku innych narodów

o wojnach opiumowych, dyplomacji kanonierek admirała Perryego czy z czasów współczesnych o takich bandytach jak Pinochet, Videla czy Papa Doc. No to może przypomnę nieśmiało,że za strajkiem kierowców ciężarówek w Chile stało CIA i amerykański koncern telekomunikacyjny. Przypomnę tez nieśmiało,że ćwiczono w tejże Ameryce Południowej pomysły bandytów ze szkoły "szikagowskiej", które potem tak ładnie zadziałały w Rosji Jelcyna i Polsce. Dziwne ,że mało kto pamięta kto tak naprawdę stał za rewolucją bolszewicką i nazistowską.
A to wszystko jest banalnie proste. Wojna opiumowa numer 2 trwa i to tyle w tym temacie.

Twój komentarz?

Filtered HTML

 • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
 • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.