Polski prezydent przeprasza za czystki antysemickie w roku 1968

W cieniu kontrowersyjnej polskiej ustawy o Holocauście prosi o wybaczenie za wygnanie Żydów, uwzględnia w tym ocalonych z Holocaustu i również wybitnych uczonych, za wydalenia, które zostały wywołane przez protest studentów przeciwko komunistycznemu reżimowi.

W czwartek, polski prezydent wyraził emocjonalną prośbę o wybaczenie skierowaną do 13.000 tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia, wydalonych z Polski 50 lat temu, i potępił straty jaką w wyniku tego poniósł kraj.

Wśród wypędzonych byli ocaleni z Holocaustu i wybitni intelektualiści, był socjolog Zygmunt Bauman, i także pewna liczba nieżydowskich znanych krytyków, jak np.filozof Leszek Kołakowski.

Duda powiedział: "Chcę prosić o przebaczenie tych, którzy zostali wypędzeni," "Przez moje usta Polska prosi żeby oni chcieli nam wybaczyć, żeby zaakceptowali to, że Polska bardzo żałuje, że zabrakło ich dziś w Polsce."

Powiedział, że wypędzenia były "haniebnym aktem" a wyjazd "stratą" dla Polski.

Prezydent Duda wygłosił przemówienie na Uniwersytecie Warszawskim, który był terenem protestów w 1968r. Grupa obecnych przeciwników rządu, wielu z nich trzymających białe róże - symbol ich protestu - skandowała "hańba,""hipokryci," i "wynoście się z kampusu."

Duda jest w sojuszu z rządzącą partią PiS, która jest przez krytyków oskarżana za nacjonalistyczna politykę, gdyż zaiskrzyła wzrostem ksenofobii i wywołała ostatni spór z Izraelem.

W marcu 1968r. studenci zorganizowali protest przeciwko cenzurze i poparciu dla akademickiej wolności, która została brutalnie zdławiona przez reżim.

Oni protestowali przeciwko zakazowi wystawiania sztuk polskiego poety epoki romantyzmu Adama Mickiewicza, który był na cenzurze za przekazywanie antyrosyjskich fobii. Dwóch studentów zostało relegowanych z Uniwersytetu Warszawskiego, co w efekcie innych skłoniło innych do zorganizowania w ich obronie demonstracji 8 marca, które następnie rozszerzyły się na cały kraj.

Rywalizujące frakcje w rządzącej partii komunistycznej wykorzystały protesty, dażąc do przyjęcia kontroli nad partią, i w kulminacyjnym czasie trwania protestu nastąpiła czystka Żydów w partii i w pracy. Wielu z nich straciło posadę i zostało zmuszonych do rezygnacji z obywatelstwa polskiego i do wyjazdu z kraju.

Czystka została zainicjowana na tle Związku Sowieckiego, który zerwał stosunki z Izraelem w następstwie wojny arabsko-izraelskiej w 1967r.

Wcześnie w czwartek, Duda złożył kwiaty pod tablicą na stacji kolejowej w Warszawie, która upamiętniała wyjazd wielu Żydów, wygnanych 50 lat temu. Ambasadorzy Izraela i USA brali udział w tej uroczystości.

Odbyło się wiele innych uroczystości w całym kraju z okazji rocznicy tych wydarzeń, włącznie z wykładami o dramatycznej przeszłości i spotkaniem wielu wygnanych, a obecnie bez obaw odwiedzających Polskę.

Lydia Bauman, córka zmarłego filozofa Zygmunta Baumana, była w Warszawie na okoliczność tych wydarzeń i powiedziała, że przyjechała z mieszanymi uczuciami, z tej przyczyny, że ostatnie ekspresje antyżydowskie przypominały jej rok 1968.

Jednakże, wiele osób urzędowych pracuje obecnie nad wyciszeniem emocji ostatnich tygodni. Niższa Izba Parlamentu uchwaliła we wtorek przeważającą liczbę głosów rezolucję potępiającą kampanie promującą antysemityzm i uczciła antykomunistyczne protesty.

P.M. Mateusz Morawiecki, w środę oskarżył antysemityzm. Podczas wyrażonej aprobaty dla legalności studenckich protestów w Polsce, on jednocześnie starał się obarczyć winą za antysemickie czystki Moskwę, która kontrolowała Polskę w ciągu dziesięcioleci trwania Zimnej Wojny.

Powiedział Morawiecki :"Dziś często słyszymy, że Marzec 68 powinien napawać nas wstydem," "Ja wierzę, że Marzec 68 powinien być powodem do dumy, którą zawdzięczamy protestującym."

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Natalia Julia Nowak

Zygmunt Bauman - major KBW. ;-)

Musiałam go cytować w mojej pracy magisterskiej przygotowywanej na Uniwersytecie Warszawskim. Poza tym, musiałam cytować Michaela Foucaulta, który w latach 70. XX wieku podpisał petycję o legalizację pedofilii (dowiedziałam się o tym dopiero w roku 2017, czyli już po rzuceniu pracy magisterskiej w pizdu).

oto ulcik140

Przeprosiny za co?

Wiadomość jest żenująca, kompromituje prezydenta. Jak może prezydent kraju świadomie kłamaċ w sprawie tak ważnych wydarzeń w naszej niedawnej historii? Piszę "świadomie' bo nie jest chyba durniem? Przecież to tajemnica poliszynela, wszyscy zainteresowani znają prawdziwe tło tych wydarzeń, i wiadomo jest, że nikt Żydów nie wyganiał, sami zwineli chętnie manatki i dali dyla, tam gdzie oczekiwali, że lepiej im się będzie bytowało. Duda o tym nie wie? Wie, tylko kłamie bo obawia się, że może brak pokornych przeprosin i bicia się w piersi za grzechy przez naród niepopełnione przełoży się na brak akceptacji jego prezydentury ze strony wszystkich przez Polskę - "wygonionych." Dubluje kłamliwy słowotok Kwaśniewskiego z ta różnicą, że sprawa nie dotyczy Jedwabnego. Jak można nas tak upodlić i za jakie i czyje winy?
Niech Kreml przeprasza, bo podobno to pod ich auspicjami protesty wybuchły, dlaczego więc Duda i to w naszym imieniu takie epokowe błedy robi? To bardzo ważna wiadomość i dzięki wiarygodnemu Ynetowi za jej udostępnienie, bo u nas w kraju z jakiś niecnych powodów jest tłamszona, wyciszana i nie rzutuje w mediach kłującymi w oczy tytułami jakby się można spodziewac ze względu na rangę bohatera tych "chwalebnych" przeprosin za wydarzenia marcowe!

oto Czesław

Polaków nie przeprosił

Pan Prezydent jak zwykle tylko o Żydach, krzywda Polaków jest mu co najmniej obojętna np.Kresowian. Powinien przeprosić zwykłych studentów relegowanych z uczelni i często powołanych do wojska. Inicjatorzy buntu tj.komandosi to przeważnie potomkowie żydowskich dygnitarzy partyjnych i po tej zadymie miękko wylądowali w tamtej rzeczywistości np.A.Michnik, Blumsztajn, Szlajfer, Modzelewski itd. Synowie zwykłych Polaków to jak zostali wyrzuceni z uczelni to pożegnali się na całe życie z marzeniami bycia inżynierem, ekonomistą czy humanistą, często powoływano ich do wojska. W Przemyślu było takie wydarzenie, że temu studentowi-żołnierzowi przełożony polecił wejść do stacji radiolokacyjnej i wówczas śmiertelnie poraził go prąd, ponieważ stacja radiolokacyjna nie była uziemiona. Czy to był przypadek, ile było podobnych przypadków?. O tych faktycznie skrzywdzonych ten faryzeusz Prezydent Duda pomija milczeniem, czy on nie lubi Polaków, bo Żydów to kocha bezgranicznie. Tylko czekać jak nad pałacem prezydenckim zawiśnie flaga Izraela.
W efekcie działań rządzącej PZPR do 25 marca 1968 roku zatrzymano 2549 osób. Procesy odbyły się w Warszawie na przełomie lat 1968 i 1969. Wielu studentów powołano do odbycia czynnej służby wojskowej. Na Uniwersytecie Warszawskim z listy studentów usunięto 1616 osób, a we Wrocławiu 1553.

oto Ech...

Takie są konsekwencje kierowania się emocjami, a nie umysłem

Inicjatorzy buntu tj.komandosi to przeważnie potomkowie żydowskich dygnitarzy partyjnych i po tej zadymie miękko wylądowali w tamtej rzeczywistości np.A.Michnik, Blumsztajn, Szlajfer, Modzelewski itd. Synowie zwykłych Polaków to jak zostali wyrzuceni z uczelni to pożegnali się na całe życie z marzeniami bycia inżynierem, ekonomistą czy humanistą, często powoływano ich do wojska.

Wszelka studenteria to obiekt dość łatwy do manipulacji.

oto Obserwator

@ Ech

Święta racja: tzw komandosi z filozofii sterowali demonstracjami, a ich sztandarowym hasłem było Zambrowski do KC.
Duda coraz mniej mi się podoba.
BTW prawda jest taka, że wielu zazdrościło im możliwości wyjazdu, a już wspominanie Baumana to chyba duże nieporozumienie
Mamy nowego Nikodema Dyzmę w zielonej jarmułce , słuchajmy go to mąż opatrznościowy.

oto Krzysztof M

Duda coraz mniej mi się

Duda coraz mniej mi się podoba.

Pomylił się pan raz. Czy to oznacza, że może się pan pomylić ponownie?

oto baba jag

od roku 1956

żydo bolszewia pragnęła powrotu do władzy i to się jej w końcu udało.

oto chłop jag

Polski prezydent przeprasza

Polski prezydent przeprasza za czystki antysemickie w roku 1968.

Następny dowód na to, że Polski nie ma - tołażysze - jest tylko jej atrapa zarządzana przez wyrobników u pupili szatana.
Wniosek?
Znając przewrotność pupili szatana - to rokiem 68 - przykrywa się zbrodnie żydokomuny na Polakach po II WŚ - tołażysze.

oto baba jag

Jak to mówią nieprawdopodobna

W marcu 1968r. studenci zorganizowali protest przeciwko cenzurze i poparciu dla akadamickiej wolności, która została brutalnie zdławiona przez reżim.

gównoprawda.

Była to finansowany przez żydo bolszewie czyli trockistów próba powrotu do władzy.
Ale ja nie o tym. Może należy w pierwszej kolejności opisać przepływy kasy , źródła finansowania, nazwiska z tym powiązane, a potem stawiać tezy o tym kto o co i dlaczego protestował.

oto Mar.Jan

Głupota polityczna!

Prezydent powinien lepiej rozumiec skutki swoich deklaracji.
Skoro przeprasza z urzędu, to z tego cały świat wyciągnie wnioski, że Zydzi maja rację! Polacy to antysemici i sami się wstydzą tego, jak krzywdzili ( więc pewnie nadal krzywdzą) Żydów.

Oznacza to, że prezydent Polski dał Żydom do reki nowe argumenty na poparcie ich żądań.

Z politycznego punktu widzenia jest to gol samobójczy wbity do polskiej bramki przez jej konstytucyjnego obrońcę!
Przydent powinien miec tyle rozumu politycznego, żeby zapanowac nad swoimi prywatnymi emocjami i widziec sprawy w kontekście ich znaczenia politycznego.
Jest to podstawowa umiejętnośc polityka, który chce zasłużyć na to miano!
To już lepiej by Korwin wypadl na stanowisku prezydenta Polski, bo on chociaz rozumie polityczne znaczenie wypowiedzi polityków.
p.s.
Własnie nawiedziła mnie okropna myśl, że określenie wypowiedzi prezydenta jako palnięcia głupstwa to bardzo uprzejme założenie. Ząłożenie, że prezydent miał dobre intencje, ale mu nie wyszło...
A co, jesli dobrze rozumie znaczenie tego co powiedział i własnie takie znaczenie chcial temu nadac???
Czekamy na potwierdzenie przypuszczeń ze strony Żydów. Ważne będzie jak zareagują żydowscy politycy.

oto ulcik140

Może to kompleks niższości zżera naszych liderów?

Czekamy na potwierdzenie przypuszczeń ze strony Żydów. Ważne będzie jak zareagują żydowscy politycy.

Zareagują pogardą, bo kajanie i do tego jeszcze bez podstaw ku temu to żadnemu politykowi nie przełoży się na szacunek tych przed, którymi bez względu na fakty, okoliczności i piastowane własne stanowisko "pada na kolana." Niechby już Duda się kajał ale dlaczego robi to i w naszym imieniu? Można po takich przepełnionych emocją przeprosinach i bardzo ostrym potępieniem protestów, nie bez kozery prognozować, że w niedługim czasie pojawią się dalsze bujdy a`la Gross, potem zwalenie całej winy za IIWŚ na Polskę i w finale realizacja celu głównego - roszczeń. Warunki ku temu już są zaistniały. Na pewno taki pełen uniżonej pokory Duda do spółki z Morawieckim vetem nas nie obronią, najwyżej nas zgromią. Biedny nasz kraj!

oto Krzysztof M

Można by zaryzykować

Można by zaryzykować twierdzenie,że krajem nad Wisłą rządzą tacy sami kretyni jak w roku 1939

Obawiam się, że to nie kretyństwo ich łączy, ale smycz.

oto Robercik

Głupota polityczna!

Głupota polityczna!

To nie głupota. To mądrość. Duda jest prezydentem żydowskim. Głupcami są Polacy którzy na niego głosowali.

oto ulcik140

Żydowskim prezydentem Duda?

To mądrość. Duda jest prezydentem żydowskim.

Aspiracje Dudy to można poznać po czynach, prawda aż kłuje w oczy, że robi co może żeby zasłużyć na zaszczyt jako "żydowski" prezydent. Ale to jest dla takich jak Duda mało sie szanujących liderow w takim państwie jak Israel, jest to nieosiągalny honor. Pomarzyć może, ale sądzę, że notable żydowscy wybiją mu te dreamy z głowy, oni nie przepraszają (wyjątek Erdogan) i traktują swój kraj jako zawsze "first." Nie wziął z nich przykładu to niech Duda cierpi z powodu niespełnionych nadziei.

oto dobiz 10 marca

Komu w koncu wierzyć w tym kraju

"Głupcami są Polacy którzy na niego głosowali", czyli około 70% dalej zamierza glosować na Dudę, bo takie ma poparcie i tak mu wierzą POLACY. I co dalej POLSKO.

oto mmm777

No i rzadko wspominany smaczek tamtych wydarzeń

w postaci pani, której nekrologi - jako ofiary reżimowych siepaczy - rozwieszali opozycjoniści, a która ofiarą się nie stała bodajże tylko dlatego, że operację spartaczyli ;)

oto adam_54

"Dwużydzian polaka" z tego Dudy.....

Polski prezydent przeprasza za czystki antysemickie w roku 1968.

Nie rozumiem jak można przepraszać za coś czego nie było i jak można w ten sposób fałszować historię :-(
A co było ... żydki zrobiły podpuchę by swojego "wodza" Romana Zambrowskiego, ponownie wprowadzić do politbiura, celem stopniowego przejęcia kontroli nad politbiurem i mało brakowało brakowało by się to im udało, bo Gomułka skłonny był ulec żądaniu ..... niestety zdarzył się "cud"... z towarzyską wizytą u Gomułki zjawił się .... "emeryt" Chruszczow. Na pytanie Chruszczowa co o ma za "dym" w Warszawie , Gomułka wyjaśnił Chruszczowowi "o co chodzi" . Chruszczow nakazał by Zambrowski natychmiast wycofał się ze swoich aspiracji , w przeciwnym przypadku wyciągnie na światło dzienne , papiery jakie na niego są w Moskwie z czasów jego pracy w NKWD ( Zambrowski miał zasądzonego KS-a od Żukowa)... tedy nie pozostało jak zakończyć "podpuchę" - "marzec" się zakończył.

A bredzącemu i przepraszającemu za nic, Andrzejowi Dudzie ... pozwolę sobie zadedykować.......


„Dwużydzian Polaka"

„Na gruncie drwin wytworzyło się duchowe współżycie Żydów i Polaków, Żyd powiedział Polakowi: Nie mogę z tobą nic wspólnie kochać, czcić, uwielbiać, nad niczym wspólnie cierpieć i do niczego wspólnie dążyć — ale możemy wspólnie drwić ze wszystkiego. Wydrwię ci twego Boga, twą Ojczyznę, twą tradycję i twe Ideały, twe pragnienia i twe wysiłki i obaj będziemy wyżsi ponad to wszystko. Zeszedł się żydowski kpiarz z polskim kpem i zaczęli ze wszystkiego kpić. I wytworzyło się środowisko, w którym żadna wielka idea, żaden wielki czyn nie mógł dojrzeć. Albowiem żydowski ’odczynnik' rozkładał skutecznie na drwiny wszelkie przejawy woli. (...) Tak sformułowała rzecz sfera, myśląca kategoriami politycznymi.
Przypatrzmy się z kolei jak rzecz ujęto w sferze myślenia kategoriami przyrodniczymi. (...) W pewnym kółku ludzi, należących do polskiego świata naukowego, zastanawiano się nad wpływami destrukcyjnymi żydostwa. I oto jeden z nich, sięgając po porównanie do chemii, powiedział, że filosemitę można by określić jako ’dwużydzian Polaka'. Na wzór 'dwusiarczanu potasu'. (...) Połączenie czadu psychiki żydowskiej z kruszcem i duszy polskiej, zwłaszcza kruchym, sprawia , że w owym smutnym typie Polaka, Żydom oddanego — na jedną cząsteczkę polską przypadają dwie cząsteczki żydowskie. Asymilacja nie wytworzyła typu, w którym dałoby się powiedzieć, że to jest ’dwupolan żyda', to znaczy, by w Żydzie asymilowanym dwie cząsteczki przypadały na jedną cząsteczkę żydowską. Polskość nie jest kwasem rozkładającym kruszec żydowski; natomiast takim kwasem jest żydowskość i polski kruszec rozkłada. Dlatego Żyd asymilowany będzie w ostateczności brał zawsze stronę żydostwa. I dlatego filosemita przestanie być czułym na sprawy polskie, lecz będzie zawsze nadwrażliwy na sprawy, żydowskie."
A. Niemojewski

oto chłop jag

„Dwużydzian Polaka"

„Dwużydzian Polaka"

Ja to zjawisko wiążę z dopasowaniem wytrycha do duszy danych tubylców. Dopasowanie do duszy niemieckiej udało się bez zarzutu - natomiast do duszy polskiej nie powiodło się.
Wniosek?
Nie ma znaczenia dla losu danego narodu w/w dopasowanie - bo Niemcom i tak wykasowano kilka pokoleń w XX wieku - tołażysze.

oto Krzysztof M

Dopasowanie do duszy

Dopasowanie do duszy Niemieckiej udało się bez zarzutu - natomiast do duszy polskiej nie powiodło się.

Po prostu udało się poszczuć Niemców na Polaków. :-)

oto alvis

Dwu-żydzian bezwarościowy...

konstytucyjny łamacz, tym razem stanął na najwyższym podium anytpolonizmu, deklasując "Bula" oraz "Prezia - Sztolcmana".

oto Mirena

Niczyj prezydent

To chyba powoli wypelnia sie ta przepowiednia jasnowidza Jackowskiego sprzed wyborow, ze ten prezydent, ktorego wybiora, bedzie niczyim prezydentam, czy jakos tak powiedzial, juz dokladnie nie pamietam...

oto Skanderbeg

Teraz też inaczej

należałoby spojrzeć na wizytę ojca Rydzyka w ambasadzie Izraela kilka miesięcy temu. Chyba uznano, że RM to jedyne środowisko zdolne do dużych zorganizowanych protestów, przed eskalacją więc postanowiono jakoś spacyfikować (przekupić? zastraszyć?) ojca Rydzyka.

oto Hetman Koronny

Po spotkaniu z ambasador

Po spotkaniu z ambasador Azari w ambasadzie Izraela we wrześniu 2016 r. ojciec Rydzyk buduje mosty.

Mamy budować, ale w całej prawdzie. Miłość w prawdzie i prawda w miłości. Mamy, próbować burzyć mury, a budować mosty. Dlatego trzeba rozmawiać.

Obawiam się, że już nigdy żadnych protestów nie będzie, po 25 latach budowy ten projekt został spacyfikowany. Szkoda.

oto Skanderbeg

To układa się w całość.

Wszystko zostało zaplanowane i przygotowane. Rydzyk spacyfikowany, jacyś prowokatorzy na Marszu Niepodległości, zmiana rządu (po kolacji u "sierściucha" izraelskiego), "Waffel SS" i ustawa o IPN. A prawdziwym celem roszczenia (i przejęcie państwa), reszta to tylko środki (mniej lub bardziej poważne).
A zaczęło się od uwalenia kandydatury arcybiskupa Wielgusa (teraz jest przyspeiszenie), czyli episkopat też spacyfikowany. Wcześniej byli "zagończyki" w typie Grossa.

oto Hetman Koronny

Dodałbym jeszcze powołanie

Dodałbym jeszcze powołanie międzyresortowego zespołu ds. tropienia faszyzmu.
Rzeczywiście rysuje się bardzo nieciekawy scenariusz. Wszystko to jest jakby przygotowaniem gruntu pod Act S.447 czyli wymuszenia rozbójniczego zwanego roszczeniami a w konsekwencji przejęcia kontroli nad terytorium.

oto Skanderbeg

I to jest cholerny problem.

W ogóle, PiS to formacja prosyjonistyczna. Wygląda na to, jakby od początku realizowano jeden cel. Nawet jeżeli w PiSie są gamonie (wraz z "geniuszem" z Żoliborza), to jednak ktoś inny pisał scenariusz i ktoś inny prowadzi reżyserkę. Ktoś tworzy scenografię i rozpisuje role.

oto baba jag

Nie wiem czy Państwo wiedzą

ale żyd-uda podpisał ustawę o rewizjach paczek. W tej chwili w tym nazistowskim kraju mogą otworzyć waszą własność. I to bez waszej wiedzy. Jeszcze chwila i będą z nami mogli zrobić co im się rzewnie podoba.

oto Krzysztof M

Jeszcze chwila i będą z nami

Jeszcze chwila i będą z nami mogli zrobić co im się rzewnie podoba.

Godzisz się - masz.

oto Krzysztof M

To nie w tym problem, co

To nie w tym problem, co zrobi pan, czy ja. Problem w tym, co zrobią miliony takich jak my.

oto Ireneusz

Hmmm

Słowianie w gruncie rzeczy to lud rolniczy. I to widać. I to też trzeba wziąć pod uwagę, a nie non stop marzyć o jakichś "ruchach" czy innych cudach... I wiankach...
Tylko praca systemowa jest tutaj w stanie budować coś pozytywnego. Coś słowianskiego. W innym przypadku zawsze będzie to czyjeś jarzmo...

oto Krzysztof M

Tylko praca systemowa jest

Tylko praca systemowa jest tutaj w stanie budować coś pozytywnego.

A czy ja napisałem coś, co jest z tym sprzeczne? :-)

oto Ireneusz

Tu nie

Gdzie indziej - wielokrotnie.

oto Skanderbeg

Brat mi wysłał pakunek z Holandii

Byłem "trzepany". Nie mam pojęcia czego tam szukali, bo chyba trawkę wyczułby pies bez rozwałki poszczególnych kopert w kartonie. I żadnej ustawy do tego nie potrzebowali.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.