Nowości z KRLD - luty 2018

Udział KRLD w 23. Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu był chyba najgłośniejszym lutowym wydarzeniem, ale poruszę ten temat przy innej okazji.

Ważnym wydarzeniem lutego jest w KRLD Święto Błyszczącej Gwiazdy, czyli dzień urodzin Kochanego Wodza Kim Dzong Ila. Święto to przypada na 16 lutego. W obecnym roku uległo ono wzmocnieniu, bo na 16 lutego przypadł też Nowy Rok w kalendarzu księżycowym, obchodzony w KRLD.

Z okazji Dnia Błyszczącej Gwiazdy odbywały się liczne imprezy. W Pjongjangu można było obejrzeć pokazy jazdy figurowej na lodzie:

1-na-lodzie.jpg

Zainteresowanym polecam filmy: krótki - 2:05 albo długi - 49:18.

Można też było obejrzeć pokaz pływania synchronicznego:

2-na-wodzie.jpg

W tym przypadku też polecam zainteresowanym filmy: krótki - 1:09 albo długi - 46:39.

Kogo sport nie interesował, ten mógł np. obejrzeć w Muzeum Filatelistycznym specjalnie przygotowaną na to święto wystawę znaczków:

3-muz-filat.jpg

Można też było bawić się w plenerze, odwiedzić delfinarium, akwapark, wesołe miasteczko i wiele innych obiektów (polecam film 3:32). Na filmie można było też zobaczyć, że na świąteczny obiad wielu mieszkańców Pjongjangu wybrało się całymi rodzinami do którejś z licznych restauracji.

Restauracje Pjongjangu (a także innych miast) starają się przygotować na święto tradycyjne dania kuchni koreańskiej. Tuż przed świętem odbył się nawet konkurs dla restauracyjnych kucharzy z całej KRLD, na najlepsze wykonanie zestawu tradycyjnych dań (polecam film 9:20). Niektóre restauracje poszły nawet dalej. Skoro przyszliście do nas całą rodziną i odświętnie ubrani, to my załatwiliśmy fotografa, który zrobi wam pamiątkowe rodzinne zdjęcie (film 1:04).

Oczywiście większość mieszkańców KRLD świętowała w domach, w gronie szerokiej rodziny, przy wspólnie przygotowanych świątecznych potrawach, zaś po obiedzie całymi rodzinami oddawała się tradycyjnym koreańskim grom planszowym.

Skoro już o gastronomii była mowa, to dodać należy, że oprócz dużych restauracji są też KRLD mniejsze lokale, takie odpowiedniki naszych barów szybkiej obsługi (film 5:55). Są też mikro placówki gastronomiczne, czyli kioski, które tylko podgrzewają dania przygotowane gdzie indziej. Na zdjęciu poniżej z lewej taki właśnie kiosk, oferujący danie mięsno-warzywne, zawinięte w placek, dzięki czemu można jeść je na ulicy z ręki, popijając gorącym bulionem:

4-zapiekanki.jpg

Zdjęcie po prawej pokazuje tablicę stojącą obok zakładu produkującego te dania dla kiosków. Tablica upamiętnia wizytę Kim Dzong Ila w zakładzie. Na filmie 4:38 można obejrzeć wspomniany zakład. Trudno mi oprzeć się wrażeniu, że jest to prywatny zakład (kioski też chyba są prywatne).

Oczywiście nie może być tak, by minął miesiąc a w KRLD nie otwarto żadnej nowej, czy zmodernizowanej fabryki. 1 lutego Szanowny Przywódca odwiedził zmodernizowaną Pjongjańską Fabrykę Trolejbusów:

5-trolejbus.jpg

Przypuszczam że w KRLD postawiono na elektryczną komunikację publiczną, przy czym raczej na trolejbusy, niż tramwaje. Trolejbusy mają być wygodne dla pasażerów. Modernizacja fabryki miała na celu przystosowanie jej do wytwarzania trolejbusów wyższej klasy. Szanowny Przywódca uznał, że spokojny będzie dopiero wtedy, gdy losowo wybranym nowym trolejbusem objeździ Pjongjang. Tak się też stało. Objazd zaplanowano na późną godzinę, gdy ruch na ulicach jest już mały.

6-trolejbus.jpg

Ze zdjęć odnoszę wrażenie, że Szanowny Przywódca sprawdzał osobiście, czy siedzenia są dość szerokie, czyli gdy na jednym z podwójnych siedzeń usiądzie nieco ponadnormatywny pasażer, to czy na drugim zmieści się jeszcze dyrektor fabryki (zmieścił się). Z kolei Pierwsza Dama sprawdzała chyba, czy wnętrze jest dość ogrzane (jako jedyna jechała bez wierzchniego okrycia). Sprawdzian wypadł bardzo dobrze. Nowy trolejbus okazał się dobrze wyciszony wewnątrz, nie trzęsie i potrafi jechać szybko.

Żeby nie było tylko o stolicy, proponuję powiatowe miasto Sunchon (prowincja Pyongan Południowy). W Sunchon jest elektrownia. W lutym telewizja KRLD wyemitowała reportaż z tej elektrowni (film 16:55). Polecam go uwadze.

Na filmie zobaczyć można było m.in., że pracownicy elektrowni mają do dyspozycji zakładową krytą pływalnię, że w zakładowej stołówce otrzymują pełnowartościowe obiady, do których produkty (mięso, ryby, jaja, warzywa) pochodzą z przyzakładowego gospodarstwa rolnego.

7-elektrownia.jpg

Wydaje mi się, że w KRLD jest to powszechna praktyka. Wszystkie duże zakłady pracy mają swoje gospodarstwa rolne i produktami z nich żywią załogi.

Na koniec jeszcze powiatowe miasteczko Samjiyon w prowincji Ryanggang. Cały powiat Samjiyon liczy nieco ponad 30 tys. mieszkańców, co każe się domyślać, że powiatowe miasteczko może ich mieć kilkanaście tysięcy.

Przywołuję Samjiyon nie bez powodu. W tym roku odbywa się tam festiwal rzeźb lodowych. Taki festiwal był zawsze w Pjongjangu. Dlaczego w tym roku w Samjiyon? Mniejsza jednak o to. Mieszkańcy Samjiyon, a zwłaszcza żołnierze tamtejszej jednostki wojskowej, stanęli na wysokości zadania.

Z miejscowego jeziora, pokrytego już lodem metrowej grubości, żołnierze wycięli mnóstwo bloków lodowych i dostarczyli je do miasteczka:

8-wydobycie-lodu.jpg

W miasteczku z tego lodu i śniegu wykonali cały lodowy park z lodowymi zwierzętami, lodowymi drzewami etc. Rzeźby ilustrowały wszystkie ważniejsze osiągnięcia KRLD z minionego roku. Pokazywały ważne narodowe symbole etc.

Lodowe rzeźby mają ledowe podświetlenie. Często są też podmalowane. Mnie najbardziej ujął lodowy barek pod lodową jabłonią. Żołnierze serwowali tam drinki w lodowych kieliszkach (zgaduję, że dla dorosłych z procentami). Podobała mi się też wykonana całkowicie z lodu zjeżdżalnia.

9-lodowy-park.jpg

Lodowy park w Samjiyon jest, moim zdaniem, dużo lepszy, niż to, co dotychczas pokazywał na swych lodowych festiwalach Pjongjang. Ponadto dużo trwalszy. Poniżej przeciętne temperatury sześciu zimniejszych miesięcy w Samjiyon (w stopniach Celsjusza). Dla porównania w nawiasach temperatury dla Warszawy:
listopad: -7,3 (+3,1)
grudzień: -14,3 (-1,1)
styczeń: -14,4 (-3,5)
luty: -14,5 (-2,7)
marzec: - 7,9 (+1,5)
kwiecień: +1,7 (+7,9)
Lodowe miasteczko w Samjiyon jest na tyle atrakcyjne, że telewizja KRLD pokazała już kilka dużych reportaży z niego. Polecam szczególnie ten (14:15). Gdyby ktoś chciał więcej, to jeszcze dwa: 18:27 oraz 14:26.

Proponuję przyjrzeć się uważnie ludziom z Samjiyon. W korytkach jest informacja, że Pjongjang to takie okno wystawowe, a na prowincji straszna bieda, głód i ludożerstwo. Mnie ci ludzie z Samjiyon nie wyglądają na zabiedzonych. Nic a nic. A już dzieci naprawdę zadbane.

Skoro o dzieciach mowa, to rzutem na taśmę polecam jeszcze piękny filmik (17:18) z występami dzieci.

oto Piotr Badura Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3.666665
Ogólna ocena: 3.7 (głosów: 6)

Dyskusja

oto Czesław

III-a jak KRLD

w sprawie obchodzenia świąt, budowania muzeów, itd. Tylko że tam powodem tego cyrku są daty związane z wydarzeniami dotyczącymi Ukochanego Wodza i jego poprzedników a u nas buduje się muzea i świętuje uroczyście wydarzenia związane z "Ukochanymi Starszymi Braćmi" tj. z Żydami.
Następny krok to wywieszenie flagi Izraela nad pałacem prezydenckim i nad gmachem sejmu.

oto Mar.Jan

Popłakałem się ze wzruszenia...

że też gdzies na świecie udało się wybudowac prawdziwy raj na Ziemi :)
Ale, ale, ciekawe, czy żołnierze na granicach tego cudnego raju pilnują go przed naporem imigrantów, chcących na gwałt, za wszelką cenę zamieszkać w tym cudownym kraju, czy też strzelają do uciekienierów, którzy pod wpływem kłamliwej amerykańskiej propagandy nie wierzą własnym uszom i oczom i uciekaja gdzie pieprz rosnie?
23_000_hkg1249788.jpg
633922355416030000.jpg
Jak to jest, panie Piotrze kochany?

oto Robercik

proszę podziękować USolom

Po co w takim razie USA wprowadza sankcje gospodarcze? Widocznie towarzysze z USA uważają, że Korea rozwija się za dobrze, a w każdym razie idzie w dobrym kierunku, więc trzeba wprowadzić ręczne sterowanie sankcjami. Wielki USrael zezwala na ograniczony rozwój tylko pokornym, a niepokornych dusi. Potem nad duszonym leje krokodyle łzy. Z uwagi na wpływy amerykańskie, czynnik jankeskiego duszenia jest znaczący.

oto Karol Fryderyk

Wspaniala bajeczka

Pan z tym stylem i narracja to sie nadaje do DT takiego z PRL, albo z TVP Info. To niesamowite jak pieknie Pan jest w stanie oddac ten charakterystyczny czolobitny i prezentujacy nawet najwieksze bzdury jako Arkadie ton. Moze po prostu przez tyle lat sluchania takiej propagandy w komunie inaczej Pan nie potrafi. Mozna by sie nawet z tego posmiac, tylko ze Pan to wszystko robi na serio i to jest smutne.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.