USA - sankcje dyplomatyczne wobec Polski z powodu ustawy o IPN

Dziennikarze Onetu zdobyli dokumenty, pokazujące potężny kryzys w relacjach polskiego rządu z Amerykanami, wywołany przyjęciem ustawy o IPN. Kluczowa jest notatka polskiej ambasady w Waszyngtonie, która powstała 20 lutego. To dwa tygodnie po podpisaniu przez prezydenta ustawy o IPN i trzy dni po głośnym wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego w Monachium.

Dyplomaci naszej ambasady spotkają się wówczas z trzema ważnymi przedstawicielami administracji USA. To: Molly Montgomery, specjalna doradczyni wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a do spraw Europy i Rosji, Thomas K. Yazdgerdi, odpowiedzialny w Departamencie Stanu za kwestie dotyczące Holokaustu, A. Wess Mitchell, jeden z najbliższych współpracowników szefa dyplomacji USA Rexa Tillersona. On mówił najostrzej.

Po pierwsze - do momentu zażegnania sporu o ustawę, USA wprowadzają dla polskich władz zakaz kontaktów dwustronnych na najwyższym szczeblu Białego Domu. A zatem nie ma mowy o spotkaniach z prezydentem Donaldem Trumpem oraz wiceprezydentem Pencem.

Po wtóre - Mitchell twierdzi, że w Kongresie USA narastają nastroje antypolskie. A to amerykański parlament musi się zgodzić na finansowanie projektów wojskowych w Polsce - takich choćby jak stacjonowanie w naszym kraju ciężkiej brygady amerykańskiego wojska. Mitchell przestrzega, jeśli polskie władze nie ustąpią w sprawie ustawy o IPN, to może dojść do blokady finansowania współpracy wojskowej.

Poza nieformalnym uznaniem polskich liderów za "persona non grata" w Białym Domu, Amerykanie grożą też blokadą finansowania wspólnych projektów wojskowych.

Plotki o ostrym ultimatum Amerykanów krążyły od kilku dni - wspominał o nich m.in. „Dziennik Gazeta Prawna”. Dlatego niemal natychmiastowe polecenie premiera, by z misją dyplomatyczną do USA udał się wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski. Magierowski zaledwie tydzień po powstaniu notatki już był w Waszyngtonie, gdzie odbył kilkanaście spotkań m.in. z kongresmenami i przedstawicielami wszystkich największych organizacji amerykańskich Żydów, w tym z Sarą Bloomfield, dyrektorką waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu. Najważniejsze znaczenie miało jednak spotkanie z Wessem Mitchellem.

Notatka polskiej ambasady zawiera jeszcze jeden punkt. Otóż, Amerykanie oświadczyli polskim dyplomatom bardzo dobitnie, że jeśli nasza prokuratura zacznie ścigać na podstawie ustawy o IPN jakiegokolwiek obywatela USA, to skutki będą "dramatyczne". Tak naprawdę mają na myśli jedną konkretną osobę - to Jan Tomasz Gross, autor kontrowersyjnych książek obciążających Polaków współodpowiedzialnością za Holokaust. Skąd wiadomo, że chodzi o Grossa? Jak ujawniliśmy w piątek, Amerykanie bardzo się interesowali sprawami w Polskiej prokuraturze, które go dotyczyły.

Gdy 19 stycznia - na tydzień przed uchwaleniem ustawy o IPN - w Warszawie pojawił się wspomniany Thomas Yazdgerdi z Departamentu Stanu, w MSZ podjęła go delegacja na czele z Maciejem Pisarskim, pełnomocnikiem do spraw kontaktów z diasporą żydowską.

Rozmawiano głównie o ustawie reprywatyzacyjnej i ustawie o IPN. Po tym spotkaniu powstała notatka firmowana przez Pisarskiego. W notatce tej napisano jasno, że Yazdgerdi "powtórzył znane i wielokrotnie sygnalizowane stanowisko, że w przypadku uchwalenia zmian w ustawie o IPN, jak również w przypadku oskarżenia J.T. Grossa Departament Stanu będzie zmuszony do wyrażenia krytycznego stanowiska".

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto BTadeusz

Trzeba dowiedzieć się,

Kiedy Trump ma urodziny.
I wysłać mu serdeczne podziękowania za pomoc.
I podziękować za dalszą pomoc.
Można też zrobić to w dzień rocznicy powstania warszawskiego...

oto Ech...

Trzeba skorzystać z odmowy "kontaktów dwustronnych"

I zacząć prowadzić własną, niezależną politykę. A gdyby np. jakiś usański ambasador usiłował "interweniować" - należy mu przypomnieć: "najmocniej przepraszamy, ale rząd USA odmawia kontaktów dwustronnych ze stroną polską, więc nie możemy podejmować żadnych samowolnych inicjatyw Pana Ambasadora, jako - w takiej sytuacji - osoby niewiarygodnej".

oto BTadeusz

Zdementowali... Odszczekam?... NIE

bo w gruncie rzeczy życzyłbym sobie (i Polsce) tego.
Przydałby się nam taki test wiarygodności naszej władzy. (naszych władców)
Mam pomysł na sprowokowanie Putina do wojny z Polską:

Na cokołach pomników armii czerwonej - stawiać pomniki Bandery i Grossa.

oto Eowina

Sytuacja jest taka, że zawieszone są kontakty na

najwyższym szczeblu, a są prowadzone rozmowy na szczeblu ambasadorów. Czyli chodzi o zmiękczenie polskiej ustawy IPN, jak to się stanie, to wszystko wróci do normy. Tylko co jest normą, to nie jest jasne.
http://www.newsweek.pl/polska/polityka/kolejna-not...

oto BTadeusz

Dwa Pytania:

Po co nam kontakty nam najwyższym szczeblu?
(Nie jesteśmy zainteresowani, aby nasi prezydenci szeptali sobie coś na ucho - co może się okazać dla obywateli Polski - wiążące)
Skąd Pani wie (ma pewność) - że są zawieszone?

Powinniśmy odpowiedzieć na amerykańskie "zaniepokojenie" ustawą o IPN:
"Jesteśmy zaniepokojeni możliwością zatwierdzenia przez senat USA ustawy 1226.
Jeśli zostanie zatwierdzona - będziemy zmuszeni zrewidować nasze wzajemne relacje."

oto Eowina

;) Głowy nie dam, ale Amerykanie wykorzystują

"drżączkę" polskich władz to pewne. USA muszą poprzeć Izrael przeciwko Polakom i robią to dyskretnie wiedząc, że Polacy się boją utracić amerykańską przychylność. Trzeba czekać.
Nie ma wyjścia.

oto BTadeusz

Rzeczywiście:

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert powiedziała, że informacje, „które mówią o zawieszeniu we współpracy dotyczącej bezpieczeństwa lub dialogu na wysokim szczeblu, są po prostu fałszywe”.

W tłumaczeniu na polski znaczy to:
:
"Pogoda u nas nieszczególna."

oto adam_54

Cienko.....

Mam pomysł na sprowokowanie Putina do wojny z Polską:

Na cokołach pomników armii czerwonej - stawiać pomniki Bandery i Grossa.

A Putin roześmiałby się i odesłałby "realizatorów" do czubków -P :-DD

ps Ktoś kiedyś, mądry powiedział......
Wojnę zakończyć - bułka z masłem
Wojnę prowadzić to też proste..
Najbardziej skomplikowana rzecz to wojnę zacząć - czyli doprowadzi do sytuacji, by dwóch delikwentów chciało ze sobą walczyć "na śmierć i życie - w tym jest cała sztuka :-)

oto Marek

Trzeba sie postawić,

Trzeba sie postawić, uświadamiając amerykańskim przywódcom, że reprezentowanie ich interesów w Europie Wschodniej kosztuje. Odpowiedź odmowna oznaczałaby, że sojusz polsko-amerykański jest i tak nic nie wart. Lepiej się o tym dowiedzieć zawczasu i przeorientować politykę, niż żyć złudzeniami i pozwalać się nadal obrażać, a za chwilę okradać. Technologię rozmów z Amerykanami proponowałbym skopiować od Erdogana, jest skuteczna.

oto chłop jag

USA - sankcje dyplomatyczne

USA - sankcje dyplomatyczne wobec Polski z powodu ustawy o IPN

A co? Tubylcy może myśleli, że wilk trawę jeść będzie - tołażysze?

oto gość

Dziennikarze Onetu zdobyli

Dziennikarze Onetu zdobyli dokumenty

Przeglądałam onet i nigdzie tych dokumentów nie znalazłam. Pisze się za to nieoficjalnie, prawdopodobnie itp. Wygląda mi to na pobozne życzenia totalnej opozycji. Choc powszechne wiadomo że Żydzi w USA mają duże wpływy i z całą pewnością naciski są.

oto gość

To Trump posiada tam

To Trump posiada tam
realna władze

Każdy prezydent w USA posiada realną władzę. Proszę nie pisać głupot przez pryzmat własnych wyobrażeń.
Co do meritum było tak jak myślałam.

Heather Nauert stwierdziła we wtorek, że doniesienia mediów o zawieszeniu przez USA stosunków z Polską "są po prostu fałszywe". Chodzi o informacje, że do czasu przyjęcia zmian w nowelizacji ustawy o IPN prezydent ani wiceprezydent USA nie będą się spotykać z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim. Amerykanie mieli też grozić blokadą finansowania wspólnych projektów wojskowych.

https://wiadomosci.wp.pl/jest-reakcja-pis-na-oswia...
Nie rozumiem jak można łykać bezrefleksyjnie każdą bzdurę, która podsuwają usłużne mendia

oto Aleksy

Perfidna gra pozorów

Wobec "zatrważającego zagrożenia rosyjskiego" zastanawia pewność USA i Izraela że Rząd Polski przyjmie narzucone jarzmo niewolnictwa ze służalczą wdzięcznością .Już niebawem może się okazać że rachunek za "przyjaźń" będzie opłacony czekiem bez pokrycia gdyż "prywatne arsenały" pękają (dosłownie) w szwach ( Poznań).

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.