Państwo pomoże JP Morgan, podaruje 20 milionów

Polski rząd udzieli pomocy publicznej bankowi JP Morgan.

Bank poprosił w sierpniu 2017 roku polski rząd o udzielenie pomocy publicznej. Chciał ją uzyskać, bo planuje utworzenie w Warszawie Centrum Usług Biznesowych.  Umowę o pomocy zawarł Minister Rozwoju i Finansów 14 grudnia 2017. W umowie minister zgodził się przekazać amerykańskiemu bankowi ponad 20 milionów złotych pomocy.

JP Morgan to największy bank na świecie. Jego zysk netto w 2017 roku sięgnął 24,4 miliardów dolarów. To w przeliczeniu na polską walutę około 83 miliardów złotych. Z kolei wartość rynkowa JP Morgana to 393 miliardy dolarów, czyli ponad 1,3 biliona złotych. To wartość odpowiadająca dwóm trzecim polskiego PKB.

JPMorgan
Fragment umowy Ministerstwa Finansów i Rozwoju z JP Morgan źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Rrząd przekaże bankowi ponad 20 milionów PLN z pieniędzy podatnika „z tytułu utworzenia nowych miejsc pracy”.

Firmy planujące inwestycje produkcyjne dostają znacznie większe wsparcie od państwa. Na przykład Daimler, który w Jaworze buduje fabrykę silników Mercedes-Benz dostał wsparcie w wysokości 18,7 milionów euro.

JP Morgan

Rząd przyjął niedawno projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, który z całej Polski uczyni specjalną strefę ekonomiczną. Rząd myśli o nowej ustawie. Na wsparcie nadal będą mogły liczyć zaawansowane centra usług biznesowych. "To nie są inwestycje kapitałochłonne. Jednak - jak np. JP Morgan - ściągają z powrotem do kraju Polaków" - mówi wiceminister mówi w "PB" Tadeusz Kościński, wiceminister MPiT. Podkreśla, że zależy mu, by z rządowych grantów korzystało więcej polskich firm.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto BTadeusz

Hmmm...

Czy ktoś umie wyłożyć, co się kryje pod tym tekstem?:

Rząd przyjął niedawno projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, który z całej Polski uczyni specjalną strefę ekonomiczną. Rząd myśli o nowej ustawie. Na wsparcie nadal będą mogły liczyć zaawansowane centra usług biznesowych. "To nie są inwestycje kapitałochłonne. Jednak - jak np. JP Morgan - ściągają z powrotem do kraju Polaków" - mówi wiceminister mówi w "PB" Tadeusz Kościński, wiceminister MPiT. Podkreśla, że zależy mu, by z rządowych grantów korzystało więcej polskich firm.

Specjalna strefa ekonomiczna - to teren obniżonych "kosztów pracy".
Czy JP Morgan będzie udzielał bezzwrotnych zapomóg przedsiębiorcom?
Co to są inwestycje "niekapitałochłonne"? - dają jakiś zysk?

Czy jeśli wszystkich Polaków zatrudnimy w "zaawansowanych centrach usług finansowych" - to pan Morawiecki ogłosi na "falach Kurskiego" sukces "dobrej zmiany"?
Pal sześć PKB ... chodzi o sukces.
Nieprawdaż?
===================
Nie byłoby taniej rozdać 3-5 tysięcy łopat do przesypywania z kupki na kupkę tego bilonu od JP Morgan?

Na pewno do tych łopat wróciliby wszyscy Polacy, którzy wyjechali na zmywak...

oto Mar.Jan

Nóż się w kieszeni otwiera!

Dlatego jakis czas temu przestalem nosic nóż w kieszeni.

Czyli jest tak: polski rząd socjalistyczny który strasznie się troszczy o dobro obywateli, zabiera nam w podatkach 20 mln zł, po czym daje to najbogatszemu bankowi świata, aby sobie sfinansował luksusowe biura w Warsawie. dzięki czemu zatrudni w swojej filii - nic nie inwestując - iles tam pracowników. Byc może nawet Polaków.
Jednak, gdyby rząd przestał dofinansowywac wszelakie biznesy, w tym boigate prywatne i w dodatku zagraniczne banki, to mógłby obnizyc podatki o jakiś - chyba niemały - procent?
A wtedy pracodawcy mieliby więcej pieniędzy, abu sami sobie tworzyli miejsca pracy.
To chyba byłoby i prościej i bardzie SPRAWIEDLIWIE?

A tak nawiasem mówiąc: jeśli JPMorgan nie może związac końca z końcem i wymaga pomocy publicznej, to może nie wpuszczac na nasz rynek tak niewiarygodnego banku?. Jeszcze nam popsuja nasz system finansowy!
Może pomocą dla akcjonariuszy bankrutującego (niewątpliwie?) banku byłoby odkupienie za pół ceny jego akcji i przejęcie jako kolejnego oddziału NBP?
Ja w kazdym razie, gdybym odpowiadał za polską gospodarkę (był premierem), to na podanie o dotację tak bym odpowiedział J. & P. Morganom.

oto Ireneusz

Jakie sprawiedliwie?

Przecież w liberaliźmie przede wszystkim chodzi o to, aby pieniądz był dzielony troskliwie, a nie sprawiedliwie. Tylko ten, co powinien, może pieniądz mieć.

oto BTadeusz

Ciekawe,

że za komuny NIKT nie wierzył w "bezinteresowną" pomoc gospodarczą CCCP. Nawet partyjni.
Ich propaganda rozbijała się na skeczach kabaretów.
A dziś?
Kabareciarze boją się zakpić z "bratniej pomocy".
Kpią ze wszystkiego - ale "bratnia pomoc" - jest tabu.
Jakby się bali bardziej, niż za komuny...
Czy się mylę?

oto Robercik

W naszych kabaretach

W naszych kabaretach widziałem kilka ostrych kpin z Rosji i Putina. Momentami kabareciarze przelicytowywali rzeczywistość wyśmiewując (nieistniejące!) groźby atomowe Rosjan albo mieszanie się Rosji w wewnętrzne sprawy Polski. To ostatnie zrobiły pajace z KMN. Na czym polegało mieszanie się Rosji? Po prostu jak zwykle UE,Niemcy,USA trochę się nas czepiały za "demokrację" i KMN to delikatnie wyśmiał, ale do grona czepiających doczepił z własnej inicjatywy Rosję. Na jakiej podstawie?

oto Ireneusz

Pan się naprawdę myli

W demokracji, gdzie wszystko jest jawne, nie da się kpić z zakulisowych faktów - bo wtedy jedynie można się ośmieszyć.
Dawniej każdy w miarę inteligentny dowcip był rozumiany aż nadto. Ludzie widzieli w rzeczach, w których była pustka, wielkie treści. A kpienie z tego, co każdy wie - to takie prostackie i niefajne. Nikt się nie zaśmieje (czytać proszę - każdy ma tego dość i zmęczony do granic bólu jest codziennością).

oto chłop jag

Państwo pomoże JP Morgan,

Państwo pomoże JP Morgan, podaruje 20 milionów

Każdy sposób do rabowania Polaków - jest dla pupili dobry - tołażysze.

oto PKK

Bez zaskoczenia

Chociaż opisana praktyka oburza podatników, to w gruncie rzeczy potwierdza, że sektor prywatny, wbrew propagandowej agitce tzw. self-made mana, jest mocno uzależniony od środków publicznych.

UOKiK podaje następujące kwoty wsparcia przedsiębiorstw w ubiegłych latach.

.

Dla porównania - wpływy z CIT w 2016 r. zaplanowano na 26 mld 27 mln zł.

.

oto Dariusz Gałat

Pomocą publiczną jest też

Pomocą publiczną jest też wsparcie spółki państwowej albo komunalnej, więc z tych danych nie wynika jakimi kwotami wspiera się prywatne firmy.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.