Trump zapowiada cła na stal i aluminium

Jak podaje businessinsider.com.pl

Donald Trump ogłosił, że wprowadza cła na import aluminium i stali. Chce w ten sposób chronić rodzimych producentów. Ale pewne jest, że wywoła handlową burzę.

Import stali ma być objęty podatkiem w wysokości 25 proc., a aluminium - 10 proc.

Ponieważ na razie nie przewidziano wyjątków, różne kraje zapowiadają odpowiedź, w tym UE.

Jak podkreślił rzecznik Komisji, chodzi tutaj o ochronę europejskich interesów. Dlatego reakcja KE będzie "zdecydowana, ale proporcjonalna". Komisja Europejska zapowiada, że w grę wchodzi m.in. wprowadzenie taryf odwetowych na amerykańską stal i szereg innych produktów, w tym na produkty rolne. Pomysł ogłoszony przez Donalda Trumpa oprotestowali już wszyscy partnerzy handlowi USA. Reperkusje rozważają m.in. Meksyk, Brazylia, Kanada i Chiny.

Głos w sprawie zabrał również prezydent Francji Emmanuel Macron, który stwierdził, że działania Waszyngtonu to pogwałcenie reguł Światowej Organizacji Handlu.

Słowa padające zarówno ze strony prezydenta USA, jak i władz unijnych, są coraz mocniejsze. Światowe media ogłosiły już początek wojny handlowej między USA i UE.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Andrzej

Hegemon poczuł, że przegrywa

Hegemon zmienia warunki.
Ot choćby NAFTA, którą tak chwalili wolnorynkowcy, teraz Waszyngton wyciska z Meksyku i Kanady lepsze dla siebie reguły gry. Taki to ci panie, "wolny rynek".

oto Eowina

Ciekawe jak to się skończy. Trump realizuje swój

wyborczy program, to zapowiadał i to robi. Mit o idealnej solidarności Zachodu zaczyna się rozpadać. W Europie na margines odchodzą socjalni demokraci, a do głosu dochodzą partie prawicowe. Włosi na insynuacje, że Putin im mieszał w wyborach, mówią, "bzdura, my popieramy Rosję".
Austriacki kanclerz, Sebastian Kurz, był z pompą przyjmowany w Moskwie i pokazały to wszystkie media. http://www.newsweek.com/putin-ally-supports-russia...

oto chłop jag

Trump zapowiada cła na stal i

Trump zapowiada cła na stal i aluminium

Wygląda na to, że pupile chcą przeczołgać Amerykę z Trump'em na czele - tołażysze.

oto Mar.Jan

No to srodze się zawiodłem na prezydencie Trumpie

Taki z niego "biznesmen" ,ze prawdopodobnie Ameryka poniesie spore straty na takiej "protekcjonistycznej" polityce.
Stray poniosą importerzy owych materiałów, ale nie tylko, bo skoro wzrośnie cena tych podstawowych suropwców, to będzie musiała wzrosnąc cena produktów przemysłu amerykańskiego. A wzrost ceny chyba nie słuzy eksportowi?
Jest to typowe działanie w interesie jakiegos lobby producentów stali i aluminium w USA. Ale dlaczego ich interes jest wazniejszy niż interes pozostalej części społęczęństwa USA/ Nie panimaju!
Chyba bogaty Trump nie wziął łapówki od hutników?
On chyba nie czytal w młodości Bastiata.

oto BTadeusz

-:)))))))

Jest to typowe działanie w interesie jakiegos lobby producentów stali i aluminium w USA. Ale dlaczego ich interes jest wazniejszy niż interes pozostalej części społęczęństwa USA

Tak to jest z byznesmenami u władzy...
Nasz szanowny pan Premier dofinansowuje zaplanowane krociowe zyski "naszego" lobby bankierskiego. - Z naszych podatków dopłaci frankowiczom - by ci natychmiast wpłacili dopłaty (2000PLN/miesiąc) - na konta - na których były takie CHF-y - jak złoto w AmberGoldzie...

oto Skanderbeg

Na protekcjonizmie,

USA zbudowały swoją potęgę.
Wysokie cła na produkty przemysłowe, wprowadzone przez zwolenników Unii z Północy, były jedną z przyczyn wojny secesyjnej. Którą protekcjonistyczna Północ wygrała. A swoją karierę na cłach zbudowała Partia Republikańska (będąca pewno kontynuacją tamtejszych wigów). Jednym z głównych haseł Lincolna była "ochrona rodzimego przemysłu". To jakiś mit, że system amerykański to historycznie system wolnorynkowy. Trump wraca "do źródeł". Z

oto Skanderbeg

To jak najbardziej.

Tylko jest sporo osób, którzy wierzą, że USA to ideał wolnorynkowy w każdym elemencie. W handlu międzynarodowym również.

oto Mar.Jan

Na protekcjonizmie można zbudować jakąś gospodarkę

o ile znajduje się ona na etapie tworzenia podstaw gospodartki.
W przypadku kraju takiego jak USA można wszystko robić własnymi siłami. Dopiero, gdy rynek wewnetrzny sie nasyci, pojawia się koniecznośc ekspansji na rynki zagraniczne.
Jenak rozwój na zasadzie autarkii jest zawsze wolniejszy i droższy niż rozwój oparty na wolnym handlu.
Dla przykłady jeśli weżmiemy rynek stali i aluminium, to można odgrodzic go od rynmków zagranicznych wysokimi cłami pod warunkiem, że samemu posiada się odpowiednie zasoby rud nadajaacych się do eksploatacji, oraz znajmośc technologii na poziomie światowym.
To wszystko USA mają. Nie maja tylko taniej siły roboczej i dlatego produkcja stali i aluminium w USA nie opłaca się. Zagraniczni dostawcy dostarcza te materiały taniej.
Cła nie powoduja niczego innego niż dodatkowe opodatkowanie nałożone na wszystkich producentów i konsumentów produktów przemysłu hutniczego. Dla hutnictwa cła pozwalają podnieśc ceny i wygenerowac większe zyski kosztem pozostałych branż.
Jest to zatem porzesuwanie pieniędzy z jednej kieszeni do innej.
problem maja eksporterzy i importerzy. Zatem w końcowym rachunku cła obracaja przeciwko wymianie handlowej z zagranicą i to nie tylko w branzy hutniczej.
Przeciez z powodu droższej stali i aluminium podrożeją wszystkie produkty przemysłu maszynowego USA. Zatem konsumenci zmniejsza zakupy w pozostałych branżach, spadnie eksport, ale również zmniejszy sie impport i to nie tylko wyrobów stalowych i aluminiowych.
Import zmniejszy się ponieważ konsumenci więcej musza wydac na amerykańskie produkty. których cena bedzie musiała wzrosnąć z powodu wyzsego kosztu materiałów. Z tego samego powodu amerykańskie produkty eksportowe przemysłu maszynowego będa musiały zdrożec, więc ich eksport będzie trudniejszy.
Niech mi ktos wytłumaczy, co własciwie USA zyskają jako całośc gospodarki, wskutek podniesienia ceny stali i aluminium?

Dlatego powtórzę moją ocenę: wprowadzjąc cła na surowce dla przemysłu m,aszynowego USA strzelaja sobei w stopę.

Może Trump zna się na handlu nieruchomościami, ale o ekonomii w ogóle chyba nie ma zbyt dobrego pojęcia. JAkies lobby go namówiło. Teraz inne lobby tez będa się domagać zagwarantowania sobie specjalnych warunków ekonomicznych. To droga donikąd, chyba ze do socjalizmu.

oto Skanderbeg

Ameryka zaczęła się cofać poprzez zbytnie "uwolnienie".

I teraz wraca do tego co dało jej podstawy potęgi? Warto znać historię i poznać prawdziwy (rzeczywisty) świat, a nie tkwić wciąż w historiach o krainie Piotrusia Pana.
A obecną potęgę Ameryce zapewniły wojny światowe. Po prostu.
To już Hitler z Goebbelsem wiedzieli, że jeśli Anglia będzie toczyć wojnę z Niemcami, to ich imperium się rozpadnie, a wygrają na tym tylko Amerykanie.

oto Krzysztof M

Taki z niego "biznesmen" ,ze

Taki z niego "biznesmen" ,ze prawdopodobnie Ameryka poniesie spore straty na takiej "protekcjonistycznej" polityce.

To pan nie wiedział, że liberalizm, to towar wyłącznie eksportowy? :-)

oto Mar.Jan

Panie! Nie plec pan trzy po trzy

Takie mądrości to może pan opowiadac u swojej cioci na imieninach. Ciocia bedzie zachwycona.
Tutaj może sie pan tylko ośmieszyć. A po co?

oto Eowina

Problem w tym jest taki, że bycie supermocarstwem

wymaga posiadania wpływów w państwach podległych. Obecna świadomość, demokracja i prawa człowieka, nie pozwalają wziąć "za pysk" wasali, można ich tylko przekupić. Jak państwa ssały Wuja Sama, to były lojalne, ale obecne "reformy Trumpa" są sprzeczne z dotychczasową polityką. Wprowadzone cło spowoduje reperkusje bo wasale będą się bronić.

UE się odgraża, że wprowadzi cło na: burbon, dżinsy i motocykle...:) oczywiście import z USA jest większy, chociażby samochody Ford i samoloty Boeing, ale i tak saldo amerykańskie jest ujemne.
W sumie bilans USA/EU w roku 2017 przyniósł $-151,415.6mld. strat dla Ameryki. W 2016 $-146,760.3 mld, itp.
https://www.census.gov/foreign-trade/balance/c0003...

oto Dubitacjusz

Chodzi o Pax Americana, a nie tylko ekonomię

Jak podkreślają niektórzy geopolitycy, USA są gwarantem porządku światowego. Inne państwa akceptują hegemonię USA m.in. dlatego, że im też się opłaca taki porządek. Jeśli Pax Americana przestanie się opłacać wszystkim sojusznikom, to mogą się zwrócić w stronę Chin. Dodatkowo na drodze z Chin do Europy Zachodniej jest Rosja oraz polsko-ukraiński pomost bałtycko-czarnomorski.

oto Eowina

A Pax Americana czymś się różnym od ekonomii?

USA są gwarantem porządku światowego

Przecież chodzi w każdym przypadku o to aby wzajemnie się wykorzystać.

oto Robercik

to nie gra Civilisation na PC

Takie myślenie ma prawo działać w Korei Pd. i Japonii, ale w krajach przeżartych przez CIA i "międzynarodową" oligarchię jest już dużo trudniej. Tutaj podjęcie decyzji o rozwodzie z Ameryką napotyka przeciwdziałanie w postaci szerokiej agentury, mediów (kapitałowo powiązanych), stowarzyszeń, fundacji.... , zabójstwa, podsłuchy, naciski, szantaże, prowokacje, fałszywe flagi, przewroty, pucze i zamachy.

oto Eowina

Oczywiście, że tak, z tym, że np. Turcja kupiła rosyjskie

rakiety, bo tańsze. Ameryka najpierw straszy Rosją, a potem wciska swoją broń, chcąc siłą zrównoważyć deficyt handlowy.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.