Buchanan: Fatalne omamy zachodniego człowieka

"Zrobiliśmy błąd z Chinami. Co teraz? Woła - krzyczy na całą stronę tytuł w Washington Post.

"Czy przypominamy sobie jak Amerykanie zaangażowali się w Chinach i miało to za zadanie upodobnić twardogłowych komunistów bardziej do demokratycznego, kapitalistycznego Zachodu?" zapytał Charles Lane w swoim pierwszym zdaniu.

Amerykańskie elity wierzyły, że ekonomiczne zaangażowanie i otwarcie amerykańskich rynków spowoduje, że Republika Ludowa będzie łaskawie koegzystować z sąsiadami z Zachodu.

Oszukaliśmy siebie samych. Gdyż tak się nie stało.

Xi Jingping właśnie zmienił konstytucję Chin, po to żeby mógł zostać dyktatorem do końca życia. On kontynuuje kradzież intelektualnej własności firm amerykańskich i okupuje oraz fortyfikuje wysepki na Morzu Płd.Chińskim, które obecnie Pekin uważa w całości za swoje terytorium.

Jednocześnie Chiny podtrzymują Koreę Płn. a statki wojenne pływają wokół Tajwanu zagrażając jego niepodległości.

Obecnie konfrontujemy się zarówno z Chińską komunistyczną dyktaturą jak i z supermocartswem, które dąży do zastąpienia Ameryki jako pierwszej potęgi na Ziemi i wyparcia wosjk amerykańskich z powrotem na drugą stronę Pacyfiku.

Kto jest odpowiedzialny za ten epokowy błąd?

Elity jednej i drugiej partii. Republikanie Busha już od roku 1990 przyznały Chinom status największego uprzewilejowania i z rozmachem otworzyli drzwi amerykańskiego rynku.

Rezultat: Chiny wylądowały z $4 bilionami w nadwyżkach handlowych ze Stanami. Ich nadwyżka w obrotach handlowych w 2017 r. znacząco przewyższyła cały chiński budżet przeznaczony na obronę militarną.

Karmiliśmy tygrysa, wyhodowaliśmy potwora.

Jak to? Co jest takiego w umyśle zachodniego człowieka, że nasi liderzy nie rezygnują z adoptowania polityki zakorzenionej w nadziei zamiast rzeczywistości?

Przypomnijmy sobie. Stalin był morderczym tyranem, bezkonkurencyjnym w całej historii, którego ofiar w 1939 r. było o 1000 razy więcej niż ofiar Hitlera, z którym ochoczo współpracował w zamian za wolność gwałcenia państw bałtyckich i odgryzienia połowy Polski.

Kiedy Hitler zaatakował Stalina, to bolszewicki rzeźnik pognał na Zachód po pomoc. Churchill i FDR przywitali go z taką radością, że Perykles zarumieniłby się ze wstydu. W Jałcie Churchill na stojąco wzniósł toast za rzeźnika:

"Idę przez świat z większą odwagą i nadzieją kiedy wiem, że mam przyjazne relacje i konfidencje z tym wspaniałym człowiekiem, którego sława znana jest nie tylko w całej Rosji, ale i na całym świecie. Uważamy życie Marszałka Stalina za najbardziej bezcenne dla naszych nadziei i serc wszystkich z nas."

Po powrocie do domu, Churchill zapewnił sceptyczny Parlament:

"Nie znam żadnego innego rządu, który tak wywiązałby się ze swoich zobowiązań, wbrew wszystkiemu, bardziej solidnie niż rosyjski rząd sowiecki."

George W. Bush, razem ze zjednoczonym z nim establishmentem, zaatakował Irak w celu stworzenia Vermontu na Bliskim Wschodzie, który stałby się kierunkowskazem demokracji dla świata arabskiego i islamskiego.

Ex-dyrektor gen. William Odon prawidłowo określił amerykańską inwazję jako największy strategiczny błąd w amerykańskiej historii. Lecz Bush, niepowstrzymanie, kontynuował głoszenie krucjaty w imię demokracji mającej na celu "zakończenie tyranii w naszym świecie."

Co jest źródłem tych zdumiewających przekonań - że Stalin mógłby stać się partnerem w utrzymywaniu pokoju, że gdybyśmy budowali razem z Mao Chiny to one byłyby nam życzliwe i łaskawe, że potrafilibyśmy przeobrazić islamskie narody w repliki zachodnich demokracji, i tym samym zdołalibyśmy wytępić tyranie?

Po osiągnięciu zwycięstwa w Zimnej Wojnie, nie tylko, że pograżyliśmy się na Bliskim Wschodzie aby przemodelować ich na nasz obraz , ale i udzieliliśmy gwarancji obronnych każdemu byłemu członkowi Układu Warszawskiego, i jednocześnie groziliśmy Rosji wojną w razie ponownej rosyjskiej interwencji w Republikach Bałtyckich.

Żaden z prezydentów z czasów Zimnej Wojny nawet nie pomyślałby o takim wyzwaniu skierowanym przeciwko potężnej nuklearnej Rosji.

Jeżeli Rosja Putina nie stanie się pacyfistycznym narodem, którym nigdy nie była, to udzielone gwarancje pewnego dnia zostaną przywołane. I Ameryka albo się wycofa - albo stanie w obliczu konfrontacji z nuklearną Rosją.

Z jakich to powodów mamy ponosić takie ryzyko?

Rozważmy tą zwariowaną ideologię globalnego wolnego handlu, którego korzenie tkwią w gryzmoleniu 19-wiecznych uczonych idiotów, z których ani jeden nie zbudował wielkiego państwa.

Skrupulatne obstawanie przy dogmacie wolnego handlu od czasów Busha I w rezultacie dało deficyt w wysokości $12 bilionów. Nasze miasta zostały wybebeszone z zakładów i fabryk. Wynagrodzenia pracowników uległy stagnacji. Niezależność gospodarcza, którą usiłował zdobyć Hamilton a republikańscy prezydenci od Lincolna do McKinley'a to osiągneli, to historia.

Lecz największym zagrożeniem przed którym stoimy, opartym na utopii, jest roczny import ponad miliona legalnych i nielegalnych emigrantów, wielu z upadłych krajów Trzeciego Świata, w przekonaniu, że zdołamy stworzyć zespolone pokojowe i harmonijne 400 milionowe społeczeństwo, składające się z każdej rasy, religii, pochodzenia etnicznego, plemienia, kultury i języka na tej Ziemi.

Gdzie jest ten dowód na sukces tego eksperymentu, którego fiasko może oznaczać koniec Ameryki jako jednego państwa i jednego narodu?


Patrick J. Buchanan
„The American Conservative”

ulcik140

Z zawodu jestem ekonomistka, ale moje hobby to polityka i brydz. Polityka interesuje sie od czasu posolidarnosciowej transformacji , do chwili obecnej.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.3
Ogólna ocena: 4.3 (głosów: 10)

Tematy: 

Dyskusja

oto ulcik140

Jest wyjaśnienie

Przyczyny, ktore spowodowaly szerokie otwarcie drzwi dla handlownych Pekinczykow i innych plag to Buchanan je podal, ano wskazał na elity dwóch wiodących partii. A jakie to elity, które to są takie podatne są na grupy skutecznego nacisku to bez problemu można się domyślić, ano, te, które dysponują kasą , nie mają kłopotów finansowych i sponsorują chojną ręką nie tylko partie ale i pożądanych kandydatów w wyborach jako reprezentantów narodu. I tacy sponsorowani kandydaci na ogół są wybierani i spełniaja w rewanżu wszystkie życzenia elit w czasie gdy mają we władzę.

oto BTadeusz

Władcy USA, a za nimi reszta elit byli przekonani,

Że tego, co sobie przegłosują w senacie - będą przestrzegać wszystkie armie świata.
Że będą gwarantami amerykańskiego "prawa patentowego".
Że będą za nie umierać.
Amerykanie UWIERZYLI, że Bóg stoi po ich stronie. Że będzie gwarantem ich "prawa".
(In God We Trust)
A Bóg przestał udawać złotą rybkę.
Okazał się "wolnorynkowcem"...
Wszystko, co Amerykanie mogą - to modlić się, aby się rozmyślił.

oto Kmieć

Nie dałem rady ...

... przeczytać w całości. W połowie odpadłem.
Autor publikacji żyje w jakimś innym świecie. Mentalnie w latach 50'tych ubiegłego wieku.
Nazywanie Chin "potworem", chińskiego przywódcy "dyktatorem", Stalina "bolszewikiem" itp. itd.
Cisną się na klawiaturę pewne słowa o zawartości głowy publicysty, ale nie chcę obrazić.
Nie zmienia to jednak faktu, że Autor kompletnie nie rozumie, że to "demokracja" w wykonaniu USraelskim jest najpotworniejszą dyktaturą, pełną bałaganu, niezdolna z definicji do budowy czegokolwiek. Opartą jedynie na grabieży i mordach na całym świecie i na własnym podwórku.
Nie chce mi się dalej pisać. Nie mam sił.
Po prostu już od dawna, bardzo dawna, nie czytałem świeżo napisanego tekstu o takim prostackim, Mac Cartowskim wydźwięku. Autor chyba ostatnie 50 lat przesiedział gdzieś na jakiejś bezludnej wyspie bez dostępu do informacji, i oto mamy przed oczami archaiczny bełkot.
Bełkot takiej "jakości", że oczom własnym nie wierzę.

P.S. Nie jest moim zamierzeniem obrazić w jakikolwiek sposób Autora, ale... No, ja po prostu nadal własnym oczom nie wierzę, że ktoś mógł spłodzić taki stek... nawet nie wiem, jak to nazwać.
Przykro mi.

oto ulcik140

Pan Kmieć

Odczytanie poniższego cytatu wyjaśni wątpliwości;

Rozważmy tą zwariowaną ideologię globalnego wolnego handlu, którego korzenie tkwią w gryzmoleniu 19-wiecznych uczonych idiotów, z których ani jeden nie zbudował wielkiego państwa.

Buchanan ma to do siebie, że zawsze kopiuje łacińskie pełne sentencji skróty i nigdy nie dotarło do moich uszu, żeby jakiś uznany intelektualista zarzucił mu brak wiedzy, czy sposob przekazywanie wiedzy. NIgdy! A teksty Buchanan są przedrukowywane po całym świecie i czytane także przez masy wielbicieli. To bardzo znane nazwisko i uznana encyklopedia wiedzy, szczegolnie politycznej.
Kiedyś sam Buchanan powiedział, że pisze dla ludzi ciut myślących, ktorzy rogryza w sposob właściwy jego intencje i nie musi z detalami wyjaśniać co chciał przekazać i jakimi motywami się kierował przy pisaniu artykułów. Taki jest i był Buchanan i przypieta łatkę antysemity.

oto Rancher

Patrick -wizjoner za 1$

zadanie upodobnić twardogłowych komunistów bardziej do demokratycznego, kapitalistycznego Zachodu?

To była tzw. teoria konwergencji.
Do p. Buchanan straciłem sympatię, gdy przeczytałem, że ów w swoich wizjach obwiniał pośrednio Polskę o wywołanie II WŚ, za odrzucenie propozycji Hitlera i przyjęcie tzw. gwarancji brytyjskich z 31 III 1939 r.

oto ulcik140

Może p.Rancher?

Buchanan nie obwiniał Polski za wywołanie IIWŚ, tylko krytykował postępowanie ówczesnych polskich władz. Uważał, że powinni udostępnić Hitlerowi Korytarz i niechby sobie szedł wojować z Rosja. Może i miał rację bo Polska nie byłaby ofiarą hitlerowskiej agresji a Rosja może zostałaby pokonana przez Hitlera. Kto wie?

oto ulcik140

Bewstydnicy bajerują

Na swoim website Buchanan za ten artykuł dostał pieć gwiazdek. A nie zawsze mu się udaje osiągnąć tak wysoko ocenianą aprobatę. Znaczy został zrozumiany i oceniony prawidłowo przez swoich bardzo licznych wielbicieli, którzy Buchanana opinie zawarte w tekście utożsamili z własnymi.
Tym razem Buchanan napisal artykul, w ktorym zastanawia sie nad bodźcami, ktore sklaniają politykow do niezrozumiałego podejmowania decyzji, zachowań odnośnie narodowych interesów. To co go nurtuje to ubrał w pełne znaczenia zdania i w skrócie jak to Buchanan przekazuje publice swoją opinie.
Ten artykul przykuł moja uwagę, a szczególnie, to niechlubne pełne slużalczości , wręcz na kolanach zachowanie Churchilla w stosunku do niekwestiowanego bandyty Stalina. Można sobie wyobrazić jak Stalin po wysluchaniu toastu zaczął Churchillem gardzić! Po przeczytaniu przykre skojarzenie przyszło mi momentalnie do głowy, bo coś mi to za bardzo przypomina, ano, obecne bezwstydne zachowania wielu i naszych rodzimych polityków w stosunku do uznanych przez nich poteżnych liderów. Kropka w kropkę głoszą pełne peanów teksty, które z prawdą się mijają , bo kłamią gdyż boją się adresatów a tak naprawdę to takie manifestowanie uwielbienia powinno wprawiać w zażenowanie obdarowanych tymi słowami pełnymi wzniosłego uniesienia sięgających wyżyn nieba - wybrańców. Taka słowna przesada to powinna być strawna dla wariatów a nie poważnych podobno polityków. Churchill chyba udzielil im nauk, rozgrzeszenia bo byl moze i jednym z prekursorów bezrozumnego kadzenia w czasie wznoszenia toastów i żenującego płaszczenia się przed urodzonym bandyta - Stalinem.

oto chłop jag

"Zrobiliśmy błąd z Chinami.

"Zrobiliśmy błąd z Chinami. Co teraz?

Kto zrobił błąd - pies będący w szaleńczym wirze za sprawą swego ogona czy jego ogon - tołażysze?
Wniosek?
Otóż ogon wcale nie zrobił żadnego błędu - natomiast pies za swojego życia - nigdy już nie wyjdzie z szaleńczego wirowania - tołażysze.

oto Robercik

trochę inny punkt widzenia

Song Hongbing w 3 tomie Wojny o Pieniądz pisze wprost, że zakupy amerykańskich obligacji przez Chiny są formą haraczu nałożonego na Chiny przez USA. Gdy tylko Chiny zmniejszają zakupy, wokól ich granic pojawiają się odpowiedniki Gruzji, Ukrainy itp. i próbują wciągąć w konflikt. Pisze też, że to Chiny są bardziej zależne od USA niż odwrotnie, a to z powodu zbyt wysokiego udziału eksportu w chińskiej gospodarce. Dla Ameryki wojna handlowa oznacza wzrost zatrudnienia, a dla Chin - odwrotnie. To Ameryka może określić kiedy zrywa związki. Chiny musza ten czas wykorzystać na budowe rynku wewn. i rozwój technologii.

oto chłop jag

trochę inny punkt widzenia

trochę inny punkt widzenia

To jest właśnie ten właściwy punkt widzenia. Chiny są na uprzywilejowanej pozycji dzięki temu, że pupile wykańczają biała rasę - gdzie USA nie jest wyjątkiem - tołazysze.

Chiny musza ten czas wykorzystać na budowe rynku wewn. i rozwój technologii.

Nie ma innej drogi - bo pupile z pewnością maja plan wykończenia Azji - który powstał równolegle z planem wykańczania białej rasy - tołażysze. Ponadto cywilizacja śmierci na Zachodzie sama poda Chinom świat na tacy - tołazysze.
Wniosek?
Dopóki chiński język nie wyprze angielskiego w sposób naturalny - pupile mogą z białą rasą robić swoje a w nocy spać spokojnie.

oto Robercik

Również nie uważam by Stanami

Również nie uważam by Stanami rządzili głupcy. Należy uważnie patrzeć na wysokość haraczu płaconego przez Chiny i na ewentualne wyzwolenie się Chin z pułapki eksportu do USA i Europy. Ja kiedyś ten eksport traktowałem jak błogosławieństwo, ale jak widać tak prosto nie jest. Chiny nadal eksportują prostsze rzeczy a kupują bardziej zaawansowane ,ale powoli dążą do zmiany uwzględniając w kosztach haracz amerykańskiej makulatury. Pytanie czy im się tej transformacji brutalnie nie przerwie.

oto ulcik140

Lektura Pekińczyków

Książkę Songa władze chińskie potraktowały jako ostrzeżenie i to dzieło stało się obowiązującą lekturą każdego wpływowego chińskiego polityka.
Moim zdaniem to Chiny wykiwały wszystkich inwestorów. Oni prognozy jak mówią geopolitycy snują dalekowzroczne i bardzo pragmatycznie umotywowane. To nasz pech i ostrzeżenie, żeby nie pozbywać się narodowych skarbów. Lou Dobbs ciągle, gdy jeszcze był czas chińskiego smoka zdławić, w swoim programie (CNN) powtarzał "Red star rising." No, ale kto go wtedy słuchał?

oto Equatore

"Błąd", który musiał zostać popełniony

Zmian cywilizacyjnych polegających na przenikaniu nowych, zwycięskich idei, które wykazują swoją wyższość nad starymi, nie sposób zatrzymać.
Było tylko kwestią czasu, kiedy technologie i procedury pochodzące z lepiej rozwiniętej części świata zostaną zaadaptowane lub skopiowane w gorzej rozwiniętej części świata. Lepiej mieć zaś nad tym procesem jakąkolwiek kontrolę niż jej nie mieć.
Połowa ludzkości, która przez ostatnie dwa wieki praktycznie nie uczestniczyła w światowym obiegu idei, obudziła się. To na dłuższą metę dla całej ludzkości lepsze wieści niż utrzymywanie dotychczasowego monopolu. W rezultacie efektem jest nowa fala ekspansji zachodniej cywilizacji, która objęła już cały świat.
Chińscy naukowcy, bankierzy, przedsiębiorcy, menadżerowie, wojskowi, policjanci, administratorzy, sportowcy i artyści w swojej codziennej działalności nie realizują idei Konfucjusza, Lu Tze czy Mao Tse Tunga (który sam w sobie był kontynuatorem zachodniego Marksa i jego "ucznia" Lenina), ale swoich zachodnich poprzedników. Ich metodologia i procedury to zachodnia metodologia i zachodnie procedury. Dawne chińskie systemy myślenia są - zasadniczo - martwe. Poza tymi elementami, które urozmaiciły i - czasami - ULEPSZYŁY tą obcą ideologię, która dotyka każdego aspektu życia - od rządzenia państwem do życia codziennego gospodarstw domowych.
To co zaś następuje w praktyce to głównie nie kopiowanie naszych idei, ale ich ADAPTACJA. Przystosowanie do lokalnych warunków. I jest to odświeżający powiew, tak jak poprzednio stało się przy włączeniu Japonii do świata zachodniego. I którego efekty wykraczają poza granice krajów, gdzie działa.
Ktoś, jak Buchanan, może sobie wyobrażać, że gdyby Zachód sztucznie utrzymywał resztę świata w ciemności, strzegł swoich technologii i inwestował wyłącznie u siebie, to byłoby bardzo dobrze i stan rzeczy po II wojnie światowej trwałby w nieskończoność.
To jednak było niemożliwe i rzeczywistość zadała temu kłam.
Po pierwsze Zachód stracił kontrolę nad Chinami i Indiami (czyli ćwiercią ludzkości) tuż po II wojnie światowej i w związku z tym mógł zrobić - figę.
Po drugie, kąpanie się we własnym sosie prowadzi do stagnacji.
Po trzecie, naiwnością byłoby mniemać że kraje II i III świata nigdy nie wpadną na to, jak skutecznie konkurować z pierwszym, nawet bez jego wkładu i zasobów.
Na czym polega jednak różnica nad w pełni samodzielnym wzrostem nowych potęg, a półsamodzielnym, czyli takim jaki nastąpił?
Nowe potęgi są współzależne od starych. Są z nimi splecione i dobrobyt nowych jest w dużej mierze zależny od dobrobytu starych. Nie zbudowały więc w rezultacie niczego istotnie nowego. Klucze do władzy - takie jak system finansowy, technologiczny i bezpieczeństwa w dalszym ciągu leżą tam gdzie leżały i zapewniają obfitą premię ich posiadaczom.
Gdyby rządził ktoś pokroju Buchanana, zmusiłby resztę świata do stworzenia alternatywnego systemu globalnego, w którym USA byłoby obcym ciałem, a nie numerem 1. Krytykowani przez niego prezydenci nie popełnili tego błędu.
USA jest bardzo młodym państwem, które jest jeszcze nadzwyczaj dalekie od wyczerpania swojego potencjału. Jego awans na pierwsze mocarstwo świata w połowie XX wieku wynikał ze sprzyjających okoliczności i był zdecydowanie przedwczesny.
Jeśli ktoś zakładał, że "od teraz tak już będzie zawsze", był w błędzie.
Jeśli USA chce być znowu niekwestionowanym liderem, musi się zmienić na lepsze.
Taksy celne są oczywiście narzędziem do używania. Tylko że to jest (głównie) broń słabych, a nie silnych.
Ktoś kto chce być pod każdym względem najlepszy, powinien mieć również najlepsze produkty.
W latach 80-tych i 90-tych USA pokonała zadyszkę gospodarczą rewolucją w informatyce.
Jeśli chce być liderem w 20-tych, potrzebuje kolejnej "rewolucji".
To za młode państwo, żeby blokować swój dalszy rozwój techniką gospodarczą stosowaną przez stare i zwiędłe imperia.

oto BTadeusz

Ciepło, ciepło...

Jako jedyni zwycięzcy II wojny światowej - narzucili reszcie świata swój system prawny i finansowy.
Zainwestowali w postęp i USTAWILI BARIERY protekcjonizmu korzystne dla siebie. "Prawami autorskimi" blokowali przez lata konkurencję.
Świat nie mógł obejść ich "praw patentowych" bez wchodzenia z nimi w konflikt zbrojny.
Stać ich było - jako najbogatszych.
Jako najbogatsi - terroryzowali tą blokadą resztę świata.

Nie zbilansowali możliwosci Chin.
Ilość przeszła w jakość.
Nie mogą dziś sterroryzować wszystkich.
Nawet, gdyby FED drukował na okrągło.
O tym, słusznie, choć gorzko pisze Buchanan

oto Krzych Adam

Jeszcze jeden element nie bez znaczenia.

Jego awans na pierwsze mocarstwo świata w połowie XX wieku wynikał ze sprzyjających okoliczności...

Awans ten był w znacznej części wynikiem obu wojen światowych, czy jak to może być określane jednej wojny rozłożonej na dwa akty z dwudziestoletnim interludium. W tych wojnach Stany Zjednoczone wzięły udział stojąc w gruncie rzeczy na zewnątrz ich obu, bo nawet i wojna na Pacyfiku nie dotyczyła ich podstawowego terytorium (w sensie to terytorium było poza teatrem działań militarnych). Po tych wojnach jedyne państwo mające w sensie finansowym zysk z minionych wojen mogło wykorzystać najlepiej postęp techniczny jaki miał miejsce podczas nich, a także wypchnąć osłabionych konkurentów, nawet sojuszników z ostatnich działań wojennych, z ich pozycji na arenie polityki światowej. Dziś sytuacja jest inna. Mimo oddzielenia od reszty świata przez wielkie oceany Ameryka nie może się spodziewać, że jej podstawowe terytorium pozostanie nienaruszone.

U Buchanana widzę raczej ubolewanie, że Ameryka tak bardzo się otworzyła na Chiny w swoim czasie. Akurat z tym bym się zgodził. Nie leżało w interesach USA wszystko to co zaczęło się "dyplomacją ping-pongową" za Nixona (czy może raczej należałoby napisać za Kissingera).

oto ulcik140

Lepiej żeby Chiny opanowały omamy, ale

Dawne chińskie systemy nie są martwe a gdzie są to zostaną ożywione(zgodnie z tekstami publikowanymi na Global Times i People`s Daily), zostaną już w szkołach wkute dzieciakom na całe życie, bo starsi Chińczycy jeszcze je pielęgnują. Chińczycy owszem zaadoptowali z zachodnich wartości to co było korzystne do zaflancowania na ich rodzimym gruncie.
Xi wzoruje się jeśli chodzi o system sprawowania władzy i to w dużym stopniu na filozofii Konfuncjusza, bo zdała egzamin przez wieki istnienia tego państwa. Szczególnie kładzie nacisk na Tradycję i jej wartości, bo zdaje sobie sprawę, że bez wpojenia ponad miliardowemu społeczeństwu etyki i moralności nie zdoła utrzymać go ryzach.
Stany w tej chwili w trakcie gorącej wojny ( gospodarczej, ktora się przekłada na mocarstwowość) o prymat z Chinami moim zdaniem( i nie tylko bo opieram się na opinii znanych ekonomistów)to nie mają innego wyjścia jak obłożenie taryfami importowanych towarów, szczególnie tych z Cȟin, bo w przeciwnym razie bedą produkować tylko kije do mioteł. I z czym podskocza do Pekiṅczyka?
Poza tym Chiny są jednym narodem, obecnie bardzo dumnym , przepełnionym patriotyzmem z osiągnęć swojego kraju, gotowym o walki o pomyślność swojego kraju i to jest też ich wielka przewaga nad narodami, których społeczeństwo jest zbudowane ze zlepka różnych narodowości.

oto Krzysztof M

Stany w tej chwili (...) nie

Stany w tej chwili (...) nie mają innego wyjścia jak obłożenie taryfami importowanych towarów, szczególnie tych z Chin, bo w przeciwnym razie będą produkować tylko kije do mioteł. I z czym podskoczą do Pekińczyka?

Najbardziej zaawansowane technologicznie procesory produkowane są w USA.

oto Krzysztof M

A niby co miał powiedzieć dla

A niby co miał powiedzieć dla chińskich mediów? :-)

oto Equatore

@p.ulcik140

Dawne chińskie systemy nie są martwe a gdzie są to zostaną ożywione(zgodnie z tekstami publikowanymi na Global Times i People`s Daily), zostaną już w szkołach wkute dzieciakom na całe życie, bo starsi Chińczycy jeszcze je pielęgnują. Chińczycy owszem zaadoptowali z zachodnich wartości to co było korzystne do zaflancowania na ich rodzimym gruncie.
Xi wzoruje się jeśli chodzi o system sprawowania władzy i to w dużym stopniu na filozofii Konfuncjusza, bo zdała egzamin przez wieki istnienia tego państwa.

Filozofia Konfucjusza NIE ZDAŁA egzaminu przez wieki istnienia Chin. Po dwóch, albo w najlepszym razie kilku pokoleniach panowania nowej dynastii państwo nieuchronnie wpadało w pułapkę stagnacji.
Chiny swój sukces i to, że go kontynuują, zawdzięczają odrzuceniu tradycji.
Jedną z nielicznych pozytywnych rzeczy, którą zrobił Mao Tse Tung, było zdewastowanie chińskiej kultury, uwalniając głowy setek milionów Chińczyków od większości beznadziejnie przestarzałego balastu, pozostawiając tam dosyć miejsca na nowe pomysły, które pojawiły się za rządów jego następcy. Bez dokonań Mao Tse Tunga reforma Denga ugrzęzłaby w starych koleinach. Permamentna rewolucja doprowadziła co prawda kraj do ruiny, ale stworzyła warunki do jego odbudowy.
Stosowanie dawnej metodyki postępowania stosowne w okolicznościach które dawno - i raczej bezpowrotnie - minęły, to błąd porównywalny do stosowania wróżenia ze skorupy żółwia w przewidywaniu miejsca upadku pocisku artyleryjskiego.
Jeśli Chiny zaczną szanować tradycję zamiast - jak do tej pory, nieustannie przekształcać siebie i świat, to oznacza że obecna pozycja jest już szczytem ich możliwości i niczego więcej już nie osiągną.
Dla nas w sumie to nie muszą być złe wieści

oto Equatore

Jako że nie mogę edytować postów...

Do

Po dwóch, albo w najlepszym razie kilku pokoleniach panowania nowej dynastii państwo nieuchronnie wpadało w pułapkę stagnacji.

dopisuję "a następnie po tym uwiądu i kryzysu".

oto ulcik140

Equatore

Właśnie o tym ciągle ich newsy informują, ano, że nic innego chiński władca nie pragnie jak pokojowego wspøłistnienia na świecie. Podobno jak im wierzyc to Pekińczyki nie mają większych aspiracji jak zrealizowanie "chińskich marzeń." Takie pokojowe ǵołąbki egzystują w Chinach i to naszych czasach, czy to nie bajka?
Ale, kto w to uwierzy jak na łamach rządowych website ogłaszają rozbudowę i budowę nowych wysepek na Morzu Płd.Chińskim i uzbrajają je w najbardziej technologicznie zaawansowaną broń. Poza tym zawsze gdy wypowiadam się na temat pokojowych mandarynǫw to przychodzi mi na myśl wypowiedź Duterte opublikowaną na RT, ano, że gdy oznajmił władzom Chin gotowość do szukania ropy u wybrzeży Filipin, to dostał krótką rzeczową odpowiedź " to będzie między nami wojna.¨" No i wybrał pokój bo nie mógł Filipińczyków skazać na zagladę.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.