Chiny umacniają system władzy

Chińska Partia Komunistyczna postanowiła usunąć z konstytucji kraju ograniczenie kadencji prezydenta do dwóch. Propozycja taka została przedstawiona w ub. tygodniu a w najbliższych dniach ma zostać przegłosowana przez chiński parlament.

Prezydent Xi Jinping (64 lata) będzie mógł kontynuować swoje sprawowanie władzy pozd drugą (dzisiejszą) kadencję.

System dzisiejszy został wprowadzony przez Deng Xiaopinga w 1982 r.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Andrzej

co znaczy wydziwiać?

System osłabiania władzy (checks&balances) spowalnia rozwój i wiąże słabszych konkurentów. Najlepsi sobie z tym najlepiej radzą, mają problemy dawno oswojone. Nowi szarpią się w tym parszywym systemie, deliberując o "wolnościach, prawach" i innych takich.

Tymczasem gra jest zespołowa, I im lepiej drużyny są zarządzane, strategicznie kierowane, tym większe mają szanse pokonać rywali.

Historycznie - porównanie I Rzeczpospolitej, pełnej praw i wolności i Prus, które wykonały manewr budowy państwa i wspólnoty, która do dzisiaj nas dominuje.

więcej o tym www.prawica.net/9828

oto chłop jag

Chiny umacniają system władzy

Chiny umacniają system władzy

Z pewnością światowy pupil szatana odbierze to jako pośredni zamach na niego - tołażysze.
Wniosek?
Jeżeli Chiny nie uzgodniły wcześnie tego kroku ze światowym pupilem - będzie jazgot w wielkich mediach - tołażysze.

oto Mar.Jan

Cesarstwo Chin?

Niedługo zapewne wpisza do konstytucji, że stanowisko pierwszego sekretarza przemianowuje się na tradycyjne stanowiska cesarza.
Ech... Cysorz to ma klawe życie....oraz wyżywienie klawe....

oto Equatore

Dotychczasowemu systemowi

Dotychczasowemu systemowi, wprowadzonemu na przełomie lat 70-tych i 80-tych przez prawdopodobnie najwybitniejszego we współczesnej historii przywódcy Chin Deng Xiao Pinga, Chińczycy zawdzięczają nadzwyczaj udaną, pełną sukcesów epokę.
Było to - idealne na ówczesne warunki Chin - połączenie jedynowładztwa Pierwszego Sekretarza z oligarchią partyjną, z zapewnieniem stałej i efektywnej merytorycznie cyrkulacji kadr. Dzięki temu kadry służyły państwu, a nie kaprysom przemijającej jednostki.
Chiny były JEDYNYM państwem komunistycznym w historii, które rozwiązało problem merytorycznej i planowej cyrkulacji kadr.
Okres 1976-2018 był dla Chin - pod każdym względem - niezwykle udany.
Mam poważne wątpliwości, czy powracanie do "starych grzechów" jedynowładztwa z czasów Mao Tse Tunga, Czang Kaj Szeka, czy cesarzowej Cixi, kiedy to Chiny były rządzone katastrofalnie, to jest odpowiedni dla tego kraju kierunek.

oto Dubitacjusz

Pod wpisem p. Eowiny zamieściłem

podobny komentarz

Raczej zły pomysł. O ile się orientuję, dotąd było tak, że to hierarchiczny kolektyw (Komitet Centralny i jego Biuro Polityczne) wskazywał "szefa" spośród siebie. Facet robił swoje i odchodził. A cały system polegał na merytokratyczno-biurokratycznej kooptacji elit. Zamrożenie układu na górze może zaburzyć mechanizm odnawiania elity.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.