Jeżeli nie demokracja, to co?

Świat został poruszony informacją, że władze Chin zamierzają zmienić konstytucję państwową i ustalić Xi Jinping’a liderem kraju dożywotnio. Świat gdzie Chiny zajmują coraz większą część, na takie zmiany nie może być obojętny. Demokraktyczna część świata zmarkotniała, bo to znaczy, że demokratyzacja Chin znacznie się odwlecze, jako, że Xi Jinping ma dopiero 64 lata.

Nieustający pochód demokratyzacji świata, któremu przewodzą USA, podkreśla jak wspaniale wygląda swiat zachodni, gdzie jest coraz większa demokracja. Unia Europejska ma 27(+ 1?) rządów do koordynacji i konsultacji przy podejmowaniu własnych decyzji, ale sceptycy twierdzą, że Europą rządzą biurokraci w Brukseli, których nikt nie wybierał.

Oprócz tego sceptycy wskazują na Włochy, gdzie rządy zmieniają się tak często, że prawie ciągle jest kampania wyborcza, a jednak przez dziesięć lat nie odnotowano wzrostu gospodarczego. A teraz Włosi wyciągnęli z naftaliny i szykują się na premiera 81- letniego Barlusconiego, bo wspominają jego minione rządy z wielkim sentymentem.

Wszystkie państwa demokratyczne są zadłużone, jazgot partyjny nie pozwala na prognozowanie i planowanie na dłużej niż do następnych wyborów, które aby wygrać to trzeba przekupić wyborców obietnicami, których nie da się spełnić.

Oprócz Chin jest jeszcze Rosja, gdzie od prawie lat dwudziestu, Putin robi furorę. Nie dość, że rządzi w Rosji, to jeszcze ustawia rządy w innych krajach. Szczególnie internet jest mu łaskawy, tam jest nieustający podziw dla jego sukcesów politycznych. Sceptycy przypisują to „farmie trolli” z St. Petersburga. Okazuje się jednak że ekspedycja poszukiwawcza nie znalazła tej mitycznej farmy. Oprócz Putina jest jeszcze Erdogan, a nawet Orban, którzy starają się wykazać silną rękę i silną wolę w realizacji własnej wizji politycznej. Są podejrzenia co do prezydenta Trumpa, że jest zwolennikiem silnej prezydenckiej władzy i jest ukrytym zwolennikiem Putina.

Ach, korupcja - jęczą demokraci, i ta w Moskwie i Pekinie i Ankarze, pozwala na dostęp do koryta zwolenników i wielbicieli autorytatywnych władców i nie dopuszcza do społecznej kontroli. Co i raz pojawiają się informacje o majątku Putina, ile pałaców, a ile jachtów on ma, a ile pieniędzy w rajach podatkowych. Wyobraźnia podpowiada, że po dniu władzy w złotym kremlowskim pałacu, Putin, który narzeka na bezsenność, liczy to swoje bogactwo i planuje go użyć kiedyś na emeryturze, albo zabrać do grobu, w zależności co będzie najpierw.

Ci z przeciwnej strony mówią, że w takim Singapurze, ta sama partia, czyli People's Action Party, rządzi od 1959 roku. Lider tej partii, Lee Kuan Yew, był premierem przez lat 30 Iat, czyli do swojej śmierci i nikt na świecie, nie posądzi władze Singapuru o korupcję. A nawet w samym USA taki Franklin Delano Roosevelt rządził cztery kadencje, też do śmierci. Zwracają uwagę że długie rządy tworzą strategie i plany, które skutecznie pozwalają na wieloletni rozwój. Ustawiona przez Roosevelta strategia działała do lat 80tych. A nawet madam Merkel rozpoczyna swoją czwartą kadencję, a której skuteczność można ocenić na podstawie dynamiki niemieckiej gospodarki.

Demokracja jako system wyłaniania władzy, nie pozwala na postęp i udoskonalenie. Wybiera się zwykle entuzjastów politycznych, którzy są tylko amatorami bez żadnego doświadczenia. Kiedy nabędą nieco doświadczenia politycznego, zwykle władzę tracą i zastępują ich następni amatorzy.

Ja mogę tylko dodać do tego własną uwagę, że tu na PN prowadzi się niekończące się dyskusje o zaletach systemu wyborczego JOW nieistniejącego w Polsce. Dyskusja zwykle jest nad zaletami i wadami, nad detalami i pozytywnym skutkami jakie być mogą. Oczywiście każdy dyskutant ma własne idealne, wymyślone wyobrażenie, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, bo jak wiadomo, tego systemu w Polsce nie ma.

Pierwszy raz w historii demokracji pojawiły się wątpliwości co do jej zalet i to za sprawą Chin, które w oparciu o własny autentyczny system niedemokratycznej władzy idą od sukcesu do sukcesu. Skutecznie konkurują i zaczynają zagrażać państwom tradycyjnie demokratycznym, takim jak USA, czy do tej pory podziwianej a obecnie nieco śmiesznej, demokracji Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Należy przykryć milczeniem w dyskusji nędzę demokracji byłych demoludów.

Więc jak, czy jest jakaś skuteczna alternatywa do demokracji, czy nie ma?

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4
Ogólna ocena: 4 (głosów: 9)

Tematy: 

Dyskusja

oto Dubitacjusz

O rządach decydują idee, jakimi kierują się rządzący

Model republikański, w którym państwo należy do całości obywateli, wymaga od nich wysokiej wiedzy, odpowiedzialności i etyki. Obecnym problemem nie jest demokracja jako procedura, tylko masowe ogłupienie i demoralizacja.
Jakimś pomysłem na podniesienie ludzi jest "pogram wiedzy społecznej" Karonia. Jednak nic dziwnego, że wobec trudności wdrożenia takiego programu poszukuje się dróg na skróty: dobry dyktator, magia JOWa, demokracja bezpośrednia.

oto Dubitacjusz

Odnosząc się dokładniej do treści bloga

władze Chin zamierzają zmienić konstytucję państwową i ustalić Xi Jinping’a liderem kraju dożywotnio

Raczej zły pomysł. O ile się orientuję, dotąd było tak, że to hierarchiczny kolektyw (Komitet Centralny i jego Biuro Polityczne) wskazywał "szefa" spośród siebie. Facet robił swoje i odchodził. A cały system polegał na merytokratyczno-biurokratycznej kooptacji elit. Zamrożenie układu na górze może zaburzyć mechanizm odnawiania elity.

rządzą biurokraci w Brukseli, których nikt nie wybierał

Niezupełnie, na razie wybiera Rada Europejska. Problemem jest głównie lojalność wszystkich stron wobec "idei europejskiej".

Włochy, gdzie rządy zmieniają się tak często, że prawie ciągle jest kampania wyborcza, a jednak przez dziesięć lat nie odnotowano wzrostu gospodarczego.

O ile się nie mylę, ostatnia kadencja była stabilna. A wzrost gospodarczy nie bierze się z wyborów, tylko z pracy;-)

Wszystkie państwa demokratyczne są zadłużone, jazgot partyjny nie pozwala na prognozowanie i planowanie na dłużej niż do następnych wyborów, które aby wygrać to trzeba przekupić wyborców obietnicami, których nie da się spełnić.

Jak pisałem wyżej, to jest skutek ogłupienia i demoralizacji społeczeństw.

Putin robi furorę.

Dlatego, że Rosja jest potęgą militarną, ma surowce, terytorium i wciąż do sporo ludzi.

Erdogan

Nie jest taki wyjątkowy, przed nim była nieformalna dyktatura ataturkowych elit wojskowych.

Ach, korupcja - jęczą demokraci

Społecznym problemem nie tyle jest bogactwo jednego Putina, co skorumpowanie całego systemu. Korupcja schodząca przez każdego urzędnika aż na poziom "krawężnika".

Lider tej partii, Lee Kuan Yew, był premierem przez lat 30 Iat, czyli do swojej śmierci i nikt na świecie, nie posądzi władze Singapuru o korupcję.

I to miałem na myśli pisząc o "ideach". Autorytaryzm jest dobry, dlatego że realizuje słuszne idee, a nie dlatego, że jest autorytaryzmem.

A nawet w samym USA taki Franklin Delano Roosevelt rządził cztery kadencje, też do śmierci.

W 1940 r. Poza tym USA zaraz potem wprowadziły 22 poprawkę.

Demokracja jako system wyłaniania władzy, nie pozwala na postęp i udoskonalenie.

Postęp w demokracji bierze się z postępu w demosie. Patrz wyżej.

Wybiera się zwykle entuzjastów politycznych, którzy są tylko amatorami bez żadnego doświadczenia.

No, niezupełnie. "Entuzjaści" zwykle terminują w partiach politycznych, czasem też sprawowali władze w samorządach.
Po drugie, czasem amatorzy są rozsądniejsi od tych doświadczonych. Np. kukizowcy w wielu sprawach (poza przeklętym JOWem) są rozsądniejsi od reszty.

PN prowadzi się niekończące się dyskusje o zaletach systemu wyborczego JOW nieistniejącego w Polsce

Do pewnego stopnia jest w Senacie. Poza tym można wyciągać wnioski z innych krajów i przekładać na polskie realia.

Pierwszy raz w historii demokracji pojawiły się wątpliwości co do jej zalet i to za sprawą Chin

Oj, niepierwszy. W demokracji ateńskich ciągle były wątpliwości. Rzym przekształcił się w dyktaturę. Ale nawet ograniczając się do nowożytnej liberalnej demokracji, mamy masowe odejście od demokracji podczas Międzywojnia.

Więc jak, czy jest jakaś skuteczna alternatywa do demokracji, czy nie ma?

Można albo podnieść ludzi wyżej cywilizacyjnie albo na skróty szukać dzierżymordy.

oto Krzych Adam

FDR zmarł 12 kwietnia 1945 roku.

11 tygodni po jego wybraniu na czwarta kadencję. 22-ga poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych do Konstytucji Stanów Zjednoczonych ograniczająca liczbę kadencji prezydenta do dwóch weszła w życie prawie sześć lat później bo 27 lutego 1951 roku.

W tym czasie Harry Truman zdążył już być wybrany na drugą kadencję, co budzi wątpliwość, czy to czterokrotny wybór Roosevelta był postrzegany w Ameryce jako coś złego, czy też może na przykład był to sposób na uniemożliwienie Trumanowi rządzenia krajem dłużej niż przez dwie kadencje.

Ciekawostką w biografii Trumana jest to, że jako młody chłopak był on szabesgojem. Jego rodzice i on z nimi mieszkali w miasteczku Independence w stanie Missouri (przedmieścia Kansas City), a młody Harry świadczył usługi swym żydowskim sąsiadom wykonując podczas szabasu dla nich różne prace, których wykonywanie w te dni zabraniała im religia.

Jest jeszcze parę rzeczy w Pańskiej wypowiedzi budzących mój sprzeciw, ale machnę na nie ręka. Nie ma co sobie nimi zawracać głowy bezproduktywnie.

oto JJerzy

Tak, na poczatek ...

... to nieprawdą jest jakoby:

Włosi wyciągnęli z naftaliny i szykują się na premiera 81- letniego Barlusconiego

ponieważ ob. Berlusconi ma wyrok i nie może być nawet posłem, a co dopiero premierem.
A co do samej, mówiąc chłopem, demokratury ... Mnie zawsze zadziwia to, że wielu rozumie, że z przyczyn naturalnych komunizm jest ideologią utopijną, ale nijak nie rozumieją, że te same cechy ma demokracja (oczywiście w wersji kanonicznej, bo inne wersje to mutacje dla potrzeb dzierżymordyzmu aparatu polityczno urzędniczego), bowiem wymaga zachowań społecznych obcych społeczeństwu jako masie i niemożliwych do uzyskania.
Wszyscy uczenie i ze zrozumieniem kiwają głową nad nierealnością pomysłu wychowania nowych człowieków radzieckich, ale ta sama próba dotycząca człowieków demokratycznych już wydaje się im wręcz oczywista. Tyle, że nigdzie, poza mrzonkami o jakimiś tam "podnoszeniu" świadomości, czy innych dyrdymałach, nikt nie udowodnił, że to może działać. Nawet historia dowodzi, że nie może, ale ... tym gorzej dla historii.
No to bawmy się dalej. Przysłowiowe "pierdykniecie" systemu już blisko.

oto Jarek Ruszkiewicz

Berlusconi

wcale nie ma zamiaru zostać premierem. Już dogadał się z Tajanim, który w razie czego będzie robił za słupa.

oto Stan

JOW nieistniejącego w Polsce.

Oczywiście, że istnieje w Polsce, w ten sposób (choć nie tylko) jest wybierany Senat stanowi o tym k.w. w art. 260 § 1. W celu przeprowadzenia wyborów do Senatu tworzy się jednomandatowe okręgi wyborcze. Różnice w sposobie wyłaniania składu obu izb na odmiennych zasadach widoczne gołym okiem :)

oto alde

Sz. Autorka niepotrzebnie

kopie leżącego pisząc

tu na PN prowadzi się niekończące się dyskusje o zaletach systemu wyborczego JOW

Od czasu, kiedy Wielcy Bracia narzucili Polsce swoją wersję „demokratury” – najpierw demokrację socjalistyczną a później jej bliźniaczkę, co do systemu wyborczego, tj. demokrację bezimienną (chyba „burżuazyjną”) – to mamy to co mamy.
I tak jest postęp zwarzywszy, że mogą być takie dyskusje publiczne. Nie wierzę, żeby Sz. Autorce zależało na ich blokadzie.
W PRLu nie było JOWów więc i bliźniaczka też nie może ich mieć co do zasady.
Gwoli przypomnienia podam, iż obecny „Naczelnik” przeprowadził gdzieś na początku XXI wieku „szczerą” rozmowę z posłem do Izby Gmin Danielem Kawczyńskim – nota bene urodzonym w Polsce – i dowiedział się całej „prawdy” o tych JOWach. Dlatego jest temu rozwiązaniu wyborczemu zdecydowanie przeciwny. Kto zna choć w zarysach angielskie JOW – gdzie lider jest tylko „primus inter pares” – ten może sobie resztę sam dopisać.

oto Ireneusz

Potrzebne jest w Polsce coś jeszcze

Otóż to całe gderanie o monarchach, dyktatorach i samodzierżcach na świecie cały czas pomija jeden drobny fakt, że owi pochodzą z narodu którym zarządzają.
Jak można zweryfikować kastę polityczną inaczej niż tylko wybierając do niej ludzi z sąsiedztwa? JOW dałby szansę na spolszczenie polityków. Ci dzisiejsi "nasi władcy" z Naczelnikiem włącznie NIGDY na to dobrowolnie nie pozwolą.

oto Eowina

A sądzi Pan, że w sąsiedztwie

ma Pan geniuszy politycznych? Zna Pan ludzi, którzy wybili się ponad przeciętność w swoim sąsiedztwie?
Mam tutaj artykuł jaką szkołę i jaką selekcję przeszedł Putin, zanim został prezydentem.( nie mam czasu tłumaczyć)
Professor Stephen F. Cohen: Rethinking Putin – a review
Innego rodzaju, ale też przeszedł selekcję lider Chin. Tylko zdrowa konkurencja może wyłonić liderów politycznych. Dzisiaj w Ameryce o tym kto będzie liderem decydują pieniądze.
W byłych demoludach z małymi wyjątkami rządzą znajomości. Tak jak to ujął ukraiński satyryk:" Trzeba zrobić de-kumo- nizację"!

oto Ireneusz

Uwagi takie małostkowe jakieś...

Tak, właśnie w sąsiedztwie po pierwsze można znaleźć samorodne talenty, które nie chcą się babrać w takim dzisiejszym politycznym kale z tymi niewiarygodnymi ludźmi, którzy dzisiaj są w polityce. A przede wszystkim w sąsiedztwie jesteśmy w stanie sprawdzić, z kim mamy do czynienia. Po czym jesteśmy w stanie na sąsiedzie wymóc, aby spełniał założone oczekiwania.

oto Eowina

Zwracam uwagę, że wygrana Barluconiego

wzmocni wpływy Putina w Europie.
A na marginesie zmian w Chinach i ustalenie dożywotnio Xi szefem państwa, idea bardzo spodobała się prezydentowi Donaldowi Trumpowi i wyraził nadzieję, że w Ameryce też to kiedyś się stanie.
http://www.dw.com/en/us-president-donald-trump-pra...

oto Eowina

: D Jeżeli ktoś wybiera się aby poprosić o azyl polityczny

w UK, to odradzam.
Właśnie podają, że jakiś rosyjski szpieg, który pracował też dla Brytyjczyków, wraz z żoną znalazł się w szpitalu. Jakaś nieznana choroba, BBC przerwała nadawanie programu aby to zakomunikować.
Przy tym podkreślają, że to nie jest pierwsza śmierć Rosjanina w UK.
Man ill from exposure to unidentified substance in UK was Russian spy: report

oto Krzych Adam

Uhm, pełna zgoda!

Wszyscy rosyjscy szpiedzy, którzy przeczytacie ostrzeżenie p. Eowiny i którzy rozważacie poproszenie o azyl w UK weźcie pod uwagę to życzliwe ostrzeżenie. UK to kraj w którym na rosyjskich szpiegów z azylem czekają i czyhają niezidentyfikowane substancje.

oto Equatore

Póki co, nie ma.

Jedynym obszarem rozwoju cywilizacyjnego na świecie pozostaje obszar państw demokratycznych lub "w okolicach". Pozostali wykorzystują i adaptują osiągnięcia wypracowane w tym obszarze. Dopiero Chiny będą miały jako pierwsze szanse przebić tą barierę, jeśli dokonają istotnych technologicznych i ekonomicznych osiągnięć przewyższających jakościowo, a nie ilościowo, dorobek obszaru demokratycznego.
Ten ciekawy eksperyment zajdzie zapewne w latach 20-tych XXI wieku, kiedy Chiny nie będą już w stanie kopiować cudzych pomysłów, ponieważ przewyższą ich oryginalnych autorów.
I wtedy się rozstrzygnie - czy pociągną stawkę za sobą jako liderzy, czy nie będą w stanie.

oto Ech...

To tylko wtedy, jeśli przyjąć (niewyrażone przez Pana wprost)

założenie, że "rozwój cywilizacyjny jest tożsamy z rozwojem techniki" - że określenia te są synonimami - co niekoniecznie musi być prawdą.
Przykład: cywilizacje Majów i Azteków - w swoim czasie dysponujące dość rozwiniętą techniką i nauką, ale w zakresie ogólnie pojętych "stosunków społecznych" godne porównania chyba do jakiegoś hitlerowskiego, czy polpotowskiego reżimu (to wyrywanie serc jeńcom "na żywca" itd.).

Zresztą, w sumie po co tak głęboko sięgać w przeszłość - na naszych oczach "Zachód", 100 lat temu niewątpliwie cywilizacyjnie jeszcze w dalszym ciągu przodujacy, stacza się w genderyzmy jakieś, i sam sprowadza na siebie (i na innych) hordy rzezimieszków z Afryki. Poza tym, nawet skupiając się na samej technice i technologii: co z tego, że tenże Zachód np. jeszcze (na razie) opracowuje mikroprocesory - skoro, zauważmy, już ich nie produkuje (produkcja odbywa się w jakichś Malezjach, czy na Filipinach)? Tacy np. Chińczycy już robią i jedno, i drugie.

Tak więc wyrażona w Pańskiej wypowiedzi teza wydaje się mocno wątpliwa. Zachód zachodzi.

oto Equatore

@p. Ech...

Oprócz rozwiązań technologicznych jest jeszcze wiele innych: choćby ekonomiczne i organizacyjne.
A Zachód nie zachodzi. W dalszym ciągu się rozwija, tylko że jest powoli doganiany przez tą część (nie tak znowu liczną) rywali, którzy umieją wykorzystywać jego osiągnięcia. Ponieważ trudność wędrówki w górę jest zależna od tego, jak wysoko się weszło.
A i to też nie musi zajść tak szybko jak niektórzy myślą.
Po drodze czeka bardzo wiele pułapek.
Na przykład - co robić ze starzejącym się (dzięki postępom medycyny) społeczeństwem.
Albo jak zachować konkurencyjność produkcji w bogatym kraju.
Albo jak zmotywować do pracy ludzi, którzy nie muszą robić nic, żeby przeżyć.
Albo jak zapobiec długofalowym efektom duchowej pustki ludzi, który poświęcili się całkowicie materializmowi.
Zachód już się z tym męczy od lat. Goniących czeka to samo, tylko że "bardziej".
Jest takich problemów o wiele więcej...
A na samym szczycie pojawi się pytanie - co dalej?
Jak utrzymać się na szczycie z władzą, która niczego nie boi się bardziej, niż własnych obywateli, a w związku z tym będzie dążyła do spętania ich (potencjalnie niszczycielskiej i zakłócającej zastany porządek) energii, jak co zrobiło cesarstwo chińskie czy japońskie u progu ery nowożytnej?
ZSRR też kiedyś rozwijał się bardzo szybko, brutalnie adaptując - zachodnią - industrializację. To była łatwa część. Kiedy im się to udało zrobić, potencjał dalszego wzrost nagle im się wyczerpał, a poziomu Zachodu i tak nie osiągnęli.
Ponieważ źródłem ciągłego sukcesu jest w tym wypadku coś, czemu żadne hierarchicznie zbudowane społeczeństwo, autorytarne lub dyktatorskie rządzenie nie sprzyja -
ZDECENTRALIZOWANA KREATYWNOŚĆ.
Od której - nawiasem mówiąc - Zachód w pewnym stopniu odszedł, stąd zadyszka.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.