Jak miecz Damoklesa…

Wrzawa wokół ustawy o IPN była tylko przygrywką do znacznie większego problemu przed jakim stoi Polska. Ten problem to kwestia gigantycznych roszczeń jakie szykują wobec nas organizacje żydowskie. Chodzi o mienie utracone w wyniku Holocaustu i po 1945 roku.

Nie jest żadną tajemnicą, że Izrael, mimo zaprzeczeń oficjalnych, tę właśnie kwestię uważa za znacznie ważniejszą i łączy ją ściśle z protestem wobec ustawy o IPN. Zdjęcie z narodu polskiego jakiejkolwiek odpowiedzialności za zagładę Żydów, a tak odczytano intencje polskiego ustawodawcy, osłabiałoby siłę argumentacji strony wnoszącej roszczenia, czyli organizacji żydowskich.

O tym, że taka perspektywa jest realna nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Gdyby weszła w życie ustawa Senatu USA S 447 – JUST (Justice for Uncompensated Survivors Today), Departament Stanu USA miałby prawo, a wręcz obowiązek wspierania międzynarodowych organizacji zrzeszających i wspierających ofiary Holocaustu w odzyskiwaniu mienia niemającego spadkobierców.

Rząd polski wie o tym doskonale, ale stara się ukrywać problem przed opinią publiczną. Przygotowana przez Patryka Jakiego ustawa reprywatyzacyjna będzie na razie wycofana. Nikt nie wie bowiem, co ona mogłaby przynieść. Wiadomo, że Izrael i USA uważają, że odszkodowania w wysokości 20 proc. wartości nieruchomości – nie zadowalają strony żydowskiej. Z drugiej przyjęcie ustawy Jakiego oznacza, że otwiera się furtka do odszkodowań nawet w tej wysokości, co i tak może przybrać wielkie rozmiary. Jak słusznie mówi anonimowo jeden z polityków PiS:

„Dla nas najlepszy byłby w ogóle brak ustawy, tylko jasny sygnał polityczny: nie ma zwrotów, w ogóle, żadnych. Jak mamy tłumaczyć ludziom, że jakieś kolejne pokolenia zgłaszają się po odbudowane, odrestaurowane nieruchomości, kamienice?”

Polska załatwiła już kwestię odszkodowań w umowach z 14 państwami zachodnimi w okresie PRL, w tym umową z USA z dnia 16 lipca 1960 (ze strony Polskiej podpisał ją Józef Cyrankiewicz a USA John F. Kennedy), która mówi jasno, że po jej wypełnieniu (co nastąpiło w 1981 roku) nie będzie żadnych roszczeń przyjmować i będzie odsyłać je do rządu amerykańskiego. Jednak takiej umowy nie zawarto z Izraelem (nie mieliśmy wtedy stosunków dyplomatycznych) i to otwiera możliwość wysunięcia wobec nas nowych wielkich roszczeń.

Póki co wszyscy dyskretnie milczą.

oto Jan Engelgard Jan Engelgard

polski historyk, publicysta i samorządowiec.
Redaktor "Myśli Polskiej" www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.842105
Ogólna ocena: 4.8 (głosów: 19)

Tematy: 

Dyskusja

oto mmm777

Problem polega na tym: w jaki sposób amerykańska

agentura ma odmówić żądaniom popieranym przez USA?
I tu jest rdzeń problemu. Ponieważ powiedzieć NIE amerykanom się nie da, więc pewnie coś zapłacimy, oczywiście po wykonaniu rytualnego tańca odmowy.
.
W normalnych warunkach wyglądało by to mniej więcej tak:
- więc chcecie odszkodowań? tylko tyle? uważam, że należy się wam znacznie więcej! występujcie jak najszybciej z tym do naszego sądu! będę się modlić za wasze powodzenie.
.
.
- co, sąd odmówił? przykre, nie spodziewałem się po sądach takiego nieludzkiego postępowania! ale cóż, - może spróbujecie wystąpić do sądu jeszcze raz?

oto chłop jag

Na tych roszczeniach

jest pieczonych wiele pieczeni ale najważniejsza z nich to legalizacja żydowskiej okupacji atrapy Polski - tołażysze. Światowy rekieter działa i będzie działać nie tylko w atrapie Polski ale i po świecie - tołażysze - bo póki co nie ma na niego silniejszego.
Wniosek?
Przeżyliśmy najazd szwedzki i radziecki - jednak żydowskiego możemy już nie przeżyć - tołażysze.

oto olrob

Ustawa s 447

Istninie ustawy 447 w amerykańskim senacie świadczy o bankructwie polskiej polityki zagranicznej po 89r, o bankructwie orientacji atlantyckiej. Bo co to za sojusznik, który wymusza za pomocą sankcji, ogromne haracze ? Obecność Polski w NATO jest w tej sytuacji niepotrzebna. Za te wielomiliardowe haracze które Polska będzie musiała zapłacić Żydom, można kupić dowolną broń i NATO nie jest nam do niczego potrzebne.

oto Skanderbeg

Tylko najpierw

musi nam ktoś tą broń sprzedać. A od Niemców i Rosjan będziemy słabsi, tak czy siak. Różnica potencjałów.

oto Ireneusz

A kto by chciał być silniejszy?

Tu nie chodzi o "silniejszy", ale chodzi o "w przypadku ataku - niebezpieczny".
Nie ma tak, że mając NAJSZYBSZY samochód na autostradzie, nie zostaniemy natychmiast wyprzedzeni przez samochód być może gorszy, ale prowadzony przez kierowcę w znacznie lepszej formie lub po prostu kierowcę bardziej ryzykującego własnym i cudzym życiem. Nie może więc nikomu chodzić o bycie silniejszym, szybszym. Chodzi o własne poczucie godności budowane na własnym osobistym poczuciu wartości.
A nie na "przyjacielu" stojącym za plecami, bo tak postępują jedynie ludzie w przymusowej sytuacji, słabi, niedoświadczeni, po prostu GŁUPI.

oto Skanderbeg

Ja to rozumiem.

Należy mieć potencjał do odstraszania. Ale nie sądzę, aby kasę, którą chcą na nas wymusić, dałoby się zamienić na broń. Bo poważnego sprzętu nikt nam nie sprzeda. Raczej korzystniejszym byłoby zainwestowanie we własny potencjał i we własne badania.

oto Ireneusz

Nie ma co się zaperzać

Bo poważnego sprzętu nikt nam nie sprzeda.

Nie jest to prawdą, I nawet nie jest to kwestia ceny, ale tak naprawdę realnej chęci zakupu.
A że jesteśmy w stanie sami sobie zrobić równie dobrą broń, to chyba nie ulega żadnej wątpliwości. Możemy. Każdy może. Chyba że mu się nie chce.
Jakbyśmy się postarali, to moglibyśmy sobie wyprodukować nawet rodzimą broń nuklearną. Nikt by nie zdążył podskoczyć. No ale - musielibyśmy chcieć.

oto Skanderbeg

Nie chodzi mi o cenę.

I nie o chęci zakupu, ale o chęć sprzedaży. Czy takowego sprzedawcę byśmy znaleźli? Gdyby był Chirac to może coś by nam sprzedali Francuzi (ale jego następcy już "dygają" przed Jankesami). Amerykanie daliby embargo, nawet dyskretne, i nie kupimy nic wartościowego.
A Rosjanie raz już się wycofywali pod naciskiem Izraela ze sprzedaży broni do Iranu.
A co do własnej broni, to podstawą jest wola polityczna. Tylko, że nie mamy polityków asertywnych.
Z ustawy o IPN to PiS najchętniej by się wycofał. Sami się chyba zdziwili taką reakcję. Myśleli, że "robienie loda" to już faktyczny sojusz.

oto Ech...

Cały czas się zastanawiam, czy oni naprawdę są tak głupi

Sami się chyba zdziwili taką reakcję. Myśleli, że "robienie loda" to już faktyczny sojusz.

Jakoś ciągle trudno mi uwierzyć, że dorośli ludzie, w dodatku wydawałoby się "otrzaskani" w świecie polityki, naprawdę mogą mieć takie głupio-naiwne podejście. Przypomnijmy zresztą dość trzeźwą opinię na ten temat Sikorskiego, która byłaby chyba dowodem, iż oni nie są wcale tacy "zaczadzeni" - tylko odbywa się jakiś handel polskimi interesami, i z dwojga złego wolą być posądzeni o naiwność i głupotę, niż po prostu o zdradę. Bo KS może wrócić kiedyś, a za zdradę się wiesza. A przynajmniej powinno się wieszać.

oto Skanderbeg

Ale jeżeli Sikorski

trzeźwe oceny wydaje prywatnie, a publicznie głosi bzdury, to świadczy o tym, że nasi politycy są na bardzo krótkiej smyczy trzymani. I ciekawsza byłaby wiedza, kto tę smycz trzyma.
Zresztą, wybitny polityk brytyjski Beniamin Disraeli powiedział, że "Świat jest rządzony przez całkiem inne osoby niż to się wydaje i tylko ci, którzy potrafią zajrzeć za kulisy wiedzą kto to jest".
Jeszcze przypomnę słowa Abrahama Lincolna: "Widzę zbliżający się w przyszłości kryzys, który wzburza moje nerwy i powoduje drżenie na myśl o bezpieczeństwie mojego kraju. Korporacje zasiadły na tronie i nastąpi era korupcji na wysokich szczeblach, a moc krajowego pieniądza dołoży wszelkich starań by przedłużyć swoje panowanie, żerując na ludzkich uprzedzeniach do momentu gdy bogactwo będzie zgromadzone w kilku tylko rękach, a Republika zostanie zniszczona".

oto Ech...

Ten Lincoln to był kawał drania - bo jednak zdławienie Południa

to było draństwo - ale i był to człowiek dość trzeźwy, jak m.in. świadczy przytoczony cytat. Świadczy również o tym to, że planował wywiezienie Murzynów z powrotem do Afryki przewidując, że już po zniesieniu niewolnictwa i ew. uczynieniu z nich pełnoprawnych obywateli - mogą być z nimi problemy. Niestety: jego śmierć w zamachu spowodowała zaniechanie tej operacji.

oto Skanderbeg

Drań? Ot polityk

Był to konflikt między zwolennikami państwa bardziej unitarnego (choć uchowała się federacja w końcu), a zwolennikami Stanów jako związku państw (czyli konfederacji). Lincoln był trzeźwym politykiem, ale ten cytat każe też inaczej spojrzeń na zamach, w wyniku którego stracił życie. Wg tzw oficjalnej historii, zastrzelił go jakiś nawiedzony rasista, a jak było naprawdę?

oto Ech...

No drań, drań...

Stwierdzenie "ot, polityka" nie jest dla niego żadnym usprawiedliwieniem. Tak to można byłoby i Hitlera, i Stalina, i Pol-Pota "usprawiedliwić".
"Jak było naprawdę" - to już pewnie się nie dowiemy. W każdym razie pewne jest, że od długiego czasu adekwatne "służby" dyskretnie obserwują różnych wywrotowców - i jednych w czas zaaresztują, a innych "jakoś nie". Inni okazują się być pożyteczni dla kogoś. I wtedy - zupełnie nie spodziewając się, na zasadzie "cudu" i "palca Bożego" - znajdują pomoc; np. broń czy pieniądze w "zupełnie nieoczekiwany" sposób trafiają w ich ręce...

oto PKK

Chyba to nie tak

Jednak takiej umowy nie zawarto z Izraelem (nie mieliśmy wtedy stosunków dyplomatycznych) i to otwiera możliwość wysunięcia wobec nas nowych wielkich roszczeń.

Ponieważ nie było i dalej nie ma takiej potrzeby. Państwo o nazwie Izrael nie istniało, gdy zapadły decyzje o przejęciu mienia, więc nie wolno mu wysuwać dosłownie żadnych roszczeń pod adresem Polski. Te były natomiast kierowane przez państwa, których obywatelami byli Żydzi (m.in. UK z terytorium mandatowym w Palestynie), a następnie uregulowane przez Polskę. Wszystko poza tym to jedynie próba skoku na olbrzymią kasę, która powinna zostać natychmiast odrzucona.

oto gryndas

trzeba

trzeba mieć armie , własny świetny sprzęt w którego innowacyjnośc należy zainwestować i silną gospodarkę, a przede wszystkim naród co sie nie kłóci inie jest zawistny, tylko zawsze trzyma stronę swoich

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.