Banki zwalniają pracowników

Banki zatrudniają w Polsce ponad 164 tys. osób, ale systematycznie zwalniają pracowników. Szczególnie ubiegły rok był pod tym względem trudny.

W 2008 roku banki zatrudniały 181 tys. osób. Był to historyczny rekord. Otwierano oddział przy oddziale, sprzedawano kredyt frankowy za frankowym. Po blisko dekadzie, na koniec 2017 roku, sytuacja pracowników w bankowości nie wygląda już tak dobrze.

Z najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec 2017 roku w bankach zatrudnionych było 164 385 osób - najmniej od kilkunastu lat.

Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy pracę straciło netto 4436 osób (uwzględniając też nowo przyjętych pracowników). Najgorsze były kwiecień, maj i grudzień, gdzie zatrudnienie spadało o blisko 500 etatów.

banki pracownicy

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto baba jag

Z tego co się

dzieje w wolności i demokracji Hilary Minc byłby dumny.Bitwę o handel, banki, małe polskie firmy budowlane można ogłosić za zakończoną.

oto Mar.Jan

Ale co z tego właściwie wynika???

To, że banki zwalniają pracowników może mieć wiele przyczyn i nie oznacza to kryzysu w bankowości.
Mniejsze zapotrzebowanie na prace może sie wiązac ze zmniejszeniem zapotrzebowania na usługi bankowe (to byłby przejaw trudności w gospodarce: mniejsze zapotrzebowanie na kredyty i inne produkty bankowe), lub z zastosowaniem automatyzacji różnego rodzaju prac w bankowości. Przetwarzanie danych finansowych jest domeną komputerów i oprogramowania i jest wdzięcznym polem do wprowadzania automatycznych procedur przetwarzania danych.
Kolejne pytanie, to jakie kategorie pracowników sa zwalniane? Czy dotyczy to kasjerów i kontrolerów, czy analityków finansowych, a może programistów?
Może zamykane są lub zmiejszane powierzchnie związane z obsługą klientów, bo coraz więcej operacji bankowych klienci robią zdalnie, przez Internet?

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.