Ustawa o IPN - głosy za, głosy przeciw

Paul Jones - ambasador USA w Polsce -

"Stany Zjednoczone doskonale rozumieją, że Polska dąży do obrony dobrego imienia, zgadzamy się, że sformułowanie takie jak "polskie obozy zagłady" są niewłaściwe i krzywdzące, jednak należy je zwalczać sposobami, które chronią podstawowe wartości... dla Amerykanów podstawową wartością jest ta zapisana w pierwszej poprawce do konstytucji - wolność słowa i wolność mediów".

Z braku porozumienia między nami - najbliższymi sojusznikami - korzystają nasi przeciwnicy. "Obowiązkiem całego świata jest nie dopuścić nigdy więcej do wydarzeń z II wojny światowej i Holokaustu"

Sławomir Cenckiewicz - wiceprzewodniczący Kolegium IPN - podkreślił, że nowelizacja ustawy o IPN, która przewiduje kary za publiczne i niezgodne z prawdą pomawianie narodu polskiego za zbrodnie z czasów wojny, choć wypływa z dobrych intencji, może być postrzegana za groźną nie tylko dla wolności słowa, ale i swobody badań naukowych.

- GazetaPrawna.pl

Zofia Romaszewska - doradczyni prezydenta -

„Ustawa zostanie prawdopodobnie jednak zmieniona; przecież ona jest idiotyczna, więc tak wyglądać nie może. "To nie może być w sposób nieokreślony, że każdy, kto wypowiada się nieładnie o Polakach, to natychmiast go do kryminału na trzy lata...”

- GazetaPrawna.pl

Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski

„Niektóre ze słów, które usłyszałem z izraelskiej strony w ostatnim tygodniu są przerażające. Te roszczenia wobec Polski, są po prostu nieprawdziwe i wyraźnie nie są pomocne. A nawet gorzej – one po prostu są złe”
„Polski rząd uchwalił ustawę o IPN ponieważ nie chciał, aby powtarzano kłamstwo o współudziale Polaków w Holokauście. Teoretycznie ustawa nie zabrania mówienia prawdy, ale po prostu zakazuje mówienia kłamstw”

Historyk Piotr Zychowicz

"Chodzi mi o nową ustawę o IPN, która się opiera na tych podstawach, że Polacy byli święci
Tak, to inna odsłona tego zjawiska. Ta ustawa jest bardzo niedobra. Robi rzecz niedopuszczalną, czyli do sporów i debat historycznych miesza prokuraturę, policjantów oraz sądy.
Ustawa o IPN to ustawa w duchu postsowieckim."

Instytut Yad Vashem - "Oczekujemy, że polski Trybunał Konstytucyjny wprowadzi znaczące zmiany w nowej ustawie o IPN". Nowelizacji ustawy zarzucono, że pomija lub zniekształca wiele ważnych i zawiłych zagadnień. "Niestety, uchwalona niedawno w Polsce ustawa (o IPN - red.) zmierza w kierunku wręcz przeciwnym, pomijając lub zniekształcając wiele ważnych i zawiłych zagadnień".

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto mj

No to los tej ustawy mamy w zasadzie jasny

Nie zazdroszczę tylko propagandystom, którzy dostaną za zadanie stworzenie jakiejś legendy mającej wbić ciemnemu ludowi do głów, że "wbrew pozorom i kpiącym głosom naszych wrogów" ostatecznie "Polska znów zdała egzamin" i wszystko należy uznać za "kolejny sukces rządu". :D

oto Natalia Julia Nowak

Zgadzam się z rabinem Schudrichem

Polski rząd uchwalił ustawę o IPN ponieważ nie chciał, aby powtarzano kłamstwo o współudziale Polaków w Holokauście. Teoretycznie ustawa nie zabrania mówienia prawdy, ale po prostu zakazuje mówienia kłamstw

oto mj

Kluczowym jest tu słowo "teoretycznie"

Bo przecież ta ustawa wcale nie zakazuje mówienia kłamstw, a może nawet ich odśpiewywania... :)
Stwarza dla potencjalnych kłamców tylko drobne utrudnienie - konieczność ubrania owych kłamstw w pozory działalności "naukowej", bądź "artystycznej".

oto chłop jag

"polskie obozy zagłady" są

"polskie obozy zagłady" są niewłaściwe i krzywdzące, jednak należy je zwalczać sposobami, które chronią podstawowe wartości... dla Amerykanów

Dobrze - to jak się mają te podstawowe wartości w stosunku do tzw. kłamstwa oświęcimskiego - gdzie można zarobić za nie - pięć lat pierdla - tołażysze - i prawda jest tu najmniej ważna?
Wniosek?
To samozwańcze nadczłowieki określają co jest prawdą a co nią nie jest - a w następnym etapie mądrości owe nadczłowieki będą decydować o tym - kto jest człowiekiem a kto jest tylko ssakiem - tołażysze.
Na koniec - problem jest niesamowicie poważny - ponieważ na każdym kroku mamy do czynienia z odzieraniem człowieka z jego człowieczeństwa - przez pupili szatana - tołażysze - a odbywa się to już bez drutu kolczastego pod napięciem oraz strażniczych wieżyczek.

oto Czesław

Co wolno wojewodzie to nie tobie ....

Jak się nie umieliśmy szanować przez ćwierćwiecze no to mamy, wszystkim wolno tylko nie nam, nawet Ukraińcy nam ustawiają prawo. ZGROZA!!! Więcej pod www.prawica.net/9663 a to urywek z Izraela "Kwestie te zostały szczegółowo uregulowane w ustawie o zakazie zaprzeczania Holokaustowi nr 5746-1986. Penalizowane jest zaprzeczanie albo umniejszanie proporcji czynów popełnionych w okresie reżimu nazistowskiego, które stanowią przestępstwa przeciwko Żydom lub przestępstwa przeciwko ludzkości, z zamiarem obrony sprawców tych czynów, ich poparcia lub zidentyfikowania z nimi.
Kara pozbawienia wolności – 5 lat."

oto sir Galahad

Skoro jest zła, z czym

Skoro jest zła, z czym zresztą się zgadzam, to należy wywalić cały paragraf 55 mówiący o kłamstwie oświęcimskim. Żadnego karania za gadanie na Polaków i na Żydów. Będzie równowaga. Tylko czy wyobrażacie sobie jaki rwetes wtedy się podniesie?

oto Krzysztof M

Wg ustawy dalej można kłamać,

Wg ustawy dalej można kłamać, ale tylko naukowo lub artystycznie. :-)

oto Terebesz

@Czesław - co wolno wojewodzie

Właśnie w tym rzecz. Inne kraje, nawet czysty jak lilija i absolutnie bezstronny Izrael mają podobne przepisy i egzekwują je. Gdyby nie miały, zgodziłbym się że to idiotyzm, ale jest inaczej.
Jeżeli w jakiejś gospodzie jest przyjęte że wszyscy siadając do pokera mają pałę na podorędziu - i nie zawahają się jej użyć jakby co - kto siada do stołu nieuzbrojony?
Jest to idiotyczne, ale nie myśmy narzucili takie reguły. Swoją drogą ciekawe, kto pierwszy formułował tego typu ustawy, domyślam się, ale głośno nie powiem...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.