Reforma OFE obroniła się w sądzie

Warszawski sąd okręgowy w środę oddalił pozew zbiorowy przeciw ministrowi pracy, ZUS i kilku towarzystwom emerytalnym, w związku z reformą OFE w 2014 r. Wyrok jest nieprawomocny; reprezentant grupy będzie rozważał apelację.

Roszczenie pozwu dotyczyło ustalenia nieważności umorzenia jednostek i przeniesienia środków na rachunki w ZUS. Ponadto, powodowie wnosili o ustalenie odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa. Zdaniem ponad 50 osób, które przystąpiły do pozwu grupowego, rządowa reforma OFE doprowadziła do wywłaszczenia obywateli. Autorzy pozwu wychodzili z założenia, że Otwarte Fundusze Emerytalne dysponowały prywatnymi środkami obywateli na zasadzie powiernictwa.

Sąd jak wskazał, że w reformie emerytalnej obietnicę wypłaty środków gromadzonych przez OFE zastąpiła obietnica prawa do emerytury wypłacanej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Głównymi pokrzywdzonymi tymi zmianami są powszechne towarzystwa emerytalne, którym środki i podstawy funkcjonowania zostały odebrane.

W listopadzie 2015 r. pełny skład TK niejednogłośnie uznał za zgodne z ustawą zasadniczą: możliwość przeniesienia środków finansowych z OFE do ZUS, zakaz inwestowania OFE w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa oraz nakaz inwestowania w akcje dużej części zgromadzonych przez OFE pieniędzy. Za niekonstytucyjny TK uznał tylko zakaz reklamy OFE. Składki przekazane do OFE to środki publiczne, oddane funduszom w zarząd, a nie prywatne - podkreślał TK. Wniosek do TK złożył ówczesny prezydent Bronisław Komorowski, który podpisał reformę, ale w styczniu 2014 r. zakwestionował m.in. zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Mar.Jan

Jeśłi TK uznał za konstytucyjne "możliwość przeniesienia środków

z OFE do ZUS", to tylko jest dowód tego, że Konstytucję trzeba zmienić razem z Trybunałem. A najlepiej ten cały upolityczniony Trybunał w ogóle zlikwidowac!

"Przeniesienie" prywatnych funduszy z OFE do ZUS jest tylko inna nazwą NACJONALIZACJI WŁASNOSĆI!

oto Ireneusz

To nie była nacjonalizacja

Gdyby tak było, firmy prywatne natychmiast wstawiłyby taki fakt na wokandę międzynarodową. Być może by nie odzyskały swoich pieniędzy, ale z pewnością mogłyby liczyć na wsparcie innych rządów, również na forum ONZ.
Prawda jest jednak taka, że tam nie było prywatnych pieniedzy. OFE miały nakaz skupywania obligacji państwowych itepe.
Tam więc praktycznie nie było ŻADNYCH pieniędzy. Biznes polegał jedynie na tym, że podczas przelewania pieniędzy z rynku (czyli od pracodawców i pracobiorców) spowrotem w dziurę budżetową żyli sobie z tego pewni "prywatni" pośrednicy. Dzisiaj nadal nie ma żadnych pieniędzy, ale przynajmniej nie ma pośredników. Dzięki temu emerytur jak nie było, tak nie ma i nie będzie. Ale przynajmniej pieniądze nie są wyprowadzane do właścicieli OFE. Taniej.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.