Nowi bohaterowie Ukrainy: antysemici i mordercy Żydów

Stefan Bandera kolaborował z nazistami, Szymon Petliura jest powiązany z masakrą aż 100.000 Żydów, i Ivan Rohach był wydawcą gazety o zabarwieniu antysemickim, i cała ta trójka ukoronowana, upamiętniona na miejskich skwerach i ulicach; " to jest moralnie nie do zaakceptowania," mówi lokalny żydowski lider , oskarżjąc rząd o przerabianie historii i negowanie Holocaustu.

W Kijowie statua ku czci Szymona Petliury została kilka miesięcy temu odsłonięta w żydowskiej dzielnicy Winnitsa. Pomnik został wzniesiony z inicjatywy władz Ukrainy. Petliura tak czy inaczej jest łączony z masakrą aż 100.000 niewinnych Żydów podczas wojny domowej w latach 1918-1920.

I nie jest on osamotniony. Spotykamy następnych ukraińskich bohaterów; antysemickich morderców, którzy masakrowali Żydów i są wielbieni w ramach "dekomunizacji" na ulicach i miejskich placach.

Aleje i ulice są nazywane imieniem Stefana Bandery i jego współpracowników, którzy kolaborowali z nazistami i masakrowali Żydów podczas Holocaustu. Jak na ironię aleja prowadząca do Moskwy i do Babi Jaru (miejsce w którym była przeprowadzona masakra Żydów przez wojska niemieckie i lokalnych ukraińskich kolaborantów) została nazwana imieniem Bandery.

Nie ma się więc co dziwić ukraińskim Żydom, że są gniewni i niespokojni gdyż żyją w kraju w którym antysemitcy mordercy Żydów są popierani przez władzę i dlatego sprajowanie nienawistnych graffiti jest rutynowe. Np. w czasie Świąt Bożego Narodzenia graffiti przepełnione nienawiścią były wysprajowane w trzech żydowskich miejscach - na bramie przed Muzeum Holocaustu w Odessie, Żydowskim Centrum Kulturalnym oraz nieczynnej synagodze w mieście.

Tak więc wynika, że bezpieczeństwo w pobliżu żydowskich instytucji jest wzmacniane, lecz jednocześnie w tym samym czasie i zgodnie z żydowskimi źródłami w kraju - władza dopinguje do gloryfikacji antysemityzmu.

"Mój apel do prezydenta i PM Ukrainy wzywający do potępienia tych antysemickich graffiti został pozostawiony bez odpowiedzi," oznajmił naczelny rabin Odessy i południowej Ukrainy, Avraham Wolff. Wyraził swoje przekonanie, że ostra krytyka ze strony władz w końcu nastąpi. " Jest to nadzwyczaj ważne żeby temu zapobiec na początku, ponieważ tak się nieszczęśliwie składa, że wszyscy wiedzą gdzie to się zaczyna i wiedzą jak to się kończy."

Te działania zostały zdecydowanie potępione przez Parlament Europejski, który pośpiesznie wysłał pismo do rabbiego Wolffa i wezwał prezydenta Petro Poroszenkę i PM Vołodymyra Groysmana do oskarżenia tych działań i monitorowania śledztwa.

Edward Dolinsky, dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego prowadzi wojnę na wszystkich frontach z tym niepokojącym trendem. On często jest zmuszany do konfrontacji z długą listą wściekłych nacjonalistów na najbardziej obecnie popularnym programie publicystycznym, dzięki temu jego wystąpienie uczyniły go popularnym blogerem i liderem społeczności żydowskiej.

Można się zastanawiać jak to wszystko może się dziać w kraju rządzonym przez człowieka o nazwisku Groysman, Dolinsky to wyjaśnia tak; " PM nie został wybrany jako Żyd i wykonuje swoją nieżydowską pracę, więc jego pochodzenie nie ma wpływu na cokolwiek w tej sprawie."

Jeśli chodzi o pełną sukcesu integrację antysemitów w legalny nurt Ukrainy, to Dolinsky wyjaśnia, że nacjonaliści mają duże wpływy i "pomagali wyższym urzędnikom w zdobyciu władzy, i oni zawdzięczają im dość dużo. Drugi powód, to wpływ konfliktu z Rosją. Gloryfikowanie antysemitów jest ideologicznym i praktycznym sposobem zjednywania sobie poparcia ludności . Innymi słowy, żeby pozyskać sobie względy opini publicznej przeciwko agresorom to oni musieli wykreować program "bohaterów," którzy walczyli o nasz kraj z bronią w ręku. To się dzieje także pod wpływem nacjonalistów."

Dolinky stwierdził, że Ukraina poprzez gloryfikowanie kryminalistów antysemickich strzela sobie w nogę, bo to "prowadzi do poważnego konfliktu z Polską, która uniemożliwiła niektórym urzędnikom rządowym, zaangażowanym w tą politykę wjazd do Polski, i Polska stara się zapobiec przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej. Innymi słowy, te sprawy stanowią przeszkodę do ukraińskiej integracji z Europą.

Wcześniej w tym miesiącu z okazji urodzin Stefana Bandery antysemici zorganizowali marsz z pochodniami i podobnie jak w roku ubiegłym skandowali "Żydzi wynocha."

Edward Doks
Ynet 01.25.18

oto ulcik140 ulcik140

Z zawodu jestem ekonomistka, ale moje hobby to polityka i brydz. Polityka interesuje sie od czasu posolidarnosciowej transformacji , do chwili obecnej.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.5
Ogólna ocena: 4.5 (głosów: 4)

Tematy: 

Dyskusja

oto sir Galahad

Spokojnie, wszystko pod

Spokojnie, wszystko pod kontrolą. Teraz rozdyma się banderowców jak wielki balon, postraszy nimi świat. Potem obnaży się przed światem ich zbrodniczą przeszłość. I zażąda odszkodowania za pożydowskie mienie bezspadkowe. Majątki w Polsce to był mały pikuś w porównaniu z tym co pozostało na Kresach. Przecież to tam było główne skupisko Żydów w Rzeczpospolitej. Białoruś jest pod ochroną Rosji to jej nic nie zrobią ale Ukrainę mają w garści. W zamian za zburzone kamieniczki przejmą sieci przesyłowe gazu, przemysł wschodniej Ukrainy itd. A kto na świecie wystąpi w obronie nacjonalistów Ukraińskich?

oto Ech...

A jak Pan sądzi, do kogo potem Ukraińcy będę mieli o to pretensj

Pewnikiem do tych, co pomagali instalować tę banderowską władzę - poprzez wspieranie różnych "Majdanów" na przykład.
I nie; nie spodziewajmy się, że będą mieli jakiekolwiek pretensje do samych siebie - to są Ukraińcy, czyli prymitywny "protonaród". Swoją frustrację będą chcieli obrócić na kogoś z zewnątrz.

oto ulcik140

Ukraina nie klęczy

Nie jestem taka pewna czy Żydzi poradzą sobie z rozbestwionymi banderowcami. Obecnie są w defensywie a takie ustępstwa wręcz tolerancja naczelnych władz pod adresem banderowskich morderców żydowskich nie uleczy, lecz raczej pogłebi ich butę i pomniki "kryminalistom antysemickim" nie tylko, że będą stawiane lecz pielęgnowane i hołubione w ramach utrzymania zdecydowanych na wszystko banderowców pod kontrolą. W przeciwnym wypadku widocznie władze przewidują niepożądane skutki i boją sie tych skutków. Boją się banderowców!
Szczerze mówiąc to jest przykład jak pracuje zdecydowana jedność banderowskich pomiotów odnośnie pamięci ich "bohaterów" i jakie to ma znaczenie dla naczelnych władz ukraińskich. Ano, większe niż jawna walka z manifestowanym otwarcie antysemityzmem. Jak wynika z treści artykułu to Żydzi muszą siedzieć cicho, nie drażnić i pogodzić sie z niekamuflowaną mową nienawiści głoszoną przez użytecznych władzom banderowców.
Cuda jednak na tym świecie się zdarzają i władza nie klęka przed prześladowanymi Żydami lecz milczy więc tym samym przyzwala i głaszcze po główce zdecydowanych na wszystko rezunów.
A postawa naszych władz no, nie ma się co dziwić ale zasługuje tylko na pogardę w oczach Żydów, i dodatkowo jest niezgodna z opinią większości społeczeństwa w temacie ostatnich sporów z Izraelem. Rogi rosną jak sie je nie przeciera i żądania również w miarę władz upodlenia. Czego możemy się spodziewać po spolegliwym dialogowaniu " Ano, kija!

oto mj

Zawsze można banderowców napuścić

na polskich narodowców, ONR-owców, WOT i wszelkie środowiska tzw. patriotyczne.
Nie jakaś tam wielka wojna, żeby kamień na kamieniu nie pozostał, ale taka "skromna", "oczyszczająca" oba narody z elementu z puntu widzenia Żydów "niepożądanego".

oto mj

Skądże znowu...

Czytałem ten portal dość regularnie jeszcze w czasach majdanowej biegunki i niestety wiele razy zdarzało im się przesolić zupę - mówiąc bardzo eufemistycznie - w kwestiach różnych...
Przepraszam, ale nie chce mi się spędzić pół nocy na odszukiwaniu archiwalnych artykułów, co by to co teraz piszę udowodnić.
Nie twierdzę że ten portal jest z gruntu niewiarygodny, po prostu po tamtych doświadczeniach staram się traktować ich twórczość... ostrożnie.
Kilka razy gdzieś tam na nich się powołałem bez sprawdzenia w innych źródłach, a potem... było mi głupio. Dlatego j/w.

oto Skanderbeg

Poradzą sobie.

Banderowcy są dobrze zorganizowani, ale ktoś musi ich finansować. Jak któryś będzie podskakiwał, to spotka go los Saszki Białego.
A kim jest Proszenko, czy Hrojcman?

oto chłop jag

Nie po to

pupil szatana sięgnął po zardzewiałe choć nadal nieziemsko krwawe narzędzie w postaci banderowców - i czyści je i oliwi pieczołowicie - aby oni potem kwiatki sadzili i je wąchali - tołażysze.
Wniosek?
Kto powiedział, że światowy pupil nie chce ponownie w tym rejonie Europy mordować ludzi a potem zrobić mały Holokaust bis - tołażysze?

oto Ech...

Ależ jestem święcie przekonany, że okaże się, iż...

Te działania zostały zdecydowanie potępione przez Parlament Europejski, który pośpiesznie wysłał pismo do rabbiego Wolffa i wezwał prezydenta Petro Poroszenkę i PM Vołodymyra Groysmana do oskarżenia tych działań i monitorowania śledztwa.

...iż to "Putin chce ich skłócić!" :D

oto ulcik140

Zdumiewająca odwaga banderowska?

Jestem w zasadzie ciekawa, nurtuje mnie pytanie, ano takie: Co, a raczej jak zareagowaliby ukraińscy antysemitcy kryminaliści gdyby tak żydowscy roszczeniowcy wystapili z żądaniem zwrotu bezdziedzicznej schedy po pomordowanych w holocauscie i zmasakrowanych pobratymców na Ukrainie przez Petliurę i kolaborantów banderowskich?
Ciekawe czy banderowcy dialogowaliby z roszczeniowcami na temat uchwalonych ustaw czy też chwyciliby za widły i siekiery w celu rozwiazania problemu?

No, bo znając historycznie udokumentowane talenty do masakrowania ofiar przez ukraińskich bohaterów to jakoś trudno mi uwierzyć żeby walkowerem pozwoli zgiąc sobie kolana i bulić kadukowe roszczenia? W przeciwieństwie do nas to można wyrokować, że w tak drażliwej sprawie zabrakłoby na Ukrainie opozycyjnych obrońców, którzy zdobyliby się na odwagę i oskarżali swój naród o antysemityzm, czy mordowanie niewinnych Żydów, czy inne niecne uczynki.

Moim zdaniem skoro władza udaje głuchą na słuszne skargi żydowskie o brak szacunku, o prześladowanie i zawzięcie milczy nic nie robi w sprawie zakazu jawnego wyrażania opinii w temacie antysemityzmu, nie urojonego problemu lecz rzeczywistego jeśli wierzyć donosom ofiar tych prześladowań to problem jest nabrzmiały, bardzo nekający ukraiński naród. Sekwencja tych zrozumiałych i niezrozumiałych zarazem zachowań jest taka to, że banderowcy są uzbrojeni po zęby i nie można przewidzieć przeciwko komu wykorzystają tą oręż. Oby tylko nie przeciwko nam!
Narazie być może do wyciszenia zbrodniczych nastrojów wystarczaja im pomniki "bohaterów," i graffiti, ale na jak długo? Jeśli nie zostaną przekupieni "bohaterami" to może tam być naprawdę niewesoło. Skończyć się może antysemityzm bo zabraknie semitów. To nie są "antysemici" tacy jak Polacy, oni sa autentyczni i tam zadne potulne władze nie miałyby racji bytu i musiałyby ostro reagować, bronić narodowej godności w odpowiedzi m.in. na bezzasadne Bibiego oskarżenia.

oto Ech...

Tłumaczę Pani, że oni są pod kontrolą

A w ogóle zostaną niedługo wykorzystani właśnie jako pretekst do obrabowania Ukrainy. Daleko bardziej wiarygodny, niż ci "naziści z Polski" układający swastyki z wafelków na torciku, gdzieś po kryjomu w lesie.

oto ulcik140

Czas pokaże

No, na pewno banderowcy zechca przłozyć swoje zaangażowanie w przeprowadzenie Majdanu na finansowe korzyści. Czas pokaże, co się stanie gdy bandziory uznajȧ, że gloryfikacja uwielbianych "bohaterów" to za mało. Narazie widocznie trwa okres wyczekiwania na dobrowolna spłatę długów ze strony władz w formie materialnego wzbogacenia antysemickich kryminalistów bo o ile poczują się wygwizdani to nie można wykluczyć, że sami rozpoczną wymuszanie spłaty zaległych długów i można się spodziewać, że zapoczątkują ten proceder od "bezbronnej ludności," ano tych co najwięcej maja do stracenia. Nikt nie może zagwarantować, że bestia dała się oswoić.

oto Czesław

Rezuny

czy jak ich tam nazwać to wcale nie tacy waleczni jak przedstawiają komentarze. Rezuny są bardzo waleczni do bezbronnej ludności ale w starciach z oddziałami AK czy potem z Armią Czerwoną to przecież żaden z nich żołnierz. Nawet ostatnio w walkach na wschodzie Ukrainy nie mieli żadnych osiągnięć, spalenie bezbronnych ludzi w Odessie to tylko na to ich stać, gdyby była tylko wola polityczna to by ci z Donbasu bez problemu zajęli Kijów.

oto chłop jag

Rezuny są bardzo waleczni do

Rezuny są bardzo waleczni do bezbronnej ludności ale w starciach z oddziałami AK czy potem z Armią Czerwoną to przecież żaden z nich żołnierz.

Właśnie tacy są potrzebni pupilowi - gdy ten rozbroi kompletnie np. Polaków - tołażysze.

oto ulcik140

Prowadzenie partyzanckiego

Prowadzenie dzikiego partyzanckiego rzeźnictwa przekłada się na masowe rzezie bezbronnej ludnosci. Bo jakie prawa dzicz partyzancką obowiązuje gdy żadnego poza własnym nie uznaką ? Dlatego nie dziwię sie ukraińskiemu żydostwu, że mają obawy odnośnie koṅca "bohaterskiej" ideologizacji banderyzmu.

oto Ech...

P. Rękas przytoczył kiedyś opinię gen. Dowbora-Muśnickiego

[..] najwybitniejszy polski wojskowy doby Wielkiej Wojny, generał Józef Dowbor-Muśnicki tak pisał o naszych sojusznikach i pomysłach budowania na kooperacji z nimi jakichś politycznych fantasmagorii: "Ukraińcy w przeszłości wykazali tylko zdolność do buntów i wybitnie bydlęcych ekscesów. Było tak za czasów polskich i za panowania rosyjskiego. Posiadają oni w naturze bakcyl stałej anarchii. Nie wierzę aby kiedykolwiek mogli przetworzyć się w coś wartościowego dla ludzkości lub spokojnie współżyć z innymi sąsiadami, a w pierwszym rzędzie z Polską. Cokolwiek było w tym narodzie wartościowego, to albo przyłączyło się do Polski albo się zrusyfikowało. (...) są cisi i pokorni ale z nimi nie poszedłbym na niebezpieczeństwo, bo zabiją i uciekną albo tylko uciekną". I tak właśnie zachowywali się sojusznicy Polski i w tamtych, dramatycznych letnich dniach 1920 r., zaś tak doświadczony i wykształcony dowódca jak JDM nie widział sensu dowodzenia tą zbieraniną [..]

oto Krzych Adam

Z tym byłbym trochę ostrożny.

Szymon Petliura jest powiązany z masakrą aż 100.000 Żydów...

Bo należałoby się przypatrzyć kto go "powiązuje". Ta liczba ofiar żydowskich dotyczy całości strat ludności żydowskiej w tym okresie na Ukrainie, a nie liczby ofiar oddziałów przyporządkowanych Petlurze:

większość pogromów dokonywali żołnierze, nie tylko niepodlegający Petlurze, ale ci, z którymi Petlura prowadził właśnie bój na śmierć i życie, a działo się to na terenach, nad którymi Petlura nie panował.
Rozkaz Petlury z sierpnia 1919 zakazywał żołnierzom ukraińskim uczestnictwa w pogromach pod groźbą kary śmierci. Ten sam rozkaz nakazywał rozstrzeliwanie, lub oddawanie pod sąd wojenny prowokatorów nawołujących do pogromów. Później, 12 października 1919 roku, Petlura jako głównodowodzący wojsk URL wydał odezwę:
„Starszyzno i kozacy ukraińskiej armii! Ukraińskie i żydowskie masy pracujące patrzą na was, jak na wyzwolicieli i nadchodzące pokolenia nie zapomną waszych zasług dla tych narodów, a historia z dumą wypisze na swych stronicach momenty owej walki. Unikajcie prowokacji, a wobec prowokatorów, którzy sami urządzają pogromy i zabijają słabszych od nas, bądźcie bezlitośni. Kara śmierci musi spaść na głowy pogromców i prowokatorów. Wymagam od was więc karności i dyscypliny, aby ani jeden włos nie spadł z głowy niewinnego”.
Jeśli sytuacja wymagała od Petlury wydawania takich rozkazów, znaczyło to, że żołnierze Petlury brali udział w pogromach, a ich dowódca usiłował pogromy powstrzymać. Skoro zaś żołnierze Petlury mimo tego nadal dokonywali pogromów, świadczyło to tylko o daleko posuniętym upadku dyscypliny wśród ukraińskiego wojska, nie zaś o personalnej odpowiedzialności jego dowódcy za to, że takie pogromy się zdarzały.

Tacy ówcześni działacze żydowscy jak Dobkowski, zwolennik żydowskiej integracji, czy Żabotyński, jeden z głównych ideologów syjonizmu, którzy osobiście znali Petlurę twierdzili w swych pismach, że nigdy antysemitą nie był.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.