O pewnym popularnym micie

W debacie publicznej przyjęło się brać za pewnik stwierdzenie, iż trwa bezprecedensowy eksodus polskich lekarzy i świeżo upieczonych absolwentów kierunku lekarskiego. W rzeczywistości to bardzo wygodny mit, który pozwala podgrzewać atmosferę po obu stronach barykady. Społeczeństwo może dzięki temu przelać swoje niezadowolenie na tych, którzy otrzymali wykształcenie w kwocie około ćwierć miliona złotych ze środków publicznych, a lekarze i dopiero uczący się zawodu zyskują w ten sposób koronny argument za przyznaniem kolejnych podwyżek z budżetów NFZ i MZ. Chyba właśnie dlatego brakuje zainteresowanych jego weryfikacją.

.

Przedstawione 7. lutego przez Izbę Gmin statystyki zatrudnienia w brytyjskiej służbie zdrowia, a więc najpopularniejszym kierunku emigracji Polaków, obnażyły fałsz tego starannie pielęgnowanego mitu. Nasi rodacy, co prawda, plasują się w ścisłej czołówce nacji zasilających kadry NHS, zajmując 5. lokatę ze wszystkich 202 i stanowiąc 0,71% całego personelu, jednak w tym gronie występuje liczna reprezentacja niskiego szczebla.

.

Liczba polskich lekarzy w NHS jest mniejsza od 649 ostatnich w zestawieniu Rumunów, co nie tylko zadaje kłam rozchwtywaniu ich poza granicami i masowej skali wyjazdów, ale także stawia polskich medyków na przeciętnej pozycji.

Gdyby przyjąć nieuzasadnione założenie, iż brytyjska służba zdrowia zatrudnia 648 Polaków na stanowisku lekarza, to udział przedstawicieli tej profesji w polskim personelu medycznym wyniesie co najwyżej 7,64%. Dla porównania - wśród Rumunów 17,19%, wśród Greków 56,84%, wśród Lankijczyków 63,34%, a wśród Pakistańczyków i Malezyjczyków kolejno 69,04% i 70,33%. Bezkonkurencyjni pozostają natomiast Egipcjanie ze wskaźnikiem równym aż 93,22%. Gołym okiem widać diametralnie różne skutki odmiennych polityk migracyjnych dla mieszkańców UE i dawnego Imperium Brytyjskiego, co było poruszane w kampanii poprzedzającej referendum ws. Brexitu.

Skoro uznaje się, że lekarz żyje w Polsce wyraźnie skromniej od swojego kolegi po fachu z UK, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, iż znikoma skala emigracji wynika głównie z braku dostatecznej znajomości języka. Nie jest więc tak, że przeciętny polski lekarz siedzi na walizkach, a podatnicy składają się na kogoś, kto lada chwila opuści kraj.

oto PKK PKK

Rocznik '93, inż. mechanik

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3.714285
Ogólna ocena: 3.7 (głosów: 7)

Tematy: 

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.