O polskiej polityce antyniemieckiej

Czy we współczesnej Polsce istnieje „opcja niemiecka”, ale zdiagnozowana mądrzej niż radosne enuncjacje TVPiS?

Tak, istnieje, przy czym podział między „opcją niemiecką”, a jej przeciwnikami, czy przynajmniej obojętnymi – jest tożsamy z granicą między establishmentem politycznym, a całą resztą.

Jeśli bowiem za realną pro-niemieckość uznajemy doprowadzenie, tolerowanie i chronienie stanu, w którym gospodarka Polski jest tylko podrzędną (pod względem wykonywanych prac podzlecanych, siły rynkowej/nabywczej oraz w charakterze rezerwuaru taniej siły roboczej) częścią gospodarki niemieckiej – to tak rozumianą politykę niemiecką w Polsce realizowali bez żadnych wyjątków politycy centroprawicy (dziś PiS i częściowo PO), liberalnego centrum (PO, w swej genezie także .N) i socjal-liberałowie (SLD), a także dzielnie asystujący temu w każdym momencie ludowcy. Również formacje aspirujące do udziału w establishmencie (a w istocie już dziś stanowiące jej rezerwę) jak Razem – mieszczą się w tak zarysowanym obozie niemieckim III RP.

Podkreślić przy tym należy, że pro-niemieckość w dzisiejszej polityce w Polsce to jednoznaczna pro-RFN-owość, to zdecydowane popieranie takich Niemiec, jakie powstały po wojnie i jakie do dziś dominują e Europie. I nawet wewnętrzne różnice zdań WEWNĄTRZ obozu niemieckiego w Polsce dotyczą naprawdę detali w dodatku dla Polski nieznaczących (w rodzaju osławionej sprzedaży niemieckich samochodów do USA). Kiedy więc od czasu do czasu w TVPiS na potrzeby wewnętrznej propagandy nawet kogoś znów obsmaruje się od „przyjaciół Niemiec” – to przecież chwilę później regularnie oficjalne czynniki rządowe III RP rozwiewają wszystkie wątpliwości na forum międzynarodowym podkreślając, że Polska nie zamierza w żadnym wymiarze podnosić ręki na zdobycze niemieckiej gospodarki na naszym terytorium. Co najwyżej zaś, niekiedy – można się domyśleć, że chcielibyśmy, aby RFN – nadal sobie spokojnie nad nami panując – jeszcze więcej dawała zarobić jeszcze bardziej przez nas kochanym panom amerykańskim. Ot i cała wielka „różnica zdań” w obrębie opcji niemieckiej w Polsce…

Nie ma wroga poza systemem

No dobrze, a czy istnieje jakaś formuła opcji niemieckiej poza establishmentem? Czy któryś z niszowych alternatywnych programów dla Polski – geopolitycznych, gospodarczych, społecznych, cywilizacyjnych, tożsamościowych – zakłada oparcie się Polski o współpracę z Niemcami: współczesnymi, historycznymi, wymyślonymi, z przyszłości, teorii czy praktyki? Coś tam kojarząc ze sceny niesystemowej – pokuszę się o stwierdzenie, że nie. Nie ma nikogo, ani niczego takiego – może poza red. Tomaszem Gabisiem (prywatnie przesympatycznym). Ale nawet i ten dawny miłośnik Imperium Europejskiego wprost już swoich dawnych idiosynkrazji nie formułuje, kontentując się kontynuowaniem całkiem miejscami ciekawego przeglądu niemieckiej prasy metapolitycznej.

Poza tym kandydatów na Studnickich – ni widu, ni słychu. Zanikły nawet jakieś dawne eksperymenty, w rodzaju sporadycznych kontaktów NOP i NPD, wszelkie drobne grupki nacjonalistyczne wprost kopiujące wzorce zachodnie (w tym poniekąd niemieckie) również trudno uznać za choćby cień „opcji”. Czy więc można i należy orientować dyskurs polityczny w Polsce (a przynajmniej jego kawałek odbywający się na marginesie marginesów, do którego mamy dostęp za pośrednictwem kilku portali) – w oparciu o kwestię opcji niemieckiej, jej tropienia, piętnowania i potępiania?

Tak – jeśli mówimy o fundamentalnym sprzeciwie wobec braku suwerenności gospodarczej Polski, zwłaszcza w połączeniu z konkretnymi propozycjami pilnej naprawy (na czele z opuszczeniem UE, nacjonalizacją pozostałości przemysłowych, finansów, wielkiego handlu, mediów, ubezpieczeń, infrastruktury itp. oraz polityką pro-inwestycyjną i ochroną rynku).

Tak – jeśli mówimy o zdecydowanym odcięciu się od CAŁEJ klasy politycznej III RP, która do takiego fatalnego stanu rzeczy doprowadziła, włącznie z PiS, partią-dziedzicem PC, założonego za pieniądze CDU i Fundacji Adenauera.

Nie – jeśli „antyniemieckość” sprowadzać się będzie do klakierowania tanim gierkom PR-owym tegoż PiS oraz polowań na czarownice w obrębie i tak nielicznych myślących samodzielnie i po polsku. Nie – jeśli wszystko na świecie, teraz, w przeszłości i na wieki zawsze mamy widzieć już tylko przez pryzmat Niemiec, jakby w referacie „Słoń a sprawa polska” - to słoń był faktycznie najważniejszy.

Możemy, musimy i powinniśmy prowadzić czynną politykę przeciw interesom RFN i niemieckich koncernów w Polsce – na rzecz podmiotów polskich, polskiego kapitału i polskiej polityki gospodarczej. Musimy to robić rozsądnie, co nie znaczy, że strachliwie – bo w tej chwili innej gospodarki, niż ta okupowana przez Niemcy nie mamy i nie dalibyśmy chyba rady innej zbyt szybko odbudować. Musimy wreszcie myśleć po polsku… Hmm, nie – myśleć jak polscy endecy i konserwatyści (choć w swoim czasie także… komuniści) – antyniemieccy funkcjonalnie, na zimno, bez obsesji, bez zaciemnianie badań i obserwacji – oraz w jasno określonym, polskim celu.

Konrad Rękas

Dziennikarz chełmskiej i lubelskiej prasy regionalnej, doradca rolniczych związków zawodowych - ZZR "Ojczyzna" i OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Wiceprezes Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych. Prezes Powiernictwa Kresowego.
Autor Prawicy.net miesiąca stycznia 2013 ...

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3
Ogólna ocena: 3 (głosów: 3)

Tematy: 

Dyskusja

oto Dubitacjusz

Realna opcja antyniemiecka czy raczej antyunijna

to uniknięcie wejścia do strefy euro i poszerzanie swobody prawnej względem UE.
Ws. gospodarczych kapitał to jedno, ale rynki zbytów to drugie. Co zrobimy, gdy Niemcy znajdą innych podwykonawców?

oto Dubitacjusz

Odnośnie zaś ewentualnej współpracy z Niemcami,

to pytanie brzmi co chcielibyśmy uzyskać i czy Niemcy nam to dadzą.

Paradoksalnie najbardziej realna współpraca z Niemcami byłaby jednocześnie współpracą Rosją przy realizacji chińskiego Jedwabnego Szlaku.

oto Konrad Rękas

Paradoksalnie najbardziej

Paradoksalnie najbardziej realna współpraca z Niemcami byłaby jednocześnie współpracą Rosją przy realizacji chińskiego Jedwabnego Szlaku.

Tak.

oto Dubitacjusz

I wtedy pojawia się hasło kondominium niemiecko-rosyjskiego

Alternatywą geopolityczną jest Trójmorze (które mieliby nam załatwić Amerykanie) i szlaki północ-południe (Bałtyk-Adriatyk oraz Bałtyk-Morze Czarne).

oto Konrad Rękas

Alternatywą geopolityczną

Alternatywą geopolityczną jest Trójmorze (które mieliby nam załatwić Amerykanie) i szlaki północ-południe (Bałtyk-Adriatyk oraz Bałtyk-Morze Czarne).

A co to jest?

oto Eowina

To co wczoraj z wysiłkiem odczytał minister obrony USA

James Mattis, to nie zrobił tego "sobie a muzom".
"growing threats from revisionist powers as different as China and Russia", Rosja i Chiny jako największe zagrożenie.
To jest oficjalna amerykańska polityka na kadencję prezydencką Trumpa. , to jest "konkurować, odstraszać i wygrywać". A to oznacza, że Chiny i Rosja muszą stąpać bardzo ostrożnie. Polska, nie ma szans na jakąkolwiek współpracę z tymi państwami. Szczególnie, że sankcje jednak też działają.
To dla UE ma ogromne znaczenie, bo Rosja jest najbogatszym na świeciepaństwem w surowce naturalne. W dodatku znacznie tańsze niż gdzie indziej, bo bliżej.
Chyba, że stanie się cud i UE będzie miała swoją politykę oddzielną od USA.

oto baba jag

ja poproszę

musimy i powinniśmy prowadzić czynną politykę przeciw interesom RFN i niemieckich koncernów w Polsce

cyferki z obrotów koncernów: niemieckich,francuskich,hiszpańskich i włoskich w Polsce. Wtedy w tę tezę uwierzymy. Na razie to ktoś napisał jakąś tezę, nie poparł jej dowodami , a wszyscy dostają antyniemieckiego orgazmu. No więc pracowałem i współpracowałem w koncernach niemieckich, francuskich, meksykańskich, włoskich, hiszpańskich i portugalskich.Oddam wszystko za pracę w koncernie niemieckim.Zarządzanie jednak musi być niemieckie, bo polskie wszy oderwane od pługa to masakra. A wszy z solidaruchowego nadania to już katastrofa. No więc "cyferki" poproszę. Pomogę. niemiecki rynek cementu to około 30%,ale rynek budowy dróg to już "0".Na kolei natomiast dominacja , francusko. kanadyjska plus szwajcarski Stadler i hiszpańska Pesa(jak się już dogadali),która zresztą też jest montownią(na szczęście z własnym biurem konstrukcyjnym) bo o ile pamiętam tylko składa to co kupi za granicą.Ale o ile pamiętam to nie w Niemczech.Panie Rękas no to szukaj Pan dalej. Fajki ,wóda, piwo, spożywka. Się Pan zdziwisz ile tam "Niemców". Może w takim razie przemysł mięsny. Szukaj Pan i przedstaw Pan "cyferki" i wtedy pogadamy.

oto chłop jag

Ten problem zasygnalizowany przez

Autora jest problemem niesłychanie naglącym ale leżącym poza polskimi możliwościami - tołażysze. Ponadto - to grandziarze zza wielkiej wody chowający się swego czasu za plecami Balcerowicza - rozpirzyli na cztery wiatry - wszystkie dobra zgromadzone tutaj przez okres trwania tamtej komuny - tołażysze. Do tego dochodzi także i to, że w wielu wielkich koncernach niemieckich maja potężne udziały grandziarze zza wielkiej wody - tołażysze. Do tego dochodzi wskrzeszenie banderlandu - który tak naprawdę jest miną podłożona pod atrapę Polski - gdzie to Berlin za zgoda grandziarzy zza wielkiej wody może ową minę zdetonować - tołażysze.
Wniosek?
Polaków może uratować tylko Jedwabny Szlak ale pod jednym warunkiem - mianowicie pupile szatana użyją owego Jedwabnego Szlaku do przyspieszenia likwidacji Białej Europy Zachodniej - tołażysze. Znaczy to tyle, że całą forsę potrzebną pupilom szatana do budowy Piekła na Ziemi będą generować Chiny a nie jak do tej pory Niemcy i Chiny - tołażysze.

oto gość

Najlepsza opcja to kierunek

Najlepsza opcja to kierunek -Chiny, ktore juz oglaszaja sie liderem ekonomicznym swiata i jak pisza na Global Times to taki mieli za ubiegly rok wysoki wzrost gospdarczy, ze az zaskoczyl przewidywania. (6.9%) i boom trwa. Tak sie czasami zastanawiam czy Chinczycy juz zbudowali w Polsce agenture wplywu?

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.