Ukraina uchwaliła: Rosja to państwo-agresor

Parlament Ukrainy uchwalił w czwartek ustawę o reintegracji terytoriów w Donbasie. Dokument nie zawiera zapisu o priorytetowej roli porozumień mińskich w rozwiązaniu konfliktu.

W ustawie, nazywającej Rosję państwem-agresorem, stwierdzono, że Rosja okupuje tereny w obwodach ługańskim i donieckim przy pomocy zbrojnych ugrupowań, składających się z regularnych wojsk, doradców, instruktorów, nielegalnych zbrojnych ugrupowań, uzbrojonych band i grup najemników.

Akt prawny przewiduje powołanie Połączonego Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy, który będzie koordynował wszelkie działania w tym regionie; dotychczas zajmowała się tym Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO).

Ukraina potwierdza w dokumencie prawo do samoobrony, przewidziane w Karcie Narodów Zjednoczonych. Ustawa mówi też, że Ukraina nie odpowiada za działania Kremla na terytoriach okupowanych.

22 grudnia Departament Stanu USA poinformował, że Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie "rozszerzone środki obronne", aby wzmocnić potencjał obronny tego kraju. W oświadczeniu podkreślono, że pomoc amerykańska "ma charakter całkowicie defensywny". Według źródeł w administracji USA prezydent Donald Trump zaaprobował plan sprzedaży Ukrainie broni śmiercionośnej, w tym rakietowych pocisków przeciwczołgowych Javelin za ok. 47 mln dolarów. Transakcje dotyczące sprzedaży broni będą musiały być zaaprobowane przez Kongres USA.

MSZ Rosji oceniło w czwartek, że pewne zapisy przyjętej na Ukrainie ustawy o reintegracji Donbasu należy ocenić jako "przygotowaniem do nowej wojny".

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Eowina

Ciekawe jak to Ukraińcy rozumieją...

Rosja niby agresor, ale wymiana handlowa rośnie, nie zerwano stosunków dyplomatycznych.
Poroszenko przeniósł święto Bożego Narodzenia na Grudzień, tak bardziej zachodnio, ale sam i większość Ukrainy, świętowała w styczniu. A dzisiaj wszędzie pełno zdjęć jak świętuje się tam Trzech Króli, albo Epiphany, czyli chrzest Chrystusa. Wszyscy politycy do przerębli zmywać grzechy!
Partia Radykalna z szefem Olegiem Laszko,
15.png
A przykład daje Putin:
5a61a67c2fa0c.image_.jpg

Czy na Zachodzie któryś polityk to robi? Gdyby zachodni politycy i inni prominenci to robili, to nie byłoby tyle skandali z powodów seksualnych. ;)

oto chłop jag

Ukraina uchwaliła: Rosja to

Ukraina uchwaliła: Rosja to państwo-agresor

Ta uchwała nie spowoduje tego, że rosyjskojęzyczni Ukraińcy dzięki tej uchwale - będą teraz wierzyć, że Rosja - to agresor.
Wniosek?
Poruszania miechami w ukraińskim palenisku - potrzebują wywijający ową Ukrainą i nikt więcej - tołażysze.

oto Robercik

To jest zupełna błazenada,

To jest zupełna błazenada, wariactwo do N-tej potęgi. Zakładając nawet, ze Rosja jest agresorem (z czym się nie zgadzam), to wyobraźmy sobie, że np. w 1943 jakiś polski rząd na uchodźstwie debatuje nad uchwałą o uznaniu III Rzeszy za agresora. Absurdalność tej sytuacji jest po prostu porażająca.
Widać "agresja" rosyjska jest tak słabo odczuwalna, że trzeba o niej przypominać specjalnymi ustawami.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.