Posiadłości Swoim Ludziom?

Aborcja aborcją, a najlepiej umiejąca liczyć partia Sejmu wpadła na lepszy pomysł jak nas okraść tak, żebyśmy się jeszcze ucieszyli.

PSL chce rozdawać domy za złotówkę! To element realizacji programu Stronnictwa na wybory samorządowe. Tyle, że jak z tymi samochodami na placu Czerwonym – nie domy, tylko projekty, do tego być może działki – ale raczej tylko… Swoim Ludziom, a ponadto - choć prezent ma być partyjny – to finansowany przez… samorząd województwa lubelskiego. Przypadkiem rządzonego akurat przez ludowców.

Oferta z haczykiem

Wygląda na to, że pod pretekstem ściągania na Lubelszczyznę fachowców od wydobycia węgla1, a także oferty dla powracających do kraju z emigracji – PSL chce się uwłaszczyć na gruntach należących obecnie do samorządu. Tak przynajmniej wynika z czytanych literalnie założeń programu „Lubelskie napędzane węglem”. Jego założenia po raz kolejny przybliżyli na wspólnej konferencji prasowej europoseł Krzysztof Hetman (wiceprezes NKW PSL) i marszałek Sławomir Sosnowski. - Bezpłatny projekt domu energooszczędnego to jeden z elementów gospodarczego programu samorządowego Polskiego Stronnictwa Ludowego „Lubelskie napędzane węglem”. W pakiecie od samorządu dodajemy działkę za przysłowiową złotówkę. To nasza oferta dla „lubelskich emigrantów” i wykwalifikowanych pracowników m.in. przyszłych kopalni, które według założeń programu miałby powstać w naszym regionie – tłumaczył Hetman.

Kto zarobi?

Brzmi świetnie, prawda? Wizualizacje 160-metrowych, 5-pokojowych domków też wyglądają uroczo. Tyle tylko, że… PSL rozdaje coś, co nie należy do partii – tylko do samorządu. W dodatku nie ma możliwości prawnej, by osoba fizyczna otrzymała darowiznę w postaci działki samorządowej. Miałyby więc one zostać przekazane osobom prawnym, np. spółdzielniom. Czy przypadkiem nie takim założonym przez zaufanych działaczy partyjnych? Takie pytanie wyraźnie psuje humor politykom PSL. - Myśleć trzeba we właściwym kierunku! – denerwuje się marszałek Sosnowski. – Zostaliśmy przejrzani! – próbuje podkpiwać europoseł Hetman. Na pytanie jednak czemu w akcji jawnie wyborczej wciąż miesza im się partyjne z publicznym – odpowiedzieć wprost nie chcą. W dodatku zaś cały pomysł jest pisany palcem po węglu – bo do jego realizacji potrzebna byłaby najprawdopodobniej w ogóle nowelizacja obowiązujących przepisów. Na to zaś musiałaby zgodzić się partia rządząca, czyli PiS. Ludowcy chcą ją zaszantażować publiczną użytecznością projektu – jednak chyba zbyt oczywisty jest jego rzeczywisty cel, czyli wyprowadzenie najatrakcyjniejszych gruntów samorządowych w ręce zaufane, czyli własne.

Na razie na skądinąd brzmiących atrakcyjnie nowych projektach węglowych – zarabiają na Lubelszczyźnie głównie politycy PO i PSL i kolejny pomysł nie odbiega jakoś wyraźnie od tej utrwalonej już tendencji. Kiedy jednak poskrobać wizualizacje i odrzucić hasła – interes partyjny jakoś zawsze wyprzedza publiczny. W końcu i mieszka się najwygodniej za pośrednictwem wybranych demokratycznie przedstawicieli, ich krewnych i znajomych! A gdyby noga się powinęła w jesiennych wyborach do sejmików – zostaną spółdzielnie i milionowej wartości grunty na pocieszenie…

Wygląda więc na to, że „zieloni”czują już porażkę w wyborach samorządowych, a w każdym razie starają się zabezpieczyć. Czas zacząć spisywać klamki w Urzędach Marszałkowskich, bo jak przegrają - to je też odkręcą. W końcu nawet złamany trzonek od łopaty w PSL-owskim „gospodarstwie” może się przydać!

------------
1 O co chodzi w partyjnej rozgrywce o lubelski węgiel – czytaj też tutaj: http://chart.neon24.pl/post/116179,podziemny-front

Konrad Rękas

Dziennikarz chełmskiej i lubelskiej prasy regionalnej, doradca rolniczych związków zawodowych - ZZR "Ojczyzna" i OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Wiceprezes Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych. Prezes Powiernictwa Kresowego.
Autor Prawicy.net miesiąca stycznia 2013 ...

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Dyskusja

oto Andrzej

widzę

że antypartyjność (a szczególnie anty-PSL-izm) wciągnął pana bez reszty, zza tych drzew lasu już nie widać?

oto observer

PSL - sztandar wyprowadzić na śmietnik historii

Artykuł oddaje istotę PSL w pełnej krasie:-) Mam nadzieję, że najbliższe wybory samorządowe będą gwoździem do politycznej trumny tej zbieraniny cwaniaków. Ta partia wozi się na symbolu koniczynki i tradycji Wincentego Witosa, a de facto nic wspólnego z nurtem ludowym nie ma. Ma za to dużo wspólnego z nurtem pogłębiającym koryto.

oto JJerzy

Myślę, że wieszczenie ...

... upadku PSL może być przedwczesne. Oni, jak ten "kumpot", zawsze byli ... u koryta. Odrywanie ryjów może wywołać wielki kwik nie tylko w ich partyjnym środowisku

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.