Węgry i sprawa uchodźców

Przykład polskiej otwartości na cudzoziemców udowodnił, że stosowana przez rządzących retoryka sprzeciwu nie musi w żaden sposób podążać za prowadzoną polityką. Polska co prawda bardzo chętnie przyjmuje migrantów, coraz częściej także ze świata muzułmańskiego, jednak stosunkowo rzadko nadaje status uchodźcy. To nieco pokraczne postępowanie ściągnęło na Polskę gniew brukselskiej biurokracji.

Tymczasem Węgry, również wbrew kreowanemu w mediach wizerunkowi, obrały zupełnie inny kurs. Kristof Altusz, sekretarz stanu w MSZ Węgier oficjalnie potwierdził prawdziwość statystyk Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCR), według których w 2017 r. potajemnie przyznano azyl 1291 migrantom, głównie z Afganistanu, Iraku i Syrii, w zasadzie wypełniając unijną kwotę 1294 osób. To blisko trzykrotnie więcej niż w poprzednim roku i najwięcej od co najmniej dekady.

"Mr Altusz argued that the EU mechanism was flawed because, once resettled, migrants could move freely between Member States, that way rendering the quota irrelevant. Last year alone, he claimed, Hungary took about 1,300 refugees but, very often, such cases were not publicised by the government as it could put the beneficiaries in danger."

(...)

"Certainly, we do not want to be the black sheep of the European Union,” Mr Altusz said.

https://www.timesofmalta.com/articles/view/2018011...

Osobiście nie jestem zaskoczony tą wiadomością. Orbanowski Fidesz należy do Europejskiej Partii Ludowej, którą współtworzą min. ugrupowania Merkel i Junckera. Będąc częścią tego zespołu musi wiedzieć, jak należy podbić wartość swoich akcji na rynku europejskim. W każdym razie to wydaje się być sygnałem alarmowym dla Polski, ponieważ Węgry postępujące zgodnie z oczekiwaniami UE, tracą interes we wspieraniu naszej strony w zmaganiach z Brukselą. Cokolwiek by myśleć o rządzie Orbana, to w rzeczywistości jest daleki od totalniactwa i nie można odmówić mu wyrachowania.

oto PKK PKK

Rocznik '93, inż. mechanik

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Dyskusja

oto Andrzej

dlaczego

pan miesza uchodźców z imigrantami?

oto PKK

Nie mnie decydować

o byciu uchodźcą lub migrantem. Warto jednak zauważyć, że:

Zgodnie z zasadami porozumienia z Dublina uchodźcy powinni złożyć wniosek o azyl i oczekiwać na decyzję władz migracyjnych w pierwszym kraju UE, do którego wjechali. Jeżeli przed wydaniem decyzji wyjadą do innego kraju, powinni być odesłani do miejsca, gdzie złożyli wniosek.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/niemcy-po-6-letni...

Z pewnością bliską 100% zakładam, że wspomniane 1291 osób nie przyleciało do Budapesztu samolotem, lecz dostało się drogą lądową lub morsko-lądową. Tak więc pierwszym państwem członkowskim musiała być dla nich Grecja lub Bułgaria, względnie Włochy. Udając się na Węgry w pewnym sensie stali się migrantami, chociaż niekoniecznie z powodów czysto ekonomicznych.

Co więcej:

"Nie pozwolimy Brukseli dyktować nam, kogo wpuszczamy do naszego kraju. Tylko Węgry mogą decydować, kto może przebywać na węgierskiej ziemi. Przy zachowaniu tej zasady, chętnie weźmiemy udział w (nowym) systemie dla uchodźców" - powiedział Orban.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1246832,orban-d...

Przeczucie podpowiada, że Orban-pragmatyk nie robi niczego bezinteresownie. Jako przywódca partii należącej do najbardziej wpływowej frakcji w Europarlamencie może mieć wgląd w plany kierownictwa wspólnoty i dlatego stara się postępować w taki sposób, by uzyskać możliwie najwięcej i jednocześnie odeprzeć zarzuty Brukseli.

oto Andrzej

tak w Polsce jak i na Węgrzech

problemem jest masowa migracja, szczególnie 2015 r. a nie uchodźcy. Jeśli są realni, to Węgrzy nie robią żadnych problemów. Przyjmują, bo są to ilości mikroskopijne. Nawet sprzedają prawa pobytu bogatym zza granicy :-)

Natomiast to co EU chciała osiedlić, to byli imigranci. I o to szła cała walka. Orban nie chce masowej imigracji, natomiast witamy z otwartymi ramionami. Choć na szczęście nie jest to groźna muzułmańska imigracja, a bliska kulturowo słowiańska.

To są inne zjawiska, trzeba je rozdzielać, bo mieszanie doprowadza tylko do większego zamętu.

P.S Poza tym z przyjemnością czytam :-)

oto chłop jag

tracą interes we wspieraniu

tracą interes we wspieraniu naszej strony w zmaganiach z Brukselą.

Atrapa Polski i Węgry tak się zmagają z "Brukselą" jak zmaga się przysłowiowa d*pa z batem - tołażysze.
Wniosek?
Pupile szatana już dawno stosują grę zespołową wobec głupich tubylców czy to węgierskich czy to polskich czy każdych innych - tołażysze.

oto Eowina

Może Orban nie ma najlepszych relacji z Merkel,

ale dołożył starań aby oczarować resztę Niemiec. Złożył wizytę w szeregu niemieckich landach i tam znalazł poparcie partyjne. Stąd akcja przeciwko Węgrom w PE spotka się z oporem niemieckich parlamentarzystów.
Oprócz tego Niemcy są największym węgierskim partnerem handlowym, Niemcy inwestują a niemeccy ministrowie są zapraszani do Węgier na uroczystości otwarcia nowych przedsięwięć niemiecko-węgierskich. https://www.politico.eu/article/viktor-orban-germa...
Orban zgrabnie realizuje własną politykę w bardzo wyważony sposób kontrując UE, ale zabezpiecza się ze wszystkich stron. http://tass.com/world/985006

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.