Łotwa, znikający naród, czyli swobody europejskie działają

Od czasu wejścia do Unii Europejskiej Łotwa straciła jedną piątą populacji. Opuścili swój kraj i zaczęli pracować dla bardziej zamożnych narodów, głównie W. Brytanii, Niemiec, Irlandii.

W 2000 r. populacja Łotwy wynosiła 2.38 miliona, na początku tego roku - 1.95 mln. Żaden inny kraj nie odnotował w statystykach ONZ spadku populacji o 18,2%. Podobny spadek wykazują Litwa - 17.5 procent i Gruzja - 17.2.

Do spadku populacji przyczyniają się głównie emigracja i niska stopa urodzeń. Najszybciej pustoszeją najuboższe regiony. Jeśli średnia płaca w Łotwie wynosi 670 euro, to w tych regionach jest o połowę niższa. Ludność Rygi się nieznacznie zwiększa, ale główny kierunek ucieczki z tych regionów to zagranica. Do kraju wraca między 25 a 40 procent tych, którzy wyjechali.

Łotwa ma tak niską gęstość zaludnienia, że przetrwanie tego narodu w perspektywie pół wieku stoi pod znakiem zapytania.

Ryga

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto PKK

Skutki obranego kursu

Żaden inny kraj nie odnotował w statystykach ONZ spadku populacji o 18,2%. Podobny spadek wykazują Litwa - 17.5 procent i Gruzja - 17.2.

Pribałtyka i Gruzja stanowią awangardę liberalizmu w byłym ZSRR. Los chciał, że ceną tej polityki okazała się bezprecedensowa w dziejach tych narodów depopulacja...

Ciekawe, jak wygląda rzeczywisty ubytek populacji naszego kraju. Kościół Katolicki parę lat temu doliczył się 2,7 mln emigrantów, a najbardziej pesymistyczne szacunki ONZ mówią o 4,4 mln Polaków za granicą, czyli blisko 12% społeczeństwa.

oto Miś Uszatek

Ja bym napisał,że z Ukrainy

dużo zwiewa! Czas teraźniejszy jest jak najbardziej na miejscu. Najwięcej-póki co-do Polski, ale i Włochy, i Hiszpania, i Portugalia, i Grecja, i Czechy, i Słowacja...Czyli biedna Unia! Obywatele tych krajów pracują w UK, Holandii, Niemczech, Norwegii, więc ktoś musi ich zastąpić...Ukraińcy pracują nawet na Białorusi czy w Rumunii. Z tym, że jedna decyzja Merkel, otwierająca dla nich niemiecki rynek pracy i z Polski wyjedzie 80% z nich. A do tego spisu dodałbym Mołdawię. Z tym, że tam nie bardzo wiadomo, kto jest kim, bo Rumunia hoją ręką rozdaje swoje obywatelstwo, Mołdawianom. A ci, jak Rumuni, jadą dalej na zachód...

oto Kmieć

Powyższe linki bardzo dobrze świadczą ...

... o władzach Rosji.
Oryginalni geszefciarze i osobniki o mentalności złodziejskiej (rosyjskie szabes-goje) zwijają manatki, bo klimat "polityczny" im przestał służyć (za pijaka Jelcyna to mieli raj).
Za mało im demokracji i wolności do bezkarnego bycia pasożyt(d)ami...

oto PKK

Hm...

Bo przecież Słowianie zostają! A w szczególności Słowianki! Po co im mąż z Niemiec, USA, Norwegii skoro wokół tylu nastojaszczich ruskich? A takie tam opracowania, to pewnie USraelska propaganda?

Zalinkowane źródło o ograniczonej wiarygodności w zakresie demografii donosi:

Kraje byłego ZSRR mają zdecydowanie krótszą średnią długość trwania życia - związane jest to ze zgonami związanymi z nadużywaniem alkoholu przez męską część populacji. W Rosji w 1950 roku na każde 100 kobiet przypadało 76,6 mężczyzn, obecnie to 86,8. Różnica długości życia na korzyść kobiet wynosi nawet 12 lat.

http://www.anglia.today/ciekawostki/ilu-mezczyzn-p...

oto PKK

Nie o to chodzi

Cały szkopuł w tym, że współczynnik feminizacji społeczeństwa rosyjskiego, o którym piszą we wcześniejszym linku, w żaden sposób nie dotyczy migracji.

Prognozy demograficzne Rosstatu przewidują 146 859,7 tys. mieszkańców w bieżącym roku oraz 145 877,7 tys. w 2035 r. Nie są to żadne dramatyczne szacunki. Jeżeli rzeczywistość potwierdzi ich wiarygodność, to Rosja zanotuje w tym czasie spadek populacji rzędu <0,67% obecnej, co można uznać za przyzwoity wynik w państwie spoza globalnej ekstraklasy.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.