Ukraińcy uratowali polską gospodarkę

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Paweł Klimkin stwierdził, że

"Prawie 300 tysięcy Ukraińców otrzymało pozwolenie na pracę w Polsce, a ponad 2 miliony przymało wizy, wydają wiele miliardów euro. Dla mnie jako matematyka, te liczby wyglądają bardzo atrakcyjnie dla polskiej gospodarki. Nawet nie mówiąc o tym, że Ukraińcy ratują konkurencyjność polskiej gospodarki."

Polski premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polska przyjęła "kilkadziesiąt, jeśli nie setki tysięcy ukraińskich uchodźców".

Ukraińska Ambasada poinformowała, że w latach 2016 - 2017 tylko 88 Ukraińców otrzymało status uchodźcy, a 239 Ukraińców otrzymało status osoby chronionej.

Klimkin

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Ech...

Wygląda zatem na to, że tzw. "polska gospodarka" zachowuje

jaką-taką konkurencyjność wyłącznie dzięki zatrudnianiu tanich wyrobników. Ot, takie Indie w centrum Europy. Nawet tzw. "pracodawcy" przebąkują o konieczności(?) importowania pracowników z Indii, żeby (Boże, uchowaj) czasem nie musieć płacić więcej pracownikom - pracownicy niech sobie sp...ją do Anglii, jak im coś nie pasi, Hindusa się na ich miejsce ściągnie - a już o żadnej "innowacyjności" nie wspominając. Innowacyjność to jest dobra w Niemczech, a tu jest Polska, tu się na pracy niewolniczej zarabia.

oto Ireneusz

Ta taniość jest względna

Polakowi zapłacą minimalną pensję, czyli 2100 brutto i mówią językiem węży - sssssp...laj. Ukraińcowi płacą 2100 do kieszeni plus 3000 jako koszty utrzymania (mieszkanie, dojazdy, koszty dodatkowe itede). Polakowi jakby ktoś dał pół tego dodatku, to z cała pewnością nie musiałby już jeździć na saksy. Z chęcią czas spędzałby z rodziną.

oto Ech...

Toż właśnie piszę

KTOŚ "zza kulis" wdraża mechanizmy wymuszające określone skutki. Najwidoczniej KTOŚ takich właśnie rezultatów oczekuje.

oto Ireneusz

Ktoś to sponsoruje

Myślę, że przedsiębiorcy mogliby na tym nieźle się obłowić, gdyby nie to, że małe firmy Ukraińców to raczej biorą na czarno. A duże podlegają kontroli.

oto Ech...

Nieuchronny wniosek sam się nasuwa

Tworzone są różnorakie "mechanizmy wyganiania" Polaków z ich własnego kraju, i przyciągania tu obcych. Także - a to zasiłkami, a to "przymusową relokacją" - obcych z dalszych stron, niż Ukraina. Aby tylko wymieszać, "ubogacić" to "zbyt jednorodne" społeczeństwo".

"Teoria spiskowa"? Chyba nie bardzo. Bo do jakiego innego wniosku można dojść widząc, że tworzone są mechanizmy to właśnie powodujące? Zaś wdrożenia mechanizmu, który mógłby spowodować, że Polacy mogliby mieć swoich prawdziwych przedstawicieli we własnym(?) Sejmie od lat unika się jak ognia...

oto chłop jag

Minister spraw zagranicznych

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Paweł Klimkin stwierdził, że
Ukraińcy uratowali polską gospodarkę

Ukraińcy uratowali kiedyś w niespotykany wśród ludzi sposób - Wołyń i nie tylko Wołyń - przed Polakami - tołażysze.
Wniosek?
Panu ministrowi-banderowcowi marzy się z pewnością - aby sporą część dzisiejszej atrapy Polski nadal ratować przed Polakami w ten sam sposób.
Na koniec - na każdym kroku banderowcy dają dowody Polakom na to, że są banderowcami - tołażysze.

oto observer

rząd PiS robi dobrze Rosji i Niemcom

Jak Ukraińcy "uratowali" Polskę, to przekonamy się, gdy osiądą u nas na dobre, zorganizują się wokół swojej partii politycznej. Wtedy wszyscy przekonają się jak nas "uratowali". Największym wygranym tego będą niestety Berlin, Moskwa i lobby ukraińskie w Polsce. Nie trzeba być analitykiem politycznym, aby przewidzieć, że w tym kierunku to zmierza. To co robi rząd PiS w kwestii ukraińskiej, to paradoksalnie dęcie w tuby: rosyjską i niemiecką.

oto mac

kto tu kogo ratuję

w tej chwili w Niemczech jest 750 tys. wakatów w firmach [ w Polsce 130 tys.], skoro ukraińcy tacy wspaniali to dlaczego Niemcy nie otworzą im swojego rynku pracy? według wstępnych szacunków pracownicy ze wschodu, głównie ukraińcy wywieźli z polski w całym 2017 r. 5 mld dolarów to jest 1% polskiego pkb, i 5 % ukraińskiego pkb !!!, pracownicy ze wschodu wywożą z polski więcej pieniędzy niż polacy pracujący za granica do polski przywożą czyli tu już mamy deficyt, o przywilejach emerytalnych nie wspomnę [emerytura po kilku miesiącach pracy i to nie jakieś 30 groszy tylko 1 tys.pln na ukrainie średnia to 270 pln] zamrożenie płac a czasami wręcz wywalanie Polaków z roboty, żeby zrobić miejsce dla dotowanego Ukraińca [800 pln] należy się spodziewać że niechęć do nich będzie rosła i trudno będzie mieć do ludzi o to pretensje skoro coraz bardziej będą się czuli gośćmi we własnym kraju

oto observer

otóż to!

"należy się spodziewać że niechęć do nich będzie rosła i trudno będzie mieć do ludzi o to pretensje skoro coraz bardziej będą się czuli gośćmi we własnym kraju". Doskonale Pan to ujął - dlatego w swoim komentarzu postawiłem tezę, że strategicznie na obecnych działaniach rządu PiS ws. Ukraińców i Ukrainy skorzysta m.in. Kreml - będzie rosło napięcie na linii Polacy-Ukraińcy, a Rosjanie zapewne skwapliwie to wykorzystają.

oto JJerzy

Może być jeszcze ...

... jeden aspekt tego ... uszczęśliwiania ... Będzie można z Polaków spokojnie robić czarnego luda. Od zawsze genetyczni antysemici ... Arabów nie chcą przyjmować ... Nawet Ukraińców, co to im "gospodarkę uratowali" dyskryminują ...

oto PKK

O co chodzi?

żeby zrobić miejsce dla dotowanego Ukraińca [800 pln]

Wielokrotnie przewija się rzekome 800 zł dotacji na Ukraińca, ale nikt jeszcze nie podał żadnej podstawy prawnej. O co więc chodzi?

Natomiast prawdą jest, że Polska stworzyła imigrantom wyjątkowo korzystne warunki. Hojnie wydawana Karta Polaka zapewnia min. świadczenie w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia przez pierwsze 3 miesiące pobytu oraz 60% przez kolejnych 6 na każde z małżonków oraz połowę tej kwoty na każde dziecko. 4-osobowa rodzina może tak zgarnąć w tym roku aż 32 130 zł w ciągu pierwszych 9 m-cy, nie licząc innych świadczeń, które wymagają tylko legalizacji pobytu - np. 500+. Skoro w 2016 r. legalną pracę podjęło mniej niż 40% Ukraińców z pozwoleniem na pobyt, to takie koszty mogą stanowić istotne obciążenie budżetu.

oto PKK

Podstawa-widmo

Czyjaś wypowiedź nie stanowi żadnej podstawy prawnej, a wypłata skrupulatnie rozliczanych środków publicznych wymaga stosownych zapisów. Wspomniane 800 zł dotacji dla pracodawcy to fejk, który przewija się tylko w komentarzach.

Gdyby rzeczywiście tak było, to min. jakiekolwiek zatrudnienie Ukraińców w szarej strefie mijałoby się z celem analogicznie np. do niepełnosprawnych dotowanych przez PFRON. Natomiast w obecnej sytuacji nie traci to sensu ani dla pracodawcy, który w ten sposób oszczędza na pensji, ani dla imigranta, który dzięki zaniżaniu dochodów może pobierać więcej świadczeń.

To prawda, że dotujemy Ukraińców. Lecz nie dopłaty dla pracodawców, a socjal dla zainteresowanych, który nie wiąże się z obowiązkiem dokładania do budżetu.

oto Skanderbeg

Polacy uratowali Ukrainę przed buntem społecznym.

Gdyby ci ludzie, nie przyjechali do pracy do Polski, to na Ukrainie byłby jeszcze poważniejszy chaos.
Ale ciekawe są liczby podawane przez tego Ukraińca. Ale poziom zbliżony do Waszczykowskiego.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.