Średnie zadłużenie Ziemianina = 30 tysięcy dolarów

Globalny dług wzrósł do rekordowego poziomu 233 bilionów dolarów w trzecim kwartale 2017 r. To o ponad 16 bilionów dolarów więcej niż na koniec 2016 r. - wynika z analizy Institute of International Finance. 

Zadłużenie prywatnego sektora niefinansowego osiągnęło najwyższy poziom w Kanadzie, Francji, Hongkongu, Korei Południowej, Szwajcarii i Turcji.

Globalna populacja wynosi obecnie ok. 7,6 miliarda ludzi, więc światowy dług per capita to ponad 30 tys. dol.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Kmieć

Dług. Pytanie fundamentalne:

Kim są wierzyciele?!!!

Odmiana (a może rzeczywiście podgatunek) Ziemian "Goje" to chyba zaiste najgłupszy rodzaj żywotnych tego padołu, skoro nie zadają sobie tego pytania, a nawet jeśli już, to zero refleksji...

oto Krzysztof M

Kim są wierzyciele?!!!

Kim są wierzyciele?!!!

Wierzyciele, to światowy "system bankowy".

oto baba jag

Kmieciu

wierzycielami są celto anglo saksońscy, oczywiście judeochrześcijanie plus oczywiście nacja czosnkowych chazarów.Są to finansiści rewolucji: zarówno francuskiej i październikowej jak i nazistowskiej.Tej ostatniej wolnorynkowej też.Ale czy są to ich pomysły tego nie wiem, gdyż nie wiem jaką nację reprezentowali wcale nie mniejsze sukinsyny jak wenecjanie, siennienczycy (Tolomei) czy floreńczycy(.niech będzie Medici chociaż to już późniejsza historia)

A kto finansował Colę di Rienzi,Jana Husa czy Lutra? Kto stał za największą rzezią nowożytnej Europy czyli pierwszą wojną 30 letnią. Kto stał za transferem "umiejętności" holenderskich do Londynu. Sprawa nacji czosnkowej to wieki późniejsze (chociaż kto wie) i co ciekawe są to przede wszystkim nacje czosnkowe z miast niemieckich i to tych zachodnich jak Hamburg, Darmstadt Frankfurt czy Worms. Z miast, bo państwa niemieckiego jeszcze wtedy nie było.

oto Kmieć

Skoro już wiemy kim "uny" są,

to zadajmy kolejne ważne w kontekście światowego DŁUGU pytanie:

Skąd uny mają? Skąd biorą, żeby pożyczać całemu światu, i im nie brakuje na pożyczanie?

oto Krzysztof M

Skąd uny mają?

Skąd uny mają?

oto baba jag

uny

nie mają "rzeczy" uny mają tylko "przywilej na usługę". W starożytnym Rzymie, średniowiecznej Francji w nowożytnej Republice Weimarskiej i w PRL "drukowano" na potęgę. Uny wymyśliły jednak cuś co było ogromnym skokiem w procederze. Totalny kredyt hipoteczny

oto wzl

Pytanie

Skąd biorą, żeby pożyczać całemu światu, i im nie brakuje na pożyczanie?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba sobie zdać inne: to print or not to print? O ile w kwestii oryginalnego pytania, a nie - parafrazy, odpowiedź jest trudna i do dziś jest dylematem, co świadczy o wielkości a nawet o geniuszu, bo skoro napisało się coś ponad 500 lat temu i to nadal jest aktualne, to w kwestii parafrazy odpowiedź jest prosta - to print.

Oczywiście! Czasy się zmieniają i obecnie drukowanie nie jest konieczne. Decydującą rolę odgrywają zapisy elektroniczne. Ale żeby zrozumieć istotę pieniądza jako pośrednika wymiany, trzeba cofnąć się do początku. A na początku była wymiana towar za towar.

Ten typ wymiany, choć najbardziej sprawiedliwy, był jednak uciążliwy, bo trzeba było znaleźć kogoś, kto chce wymienić ze mną towar, który ja mam i jednocześnie jego towar jest mi potrzebny. To zdarzało się nadzwyczaj rzadko, i żeby usprawnić i uprościć wymianę, trzeba było znaleźć towar, który najbardziej do tego nadawał się. Tym towarem było złoto i srebro, ale o tym, że te metale stały się powszechnym środkiem wymiany nie decydowali ludzie. To był długotrwały proces.

Z czasem złoto i srebro przestało pełnić rolę środka wymiany. Metale zostały zastąpione przez pieniądz papierowy. Dopóki miał on pokrycie w metalach, czyli w towarze, to nie działo się nic złego. Kiedy jednak powstały banki centralne, to pojawił się system rezerw cząstkowych. Oznaczało to, że gdyby wszyscy w tym samym momencie przyszli po swoje pieniądze, to otrzymało by je tylko 10%, a później - 3% z tych, którzy zgłosiliby się do banku.

Argumenty za takim systemem bankowym tj. opartym na systemie rezerw cząstkowych były takie, że pozwala on na rozwój, bo nie brakuje pieniędzy na inwestycje. I jest w tym wiele racji, bo ludzie uaktywniają się, gdy mają motywację tj. mają obiecane pieniądze za swoją pracę.

To wszystko to oczywiście racja, ale dziś doszliśmy do momentu, w którym wypada się zastanowić nad pytaniem: czy ograniczenie emisji pieniądza spowodowane jego pokryciem w towarze nie było tym, co zachowywało równowagę w eksploatacji zasobów naturalnych.

Pokrycie pieniądza w złocie pozwalało na zachowanie pewnych proporcji w eksploatacji tych zasobów. Nieograniczone drukowanie pieniądza, czy jego kreowanie elektroniczne, zaburza tę równowagę. Już kiedyś wspominałem tu o informacji jaka pojawiła się jesienią w mediach: w Trójmieście firmy budowlane podkradają piasek z plaż, bo go brakuje w miejscach dotychczasowej eksploatacji. I to jest efekt niczym nieograniczonych inwestycji, opartych o nieograniczone kreowanie pieniądza.

Skąd "uny" mają? Mają z przywileju drukowania czy elektronicznego kreowania, a ten jest możliwy, bo kontrolują emisję jedynej światowej waluty, która jest walutą rezerwową dla wszystkich innych walut. A zajmuje się tym jedyny bank centralny - Fed. Nie ma konkurencji i stąd nie ma możliwości porównania jej wartości z inną. Dzięki temu drukowanie może odbywać się - teoretycznie - w nieskończoność. Jednym ogranicznikiem jest wielkość zasobów naturalnych, które, jak wiemy, nie są nieskończone.

Kiedy dojdzie do takiej sytuacji? Oto jest pytanie! Być może nie dojdzie do niej, bo ci, którzy tym wszystkim sterują, wcześniej spowodują kryzys, tak jak to uczynili w 1929 roku.

oto adam_54

Fajne bajki :-)

Dobre do odwrócenia uwagi naiwnych od tego czym w rzeczywistości jest pieniądz
A czym jest pieniądz w rzeczywistości ? - każdy weksel (papier dłużny) wystawiony ta okaziciela to pieniądz!
( i bez względu na to jaką formę mają - papierową czy elektroniczną)
A....

Skąd "uny" mają?

uny zauważyły że w emisji każdego weksla (papieru dłużnego) na okaziciela, występuje zjawisko rekurencji, czyli można "zjeść ciastko i mieć ciastko". I stąd uny mają zawsze żeby pożyczać :-)

By zablokować unym wykorzystywanie tego rekurencyjnego mechanizmu .. trzeba by zakazać komukolwiek emisji weksli , bądź innych papierów dłużnych na okaziciela a prawo do emisji "papieru na okaziciela" pozostawić wyłącznie państwom.
A ponieważ widoków na taki zakaz niema... więc i długi wzrastać zawsze będą :-)
I jak dotychczas... wierzycielami .... ci co mają weksle , czy inne papiery dłużne na okaziciela ... zawsze będą :-)

oto chłop jag

Skoro wartość pieniądza

papierowego jest umowna - to i te 30 000$ też jest umowne - tołażysze - dopóki nie muszę ich spłacać ekstra wraz z odsetkami.
Wniosek?
Ten dług - to takie g*wno - które wydala złoty cielec - tołażysze. Wątpię aby ów cielec zdołał utopić świat w swoim g*wnie - tołażysze.

oto baba jag

oczywiście,że jest umowne

istotne są odsetki,które są realne.I tak właśnie krwią polskiego obywatela tuczy się świnia kapitalistyczna.Ten dług, to nic innego jak opium XXI wieku.

oto Maciej Markisz

Nie ma stopniowania oceny,

Nie ma stopniowania oceny, więc wybieram 'dobra wiadomość' (co brzmi kontrowersyjnie...) jako zwrócenie uwagi na ważność i dawanie do myślenia wiadomością.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.