Kilka przemyśleń o kształceniu, zatrudnianiu i wynagradzaniu młodych lekarzy

Z Nowym Rokiem nie zniknął problem z wynagradzaniem lekarzy; wręcz przeciwnie - ma miejsce wypowiadanie przez lekarzy rezydentów klauzul opt-out, co stwarza nowe problemy dla niedofinansowanej służbie zdrowia. Warto więc zastanowić się, co może sprawić, by lekarzy w Polsce było nieco więcej i by mogli nieco więcej zarabiać.

Nie jestem specjalistą od ochrony zdrowia, więc pozornie nie powinienem się na ten temat wypowiadać, ale ochrona zdrowia, to nie tylko specjalistyczna dziedzina nauki, której zgłębienie wymaga długoletnich studiów i specjalistycznej praktyki, ale jest to również dziedzina ludzkiej aktywności podlegająca podobnej, chociaż nie identycznej, ocenie, tak jak inne ludzkie aktywności i inne zawody.

Każdy pracownik, nie tylko lekarz, powinien godnie zarabiać, ale faktem jest, że Polska, to kraj „na dorobku” i wynagrodzenia porównywalne do zachodnich, mogą być dla polskich pracobiorców, w tym lekarzy, jeszcze przez długie lata nieosiągalne. Czy ma to jednak oznaczać, że lekarze mają mało zarabiać, wyjeżdżać za granicę, albo pracować na kilku etatach naraz, kosztem jakości pracy we wszystkich tych miejscach (jaką jakość usług medycznych świadczyła lekarka, która zmarła kilka miesięcy temu w 58 godzinie pracy?) Czy nie ma mechanizmów prawnych, by polscy lekarze pracując w Polsce godnie zarabiali w jednym miejscu pracy i byli w pełni oddani tej pracy, nie szukali okazji do dorobienia u innego pracodawcy, mogli się dokształcać, mieli czas na wypoczynek? Są, ale musimy zdecydować się, czy dążymy do zachodnich standardów (tych dobrych, bo nie wszystkie takie są), czy nadal tkwimy w socjalizmie, czyli udawaniu, że pracownik rzetelnie pracuje, a pracodawca rzetelnie płaci.

Nauka "za darmo", to mit, bo nie ma nic za darmo, odnosi się to również do kształcenia na wyższych uczelniach. Warto jednak dyskutować, kto płaci za kształcenie polskiego studenta na uczelni medycznej i każdej innej. Szacuje się, że wykształcenie lekarza w państwowej uczelni medycznej kosztuje kilkaset tysięcy złotych, ale polski student medycyny nie płaci za swoje studia, które są finansowane z budżetu państwa. Problem w tym, że polski podatnik płaci za wykształcenie lekarza, ale nie ma gwarancji, że będzie korzystał z jego wiedzy i umiejętności nabytych podczas „darmowych” studiów.

Nasuwa się myśl, że jeśli student medycyny chce studiować „za darmo”, to powinno się to odbywać albo w ramach państwowych programów stypendialnych w zamian za ODPRACOWANIE studiów w publicznej placówce medycznej, albo pieniądze powinien wyłożyć sponsor (np. szpital czy instytut naukowy), który zrobi to dlatego, by z góry zakontraktować sobie zatrudnienie w ten sposób konkretnego absolwenta, by ten po zdobyciu wykształcenia i dyplomu ODPRACOWAŁ wyłożone na niego pieniądze na wskazanym przez sponsora stanowisku pracy. Podobnie może być (powinno?) z innymi kierunkami studiów. W ten sposób polski podatnik nie łożyłby na rzesze studentów europeistyki czy stosunków międzynarodowych, którzy prawie na pewno nie znajdą zawodu zgodnego z uzyskanym wykształceniem.

Taki system nie ma nic wspólnego z niewolnictwem czy przymusem, bo nikt nikomu nie nakazuje podpisywać takiego zobowiązania (podobnie, jak np. nikt nie każe podpisywać umowy z telefonią komórkową, zgodnie z którą za 1 zł otrzymuje się aparat telefoniczny wart wielokrotnie więcej oraz dostęp do szerokopasmowego Internetu w zamian za zobowiązanie trwania umowy przez określony w umowie czas.)

Podobnie jest z kształceniem w różnych dziedzinach i specjalnościach w wielu krajach świata. Jeżeli komercyjna firma, instytucja publiczna czy instytut naukowy chce pozyskać znakomicie wykształconego pracownika, to wyszukuje najzdolniejszych studentów, oferuje im finansowanie kształcenia na wybranych uczelniach i po uzyskaniu dyplomu zatrudnia. Taka forma umowy, na z góry określonych warunkach, do których należą warunki pracy i płacy wraz z określonym minimalnym okresem zatrudnienia, nie stwarza studentowi po zakończeniu studiów ryzyka bezrobocia, podejmowania niskopłatnej pracy, pracy kilku etatach czy konieczności szukania zatrudnienia za granicą (o ile sponsor nie jest właśnie zagranicznym podmiotem), a sponsorowi gwarantuje dopływ pracowników z pożądanym przez niego wykształceniem.

Państwo polskie gwarantując polskiemu studentowi „darmowe” kształcenie w publicznej uczelni, ma zatem pełne prawo zawrzeć z nim umowę analogiczną do tej, jaką opisałem powyżej. Ta umowa może zawierać zapisy odmienne dla różnych kierunków studiów, bo inne są koszty kształcenia lekarza, a inne historyka, ale przede wszystkim dlatego, że państwo polskie (ów sponsor) ma różne potrzeby i odmienne oczekiwania w stosunku do absolwenta medycyny, a inne w stosunku do absolwentów innych kierunków studiów.

Jeśli na polskim rynku pracy brakuje lekarzy, których wykształcenie jest kilkukrotnie wyższe niż wykształcenie historyków, a ponadto mało który historyk znajdzie pracę w zawodzie za granicą (więc raczej nie wyjedzie, by pracować poza Polską jako historyk), a zagraniczne placówki medyczne zatrudnią praktycznie każdego polskiego lekarza, to absolwent polskiej publicznej uczelni medycznej, który przez 6 czy 9 lat nie płacił z własnej kieszeni za uzyskane wykształcenie, powinien mieć obowiązek pracowania przez określony okres czasu w publicznej placówce medycznej w Polsce, nie mieć prawa w tym okresie zatrudniania się nigdzie indziej (by nie spadła jakość pracy u „państwowego” pracodawcy) lub mieć prawo pracowania dodatkowo w innym miejscu pracy, ale w na z góry określonych warunkach (chociażby po to, by w 30 czy 40 godzinie pracy nie spadała jej jakość) i w zamian otrzymywać wynagrodzenie na poziomie zdecydowanie bardziej satysfakcjonującym niż obecnie. Taki model zatrudnienia młodego lekarza po studiach byłby możliwy choćby dlatego, że zatrzymany zostałby odpływ tysięcy lekarzy „na zachód”, których koszt wykształcenia poniósł polski podatnik. Takiego absolwenta nie mógłby pozyskać, bez wcześniejszego zrefundowania kosztów poniesionych na kształcenie, niemiecki szpital czy klinika w Szwecji, co finalnie zwiększyłoby efektywność kształcenia lekarzy w Polsce.

Jeśli chcemy przerwać narzekanie na niskie zarobki w służbie zdrowia z jednoczesnym ograniczeniem drenowania Polski z najlepszych specjalistów (lekarzy, pielęgniarek itd.), to równajmy do zachodnich standardów. Pozostawanie w obecnym systemie, nie służy lekarzom, nie jest dobre dla budżetu państwa i - co najważniejsze - nie jest dobre dla podatników-pacjentów, którzy oczekują wysokich standardów opieki medycznej, dostępności do specjalistów i wszystkiego tego, co widzą w serialu o szpitalu w Leśnej Górze, a czego nie doświadczają w realnym życiu.

Piotr Strzembosz

Autor kilku scenariuszy filmowych, radny dzielnicowy, powiatowy, obecnie radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wiceprzewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej na Mazowszu, miłośnik kina, teatru i ogrodów botanicznych.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.5
Ogólna ocena: 4.5 (głosów: 8)

Tematy: 

Dyskusja

oto Krzysztof M

Jak zatrzymać lekarzy w kraju

Jak zatrzymać lekarzy w kraju? To proste. Dyplom np. na pięć lat w depozycie Ministerstwa Zdrowia. Jak lekarz odpracuje, to dyplom dostanie. I wtedy może sobie wyjechać. Do tego odpowiednie umowy z krajami tzw. rozwiniętymi.

oto adam_54

To nie "To proste", ale wyjątkowo głupie

Dyplom np. na pięć lat w depozycie

Każdej akcji , towarzyszy reakcja - skutek tego będzie taki że lekarz zamiast leczyć, będzie udawał że leczy, czekając do końca pięciolatki -P

oto Dubitacjusz

"będzie udawał że leczy"

No to dołożyć mu kolejne pięć lat za karę :-P

oto adam_54

Cienko....

dołożyć mu kolejne pięć lat za karę

Pan zwolennik Dorna i "lekarzy w kamasze" ?? - To może tak od razu jakowyś KL dla lekarzy ? :DD

oto Dubitacjusz

"To może tak od razu jakowyś KL dla lekarzy"

To się nazywa szpital :D, tylko łóżek prycz dostawić dla osadzonych.
Infrastruktura: ogrodzenie, stróżówki już jest

Ale żeby nie było tylko kijem, to jeśli będzie mieć wysoki procent wyleczonych, to można mu o rok skrócić karę za dobre sprawowanie.

oto adam_54

Ło jezusicku....

prycz dostawić dla osadzonych

!!!
A co z klientami przychodni ? - przecie zemrą oczekując w kolejkach ! :-D

A na poważnie - dziwią mnie takie postawy "na skróty" - myślałem że jak już zniknie ten "garnizonowy" PRL , to ludzie zaczną szarych komórek używać do analizy problemów.... a tu.. chyba gorzej niż w PRL-u :-((

oto Dubitacjusz

"A co z klientami przychodni ?"

Przychodnie przywięzienne przyszpitalne

oto Krzych Adam

Doskonały pomysł.

Ale nie nowy. Przypomina mi praktykę opisaną, już dziś nie pamiętam czy przez Herlinga-Grudzińskiego, czy Sołżenicyna, że więzień Gułagu po upłynięciu jego np. pięcio, czy dziesięcioletniego wyroku w przeddzień otrzymywał nowy wyrok na następne np. pięć lat.

BTW, nie wiem jak to jest w Unii Europejskiej, ale za oceanem świadectwa wyższych szkół spoza terenu USA i Kanady nie są uznawane. Nie tylko lekarz, ale także każdy inny człowiek z wyższym wykształceniem musi ciężko popracować i odbyć ciężkie egzaminy by do zawodu wrócić. Wymagania dla lekarzy są szczególnie ciężkie.

oto adam_54

O.. proszę..

Następny zwolennik KL dla lekarzy ?? :-O
Choroba jakowaś na PN ? - "poradnia zdrowia psychicznego" się kłania -P

oto Dubitacjusz

Brakuje mi p. Ireneusza

w tej dyskusji xD

oto alde

prośba do p. Admina

proszę usunąć wpis "ad personam" Dubitacjusza

oto admin

nie rozummiem...

co w tym personalnego?

Brakuje mi p. Ireneusza

w tej dyskusji xD

może D już zmienił komentarz?

oto Ireneusz

Rzeczywiście

Tłuczenie w Ireneusza, a to JOWem, a to medykami.
Dobrze, że dopiero dzisiaj czytam, a na razie jedyne co widzę w artykule i komentarzach, to zawiść i głupota praktycznie przedszkolna.

oto Krzych Adam

Słyszał pan o ironii?

Albo szyderczych uwagach?

oto adam_54

Wiem, wiem..... na ironię i "szydercze uwagi" .....

wszystko da się zwalić.
To może teraz... bez ironii i szyderczych uwag - jakieś propozycje w temacie ... co z konowałami zrobić ? - by im się chciało chcieć ? :-)

oto Krzysztof M

co z konowałami zrobić ? - by

co z konowałami zrobić ? - by im się chciało chcieć ?

1. Przestać nazywać ich "konowałami"
2. Dobrze kształcić.

oto adam_54

OK.. zamiast synonimu....

Czapka z głowy, ładny ukłon, i.. "Szanowny Najwyższy PrzywódcaDoktorze" - może być ?

oto Krzysztof M

Pewien dochtór o mało mnie na

Pewien dochtór o mało mnie na tamten świat nie wyprawił. I pewnie by mu się to udało, gdyby nie to, że pojechał był na szkolenie, a ja trafiłem wtedy do Pani Doktor. Dlatego żyję. Mam podobnych doświadczeń jeszcze parę. Ale to nie powód, żebym nazywał konowałami lekarzy, którzy starają się jak mogą i w ramach wiedzy, którą im sprzedano ratują nasze zdrowie i życie.

oto Ireneusz

Zapominamy o Panu Bogu, chyba zbyt często :-)

Jest takie powiedzenie, że jak Pan Bóg ma inne plany, to i żaden lekarz nic na to nie poradzi. Znajoma żony poszła do lekarza POZ ze zwykłym niby przeziębieniem. Ta ją obadała i z głupia frant stwierdziła, że gdyby poprzedniego dnia nie czytała jednego takiego artykułu, to wszystko by jej się klarowało, trzy dni zwolnienia i pa pa. Ale coś jej się nie podoba, jakiś nieartykułowany niuans i żeby lepiej znajoma poszła zrobić jakieś badanie, Nie może na nie dać skierowania. Może jedynie specjalista. Na wizytę u specjalisty czekałaby z pół roku. Więc niech zrobi to badanie prywatnie. Koszt ze 150 złotych. I jaki z tego morał? Ano taki, że doktorka mogła nie czytać artykułu, mogła nie ulegać intuicji, znajoma zaś mogła olać taką "diagnozę", mogła nie pójść na badanie, nie zapłacić. Mogła wiele rzeczy, ale ją też "tknęło" i dzięki temu żyje do dziś. Przed operacją wszyscy doktorzy byli zszokowani wykryciem choroby w tak wczesnym stadium. Czapki z głów. A też mogli ją wysłać do wszystkich diabłów, bo kobiecina "z własnym badaniem się przypałętała", jak byle pierwsza hipochondryczka. Ale Pan Bóg jednak chciał inaczej.
Pozdrawiam.

oto Krzych Adam

Ano może jakoś postarać się o wykorzystanie dwóch czynników.

Jednego, o którym napisałem wcześniej. Że nikt tu nie czeka z kwiatami i ofertami wysokopłatnej pracy na absolwentów studiów w III RP.

I drugiego, że chleb nigdzie tak dobrze nie smakuje na ojczystej ziemi.

No to można być pewnym, że gdy tylko da się żyć w kraju, to chętnych do wyjazdu nie będzie tak wielu.

oto adam_54

Znaczy się....

że gdy tylko da się żyć w kraju, to chętnych do wyjazdu nie będzie tak wielu.

że problem z lekarzami to problem wyłącznie finansowy ? - tyle że, widzisz pan .. "organizm" jest zawsze nienasycony bez względu ile byś pan mu płacił, zawsze będzie mało :-)
To żadne rozwiązanie.... ani chęci do leczenia chorych od tego nie przybędzie , ani kolejki też się nie zmniejszą .

oto Krzysztof M

"organizm" jest zawsze

"organizm" jest zawsze nienasycony bez względu ile byś pan mu płacił, zawsze będzie mało

Kłania się dwuczynnikowa teoria Herzberga (motywatory i antymotywatory). :-) Gdzie płaca jest antymotywatorem. Ale motywatorem nie jest. :-) Czyli jeśli zapłacisz więcej, dostaniesz więcej, ale tylko przez chwilę. Jeśli zapłacisz mniej, dostaniesz mniej - na stałe. :-)

oto Krzysztof M

Jest jeszcze pewna piramida

Jest jeszcze pewna piramida

Ta piramida nieco inaczej wygląda u tych, którzy są na nieco wyższym poziomie rozwoju...

oto Krzych Adam

Nie, to nie problem czysto finansowy.

Tylko czy się da żyć, czy nie. Tych którzy doszli do wniosku, że nie da się, oblicza się na dwa miliony jeśli dobrze wiem.

oto Piotr Strzembosz

Płatne studia, to

model znany w wielu krajach, ale nie mogę wykluczyć, że Pan o tym nie słyszał.

oto Krzysztof M

skutek tego będzie taki że

skutek tego będzie taki że lekarz zamiast leczyć, będzie udawał że leczy

A to już jest sprawa jego przełożonych.

oto Piotr Strzembosz

Owszem...

To zgodne z moim tokiem myślenia, ale trzeba by policzyć, czy 5 lat to wystarczająca rekompensata poniesionych nakładów.

oto PKK

Trzy grosze

Czy nie ma mechanizmów prawnych, by polscy lekarze pracując w Polsce godnie zarabiali w jednym miejscu pracy i byli w pełni oddani tej pracy, nie szukali okazji do dorobienia u innego pracodawcy

Śmieciówki i działalność gospodarcza nie podlegają pod kodeks pracy. Pozycja lekarza jest na tyle wysoka, że w przeciwieństwie do pracowników fizycznych, nie musi godzić się na dane warunki pod groźbą zwolnienia z pracy. Jeżeli więc bierze udział w tym procederze, to z różnych, wysokich lub niskich pobudek, musi wyrażać taką wolę. Może warto zadbać, by zapisy kodeksu pracy były bezdyskusyjną świętością?

Czy ma to jednak oznaczać, że lekarze mają mało zarabiać

Godną odnotowania ciekawostką jest fakt, iż sektor publiczny oferuje lekarzom i całemu personelowi medycznemu wyższe płace. Jeżeli więc społeczeństwo chce, by w służbie zdrowia zarabiało się lepiej, to niech zażąda zwiększenia wymiaru składki zdrowotonej i likwidacji przywilejów (zwolnień i ryczałtów). Nic prostszego!

Problem w tym, że polski podatnik płaci za wykształcenie lekarza, ale nie ma gwarancji, że będzie korzystał z jego wiedzy i umiejętności nabytych podczas „darmowych” studiów.

Nie zawsze z winy samego absolwenta. Niektórzy nie mogąc dostać się na rezydenturę podejmują inną pracę, bo pomimo posiadania prawa wykonywania zawodu, bez specjalizacji mają zamknięte drzwi do kariery. Gdyby więc państwo nie płaciło najmłodszym, to znaleźliby się na miejscu aplikantów, o których też nikt się nie bije.

Szacuje się, że wykształcenie lekarza w państwowej uczelni medycznej kosztuje kilkaset tysięcy złotych

W ten sposób polski podatnik nie łożyłby na rzesze studentów europeistyki czy stosunków międzynarodowych, którzy prawie na pewno nie znajdą zawodu zgodnego z uzyskanym wykształceniem.

Stawiam dolary przeciw orzechom, że gdyby jakimś cudem zmienono konstytucję i wprowadzono opłaty za studia, to ich zwolennikami nie byliby lekarze, lecz między innymi humaniści. Humanista bez problemu spłaci góra 20-kilka tys. zł nawet na kasie w markecie, ale lekarz stałby się niewolnikiem długu przynajmniej na całą młodość.

Pomysł odpracowania oczywiście słuszny, chociaż w obecnych realiach wymagałby nawiązania odpowiedniego stosunku w chwili rozpoczęcia studiów. Czegoś na kształt służby kandydackiej przyszłych oficerów, którzy zobowiązują się do terminowego ukończenia studiów i 15 lat służby zawodowej lub zwrotu kosztów.

a zagraniczne placówki medyczne zatrudnią praktycznie każdego polskiego lekarza

Masowe wyjazdy polskich lekarzy do wykonywania zawodu na Zachodzie to mit, który nie znajduje żadnego potwierdzenia w statystykach i reakcji rynku, a zwłaszcza sektora prywatnego. Ten zawód wymaga biegłej znajomości języka urzędowego, więc trudno o znaczącą mobilność. To samo dotyczy Ukraińców, którzy mieliby leczyć Polaków, chociaż byłoby im dużo łatwiej przyswoić polski niż język z innej rodziny.

oto Piotr Strzembosz

Dużo wątków, ale spróbuję:

1) Podwyższenie składki, to częściowe załatwienie problemu, bo trzeba zmienić prawie wszystko, a nie tylko dosypać pieniędzy.
2) Część absolwentów podejmuje płatną pracę, a część praktykuje na zasadzie wolontariatu, część wyjeżdża (niewielka, bo bez specjalizacji i doświadczenia to jałowe). System powinien umożliwiać wszystkim posiadaczom dyplomu możliwość startu w zawodzie, chociaż nie na identycznych warunkach.
3) Nie wiem co na to konstytucja, ale ja płaciłem za swoje studia.
4) Na zachodzie lekarze spłacają swoje studia, które niejednokrotnie kosztowały setki tysięcy USD (czy EUR). W Polsce ma być inaczej, więc kto ma za to płacić?
5) Bez względu na skalę wyjazdów, ten problem istnieje i o tym, między innymi, mój tekst.

oto Ireneusz

Logiczne spojrzenie

Wreszcie ktoś jasno wykłada kawę na ławę:

Jeżeli więc społeczeństwo chce, by w służbie zdrowia zarabiało się lepiej, to niech zażąda zwiększenia wymiaru składki zdrowotnej i likwidacji przywilejów (zwolnień i ryczałtów). Nic prostszego!

Dokładnie tak. Z małą jednak korektą. Społeczeństwo nie ma tu nic do gadania. Ono chce przecież mniejszej składki i obowiązkowej harówy Judymów. To politycy trzymają wszelkie nici w garści. A oni głaskają społeczeństwo podając jedynie marchewkę. Mówią: "Wszystko się Wam należy i to w najlepszej jakości. Ale jesteśmy biednym społeczeństwem i lekarze nie mogą zarabiać tyle co my zarabiamy - bo to MY jesteśmy politykami. A lekarze są przecież Waszymi sługami, na każde zawołanie. Mają służyć". To jest największa przeszkoda w naprawie służby medycznej, większe płace nie zmienią podejścia społeczeństwa do lekarzy, jedynie wytłumią hejt słyszany przez lekarzy jak przysłowiowa wata w uszach.

Humanista bez problemu spłaci góra 20-kilka tys. zł nawet na kasie w markecie, ale lekarz stałby się niewolnikiem długu przynajmniej na całą młodość.

I tego nie uwzględnia Autor. Że niewolnik nie dostawałby żadnej pensji przez pięć lat. Sytuacja znana ze Stanów Zjednoczonych, gdzie młodzi medycy po studiach odpracowują kredyty i kształcą się robiąc specjalizacje. Wiedzą, że gehenna potrwa kilka do kilkunastu lat i będą wtedy samodzielni. Według prasowych artykułów zza Oceanu pracują oni po osiemnaście - dwadzieścia godzin dziennie, na okrągło. Miesięcznie jest to ponad 450 godzin pracy, świątek i piątek, w dużym stresie. Lekarze nie tworzą związków, rodzin, są w 90% singlami. Dziwakami. Na typowego lekarza amerykańskiego można było popatrzeć w filmie "Ostry dyżur". Do otrzymania specjalizacji dożywa w USA kilkanaście procent. Duża skala samobójstw, depresji i chorób psychicznych. Jeśli już ktoś przetrwa, to ma życie na poziomie. W przeciwieństwie do Polski, w której specjaliści nadal nie mają pieniędzy i nie mają żadnego szacunku w społeczeństwie. I mieć nie będą. Oni to wiedzą. Ale klapki spadają im po studiach, bo nadal dużo atakuje uczelnie medyczne - wierząc w to, co opowiadają im dziadkowie "we wsi".

oto Piotr Strzembosz

Nie mam remedium

na wszystkie problemy służby zdrowia i kształcenie lekarzy, ale wiem, że obecnie wielu lekarzy po studiach pracuje woluntarystycznie, więc niech każdy rozważy, co lepsze - czy "darmowe" studia i praca bez wynagrodzenia (6-9 lat), czy płatne studia i walka o angaż w szpitalu/klinice, by spłacać zobowiązanie, czy zabieganie o "sponsora" (szpital/klinika), który pokryje koszt studiów w zamian za odpracowanie u niego z godziwym, chociaż nie najwyższym ("sponsor" musi odebrać wierzytelność) wynagrodzeniem.

oto Ireneusz

Tu jest Polska

Co ma pójść źle, z pewnością pójdzie jeszcze gorzej niż w najczarniejszych myślach. Pana pomysł spowoduje jedynie zmniejszenie się ilości chętnych na medycynę. W sumie efekt będzie taki sam, jak obecnie. Za mało lekarzy :-))

oto JJerzy

Pan się nie boi ...

Przecież podobno teraz jest im strasznie źle, a na studia medyczne młodzież wali drzwiami i oknami.

oto Ireneusz

Tłumacz pan to tym dzieciakom

Dzieciaki wyjątkowo naiwne są. Taki film amerykański mi się przypomniał o tym gościu - przedstawicielu medycznym Viagry i jego kumplu lekarzu - który wyzbył się swych przedszkolnych złudzeń i jedyne co mu się podobało, to niebieska tabletka i niebiańskie uciechy.

oto Piotr Strzembosz

Będzie

5-ciu na jedno miejsce, a nie 10-ciu, więc "dramat". ;-)

oto Piotr Strzembosz

Hm...

Jeśli mój pomysł "spowoduje jedynie zmniejszenie się ilości chętnych na medycynę", to bardzo dobrze (dla budżetu i pacjentów), bo w Polsce będą tylko lekarze, którzy chcą leczyć polskich pacjentów, a nie kształcić się kosztem podatnika i leczyć Niemców czy Szwedów.

PS. Czy płatne studia medyczne w USA czy w Szwajcarii doprowadziły do jakiejś zapaści tamtejszej służby zdrowia?

oto Krzysztof M

Czy płatne studia medyczne w

Czy płatne studia medyczne w USA czy w Szwajcarii doprowadziły do jakiejś zapaści tamtejszej służby zdrowia?

Większej (...) dawno nie czytałem... :-)))

Jak można porównywać rzeczy nieporównywalne?? :-)))

oto Piotr Strzembosz

Proszę

o rozwinięcie, bo dla mnie nie jest to oczywiste.

oto Krzysztof M

Rozwinąłbym, gdyby było co

Rozwinąłbym, gdyby było co rozwijać. Pan porównał rzeczy nieporównywalne - opłacanie studiów w Polsce i opłacanie studiów za granicą.

Jeśli pan nadal nie rozumie, to już przestaje być śmieszne.

oto Piotr Strzembosz

Nie rozumiem.

Może sądzi Pan, że w Polsce studia nie kosztują, albo, że odpłatność inaczej wpływa na zachowania w krajach "zachodu", a inaczej w 3PR...

oto PKK

W praktyce nieco inaczej

obecnie wielu lekarzy po studiach pracuje woluntarystycznie

Nie mówi się o tym, że gwarantowane przez państwo warunki finansowe adeptów zawodu lekarza są opcjonalnym przywilejem, a nie obowiązkiem w ramach jakiegoś frycowego. Nikt nie zabrania od razu po studiach zatrudnić się w luksusowej klinice, chociaż każdy wie, iż taki scenariusz to fantastyka. Gdyby nie fundusze społeczeństwa opłacającego staże i rezydentury, to tacy klepaliby biedę razem z aplikantami i młodymi inżynierami specjalności budowlanych, którzy działają w realiach 100% rynkowych.

czy zabieganie o "sponsora" (szpital/klinika), który pokryje koszt studiów

Żaden podmiot nie podejmie tak ryzykownej i długoterminowej inwestycji. Ryzykownej, ponieważ trudno przewidzieć sytuację podmiotu za 6 lat studiów + 1 rok stażu, oraz zdobyć zabezpieczenia olbrzymiego (do ok. 250 tys. zł) zadłużenia na wypadek niepowodzenia. Długoterminowej, gdyż po 7 latach otrzyma się jedynie świeżaka, który przez następne do 6 lat będzie uczyć się zawodu pod okiem specjalisty. Od rozpoczęcia studiów do uzyskania specjalizacji może minąć do 13 lat. Dopiero wtedy ten ktoś stanie się pełnowartościowym pracownikiem.

Wiele firm nie kwapi się wyłożyć <10 tys. zł na wyszkolenie spawacza lub kierowcy zawodowego, chociaż taka inwestycja zaczęłaby się zwracać już po ok. pół roku.

oto Piotr Strzembosz

W drugiej kwestii:

W takim razie "sponsor" nie zakontraktuje "w ciemno" studenta I roku, ale na pewno chętnie spłaci kredyt wybijającego się absolwenta. Czy to zły pomysł?

Oczywiście ci mniej zdolni, nie tak wybitni nie zostaną "na lodzie", bo rynek wchłonie każdego absolwenta, który obroni dyplom.

W ten sposób kilka % absolwentów, zgodnie z predyspozycjami, będzie zatrudnionych w Polskich czy zagranicznych klinikach lub renomowanych instytutach, a cała reszta może odpracować studia w powiatowym szpitalu czy gminnym ośrodku zdrowia (nikt z nich nie wyjedzie za granicę powodując straty dla budżetu/podatnika).

oto adam_54

Przeciwnie!!!

Ono chce przecież mniejszej składki i

Ja chcę jak największej " składki zdrowotnej "!!!- z jednym zastrzeżeniem... że owa "składka zdrowotna" nie będzie większa niż wielkość tego co mam do zapłacenia skarbówce , podatkiem zwanego - bo co za różnica komu płacę.. zapłacę ZUS-owi - nie zapłacę skarbówce... przecie cała "składka zdrowotna" podlega odpisowi od podatku !!!

A poza tym ... dziwią mnie ludzie , którzy sami za siebie podatków nie płacą a płaci za nich ktoś inny - tedy widać że ciężko kumają co się komu należy a "wykładają kawę na ławę" -P

oto Ireneusz

Garbate aniołki

W te i we w te sobie fruwają. Już widzę, jak "kosztem" siebie i sponsorowania kiełbasy wyborczej ktokolwiek z obecnie i potencjalnie rządzących pozbędzie się "własnych" dochodów :-)

oto Krzysztof M

Jeżeli więc społeczeństwo

Jeżeli więc społeczeństwo chce, by w służbie zdrowia zarabiało się lepiej, to niech zażąda zwiększenia wymiaru składki zdrowotnej i likwidacji przywilejów (zwolnień i ryczałtów). Nic prostszego!

Dokładnie tak.

Nic właśnie! Po prostu przetargi zdrożeją. A poziom usług dla chorych nic a nic się nie zmieni. :-)

oto Ireneusz

Pierdoły

Zgodnie z zaleceniem organizacji zdrowia, globalne wydatki na zdrowie powinny być większe niż 6 procent PKB. To jest takie niezbędne minimum do utrzymania stanu zerowego społeczeństwa. Problem jest w tym, że u nas wydaje się ok. 4,5 procenta. Jesteśmy jako kraj pod kreską. I nie ma tu nic do rzeczy bogactwo danego kraju, czy panująca w nim biedota. Po prostu liczy się PKB.
Nasze WSPANIAŁE rządy kompletnie nic nie robią w tej dziedzinie, oprócz pieprzenia.
Młodzi lekarze chcą to zmienić w kilka lat. Dają rządowi (i głupa jedynie obchodzi co to za rząd i kto za nim stoi) czas na zmianę, lub po prostu nie będą przykładać ręki do rzezi ludności zatrzymywanej obecnie jedynie kosztem zdrowia lekarzy.
Nie zdrowia profesorów i ordynatorów siedzących w kieszeni władzy, a kosztem zdrowia i życia całej rzeszy lekarzy konfliktowanych ze społeczeństwem. Im się to znudziło, co mnie kompletnie nie dziwi. Durne społeczeństwo z chamskimi pseudoelitami nie jest warte żadnego poświęcenia.

oto Krzysztof M

Im się to znudziło, co mnie

Im się to znudziło, co mnie kompletnie nie dziwi. Durne społeczeństwo z chamskimi pseudoelitami nie jest warte żadnego poświęcenia.

To prawda. Już wystarczająco długo orano szeregowymi lekarzami.

oto Piotr Strzembosz

% PKB,

to ważna kwestia, ale ten % idzie również na kształcenie przyszłych lekarzy, a lekarz wykształcony może wyjechać, ale może też zostać. I o tym mój artykuł, bo na procentach, to ja się nie znam.

oto Ireneusz

To tematy powiązane

lekarz wykształcony może wyjechać, ale może też zostać

Młody człowiek CHCE zostać. I zostanie, jeśli warunki na to pozwolą. Niewielki odsetek jedynie marzy o wyjeździe dla samego wyjazdu. Większość nie widzi dla siebie możliwości życia i poddają się "wkurzeniu". Pan pamięta, że jedynie chirurg nie rozmawia z pacjentem, a jedynie musi rozmawiać z zespołem przy stole. To jedynie kilka haseł do nauczenia się, a nie rozmowa w której należy wyczuć podświadome niuanse kłamiącego świadomie lub nieświadomie i kłapiącego bez sensu dziobem.

oto Piotr Strzembosz

Jeśli

młodzi ludzie chcą zostawać w Polsce, o ile warunki im na to pozwolą, to oznacza, że nauczycielom lub psychologom istniejące warunki pozwalają, a akurat lekarzom nie. Ale to nieprawda.

oto Ireneusz

I co z tego wynika?

Że nauczyciel jakikolwiek mógłby nauczać gdzieś dzieci znając język jedynie w sposób wyuczony, a nie wrodzony? No i który nauczyciel odważyłby się wyjechać i gdzie dostałby jakąkolwiek pracę?
Pan rzeczywiście pojęcia nie ma o czym pisze.
Powiem inaczej, marzeniem wielu "pracowników socjalnych" jest wyjechać za granicę, bo tam mają władzę której nie mają (na szczęście jeszcze) w Polsce. No i znam małżeństwo, które wyjechało. I z buciorami pakują się do rodzin w Szwecji, odbierając jedno po drugim dzieci. Do tego nie jest im potrzebny język na poziomie eterycznym. Wystarcza im erystyczny.

oto Krzych Adam

Hmmm.

Znałem w Kanadzie pewnego inżyniera urodzonego, wyrosłego i edukowanego w Egipcie, Kopta zresztą, który okresami pracował jako nauczyciel matematyki w szkołach średnich w Montrealu. Także jedną panią, skądinąd Żydówkę, będącą przez kilka dziesiątek lat nauczycielką, również na poziomie "high school", która wywodziła się z Besarabii, z Kiszyniowa bodajże, gdzie się urodziła, wyrosła i zdobyła większość swego wykształcenia.

oto Ireneusz

I dalej psinco

Nie rozmawiamy przecież o jednostkach, ale generalnie. Nauczyciele jeszcze nie tak dawno rekrutowali się u nas z byłych llicealistów, którzy nigdzie się nie dostali na studia. Więc w końcu załapywali się na szkoły pedagogiczne policealne, no bo "coś trzeba z życiem zrobić". Pan myśli, że dzisiaj jest inaczej, bo otrzymują tytuły bakałarskie lub nawet magistra?

oto Krzych Adam

Odpowiedziałem na pytanie zadane w sposób bardzo jasny.

Że nauczyciel jakikolwiek mógłby nauczać gdzieś dzieci znając język jedynie w sposób wyuczony, a nie wrodzony?

oto Krzych Adam

Nie wiem, może panu o to chodzi.

Jednakże p. Ireneusz pytał o wyjątki właśnie.

A dwie osoby wymienione przeze mnie nie były jedynymi takimi obcokrajowcami, których spotkałem.

oto Ireneusz

Nie pytałem o wyjątki

Jakikolwiek z puli zbioru nie oznacza tak naprawdę wyjątku. Kontekst rozmowy był jasny, a wyciągniecie wyjątków to jedynie erystyka, złośliwa i jakoś tam celna. Jako kompletny polityczno-erystyczny niefachowiec z całą pewnością będę się jeszcze nieraz tak podstawiał i podstawiłem się na pewno nie jeden raz. Nie ma to dla mnie znaczenia - dyskutowanie z takim sarkazmem po drugiej stronie prowadzi tylko i wyłącznie do przeciągania bezsensownych wątków - a więc trollingowi. Nie kontynuuję więc dalszych prowokowanych głupot.

oto Krzych Adam

Hmmm, na tym polega niekontynuowanie?

Że się pisze wciąż i wciąż? Dziękuję jednak za przyznanie iż odpowiedziałem celnie, choć rzekomo jedynie "jakoś tam". Jednakże jak to jest z jakimkolwiek, że nie może być wyjatkiem jest absolutnie na zewnątrz jakiejkolwiek logiki.

Poza tym te moje "wyjątki" nie były wcale wyjątkami, aż tak bardzo. Nie mam tak wiele kontaktów w kręgach nauczycielskich, ale oprócz wymienionej dwójki zetknąłem się, choć może nie aż tak blisko jak z nimi, z dwoma nauczycielami akademickimi i nawet ze "school principal" szkoły średniej do której uczęszczali dwaj z trójki moich synów. Wszyscy to
imigranci przybyli do Kanady jako osoby dojrzałe. Odnoszę wrażenie, że akurat w zawodzie nauczycielskim w Kanadzie może być sytuacja zupełnie odmienna od tej którą przedstawił pan z taką pewnością siebie.

oto Ireneusz

Dziękuję

Za samouznanie :-))
Nadal jednak nie rozumiem, dlaczego jak ja wypowiadam się o polskich nauczycielach, to w odwecie non stop słyszę o hinduskich? Proszę jednak nie tłumaczyć. I tak wątek już został zupełnie strollowany.

oto Krzych Adam

Nie będę tłumaczył niczego o hinduskich nauczycielach.

Jako że takowych nie poznałem. Z tych nauczycieli których wpomniałem dwaj to Latynosi, była też Żydówka z Kiszyniowa, Żyd z Moskwy, Polak z Lublina i Kopt z Kairu.

oto Piotr Strzembosz

Ja tylko polemizuję z tezą,

że zostają ci, którym "warunki pozwalają" (jeśli dobrze rozumiem, te ekonomiczne). Ale sam Pan przyznaje, że nie o warunki tylko chodzi.

oto Skanderbeg

Trzeba znać super język obcy.

Radzę sobie z angielskim, trochę z niemieckim i włoskim od biedy. Ale to nie jest znajomość wystarczająca. I mało który nauczyciel posiada taką super umiejętność (łącznie z filologami). Gdyby było inaczej, to nauczycieli też by w Polsce brakowało. Połowa zresztą posiada też jakąś drugą pracę (piszę o moim doświadczeniu, w innych miejscach może być inaczej), albo posiadają znakomicie sytuowanych małżonków..
Psycholog pewnie też.
A znam sytuację z dwóch miast niemieckim (mam tam osiedlonych od dawna znajomych). Z Dusseldorfu i z Hannoveru (po jednym szpitalu z każdego z tych miast). Zatrudniani są tam polscy lekarze bez nawet komunikatywnej znajomości niemieckiego. Ale wymagany jest angielski. I wtedy chadzają z drugim lekarzem-Niemcem-takim, który zna dobrze angielski.

oto Ireneusz

Właśnie

Trudno sobie wyobrazić taki sam tandem nauczycieli w szkole, gdzie jeden tłumaczyłby co mówi drugi ;-))))

oto Skanderbeg

W szkołach specjalnynch w Polsce czasem

ktoś pracuje jako pomocnik nauczyciela, choć nie mam pojęcia czym on się zajmuje.
Inna sprawa, że niektórzy już "lecą" slajdami (do tego biegłego języka nie potrzeba). To mnie denerwuje, ale wg niektórych dyrektorów uchodzi za metodę aktywizującą i innowację dydaktyczną.

oto Ireneusz

Makabra

Są dwie strony medalu. Z jednej - obraz przemawia bardziej niż słowo. Pod jednym warunkiem, że prezentacja jest spójna oraz ciekawa. Że buduje coś wielkiego i jest prezentowana z pasją. Jeden mój "wykładowca" tak się wprawiał w audiowizualizacji, że podstawiał pod kamerę napisany przez siebie skrypt i monotonnym głosem czytał przez całą godzinę wykładu to, co widać było na monitorach. To była taka męczarnia, że wielu wychodziło, wielu spało, inni zajmowali się przygotowaniem danych na ćwiczenia itd. Jedną sytuację pamiętam, która mnie ubawiła. Otóż ktoś w takcie tego imponującego wykładu zapukał, wszedł i porozmawiał chwilę z wykładowcą. Po czym wyszedł. Wykładowca skwitował to słowami "przepraszam za sytuację, że państwa obudziliśmy", po czym wrócił do monotonnego monologu. Ja w taki sposób jak on nie mógłbym nigdy pracować, bo po prostu po jednej godzinie musiałbym skoczyć z okna z powodu wypalenia i depresji...

oto PKK

Fakt

Społeczeństwo nie ma tu nic do gadania. Ono chce przecież mniejszej składki i obowiązkowej harówy Judymów.

Podstawowym błędem, którzy należałoby wyeliminować w pierwszej kolejności, jest przekonanie o dotarciu do jakiegoś składkowego sufitu. Tymczasem pod względem wydatków publicznych na zdrowie w liczbach względnych i bezwzględnych wyprzedza nas nie tylko Zachód, ale także sąsiedzi o porównywalnej zamożności. Niestety, koszty afrykańskie nie zapewnią standardów skandynawskich.

Kult tak zwanego "taniego" (dziadowskiego) państwa obrócił się przeciwko swoim zwolennikom, którzy oczekują niemożliwego. Mówi się, że chytry traci dwa razy...

oto Piotr Strzembosz

W moim tekście

nie zająłem się kompleksowo tematem (nie mam do tego wiedzy i kwalifikacji i dlatego niechętnie wypowiadam się o innych aspektach kształcenia lekarzy i leczenia.), ale przeanalizowałem wycinek tematu, czyli problem (bo to problem) z lekarzami, którzy wykształcili się w Polsce ("za darmo"), po czym wyjechali i leczą poza Polską.

W mojej ocenie pokrycie kosztów swojego wykształcenia (w gotówce, na kontrakcie czy w inny sposób) przez lekarza jest uczciwe i korzystne dla polskich pacjentów i podatników. I tyle.

oto Krzysztof M

Klient płaci - klient wymaga.

Klient płaci - klient wymaga.

Państwo płaci - państwo wymaga.

Ja rozumiem, że takie wymagania, to dla wielu jest jak ograniczenie WOLNOŚCI !!! :-)))

No to bardzo proszę. Student wyłoży kasę na swoje kształcenie i potem może jechać choćby na Marsa.

oto Maciej Markisz

Nie, nie zgadzam się z Panem.

Nie, nie zgadzam się z Panem. Wolność to raczej prawo do wyboru rodzaju obowiązków (lub dokładnie i szczegółowo poszczególnych obowiązków). A więc wolność to prawo wyboru. Możliwość wyboru. Wybór (działanie). Wolność nie polega na tym, że nie ma się obowiązków, wolność nie polega na nic_nie_robieniu.

Pozdrawiam serdecznie.

oto Piotr Strzembosz

Jest WYBÓR.

Wybór polega na tym, że świadomie podejmuje się decyzję, czy iść na studia, czy od razu do pracy. Czy studiować historię, czy medycynę. Czy się żenić (wyjść za mąż), czy być kawalerem (panną). Każdy z tych wyborów jednak rodzi OBOWIĄZKI.

oto Piotr Strzembosz

Niekoniecznie.

Jak zatrudni się Pan jako konduktor w PKP, to nie wybierze Pan sobie "rodzaju obowiązków". Tak pojmowana "wolność" ma miejsce przed podjęciem decyzji, czy chce się być konduktorem, czy kierowcą TIRa. Po podjęciu tej ważnej decyzji Pana wolność jest ograniczona - PKP narzuca konduktorowi zakres obowiązków, a kodeks drogowy ramy wykonywania zawodu kierowcy.

Podobnie jest (powinno być) w przypadku podjęcia decyzji pójścia na konkretną uczelnie i konkretny kierunek studiów. Wtedy wpada się w ramy przepisów państwowych, statutu uczelni, regulaminu obowiązującego w budynku, gdzie są zajęcia itp. To ogranicza Pana "wolność".

oto gość

No cóż - w dobie

marszu ludzkości do Piekła pod nadzorem pupili szatana - tych, którzy przestali maszerować - zwyczajnie się dobija - tołażysze - ale i to już było.
Wniosek?
Fuzja szpitali z zakładami pogrzebowymi uwieńczy opisywany problem - tołażysze.

oto alde

POZ analiza sytuacji:

„- kadry – średnia wieku lekarzy POZ to 56-60 lat, a w wielu małych miejscowościach znacząco przekracza wiek emerytalny
- lekarze ci udzielają każdego dnia około 600 tysięcy porad lekarskich (ponad 150 mln w 2016 r.), wykonując (w 2016 r.) ponad 120 mln badań diagnostycznych
- w POZ pracuje z listą aktywną około 24 tysięcy lekarzy, z których zaledwie ok. 10 tysięcy ma oczekiwaną specjalizację, czyli medycynę rodzinną
- w trakcie specjalizacji – na 4 latach rezydentury z medycyny rodzinnej – obecnie mamy zaledwie ok. 1500 osób (a potrzeby sięgają ilości 15 tysięcy lekarzy)
- około 11 tysięcy posiada specjalizacje z interny (chorób wewnętrznych)
- około 6,5 tysiąca posiada specjalizację z pediatrii
- około 3 tysiące posiada inne specjalizacje lub ich brak, ale pracują w POZ dziesiątki lat, mając nabyte prawa lekarza POZ
- ponad tysiąc posiada inne specjalizacje lub ich brak, ale pracują w POZ kilkanaście lat, nie posiadając na dzień 1 stycznia 2018 roku praw nabytych lekarza POZ.”
(Gazeta dla Pacjenta”, Konin nr 3/2017)

oto Mar.Jan

propozycja w socjalistycznym duchu

Co prawda socjalizm odżegnuje się od istnienia sfery duchowej, ale co mi tam...
Duch socjalistyczny, jak przysłowiowa słoma z butów, wystaje z propozycji Autora, aby absolwenci studiów medycznych płacili za swoje studia, bo są drogie...
Jest to propozycja z gatunku socjalistycznych sklepów "komercyjnych". Były takie sklepy i kazdy, kto krytykował socjalistyczne braki na rynku byl sztorcowany: jak to nie ma szynki (czegokolwiek)? Prosze: leża na wystawie w sklepie komercyjnym. KIażdy może kupić jak potrzebuje.

Problem polega na tym, że studia sa kosztowne i to nie tylko medyczne. Podobnie kosztuje kształcenie inzynierów na Politechnice. A zatem, dlaczego tylko lekarze mieliby płacić (odpracowywac) za swoje studia? Jak ma być sprawiedliwośc spoleczna (zapisana w Konstytucji) to albo wszyscy maja za darmo, albo wszyscy płacą. Oczywiśćie "za darmo" jest pojęciem z gatunku abstrakcji, ponieważ wszystko co państwo rzekomo "daje" za darmo jest opłacone z podatków nas wszystkich, więc za studia moich dzieci ja zapłaciłem tyle ile państwo sobie zażądało!

Jeśli więc wszyscy mieliby płacic, to po co mieliby studiowac w POlsce, skoro polskie uczelnie wloką się w ogonie rankingów uniwersytetów na świecie, o politechnikach nie wspominając?
Jak już płacić, to za usługi na światowym poziomie. I odpracować również tam za przyzwoite pieniądze.
W POlsce niby kształcenie jest za darmo, ale poziom tego kształcenia jednak (przynajmniej w niektórych dziedzinach, w których wymaga się nowoczesnej wiedzy i nowoczesnych metod nauczania) odstaje od poziomu światowego. Uczelnie sa niedofinansowane, bo brakuje pieniędzy, nauczyciele sa słabo opłacani, bo nie ma pieniędzy, jest to syndrom powszechnej nieopłacalności wszystkiego.
Ale za to rząd chwali się nadwyżkami budżetowymi. Ciekawe, czy wpadnie na pomysł, aby dofinansowac polskie uniwersytety, politechniki i akademie medyczne?
Było cos na ten temat w sławnych wystapieniach pana Morawieckiego?

Rozwiązanie polegające na tym, aby zakazać absolwentom (wedle sprawiedliwości ludowej - chyba wszystkim?) wyjazdu do pracy za granicę sa pomysłem czysto socjalistyczego ducha.
Patrząc na moje własne priorytety zyciowe, mogę chyba w imieniu absolwentów uczelini powiedzieć, że każdy chciałby porządnie zyć w kraju swojej rodzimej kultury, czyli w Polsce. Państwo musi jednak swoja polityka umożliwić młodym ludziom spełnienie podstawowych warunków normalnści zycia. Musi byc sposób, aby kupić mieszkanie i nie stac się niewolnikiem banku do końca życia. Pensja człowieka z wyższym wykształceniem musi wystarczyć mu nie tylko na zycie na jakim-takim poziomie, ale równiez na odłożenie pieniędzy na zapewnienie swoim dzieciom pożądanego poziomu wykształcenia i startu w samodzielne zycie. Powinno tez wystarczyc pieniędzy na zorganizowanie odpowiedniego wypoczynku dla całej rodziny.
Niestety, poziom plac w POlsce nie wystarcza na spełnienie tych elementarnych warunków życia klasy średniej. I prawie wyłącznie z tego powodu ludzie wyjeżdżają do pracy na Zachodzie.
Im dłużej tam przebywają, tym trudniej jest im myśleć o powrocie. Wrcaja dopiero jako emeryci, jak mój dawny kolega z pracy, który pod koniec ubiegłego wieku doszedł do wniosku, że w POlsce nic się nie zmieni na lepsze i wyjechał do Ameryki. Przepracował tam 16 lat i w końcu wrócił jako emeryt do Polski z amerykańska emeryturą, której mu zaden socjalistyczny Sejm kierujący się "sprawiedliwością ludową" nie zabierze ani nie obetnie za karę z powodu "niesłusznych poglądów" albo pracy w złym miejscu, jak np. MSW...

oto PKK

Nie do końca

Podobnie kosztuje kształcenie inzynierów na Politechnice.

Semestr studiów na kierunku technicznym kosztuje przeciętnie od 2 do 3 tys. zł, a lekarskiego mieści się w widełkach 15-20 tys. zł. Koszt wykształcenia jednego absolwenta 6-letniej medycyny może być równowartością 5-letniej edukacji nawet 12 magistrów inżynierów. W rzeczywistości różnica ta jest znacznie większa, ponieważ inżynierowie nie sięgają do budżetu po studiach, a lekarze pozostają na garnuszku podatników jeszcze przez cały okres stażu i rezydentury (do 7 lat).

oto Piotr Strzembosz

---

„propozycja w socjalistycznym duchu”

Widocznie w USA czy w Szwajcarii panuje socjalizm.

„ studia sa kosztowne i to nie tylko medyczne. Podobnie kosztuje kształcenie inzynierów na Politechnice. A zatem, dlaczego tylko lekarze mieliby płacić (odpracowywac) za swoje studia?”

Napisałem tekst zainspirowany problemami/protestami w służbie zdrowia, ale nie oznacza to, że opowiadam się za opisanym modelem wyłącznie w stosunku do studentów medycyny.

„Jak ma być sprawiedliwośc spoleczna (zapisana w Konstytucji) to albo wszyscy maja za darmo, albo wszyscy płacą.

Ja płaciłem za swoje studia, a Pan?

„Jeśli więc wszyscy mieliby płacic, to po co mieliby studiowac w POlsce, skoro polskie uczelnie wloką się w ogonie rankingów uniwersytetów na świecie, o politechnikach nie wspominając?”

Napisałem o zwrocie kosztów studiów w Polsce, ale nie o zakazie studiowania poza Polską.

„Ciekawe, czy wpadnie na pomysł, aby dofinansowac polskie uniwersytety, politechniki i akademie medyczne?”

Premier Gowin tym się zajmuje i z tego co słyszałem, to ma konkretne projekty w tym obszarze.

„Rozwiązanie polegające na tym, aby zakazać absolwentom (wedle sprawiedliwości ludowej - chyba wszystkim?) wyjazdu do pracy za granicę sa pomysłem czysto socjalistyczego ducha.”

Nie wiem jak inni, ale ja nie jestem za jakimś zakazem wyjazdu. Jestem za tym, by stworzyć mechanizm, by wykształcony „za darmo” lekarz pracował w Polsce, a jak nie chce i z jego usług korzysta zagraniczny szpital czy instytut, to niech on zrekompensuje polskiemu podatnikowi poniesione nakłady.

„Musi byc sposób, aby kupić mieszkanie i nie stac się niewolnikiem banku do końca życia.”

Owszem, ale to problem większości Polaków wchodzących w dorosłość, a nie tylko absolwentów medycyny. Stąd pomysły, by poza kredytami były inne formy pozyskiwania rozmaitych dóbr materialnych, a do takich należy płatna praca w Polsce bez konieczności zwracania kosztów kształcenia.

„(…) równiez na odłożenie pieniędzy na zapewnienie swoim dzieciom pożądanego poziomu wykształcenia i startu w samodzielne zycie.”

Po co, jeśli studia mają być bezpłatne, a po studiach można – w razie takiej ochoty – wyjechać do pracy za granicę?

oto Mar.Jan

Mój pogląd na kwestię finansowania studiów:

Mozna sobie wyobrazić rózne modele:
1. Studia bezpłatne, finansowane z podatków, czyli z budżetu państwa. Absolwenci po studiach zobowiązani odpracowac w Polsce odpowiednią ilośc czasu, która to pracą "zwróciliby" społeczeństwu poniesione koszty.
Jeśłi koszt studiów medycznych wynosi 15-20tys/semestr (nie mam pojęcia czy to prawdziwe liczby. Zdumiewające jest to, że ten sam komentator podaje koszt dla studiów na Politechnice 5-krotnie niższy. Nie mam pojęcia z jakiego powodu, skoro kształcenie na Politechnice wymaga inwestowania w ksoztowną aparature naukowo-badawczą, laboratoria, warsztaty itp.), to śwież upieczony absolwent musiałby oddac panstwu w najgorszym razie 240 tys zł. Jeśłi zarobki młodych lekarzy w państwowej służbie zdrowia sa rzędu 2400 zł/mc, to taki lekarz musiałby pracować 10 lat, aby wartośc jego pracy pokryła koszt jego studiów i to bez odsetek. Ale to tylko wartośc nominalna, bo z tych zarobków lekarz nie zdołałby oddac ani grosza, biorąc pod uwagę jego własne potrzeby finansowe. Przyjmijmy jednak, że oddałby społeczeństwu wartośc swojej pracy w postaci przywróconego zdrowia iluś tam pacjentów. które to zdrowie jest bezcenne.
Co jednak zrobić z tymi studentami, którzy po kilku latach studiów doszli do wniosku, że nie jest to ich wymarzona droga zyciowa i porzucili studia, albo zmienili kierunek i postanowili studiowac filozofię?
I tu pojawia się drugi problem: jak mieliby zwracać koszt studiów absolwencji tych kierunków, po których nie ma gwarancji pracy w zawodzie wyuczonym? dziś przyjmujemy studenta na jakieś-tam studia, on kończy po 5 latach, a tu akurat nastapił kryzys i w tym zawodzie pracy w Polsce nie ma. Wolno mu wyemigrować?
Albo zmieniła się struktura gospodarki, w której kwitną inne specjalnośći zawodowe, a na pewne kierunki zapotrzebowanie skończyło się. Czy pracę absolwenta studiów jako gryzipiórka w Zbędnym_Urzedzie można potraktować jako zwrot kosztów społecznych poniesionych przez Naród Polski Na Wykształcenie Naszej Młodzieży? A jesłi zatrudni się w prywatnym warsztacie naprawy samochodów?

Sądzę, że jeśli system kształcenia ma być finansowany z budżetu, to powyższego typu rozliczenia nie maja zbytniego sensu. Młody lekarz będzie pracował - powiedzmy 6 lat przymusowo w państwowej słuzbie zdrowia, dzięki czemu wreszcie stanie się dobrym specjalista i wtedy co - wolno mu już wyjechac za granicę aby pracować za dobre pieniądze i zyć na poziomie pożądanym przez przedstawicieli klasy średniej?
Czyli w ten sposób uzyskamy słuzbę zdrowia, w której wszyscy będa młodymi lekarzami bez doświadczenia. A gdzie docenci i profesorowie? Kto będzie ksztalcił kolejne pokolenia młodych lekarzy?
To nie jest dobre rozwiązanie.

Dobre rozwiązanie, to stworzenie w Polsce takich warunków, czyli takiej gospodarki, żeby poziom płac i poziom życia dorównywał, albo przewyższał poziom zycia w cywilizowanych krajach Zachodu. Wtedy będzie można zapewnić właściwy poziom finansowania studiów wszelkiego typu oraz to, że ich absolwenci będa chcieli pracowac i zyć w Polsce a nie w mitycznej Ameryce.

2. Można sobie wyobrazić system kredytowania studiów, co również wymuszałoby kontrolę planów życiowych absolwentów, którzy musieliby przez wiele lat spłacać zaciągnięte zobowiązania.
3. Można również wyobrazić sobie studia płatne, zreszta niewielka wyobraźnie do tego potrzebna, bo takie studia w Polsce są i mają kandydatów i studentów. Jest to możliwe, o ile koszt bedzie skalkulowany na poziomie dostepnym dla wiekszości kandydatów. Biorąc pod uwage możliwości zarobkowe potencjalnych studentów (nie wszyscy mają zamożnych rodziców skłonnych do inwestowania we wlasne dzieci), ten koszt nie powinny przekraczac 500-700 zł/mc, czyli 3-4 tys./semestr.

Wydaje mi się, że najbardziej sprawiedliwy i efektywny byłby system częściowej odpłatności, skorelowany z systemem kredytowania studentów, który zależnie od okoliczności rozpatrywanych indywidualnie pokrywałby od 0 do 100% kosztów wyksztalcenia studenta. Po zakończeniu studiów absolwent musiałby odpracowac odpowiedni czas na rzecz kredytodawcy, którym może być zarówno budżet państwa jak prywatne fundacje czy innego rodzaju organizacje pozytku publicznego, czy nawet komercyjne.
System finansowania szkół wyższych powinien uwzględniac również ich możliwości zdobywania środków we własnym zakresie, dzięki wykonywanych pracom badawczym i usługowym oraz dzięki wlasnym fundacjom. Wydziały filozofii maja znacznie mniejsze możliwości w tym zakresie niż np. Wydzial Elektroniki na PW.
Uczelnie Medyczne mają wielkie możliwości w tym zakresie, tylko są one zniwelowane przez aktualny sposób finansowania lecznictwa w postaci Darmowej Państwowej Służby Zdrowia pod nadzorem urzedników z wielopiętrowej czapki administracyjnej, pożerających spory procent kwoty przeznaczanej na ochronę zdrowia w Polsce.

oto Mar.Jan

Z modelu finansowania który preferuje wynikają dalsze wnioski

Jeśli byłby zorganizowany system pokrywania kosztów, to równiez trzeba by ustanowic system zapewniając odpowiednio wysoki poziom kandydatów, oraz odpowiednio wysoki poziom nauczania, poniewaz łatwośc uzyskania środków spowodowałaby zwiekszenie liczby kandydatów, a uczelnie miałyby pokuse zaniżania poziomu kandydatów (bierzemy każdego chętnego) oraz studiowania, traktując studnetów jako żródło zarobku. uczelnie nie moga zarabiac na studentach i traktowac ich jako źródło dochodu.
Zatem: nic nie jest proste i spójny system kształcenia kadr dla państwa polskiego musi obejmowac działania wielowarstwowe i wielokierunkowe. Jednak efekt końcowy zalezy od 3 rzeczy o których wspominam poniżej.

oto Piotr Strzembosz

Bardzo celny komentarz.

W zasadzie nie widzę pola do polemiki, jedynie pragnę powtórzyć, że obecny system nie mierzy się z tymi problemami, więc tkwienie w nim jest bezcelowe.

Nasuwa mi się taki wniosek: Być może powinny być bezpłatne lub niskopłatne (czyli fundowane studentom przez podatnika) studia licencjackie, by każdy Polak, również ten niezamożny, miał szansę zdobyć wykształcenie wyższe, czyli nie być wykluczonym z powodów materialnych. W czasie tych studiów mógłby podjąć decyzję, co naprawdę chce w życiu robić i jeśli podejmie decyzję, że chce być lekarzem, to zaciągnięty kredyt w większym prawdopodobieństwem spłaci jako lekarz (bo jako ornitolog czy psycholog w szkole mógłby nigdy na to nie zarobić). W tym okresie mógłby również wykazać się przed potencjalnym sponsorem (szpital, klinika, instytut naukowy lub np.państwowy fundusz stypendialny), bo te instytucje będą poszukiwać prymusów, więc weryfikacja może nastąpić na etapie tego pierwszego etapu studiów.

To tylko na gorąco rzucane przemyślenia.

oto PKK

Z różnych powodów

Nie mam pojęcia z jakiego powodu, skoro kształcenie na Politechnice wymaga inwestowania w ksoztowną aparature naukowo-badawczą, laboratoria, warsztaty itp.)

Tutaj powstaje zasadnicze pytanie - ile Politechnik może poszczycić się znaczącymi inwestycjami w bazę laboratoryjną? Wyposażenie wielu wydziałów różnych uczelni wciąż jest mocno zaawansowane wiekiem. Ciekawscy mogą sprawdzić kwoty czesnego w trójmiejskich uczelniach technicznych - Politechnice i Akademii Morskiej oraz Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Na wysokość opłat może też wpływać ogromna różnica popytu w obu przypadkach. Kierunek lekarski jest na takim topie, że szkoły prywatne znajdują chętnych płacić nawet 26 tys. zł/sem.

oto Ireneusz

Znam taki przypadek

Pracowałem kiedyś z wydawało się inteligentnym człowiekiem, który właśnie wyłożył dla swojej córki taką kasę i skończyła medycynę. Oblała egzaminy wstępne i nie dostała się na dzienne, więc studiowała "prywatnie". Po pierwsze, uważał że córce należy się bycie wykształconą elitą. Po drugie, rzucił kiedyś takim zdaniem, że na starość nie będzie musiał martwić się chorobami. Bo lekarze przecież mają cudowne nieznane szerokiej rzeszy nawet bogatych ludzi pigułki, które przedłużają życie i zapewniają zdrowie. I tak okazało się, że inteligencja jest rzeczą niewiarygodną. Córka haruje gdzieś w Polsce, a gość skończył się w cierpieniach w hospicjum. Skonfliktował się jeszcze bezsensownie przed śmiercią z córką, że nie zorganizowała mu tej astralnej pigułki szczęścia, kamienia filozoficznego.
Ilu tutaj czytelników tego postu wierzy w to, że lekarze to szamani władający życiem i śmiercią? Niech się podpisują stawiając minusy!

oto Piotr Strzembosz

Gdyby każdy student medycyny

musiał płacić za studia, to by córka tego pana dostała się na jakieś płatne, ale gorsze jakościowo studia medyczne (tańsze od tych najlepszych, również płatnych, ale płatnych wyżej, gdzie drogą selekcji trafiają najlepiej rokujący studenci), a potem by nie zajmowała miejsca w renomowanym publicznym szpitalu, ale w jakimś kiepskim z niższym standardem leczenia. Teraz zaś skończy(ła) studia i wydaje się (nie tylko jej i jej ŚP Tatusiowi), że należy do elity, bo lekarze, to "elita" i (być może) leczy (?)... elitę pacjentów.

oto Mar.Jan

Odnośnie "Ja płaciłem za swoje studia, a Pan?"

Ja odbyłem studia w Polsce Ludowej. Studiowałem 5 lat na POlitechnice Warszawskiej "za darmo".
Nastepnie pracowałem w państowym Instytucie Telekomunikacji przez 5 lat zarabiając równowartośc 20 do 30$/mc. Na Zachodzie ta sama praca była by warta 3-4 tys.$. Zatem oceniam, że "państwo ludowe" pozbawiło mnie dochodów rzędu 200.000 $ za 5 lat przepracowanych w PIT. Oczywiście licze zarobki na poziomie lat 80-tych. Aktualnie te kwoty byłyby 2-krotnie wyższe.

Nie mam żadnych pretensji do nikogo. Niczego też nie żałuję.

Takie były warunki i funkcjonowałem tak, jak wszyscy w tym kraju. Możliwości wyjazdu do pracy za granica były bardzo ograniczone. Oczywiście niektórzy wyjeżdżali, również na oficjalne kontrakty, na których zarabiali 10-20 razy więcej niż reszta krajowców. Wyjazd na Zachód był marzeniem większości wegetujących w kolejkach po podstawowe środki życiowe pracowników państwowej gospodarki. Ludzie z ambicjami i bez zobowiązań rodzinnych wyjeżdżali, najczęściej uciekając z wycieczek zagranicznych z "Orbisem".

Generalnie Polacy z pewnością woleliby mieszkac i pracowac w POlsce. Jednak nie wszyscy są w stanie utrzymać przyzwoity poziom zycia ze wzgledu na ograniczone możliwości polskiej gospodarki. Teraz bardzo łatwo jest wyjechac za granicę i jakos tam funkcjonowac. Dlatego nie ma się co dziwic ani oburzać, że ludzie jada tam, gdzie o prace łatwiej i poziom zycia znacznie wyższy. Ja akurat mieszkam w warszawie, gdzie pracy nie brakuje. Ale co maja robić bezrobotni z małych miasteczek, gdzie nic się nie dzieje w gospodarce, nie ma przedsiębiorstw zatrudniających pracowników ani pieniędzy w banku na inwestycje?
Warszawa wszystkich nie wchłonie, zreszta dzisiaj codziennie kilkaset tysięcy pracowników wjeżdża i wyjeżdża z miasta z całego województwa mazowieckiego.

Zatem zamiast skupiac się na prawnych sposobach przywiązywania absolwentów do kraju jak przysłowiowego chłopa do ziemi, trzeba myśleć w kategoriach rozwoju ekonomicznego, bo do ułatwienia życia całemu narodowi potrzebne sa trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze oraz pieniądze.

oto Piotr Strzembosz

KLilka uwag:

1. Obecna konstytucja zawiera zapis o "bezpłatnym" kształceniu, ale znaczna część studentów płaci, więc postulat, by płacili wszyscy nie może być niekonstytucyjny. Jeśli się mylę, to proszę wyjaśnić wyraźną sprzeczność, którą wykazałem.
2. Jeśli mamy mieć do wyboru zapaść służby zdrowia, na którą w sporym zakresie składa się fakt wyjeżdżania z Polski lekarzy po skończeniu "bezpłatnych" studiów medycznych, albo zastosowanie mechanizmów, które ten wyjazd nie uniemożliwią, ale ograniczą i "ucywilizują" (ja na zachodzie, gdzie taki system płatnych studiów obowiązuje), to dyskutujmy o tym.
3. Jeśli w Warszawie nie jest źle z pracą, a na prowincji jest gorzej ("co maja robić bezrobotni z małych miasteczek, gdzie nic się nie dzieje w gospodarce, nie ma przedsiębiorstw zatrudniających pracowników ani pieniędzy w banku na inwestycje?"), to jest właśnie powód, by spowodować, by rozkład zamożności (poprzez transfer finansowy) na te biedniejsze rejony. Lekarz, który miałby do wyboru spłacać kredyt wynoszący kilkaset tysięcy zł za studia medyczne, albo odpracować te studia w małym miasteczku lub na wsi (szpital czy ośrodek zdrowia mógłby być "sponsorem" jego studiów) wybierając ten drugi wariant nie byłby skrzywdzony przez los, bo pracując w zawodzie mógłby się wykazać i po tej "banicji" mógłby podjąć znakomicie płatną pracę w Polsce lub na zachodzie. Jednocześnie "prowincja" nie byłaby pozbawiona kadry medycznej i to nie tylko nieudaczników, którzy nie znaleźli lepszej pracy, ale wybitnych absolwentów, których "wadą" było to, że nie było ich stać na kosztowne studia lub nie chcieli ryzykować zaciągania kredytu w banku.
4. Rozwój ekonomiczny, to podstawa, ale uważam, że z reformami nie należy czekać na ten rozwój, a odwrotnie - rozsądne reformy go przyspieszą.

oto Mar.Jan

naiwność:

nikt nie każe podpisywać umowy z telefonią komórkową, zgodnie z którą za 1 zł otrzymuje się aparat telefoniczny wart wielokrotnie więcej oraz dostęp do szerokopasmowego Internetu w zamian za zobowiązanie trwania umowy przez określony w umowie czas.

Wydawało mi się, że nawet dzieci rozumieją, że koszt telefonu 'za 1 zł" jest wliczony w płacony przez umówiony czas abonament. Z teksty wynika, że autor myśli, że to naprawdę ten telefon jest za złotówkę... Dziwne poglądy jak na człowieka wykształconego.

oto Piotr Strzembosz

I dlatego płacąc 1 zł

trzeba utrzymać umowę 2-3 lata. O tym właśnie pisałem ("w zamian za zobowiązanie trwania umowy przez określony w umowie czas").

oto Piotr Strzembosz

To celna metafora...

...tak de facto jest w wielu krajach "zachodu", bo studia są płatne i aby studiować bierze się wysokie kredyty (od ich spłaty się nie ucieknie) albo podpisuje kontrakt z jakimś pracodawcą (od niego też się przez jakiś czas nie ucieknie).

oto KubaG

Jedyny, chyba, racjonalnie

Jedyny, chyba, racjonalnie myślący minister w rządzie "dobtej zmiany" czyli Gowin zaproponował by Państwo płaciło za płatne studia medyczne pod warunkiem podpisania przez studenta cyrografu, że przepracuje ileś tam lat w kraju. Niezły pomysł na zwiększenie liczby lekarzy i poprawienie przy okazji poziomu studiów płatnych, na które dostają się głównie dzieci lekarzy z miernymi wynikami z matury za to z solidnym budżetem. Aż strach wpasć kiedyś w łapy lekarza, który maturę poprawiał z 2 przedmiotów (kolega córki z liceum).

oto Rancher

Szanowny panie Piotrze - to tylko burza w szklance wody

Mam przyjaciela emeryta, z wykształcenia prawnika, śledzącego literaturę anglojęzyczną, pracującego parę ładnych lat na stanowiskach dyrektorskich m.in.w finansach, służbie zdrowia. Lubię z nim rozmawiać na tematy poruszane w tej dyskusji, gdyż są to nietuzinkowe rozmowy z zawodowcem o szerszym horyzoncie myślenia, odrzucającym stereotypy związane często z ideologiami.
Obraz, jaki wyłania się z tych rozmów jest dosyć szokujący, mocno odbiega od tego co prezentuje polityk p. Piotra Strzembosza. Oto niektóre tezy:

1) w dobie globalizacji polski "system ochrony zdrowia" (dalej SOZ) jest biznesem; to znaczy, że rząd polski może organizować SOZ tylko wg modelu wypracowanego przez koncerny farmaceutyczno-medyczne, których interesów broni Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
A zatem nieważne czy polski Minister Zdrowia nazywa się Kopaczowa, Arłamowicz, czy Radziwiłł, czy jest członkiem PO, PiS czy PSL - gdyż muszą postępować tak jak Ford, który mawiał - u mnie każdy może kupić samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że jest to kolor czarny.

2) zawód lekarza od dawna NIE JEST wolnym zawodem. Jest członkiem korporacji zawodowej, której członkowie stanowią NOWĄ SZLACHTĘ FINANSOWĄ, dlatego, że pracują na rzecz ww. koncernów farmaceutyczno-medycznych. Pojęcie SŁUŻBY zostało zastąpione pojęciem BIZNEZ, gdzie głównym celem jest zysk i obroty pieniężne, a nie leczenie pacjenta

3) SOZ jest to scentralizowny system finansowy - w Polsce ma nazwę NFZ - Narodowy Fundusz Zdrowia - który zarządza strategicznie i operacyjnie prawie wszystkimi "fabrykami i manufakturami zdrowia" tj. szpitalami i przychodniami, przez:
a) system kontraktów/umów ze szpitalami i przychodniami na finansowanie usług medycznych,
b) działania za pomocą tzw. wycenionych procedur medycznych - algorytmów postępowania z tzw. jednostkami chorobowymi,
c) zbierania i gromadzenia informacji o danych osobowych w ramach przymusowej informatyzacji,
d) za pomocą kontroli tzw. dostępu do usługi - listy kolejkowe, przywileje, regulacje z przedstawicielami koncernów farmaceutycznych itd.
e) przez permanentną kontrolę wszystkich kontrahentów z pkt a), który odnoszą się do wszystkich aspektów działania, a nie tylko do kwestii finansowych.

4) Na SOZ składają się środki finansowe z NFZ, Mini. Zdrowia, funduszy unijnych i samorządów:

a) NZF otrzymuje środki finansowe z socjalistycznego systemu przymusowych
składek zdrowotnych - które idą na: leki, medykamenty, płace lekarzy, płace pozostałego personelu i część potrzeb infrastruktury szpitalnej,
b) Minister Zdrowia dostaje swoje środki z budżetu państwa tj. z podatków ściąganych na działania ministerstw i agend rządowych - z tego finansowane są wydatki na biurokrację, oraz działania w formie programów np. walki z cho-robami cywilizacyjnymi, utrzymywanie instytucji naukowych, propagandowych itd.
c) z funduszy unijnych rozprowadzanych w formie konkursów szpitale i przychodnie finansują remonty budowlane, zakupy sprzętu medycznego itp.
d) fundusze uzyskiwane od samorządów idą na cele podobne jak jak w pkt. c)

5) Na rzecz SOZ pracuje lobby polityczno-propagandowe
a) politycy wszystkich partii - stąd uchwalane są dziwne ustawy np. o przymusie szczepionkowym, ograniczające wolność konstytucyjną obywateli, przy dziwnym milczeniu Rzecznika Praw Obywatelskich RP i ... Komisji Episkopatu Polskiego
b) propaganda medialna- seriale telewizyjne, reklamy leków itd. one są podstawą obrotów tzw. rynku reklam medialnych, za ich pomocą bombardowani są widzowie/pacjenci, u których wywołują one APETYT na zdrowie co = nowe wydatki na farmaceutyki wypisywane przez funkcjonariuszy/lekarzy
c) w Polsce nie są publikowane dane dotyczące wysokości środków finansowych wypłacanych przez sieci aptek koncernom farmaceutyczno-medycznym, wg ostrożnych szacunków mówi się o dolnym pułapie 40 mld zł rocznie w ramach samego NFZ,

6) SOZ w innych państwach działają na podobnych zasadach, przykład to USA, gdzie interesy ww. lobby chronił sam Obama.

PS. Wg opinii mojego przyjaciela, każdy kto liczy na jakieś zmiany, jest naiwniakiem, którego za nos wodzą politycy, sprzedający puste nadzieje na lepsze zdrowie fundowane z NFZ . P
Co pan powie na ten temat p. Piotrze ?

oto Piotr Strzembosz

Pana tekst

jest trafny, wskazuje na Pana wiedzę itp., ale po post scriptum zadałem sobie pytanie, czy Pan i pana przyjaciel akceptują to? Pytanie zasadne, bo jeśli nic nie można z tym zrobić, to...

oto Rancher

czy Pan i pana przyjaciel

czy Pan i pana przyjaciel akceptują to?

Bardzo ubolewamy nad tym. Uważamy, że należy ujawniać tę, niestety ukrywaną wiedzę o systemie, tak, żeby osiągnąć taką masę krytyczną,
żeby politycy, ci ze szczebli strategicznych nie mogli lawirować i kłamać.

Związane jest to w pierwszej kolejności z polityką medialną, tj. ograniczeniem marnotrawienia środków przez pobudzanie APETYTU na propagandę zdrowotnościową ergo na wydawanie gigantycznych środków na rzeczy nie potrzebne, wyłudzane przez lobby, o których wspominałem.
Zahamowanie popytu, pozwoliłoby na złapanie oddechu, a wtedy można byłoby zastanawiać się rozwiązaniami, które Pan przedstawił w swoim artykule.
pzdr

oto Piotr Strzembosz

I ten popyt

miałby być zahamowany poprzez nic nie robienie?

oto JJerzy

To zawiłe gdybanie ...

... połączone z emocjonalnym sporem obrońców doktorków z ich krytykami nie ma nic wspólnego z realną oceną i poszukiwaniem rozwiązań. Jak zwykle problem jest systemowy, a doktorki są jedynie jego drobnym fragmentem. Na dodatek bolesnym, ale nie najważniejszym.
Pewien polski profesor od zarządzania został kiedyś poproszony przez pewną bogatą firmę o zdiagnozowanie problemu ogromnej fluktuacji kadrowej, pomimo bardzo wysokich, w tej firmie, zarobków. Konsultacje były wysokopłatne, więc pomimo iż już pierwszego dnia miał gotową diagnozę, odsiedział zakontraktowany czas. Diagnoza zaś była banalna w swej prostocie: płace mają być adekfatne do zadań i w ten sam sposób dobrani pracownicy, bowiem dobrze płatny ambitny człowiek postawiony do realizacji nieciekawych zadań odkuje się finansowo i ucieknie do pracodawcy realizującego jego ambicje. Podobnie postąpi słabo opłacany człowiek realizujący ciekawe zadania: nauczy się, a potem ucieknie do tego kto doceni finansowo jego wiedzę.
Oczywiście zasada ta działa w odniesieniu do realiów otoczenia i możliwego do proktycznego wykorzystania układu odniesienia. Na przykład w państwach zabezpieczonych granicami i regulujących prawo przemieszczania pracy. Na rynku w miarę otwartym układem odniesienia jest dostatecznie duża przestrzeń, aby być pewnym, że słabsze państwo będzie drenowane z siły roboczej będącej w kręgu zainteresowania silniejszych.
Dlatego też, jeśli chcieć realnie zaradzić zaistniałej sytuacji, trzeba się pozbyć pięknoduchostwa, lub działalności agenturalnej (do wyboru, zależnie od tego co kto uzna za przyczynę, według swoich poglądów) i iść w kierunku, zgrubnie zarysowanym przez autora i co odważniejszych uczestników dyskusji.
Wbrew pozorom, ograniczenia, w dłuższej perspektywie służą również medykom, bowiem w przypadku dalszego funkcjonowania systemu w sposób obserwowany, słabnące społeczeństwo, z przyczyn ekonomicznych, będzie kształciło gorszych medyków, co odbije się na zmniejszeniu zainteresowania tym produktem eksportowym z Polski.

oto Ireneusz

To jeszcze trzeba rozumieć

Diagnoza zaś była banalna w swej prostocie: płace mają być adekfatne do zadań i w ten sam sposób dobrani pracownicy, bowiem dobrze płatny ambitny człowiek postawiony do realizacji nieciekawych zadań odkuje się finansowo i ucieknie do pracodawcy realizującego jego ambicje. Podobnie postąpi słabo opłacany człowiek realizujący ciekawe zadania: nauczy się, a potem ucieknie do tego kto doceni finansowo jego wiedzę.

Bo nikt nie jest w stanie odróżnić oszusta od uczciwego po wąsach i kapeluszu.

Wbrew pozorom, ograniczenia, w dłuższej perspektywie służą również medykom, bowiem w przypadku dalszego funkcjonowania systemu w sposób obserwowany, słabnące społeczeństwo, z przyczyn ekonomicznych, będzie kształciło gorszych medyków, co odbije się na zmniejszeniu zainteresowania tym produktem eksportowym z Polski.

Głupoty i dziecinada. Ekonomia nie jest potrzebna do kształcenia medyków, ale wzorce. A jak wiadomo, wzorce dzisiaj zachowują się jak szuje. Płatnik zaś nie jest zainteresowany w uzdrawianiu, a w przyklepaniu gówna, aby nie śmierdziało. Choćby paramedykami z Sowieckiego Sojuza i byłych Republik. Jeśli ktoś był w ruskim szpitalu, wie o czym mówię.

oto JJerzy

Widzę, że Ireneuszek ...

... mechanizmy obronne chciałby zarezerwować jedynie do swojej cennej osóbki. Ja również kiedyś prosiłem, żeby Ireneuszek się ode mnie ...

oto Palimpsest

Doktorki?

A Jerzyk prócz polaczka i jak bozia dała mężusia kto?

oto Piotr Strzembosz

Jedna uwaga:

W polskich realiach 2017/18 nie można fantastycznym lekarzom fantastycznie płacić, ale trzeba im płacić lepiej, niż ich nieco (dużo) gorszym kolegom. W ten sposób część z tych fantastycznych wyjedzie (bo na zachodzie otrzymają adekwatne wynagrodzenie), ale część jednak zostanie, bo tzw. "patriotyzm" (o niego łatwiej, jak się nieco lepiej, a nie nieco gorzej zarabia), bo by zarabiać, chociaż nie fantastycznie, nie trzeba będzie pracować w szpitalu, pogotowiu, przychodni i prywatnym gabinecie, a "tylko" (przykładowo) w szpitalu i gabinecie.

oto Ireneusz

Ależ gdzież realistyczna

Jedynie pobożne życzenia. Fantastyczna płaca w Polsce to 1/10 płacy dzisiejszych polityków przecież (bez nielegalnych czy nawet tych "podstolnych" obrywów), więc jest realistyczna i owszem (a nie fantastyczna), ale metoda odróżniania tych fantastycznych od ich przeciwieństw już nie jest nawet w calu realistyczna, a nawet można powiedzieć, że jest kompletnie fantasmagoryjna :-)

oto Piotr Strzembosz

Nie sądzę...

Rok 2018
Płaca minimalna brutto 2100 zł
Płaca minimalna netto 1530,00 zł

Który poseł (o radnych nie wspomnę) otrzymuje 10 x więcej niż płaca minimalna?

Płaca średnia:
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul...

Patrząc na średnie wynagrodzenie i Pana sugestie dotyczące wynagrodzeń posłów/radnych, to kompletna fantasmagoria...

oto staryt lekarz

luźne mysli

Pozwole sobie powiedziec, że diagnozę sytuacji Ochrony Zdrowia (dawniej Słuzby Zdrowia) w Polsce zacząłbym od analizy, komu służy obecny jej status.
A słuzy on moim zdaniem tym samym, ktorym służył w PRL-u - ordynatorom i profesorom (czyli kierownikom klinik, konsultantom itp).
Słuzba Zdrowia w obecnym kształcie jest patologiczną organizacja finansowa na styku państwowe-prywatne.
Zrabiają ci, ktorzy maja dostęp dp stanowisk i do materialnych substancji ochrony zdrowia czyli apratury medycznej, w małym stopniu wykorzystywanej w szpitalach, za to udostepnianej podmiotom prywatnym. Podobnych sytuacji mozna olpisywać cały szereg. W kon kluzji: zarabiają sami swoi, tak samo jak było w PTL-u, gdzie wszelako szeregowy lekarz mógł liczyc na "wdzieczność pacjentow", co nie było scigane z powodu niskich pensji nominalnych.
Teraz niebezpieczne jest przyjecie kwiatów, nie mówiac o czymkolwiek innym.
Oczywiście samym swoim nic nie grozi.
Jak widać z działań Min.Zdrowia w tej kwestii, to znaczy systemu organizacji ochrony zdrowia nic sie nie zmieni. Obiecuja przysrost srodkow, ktory bedzie oczywiscie korzystny dla wyzej wymienionych beneficjentów, w żadnym razie dla pacjenta, a w małym stopniu dla lekarza spoza "samych swoich".

oto Piotr Strzembosz

Generalnie zgadzam się, ale

obecnie widzimy, że może nastąpić "przyrost środków" dla rezydentów, którzy - i to zaprzeczy Pana słusznej tezie - zaczną zarabiać więcej, niż ich starsi stażem koledzy (i niejednokrotnie zawodowi patroni). Ale i tak ordynatorów w zarobkach nie prześcigną. ;-)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.